SME
reklama

Kilo sem - kilo tam

Niekto môže zjesť každý večer cestoviny s omáčkou a na jeho postave sa nič nezmení. Väčšina z nás ale také šťastie nemá.

Toľko diét, ako si z nich vybrať?

Diét a spôsobov chudnutia je ako maku. Väčšinou sa berú ako jednorazová záležitosť, na ktorú zabudneme, ak sa nám podarilo zhodiť pár kíl. Nevhodným stravovaním, pri ktorom sa nám napríklad nedostáva určitých živín, si však môžeme skôr uškodiť. Niektoré sú preto vyslovene nevhodné, pri ďalších závisí ich účinok od konkrétneho organizmu človeka. „Z dlhodobého hľadiska nemá jednostranná diéta význam. Nedosiahneme ňou totiž zmenu životného štýlu," dodáva Katarína Skybová.

Vplyv diét na zdravie môžeme rozdeliť nasledovne:

  • Medicínsky korektné - napríklad bielkovinové diéty alebo delená
  • strava.
  • Medicínsky nevhodné - tablety na chudnutie, takzvané anorektiká. „Je treba vedieť, že najrozšírenejšia molekula sibutramín bola umelo vyrobená ako antidepresívum. Nič netušiaci pacienti teda užívajú na chudnutie stopercentný psychiatrický liek," upozorňuje Monika Kyselicová.
  • Medicínsky škodlivé - napríklad Atkinsonova diéta, ktorá je veľmi účinná, ale z mnohých hľadísk veľmi nebezpečná.
  • Medicínsky neškodné - rôzne výživové doplnky na chudnutie.

„Väčšina diét na chudnutie má jedno spoločné. Snažia sa dokázať, obyčajne s odvolaním sa na „vedecké odhalenia", že objavený princíp chudnutia a príjem určitých druhov potravín je univerzálnym riešením redukcie nadváhy," uvádza Katarína Skybová a upozorňuje na niektoré zákernosti známych diét:

Zónová diéta - je založená na zvýšenom príjme bielkovín na úkor sacharidov a zo sacharidov sa môžu prijímať len tie s najnižším glykemickým indexom. Nastavenie diéty umožňuje prijímať všetky základné živiny a vďaka tukom býva aj strava chutnejšia. „Dlhodobé dodržiavanie zónovej diéty je z dôvodu zvýšeného príjmu biel-kovín rizikové pre ľudí so zvýšeným krvným tlakom, cukrovkou, dnou, ochorením obličiek či srdcovocievnymi ochoreniami." Problematické je tiež dodržiavanie teórie zónovej diéty v praxi, aby sa dosahovali všetky určené hodnoty.

Delená strava - princíp spočíva v nekombinovaní potravín s rozdielnym časom trávenia. Vzhľadom na pracovné podmienky a vyťaženosť môže byť problematickým jej dodržiavanie. „Neposkytuje možnosť voľby a prispôsobenia jedálneho lístka aktuálnym okolnostiam a možnostiam. Preto nie je vhodná napríklad pre diabetikov a ľudí trpiacich srdcovocievnymi ochoreniami." Pozitívom delenej stravy je to, že si človek začne viac všímať čo a kedy konzumuje.

Atkinsonova diéta - konzumujú sa hlavne živočíšne tuky a bielkoviny. Odporúča sa mäso, mlieko, vajcia, čokoláda, olivový olej a mliečne výrobky. Nesmú sa jesť sacharidy, ryža, zemiaky, pečivo z bielej múky, med, sladšie druhy ovocia a sladká zelenina. Strava je preto nevyvážená. „Diéta nadmerne zaťažuje obličky v dôsledku vysokého príjmu bielkovín. Úplne vyhnúť by sa jej mali ľudia so srdcovocievnym ochorením a ani zdraví ľudia by ju nemali dodržiavať dlhodobo." Môže spôsobovať aj vysoký obsah tukov v krvi.

Aká by mala byť správna redukčná diéta?

Predovšetkým jednoduchá, pestrá a chutná. Z chudnutia by sme nemali mať stres, nemali by sme trpieť a potláčať chute na pokrmy, ktoré máme radi, lebo sa na ne v slabej chvíľke môžeme vrhnúť a pokaziť celý začatý proces. Jedálny lístok by mal rešpektovať naše obľúbené potraviny a stravovacie možnosti, ale len do tej miery, aby sme nepokračovali v konzumácii nezdravých jedál. Je na nás, aby sme sa naučili rozoznávať, čo je zdravé, telu prospešné, a čo nám škodí. A rozhodne by sme nemali ostať týždeň na nejakej jednopotravinovej diéte.

„Obľúbený" jojo efekt

Problém s opätovným pribraním na váhe nespočíva v tom, že sme vlastne chudli zbytočne, ale v procesoch, ktoré prebiehajú v tele. „Schudnutý organizmus, ktorý prešiel akoukoľvek formou diéty, vytvára po návrate k normálnej strave prednostne tukové bunky. Robí tak ešte skôr, než si doplní vyrabované energetické rezervy, najmä bielkoviny vo svaloch. Neustále sa tak zhoršuje pomer „chudého" tkaniva, hlavne svaloviny, k tukovému tkanivu. Obezita sa potom prehlbuje a súčasne vzniká syndróm metabolickej rezistencie," vraví Monika Kyselicová, farmaceutka a odborníčka na výživu. Začať s chudnutím po jojo efekte môže byť preto čoraz ťažšie a ťažšie.

