SME
reklama

Nie každá škôlka je naozaj škôlka

Materské školy už začínajú evidovať žiadosti o prijatie. Termín je individuálny, zapísať dieťa je možné až do konca marca. Zväčša ide o troj- až šesťročné deti, pri vhodných podmienkach môže škôlka prijať aj dvojročné.

Detské centrum nemusí byť skutočná materská škola.Detské centrum nemusí byť skutočná materská škola. (Zdroj: MIROSLAVA CIBULKOVÁ)



Minulý školský rok niektorú zo štátnych, súkromných či cirkevných materských škôl navštevovalo 138 186 detí. Časť detí v niektorých väčších mestách sa do škôlky nedostala, dopyt bol väčší ako možnosti.

Podobné to môže byť aj tento rok, najmä v Bratislave a okolí či v Košiciach. Rodičia vo väčších krajských či okresných mestách majú výhodu, môžu sa uchádzať o miesto v súkromnej materskej škole.

Ak sú schopní a ochotní priplatiť si, je isté, že dieťa škôlka zoberie aj počas školského roka a môže byť aj mladšie ako tri roky.

Škôlka musí byť v sieti

Ak sa v najbližších dňoch budú rodičia rozhodovať pre materskú školu, do ktorej by chceli prihlásiť svoje dieťa, mali by sa zaujímať nielen o možnosti jazykovej výučby či ponuky krúžkov.

Svoje služby dnes ponúka veľa „materských škôl“, ktoré nesú tento názov, ale v skutočnosti nie sú zaradené v sieti škôl a školských zariadení ministerstva školstva, upozornila Viera Hajdúková, vedúca oddelenia materských škôl a školských zariadení ministerstva.

Rodičia by sa preto mali zaujímať najmä o to, či je škôlka zaradená do siete, inak im môže neskôr spôsobiť množstvo problémov.

„Na tieto zariadenia sa nevzťahujú žiadne právne normy ako na materské školy zaradené v sieti škôl a školských zariadení a teda sa v nich nevykonáva ani kontrola kvality výchovy a vzdelávania či služieb v nich poskytovaných,“ povedala Hajdúková.

Ak by napríklad rodič nebol spokojný s činnosťou škôlky, nemal by sa vlastne kde sťažovať ani žiadať nápravu. „Rodičia by si mali vždy overiť dohodu medzi poskytovateľom a zákazníkom,“ radí.

Neoficiálnych materských škôl, ktoré môžu mať napríklad podobu detských celodenných súkromných vzdelávacích či opatrovateľských centier, je najviac v Bratislave a v Košiciach.

Aj súkromné kontroluje štát

Minulý rok bolo takmer 134-tisíc detí zapísaných v 2773 štátnych materských školách, 2364 chodilo do 56 súkromných škôlok a 2073 do 42 cirkevných.

Súkromné materské školy, ktoré sú zaradené v sieti škôl, sa riadia zákonom predpísanými pravidlami. „Ich kvalitu výchovy a vzdelávania, ako aj všetky podmienky v nich kontroluje Štátna školská inšpekcia,“ hovorí Hajdúková. „Ak by mal rodič výhrady ku kvalite výchovy a vzdelávania, podmienkam alebo riadeniu materskej školy, môže podať sťažnosť buď zriaďovateľovi, alebo príslušnému školskému inšpekčnému centru.“

Rodičia by mali vedieť aj to, že súkromné škôlky nie sú alternatívou predškolskej výchovy, majú len iného zriaďovateľa. „Súkromné materské školy aj materské školy zriadené iným zriaďovateľom uskutočňujú výchovu a vzdelávanie podľa školských vzdelávacích programov, ktoré musia mať vypracované v súlade so Štátnym vzdelávacím programom o predprimárnom vzdelávaní,“ vysvetľuje Hajdúchová.

Kontroly školskej inšpekcie ukázali, že medzi súkromnými, cirkevnými a štátnymi materskými školami v kvalite výchovy a vzdelávania nie je rozdiel.

Okrem poplatkov, ktoré súkromné školy vyberajú od rodičov, dostávajú aj dotácie od obcí, v ktorých fungujú.

V súkromnej škôlke sú menšie triedy

O zaraďovaní detí do materských škôl hovoríme so psychologičkou bratislavského ALMA Centra pre zdravý vývin JANOU ASHFORDOVOU.

