SME

Upracte si myšlienky

Denne sa umývame, starostlivo upratujeme svoj byt aj kanceláriu, ale odpad, ktorý sa nám hromadí v mysli, nechávame nepovšimnutý. Až kým nám neprerastie cez hlavu.



Fakt, že negatívne myslenie pôsobí na človeka sebazničujúco, si všimli ľudia už v staroveku. V rôznych kútoch sveta sa pokúšali očistiť myseľ od nežiaducej záťaže po svojom. Modlitbou, meditáciou alebo inou formou rozjímania, väčšinou spojenou s nejakým náboženským smerom. Moderný človek má okrem toho k dispozícii aj relaxačné techniky, ktoré mu ponúka dnešná psychológia, a k tomu kvantum literatúry o pozitívnom myslení. Napriek tomu sa zdá, že jeho duševné zdravie nie je o nič lepšie ako u jeho predkov.

Naopak, Svetová zdravotnícka organizácia upozorňuje na nárast depresií, neuróz a iných psychických porúch. Odhaduje sa, že v priebehu jedného roka zažije viac ako 27 percent dospelých Európanov aspoň jednu formu duševnej choroby. Ani prognózy ďalšieho vývoja nevyzerajú optimisticky. Očakáva sa, že do roku 2020 bude depresia najvýznamnejšou príčinou chorobnosti v rozvinutých krajinách. Jednou z hlavných príčin straty duševnej rovnováhy je nepochybne stres, záťažový stav organizmu, ktorý navodzuje nepríjemný pocit napätia. Je všeobecne známe, že okrem úzkosti a depresie vedie aj k iným závažným ochoreniam. „Sú to napríklad rôzne kardiovaskulárne ochorenia, bolesti hlavy, chrbtice, nespavosť, astma, alergie, gastrointestinálne poruchy a poruchy imunity," pripomína psychologička Zuzana Podkonická. Ak takýto stav trvá pridlho, nečudo, že vyčerpaný človek zač-ne automaticky inklinovať k negatívnemu mysleniu - a tento začarovaný kruh spúšťa v jeho živote ďalší stres. Zaujímavé techniky na zmiernenie stresu nájdeme napríklad v Knihe toltéckej múdrosti od Allana Hardmana. Obsahuje tisíc rokov staré a napodiv stále účinné metódy duševnej sebaanalýzy, ktoré dokážu myseľ očistiť od rôznych škodlivých zlozvykov. Kniha vyšla v českom nakladateľstve Pragma.Cvičiteľka aerobiku Lucia Mendeková (35) Ja osobne nedám dopustiť na duševnú očistu pomocou športu. Pritom nezáleží na tom, aký druh aktivity si zvolíte, podstatné je, že ten, kto cvičí, zároveň aj psychicky relaxuje a pohybom dokáže dostať zo seba von negatívnu energiu a stres. Pri cvičení sa do krvi vylučuje hormón endorfín, známy ako hormón šťastia, ktorý vyvoláva dobré pocity a navodzuje uvoľnenie. Dôležitý je aj sociálny kontakt v príjemnom prostredí. Neviazané stretnutia na hodinách aerobiku alebo pri inom športe nám prinášajú odpočinok a zábavu, z ktorej môžeme tiež načerpať veľa energie. Takúto formu psychohygieny jednoznačne odporúčam všetkým, lebo vedie ku zdraviu a k čistej hlave, čo je podľa mňa základom úspechu a spokojnosti. Inštruktorka jogy Júlia Fidesová (67)Mne sa ako výborný upokojujúci prostriedok osvedčil jogový dych. Postupne som sa naučila precítiť jeho vplyv na jednotlivé časti tela, až do hĺbky. Táto technika mi dokonca pomohla vyrovnať sa s tragickou rodinnou udalosťou. Myslím si, že bez jogy by som vtedy dopadla veľmi zle. Pomohli mi hodiny strávené na podložke v polohe zalomenej sviečky a pri plnom jogovom dychu. Pritom som si púšťala cédečko s mantrami proti strachu. Postupne som sa vyrovnala s tým, čo sa mi stalo a prijala skutočnosť takú, aká je. Aj dnes každé ráno aspoň hodinu strávim pri joge, mimo nášho uponáhľaného sveta, a keď sa doň vrátim, som v telesnej i psychickej pohode po celý deň.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Negatívne naladená myseľ vyvoláva celý rad negatívnych situácií, z ktorých sa dá čoraz ťažšie vymotať. Pritom postihnutý človek si často ani neuvedomuje, že problém je predovšetkým v ňom a nie vo vonkajších okolnostiach. Napríklad má pocit, že trpí nedostatkom času, a tak príde neskoro na dôležitý pracovný pohovor. Negatívne myslenie v jeho hlave spustí pritom rad deštruktívnych formulácií. Povie si, že šéf, ktorý naňho musel čakať, je určite naštvaný a považuje ho za nespoľahlivého. V duchu si nadáva za to, že si nedokázal lepšie zorganizovať deň a prísť včas. Netuší, že šéf je tiež vystresovaný a že tých niekoľko minút, počas ktorých naňho osamote čakal, mu vlastne celkom dobre padlo. Príde na stretnutie skľúčený, začne sa vyhovárať na dopravnú zápchu - a keďže pritom nepôsobí práve najpríjemnejším dojmom, vytúženú prácu nedostane. Negatívne očakávanie spôsobilo negatívny výsledok a spustilo v mysli ďalšiu vlnu sebaobviňovania. Stres akoby nemal konca kraja.

