dzame.
Prevažná časť Slovenska je zásobovaná vodou z podzemných zdrojov. Vo väčšine prípadov je natoľko čistá, že pred vstupom do vodovodnej siete si žiadne úpravy nevyžaduje. Treba ju len hygienicky zabezpečiť, aby sa v nej nemnožili baktérie. Na to používajú vodárenské podniky ultrafialové žiarenie, ozón alebo chlór. V oblastiach, kde je vo vodnom zdroji nedostatok vápnika, treba zabezpečiť jeho doplnenie. Akú technológiu používa váš dodávateľ vody, zistíte telefonicky. Rovnako sa dozviete aj údaj o jej tvrdosti, ktorý treba nastaviť na umývačke riadu, aby správne zaistila jej zmäkčovanie.
Za filtrovanie peniaze nevyhadzujte
Aj keď firmy neutíchajú vo svojej ponuke filtrovacích zariadení na pitnú vodu a neustále prichádzajú s novými cenovými zvýhodneniami, filtrovanie vody z verejného vodovodu je zbytočné. Čím viac stupňov filtrovania si zakúpite, tým viac peňazí z vás predajca vyžmýka. Obzvlášť ak ste sa rozhodli pre systémy s reverznou osmózou.
Je zbytočné z kvalitnej stolovej vody vyrábať filtrovaním ochudobnenú a opäť ju dopĺňať o stratené minerály.
Chlór odstránite v kanvici
Ak voda chlórovaním alebo transportom vo vodovodnom potrubí zmenila svoju chuť, môžete ju osviežiť tým, že nežiaduce zložky naviažete na aktívny uhlík. To zabezpečí akákoľvek filtračná kanvica s uhlíkovou vložkou bez ohľadu na to, kto stojí za jej výrobou. Rovnakú technológiu nájdete v uhlíkovom filtri v kuchynskom odsávači pár.
Aktívny uhlík na seba viaže všetky pachové a chuťové stopy, ióny chlóru, a odčerpá z vody časť tvrdosti. Takáto voda je porovnateľná s tou, ktorá sa nachádza v podzemnom zdroji, odkiaľ bola čerpaná vodárňami. Domáca úprava má svoje opodstatnenie. Káva a čaj dokonalejšie rozvinú svoju jemnú chuť, na povrchu čaju sa nevyzráža vápnik a zelenina uvarená v takejto vode si zachová viac farebnosti a chuti. Takúto zeleninu možno porovnať s tou, ktorá sa varila v pare.
Uhlíkový filter môže mať aj podobu modulu, ktorý je možné naskrutkovať na vodovodnú batériu. Nachádza sa aj v chladničkách so zabudovaným dávkovačom vody. Niektoré chladničky majú špeciálnu priehradku na filtračnú kanvicu.
Bublinky si môžete pridať aj doma
Mnohí argumentujú tým, že balená voda má predsa len čosi navrch, aj keď možno pochádza z rovnakého vodovodného kohútika. Výrobca ju obohatil oxidom uhličitým o bublinky, z ktorých sa časť premenila vo vode na kyselinu uhličitú. Takáto voda pôsobí osviežujúco bez ohľadu na to, či je chladená, alebo nie.
Rovnaký komfort si však môžete dopriať aj doma bez toho, aby ste sa museli naťahovať s fľašami z obchodu a platiť aj za obaly, ktoré musí následne ktosi recyklovať. Ak si spomínate na starú sódovú fľašu opletenú drôtom, ste na správnej ceste. V ponuke predajcov je niekoľko novodobých riešení, ktoré fungujú na rovnakom princípe. Tlakovú bombičku s oxidom uhličitým používajú na to, aby plynom nasýtili vodu v špeciálnych zosilnených fľašiach. Tie môžete v lete skladovať v chladničke alebo ich iba na linke používať výhradne na sýtenie. Novodobé systémy fungujú ako nápojové stanice. Majú bombičky na niekoľko desiatok litrov vody a výrobcovia k nim neraz ponúkajú aj sirupy.
Lekári však varujú, že sýtené vody nie sú vhodné pre každého a zaťažujú organizmus. Veď ani minerálne vody nepoužívame ako stabilnú náhradu za tie stolové.
Najlepšie ju dochutí ovocie, med či čaj
Ak hľadáte alternatívu k lacným malinovkám z obchodu, poobzerať by ste sa mali okolo seba. Pre začiatok to môžete vyskúšať s medom a šťavou z citróna či iného citrusu. Pôsobí osviežujúco a ak jej chcete dopriať aj matný vzhľad džúsu, stačí, ak do medu primiešate peľové zrnká. Tie vplyvom enzýmov obsiahnutých v mede uvoľnia štruktúry, ktoré ľudský organizmus nedokáže spracovať a dodajú cenné látky pre vaše zdravie.
Vodu možno dochutiť šťavami vylisovanými z ovocia či kvalitným čajom, ktorý je možné lúhovať nielen zahorúca, ale aj zastudena. Ak si na sladké potrpíte, môžete využiť letnú sezónu na to, aby ste si pripravili domáce sirupy.
A čo s hrdzou a vodným kameňom?
Domácnosti však v súvislosti s vodou riešia ešte dva časté problémy. Prvým z nich je hrdza, ktorá sa do vody dostáva zo starých vodovodných rozvodov. Spôsobuje blokovanie splachovačov, upchávanie spŕch a sitiek na vodovodných batériách, neraz sa podpíše aj na skrátení životnosti vodovodnej kartuše.
Riešením je použiť sitkový filter na vstupe vody do bytu. Zachytí uvoľnené zrnká hrdze a zabráni, aby poškodzovali ďalšiu výbavu. Nevýhodou je, že ak sa naplní, zníži sa prietok vody a je potrebné jeho čistenie. Elegantnejším riešením sú preplachové filtre. Zväčša sú priehľadné, aby ste videli zachytený obsah a bez nutnosti odstávky vody stačí otočiť preplachovým ventilom, aby sa sitko vyčistilo. Vodu s nečistotami možno zachytiť do fľaše alebo hadičkou odviesť do kanalizácie. Ide o elegantné riešenie pre všetky staršie bytovky.
Mnohé domácnosti bojujú s vodným kameňom, ktorý sa usádza v rýchlovarnej kanvici, práčke, umývačke riadu či v sprchovom kúte. Tvrdá voda však nemusí byť nadmernou príťažou. Ak využijete permanentné magnety alebo frekvenčnú cievku, ktorá mení kryštalizáciu vápnika vo vode na inú formu, máte vyhrané. Vápnik sa po takejto úprave ukladá iba vo forme prášku, ktorý sa dá odstrániť zotretím.
Jednoduché zariadenie vám zostrojí aj elektrotechnik, ktorý si za prácu a materiál zapýta iba zlomok z toho, čo pýtajú výrobcovia. Vápnika sa možno zbaviť aj chemicky, obzvlášť v prípade, ak bude voda používaná iba na pranie. Na tento účel existujú filtre s obsahom fosfátov, ktoré stačí naskrutkovať medzi ventil a prívodnú hadicu.