Môže dať dieťaťu súkromná škôlka viac ako štátna?
„Asi najväčšou z výhod súkromných škôlok je nižší počet detí, ktoré pripadajú na učiteľku. Učiteľka má možnosť viac sa dieťaťu venovať a tiež mu uľahčiť adaptáciu pri vstupe do škôlky. Atmosféra v menšej triede býva pokojnejšia, dieťa sa môže pokojnejšie hrať a s väčším sústredením a pokojom venovať riadeným aktivitám. Súkromné škôlky zvyknú tiež ponúkať väčšie množstvo krúžkov pre deti, ktoré o ne majú záujem.“

Nehrozí, že si deti už od malička zvyknú na kastovanie?
„Myslím si, že takéto niečo deťom nehrozí. Menšie deti otázka sociálneho statusu vôbec nezaujíma, kamarátov si vyberajú podľa úplne iných kritérií. Ak sa aj dieťa dostane do veku, keď sociálny status začne vnímať, je skutočne na rodičoch, k čomu svoje dieťa budú viesť.“

Prospeje trojročnému dieťaťu pobyt v rakúskej škôlke, ak nevie po nemecky? Nemôže to byť preň skôr šok?
„Veľmi záleží od jeho temperamentu a osobnosti. Ak je dieťa úzkostnejšie, ťažko sa prispôsobuje zmenám a nie je preň ľahké nadväzovať sociálne kontakty, môže byť pobyt v prostredí, kde mu nerozumejú, veľmi nepríjemný, možno až traumatizujúci. Určite sa však nájdu aj deti, ktoré sú veľmi pružné, ľahko sa prispôsobujú novým prostrediam - tie by mohli zvládnuť spomínanú situáciu bez problémov a dokonca z nej profitovať. Každopádne by som pri zvažovaní takejto možnosti bola opatrná, najmä ak ide o dieťa, ktoré má ešte len tri roky.
(or)
ANKETA:

Ako ste vyberali pre deti škôlku, spýtali sme sa niektorých mám.

MÁRIA KOHUTIAROVÁ, šesť detí, Galanta:
Nemali sme v rodine čo riešiť, v Galante máme iba štátne škôlky. Porovnávala som ich kvalitu ale ani tá nejako výrazne neprevyšovala priemer. V malých mestách sa deti skôr dostanú do kolektívu, napríklad my sme si od januára „vydupali“ triedu, ktorá najskôr vyzerala nereálne. Najskôr v nej malo byť len deväť detí, teraz ich je 22. Ak by vznikla dobrá cirkevná, dala by som deti tam.

BARBORA KRIŠTOFOVÁ, dve deti, Bratislava:
Som na materskej s ročným synom a pre staršiu Aninku sme vlani na jeseň vyberali materskú škôlku. Štátne sú preplnené a ani som nemala nádej, že by mi ju vzali. Rozhodla som sa pre súkromnú, je v nej individuálnejší prístup k dieťaťu. Pri výbere som dbala najmä na kvalitný pedagogický prístup, preferovala som prvky monterssori, a chcela som, aby aj objekt bol pekný, svetlý s veľkou záhradou. Učí tu aj muž, čo sa mi zdalo ako úžasna vec, že deti majú dennodenne tiež mužský vzor. Vedia tu byť na deti aj prísni, deti s učiteľmi nemávajú. Najdôležitejšie pre mňa je, že sa dcérka do škôlky teší.

DANKA KLUČÁROVÁ, dve deti, Stupava:
Práve materskú školu riešime, lebo druhá dcérka bude mať v máji tri roky. U nás v Stupave je situácia s kapacitami v štyroch škôlkach dosť zlá, veľa sa tu stavia, pribúda prisťahovalcov s malými deťmi. Teraz napríklad oficiálny zápis robí len jedna, do ostatných rodičia deti zapisujú aj pred narodením. Nie je pre mňa prioritou mať dieťa za každú cenu v súkromnej škôlke. Aj my sme vyrástli v štátnych a nie sú z nás zlé matky. V našej škôlke máme vynikajúce učiteľky s veľkými srdiečkami, v ktorých je kopec lásky pre všetky deti.
(or)
SkryťVypnúť reklamu
reklama