SkryťVypnúť reklamu

Hľadanie radosti

Zvládnuť takýto stav nie je ľahké, ale pri určitej dávke sebaovládania sa to môže podariť. „Prvá dôležitá vec, ktorú treba urobiť, keď nás niečo dlhodobo stresuje, je uvedomiť si, že sme pod stresom a hľadať príčinu toho stavu," odporúča Zuzana Podkonická. „Po tomto neľahkom prvom kroku môžeme začať problém riešiť. Vždy máme niekoľko možností. Buď sa so situáciou, v ktorej sme nespokojní, zmierime a prijmeme ju, čiže zmeníme postoj k nej, alebo urobíme niečo, aby sme situáciu zmenili. Ak nám ani jedno, ani druhé nevyhovuje, môžeme zo situácie odísť, opustiť okolnosti, ktoré nás stresujú."

Riešenie stresovej záťaže si vyžaduje určitý nadhľad, ktorý si vystresovaný človek často nie je schopný vytvoriť. Potom mu neostáva nič iné len vyhľadať odbornú pomoc. Samozrejme, že je lepšie do takejto krajnosti sa vôbec nedostať a preventívne pracovať na svoje duševnej stabilite. Môže nám pritom pomôcť pravidelná psychohygiena. Jej podstata spočíva v tom, že sa naučíme čistiť svoju myseľ od negatívnych nánosov tak, aby nám v živote nespôsobovala problémy. Tie automaticky prichádzajú vo chvíli, keď sa nám začne zdať, že nás viac vecí v živote trápi ako teší. Aby to tak nebolo, mali by sme sa vedome viac zameriavať na pozitíva. Keď sa nám to ani pri najlepšej vôli nedarí, lebo ustaraná myseľ nám stále prízvukuje, aké je všetko naokolo zlé a nepriateľské, mali by sme sa pokúsiť „vypnúť" ju.

SkryťVypnúť reklamu

„Pre pocit vyrovnanosti a vnútornej spokojnosti môžeme praktizovať takzvanú relaxačnú odpoveď, čo je vlastne stav, ktorý je protipólom stresu," radí Zuzana Podkonická. „Môžeme ju navodiť viacerými spôsobmi. Napríklad, že sa pokúsime vnímať každý moment v našom živote všetkými zmyslami, neprežívať ho len v myšlienkach a pocitoch, ale naplno celým telom aj dušou. Veľmi pozitívny účinok má aj takzvaná metóda všímavosti, meditácia, imaginácia, modlitba, joga, autogénny tréning alebo progresívna relaxácia svalov."
Základom je uvoľnenie napätia. Tento stav sa dá navodiť nielen špeciálnymi relaxačnými technikami, ale aj jednoduchým cvičením, prechádzkou v prírode alebo hocičím, čo nám robí radosť. Podľa Zuzany Podkonickej by mal každý z nás aspoň niekoľko minút denne relaxovať, ak si chce zachovať zdravú duševnú rovnováhu.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Sila sebaovládania

Prúd negatívnych myšlienok často spúšťajú aj traumy z minulosti, ktoré sa nám nepodarilo prekonať, a tak odkiaľsi z podvedomia stále vysielajú deštruktívne signály. Napríklad sa nám stalo, že sa naša prvá láska rozhodla opustiť nás kvôli inej, podľa nás atraktívnejšej žene. Preto sme uverili, že nie sme dosť príťažlivé na to, aby nás niekto miloval a s týmto vnútorným presvedčením si vyrábame ďalšie problémy vo vzťahu k opačnému pohlaviu. Na zvládnutie takéhoto problému sú už obyčajné relaxačné techniky prikrátke, liečenie mysle si často vyžaduje zložité psychoterapeutické postupy.

Zaujímavým spôsobom spracoval túto problematiku vo svojom duchovnom učení starobylý národ Toltékov, ktorý obýval dnešné územie Mexika ešte pred príchodom Aztékov. Hlas, ktorý v našej hlave stále niečo kritizuje, odsudzuje a ktorý nám pripomína, že nie sme na to či ono dosť dobrí, považovali títo Indiáni za „parazita" - škodlivú duševnú nákazu spojenú s nesprávnym pochopením určitých životných lekcií. Len ak sa jej zbavíme, môžeme slobodne dýchať a užívať si život. To sa dá dosiahnuť, ak vedome ovládneme svoju myseľ a rozpoznáme v nej škodlivé vzorce myslenia, ktorými sme sa počas života nakazili. A presne to je aj podstatou modernej psychoterapie. Ak chceme vyliečiť svoj spôsob myslenia, musíme najprv spoznať, čo konkrétne ho ničí. Odhalenie príčiny si neraz vyžaduje veľa odvahy, nie každý je totiž schopný vyrovnať sa so svojimi démonmi, ale výsledok stojí za to. Ten, kto dokáže prečistiť temné zákutia mysle, už nikdy nebude jej otrokom. Ovládne ju a dokáže ju pozitívne využívať v prospech seba aj svojich blízkych. Takže ak nabudúce spozorujete, že vám v hlave zase niekto nadáva - robte s tým niečo.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Čo nám pomôže pri každodennej psychohygiene:

  • Zameriavanie sa na pekné a pozitívne podnety.

  • Dostatok času na regeneráciu po každej psychickej námahe.

  • Prevzatie zodpovednosti za vlastný život, nemali by sme zo svojich neúspechov a sklamaní obviňovať druhých.

  • Zameranie sa na svoje pozitívne vlastnosti. Čím viac si ich budeme pripomínať, tým viac budú v našom živote prevládať nad tými negatívnymi.

  • Odpútanie sa od negatívnych myšlienok vytvorením vedomého nadhľadu. Môžeme napríklad zaujať pozíciu pozorovateľa, ktorý bude naše myšlienky nezúčastnene pozorovať bez toho, aby sa pritom citovo angažoval. Postupne tak stratia silu a vymiznú.

  • Pestovanie vzťahov s blízkymi ľuďmi.

  • Vnímanie problémov ako výziev na ďalší pozitívny rast.

Vlastnosti duševne zdravého človeka:

SkryťVypnúť reklamu
reklama
  • Je si vedomý svojich silných aj slabých stránok a v zmysle toho koná a stanovuje si ciele.

  • Je spokojný sám so sebou a prijíma sa taký, aký je, pričom sa snaží stále napredovať.

  • Nachádza zmysel života v každej svojej činnosti.

  • Dokáže prekonávať duševnú záťaž.

  • Vytvára stabilné vzťahy a efektívne rieši konflikty s inými ľuďmi.

  • Dokáže milovať a odpúšťať.

Inšpirácia u Indiánov

Kto cvičí, má čistú hlavu

Správny dych navodzuje pohodu

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Najčítanejšie na SME Žena

Komerčné články

  1. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  1. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  2. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  3. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  4. Fico škodí ekonomike, na reformy roky kašľal
  5. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  6. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  7. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  8. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 15 758
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 262
  3. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 6 170
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 5 020
  5. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 4 863
  6. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 4 470
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 479
  8. Maratónska kampaň, ktorú nebudeme vidieť, ale budeme o nej počuť 2 293
SkryťVypnúť reklamu
reklama
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Katarína Del Rio a Bianka Urbanovská zo ZA SEBA, o.z.

Agresora najviac prekvapí, keď obeť neostane ticho.


22
Nepečený cheesecake s ovocím.

Rýchly cheesecake bez pečenia je lahodný a osviežujúci. V tomto článku nájdete recepty aj tipy na cheesecake bez zapínania rúry.


redakcia SME ženy
Tradičné políchnianske kraslice.

Tipy, ako zdobiť veľkonočné vajíčka.


Šibačka a oblievačka na Veľkonočný pondelok.

Veľkonočné sviatky sú od 18. do 21. apríla.


reklama
  1. Tomáš Mikloško: Ako (ne)cítiť svoje emócie
  2. Zuzana Pelaez: O plakaní, čakaní a platení alias o slovenskom, britskom a kolumbijskom zdravotníctve.
  3. Zdravotní Klauni: Posledná klauniáda pre Lenku
  4. Ján Karas: Keď moc nemá tvár: Prebudenie tých, ktorí mlčia na hrane autority a toxického riadenia
  5. Gabriela Sabolová: Ako Aničke takmer zakázali riadiť auto
  6. Liga za ľudské práva: Adriana Mesochoritisová: Dobre mienené rady môžu byť pre ženy v násilných vzťahoch nebezpečné
  7. Matúš Radusovsky: Rôzne druhy medu a ich benefity
  8. Michaela Witters: Čo za ľudí vychováva deti, ktoré dokážu niekomu takto ublížiť?
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 103 387
  2. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 50 659
  3. Ján Šeďo: Stalo sa to včera na "urgente". 35 398
  4. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 26 395
  5. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 24 200
  6. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 21 754
  7. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 18 677
  8. Matej Galo: Pán Fico, ste tak neschopný, alebo len žijete mimo reality? 17 942
  1. Tupou Ceruzou: Transakčná daň
  2. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  3. Marcel Rebro: Slovenské drony na ukrajinskom nebi
  4. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  5. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  6. Tupou Ceruzou: Medvede
  7. Tupou Ceruzou: Mr. Business
  8. Věra Tepličková: Romana nám odkazuje, že je stále úžasná
SkryťZatvoriť reklamu