Najčítanejšie na SME Žena

reklama

Komerčné články

  1. GUTEN TAG! Deň plný pohody, zaujímavých destinácií a informácií
  2. Revolučný Nissan X-Trail mení pravidlá hry
  3. Naučte deti narábať s peniazmi: Máme pre vás niekoľko tipov
  4. Ako zlepšiť povedomie o cirkulárnej ekonomike?
  5. Prémiové bývanie pod lesom. Objavte Stockerka Prémium
  6. Miesto, kde je úspech podnikania zaručený
  7. 25 tipov na tašky, ktoré vás budú baviť. A takto si ich vyrobíte
  8. Revolučná inovácia: Mobil pomáha v boji proti rakovine!
  1. Relaxačný raj v resorte Drevenice Terchová
  2. Koniec bolesti! Využite výstavné dotácie na masážne kreslo
  3. Miesto, kde je úspech podnikania zaručený
  4. Naučte deti narábať s peniazmi: Máme pre vás niekoľko tipov
  5. 25 tipov na tašky, ktoré vás budú baviť. A takto si ich vyrobíte
  6. Ako zlepšiť povedomie o cirkulárnej ekonomike?
  7. GUTEN TAG! Deň plný pohody, zaujímavých destinácií a informácií
  8. Prémiové bývanie pod lesom. Objavte Stockerka Prémium
  1. Cestujte za zlomok ceny. Päť destinácii na dovolenku mimo sezóny 13 764
  2. Revolučná inovácia: Mobil pomáha v boji proti rakovine! 7 611
  3. V púpave je všetko, čo potrebujete 4 456
  4. Ako prišiel Boris Kollár k miliónom 3 446
  5. Nebudete veriť, že toto skrýva Albánsko. Jeho pláže vyrazia dych 3 416
  6. Krátky, ale veľmi úspešný príbeh Kardiocentra AGEL Košice-Šaca 3 043
  7. Esplanade - wellnes s pridanou hodnotou 3 029
  8. Barbora Andrešičová: Som majsterka protikladov 2 982
reklama
SkryťVypnúť reklamu
reklama
SkryťVypnúť reklamu
reklama
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
reklama
  1. Unicef Slovensko: Inšpirujúce ženy a ich úloha pri formovaní lepšieho sveta
  2. Mária Melková: U ocka upratovať nemusím! Čo s rozdielnymi pravidlami v dvoch domovoch po rozvode.
  3. Mária Melková: Moje dieťa ku mne po rozvode odmieta chodiť. Čo mám robiť?
  4. Věra Tepličková: Krehké deti alebo Keď blogerka vybočí zo zaužívaných koľají
  5. Lucia Nicholsonová: Načo sa zahadzovať s deťmi? Obzvlášť s tými chudobnými?
  6. Věra Tepličková: Život s introvertným dieťaťom, manželom alebo rodičom
  7. Martin Pollák: Generácia Alfa
  8. Mária Melková: Moje deti, Tvoje deti, naše deti - mýty o živote v zošívaných rodinách
  1. Lucia Nicholsonová: Otvorený list Kaliňákovi juniorovi 109 411
  2. Ivan Čáni: Korčokovský magor. 40 943
  3. Martin Krsak: Slovensku nebude nikto diktovať! …ani zahraničie, ani zákony SR 35 565
  4. Marek Mačuha: Chudobní dôchodcovia? 35 191
  5. Boris Šabík: Zvláštne ticho po katastrofách 20 197
  6. Martin Pollák: Komu sa klaňajú traja hrdobci? 19 663
  7. Leonard Malacký: Kam z Bratislavy - na trip do najkrajšej obce na Dunaji 9 691
  8. Viktor Pamula: Slovenský MiG nad Ukrajinou 8 530
  1. Yevhen Hessen: Mobilizačný zákon: čo on znamená pre Ukrajincov v zahraničí?
  2. Monika Nagyova: Úprimné pozdravy z Bratislavy: Sex v meste na slovenský spôsob
  3. Jiří Ščobák: Ivan Korčok dnes promluvil před Starou tržnicou v Bratislavě (video)
  4. Yevhen Hessen: Telegram ako zdroj konšpirácií, dezinformácií a propagandy?
  5. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 77. - Arktída - Ostrov Wrangel - miesto, kde sa začína ruský deň
  6. Post Bellum SK: Osobnosť, ktorú sme si nepripomenuli...
  7. Yevhen Hessen: Ukrajinských utečencov sa pýtajú "Prečo nie ste na fronte", ale utečencov z iných krajín sa na to nepýtajú?
  8. Jiří Ščobák: Ivan Korčok zvítězí, protože má něco, co Pellegrini nemá a nikdy mít nebude!
SkryťZatvoriť reklamu