Po skončení diéty by sme sa nemali hneď vrhnúť na náš bežný jedálny lístok. Vlastne celkom najlepšie a najefektívnejšie by bolo, ak by sme sa aj bežne začali stravovať zdravo. „Dôležité je, aby sme poznali približné energetické hodnoty hlavných potravinových skupín a naučili sa konzumovať potraviny, ktoré podporia udržanie stálej hmotnosti. Nové stereotypy si musíme osvojiť aj pri trávení voľného času a nevracať sa k starým návykom. Športovanie a aktívny pohyb by sa mali stať súčasťou našej životosprávy," hovorí Katarína Skybová, riaditeľka Inštitútu redukcie a prevencie nadváhy kompliment. Len tak si udržíme získanú postavu natvrvalo.

Najčastejšie chyby pri chudnutí

„Prvou chybou je určiť si schudnutie za svoj hlavný cieľ. Pritom, ak sme pribrali, väčšinou za to môže naša životospráva, nepomer prijatej a spotrebovanej energie. Zmyslom nášho snaženia by mala preto byť zmena stravovacích návykov a dostatočná telesná aktivita," upozorňuje Monika Kyselicová. Potom bude chudnutie úspešné a výsledok trvalý. Bohvieako nám nepomôžu ani prípravky a lieky na chudnutie. „Chybou tiež je, keď začneme chudnúť sami pomocou zázračnej diéty alebo sa vrhneme na športovanie bez toho, aby sme mali potrebné vedomosti o výžive a pohybe," vraví Katarína Skybová. Na chudnutie sa musíme vopred dobre pripraviť psychicky aj fyzicky.

Cvičenie

Schudnúť a opätovne nepribrať sa nedá bez toho, aby sme sa aspoň trochu cielene nehýbali. Ale nie je pohyb ako pohyb. Aby bolo cvičenie účinné a odbúravalo tukové zásoby, musí byť aeróbne. Vtedy pohybová aktivita nie je príliš intenzívna, ale ide skôr o rovnomernú záťaž počas dlhšieho času. Náš tep by sa pritom mal zvýšiť na 60 - 70 percent tepového maxima a v takomto cvičení by sme mali pokračovať po istý čas. Dá sa to jednoducho sledovať pomocou športtestera, merača srdcovej energie. Môžeme behať, bicyklovať, plávať, venovať sa chôdzi nordic walking alebo aerobiku, len náš tep nesmie presiahnuť istú hranicu. Ak sa to stane, cvičenie sa stáva anaeróbnym a vtedy už ide o rozvoj fyzickej sily a zväčšenie objemu svalovej hmoty.

Pár rád zdravého chudnutia podľa Kataríny Skybovej:
  • Postaviť si reálne ciele a zvoliť vhodný spôsob chudnutia.
  • Mať dostatok vedomostí o výžive, vhodnom stravovaní a účinnom pohybe.
  • Naučiť sa kontrolovať pocit hladu a sýtosti.
  • Voľný čas tráviť aktívne a pravidelne sa hýbať.
  • Správať sa asertívne počas redukcie, neporušiť redukčný režim a odolať prípadnému tlaku okolia.
Metabolizmus neoklameme, ale...
Metabolizmus každého človeka je trošku iný. Niekomu jeden zákusok neuškodí, inému váha hneď ukáže čosi iné. Špeciálne diétne stravovanie musí rešpektovať individuálne danosti človeka, teda jeho zdravotný stav, výdaj energie počas dňa a zároveň zásady štandardnej redukčnej diéty. Týmto spôsobom môžeme zhodiť pár kíl nadváhy. Ak je však obezita závažnejšia a ovplyvňuje celkové zdravie, netreba už brať ohľady na metabolizmus konkrétneho človeka. „Pacient s tridsaťkilovou obezitou je natoľko ohrozený kardiovaskulárnymi, kĺbovými a ďalšími zdravotnými rizikami, že v porovnaní s nimi je nerešpektovanie jeho metabolického typu celkom zanedbateľnou vecou," vraví Monika Kyselicová.
Pár rád zdravého chudnutia podľa Moniky Kyselicovej:
  • Jesť štyrikrát denne v detských porciách a znížiť energetický príjem.
  • Obmedziť rýchle cukry, tuky a živočíšne bielkoviny vrátane mliečnych produktov.
  • Uprednostniť konzumáciu ovocia, zeleniny, strukovín a rýb.
  • Začať sa hýbať a zvýšiť energetický výdaj.
  • Nejesť a nepiť zbytočnosti, ktoré telo nepotrebuje, ako je káva či alkohol.
  • Pozitívne myslieť.
Lekárka mi riadne pohrozila
Iveta Jurková (37)

Mám tri deti, takže času na seba som mala vždy málo. Behanie okolo sporáka, ochutnávanie, dojedanie po deťoch a, samozrejme, nedostatok aktívneho pohybu sa podpísali na tom, že pri výške 168 cm som skončila na 90 kg. Párkrát som vyskúšala „osvedčené" diéty, ale keď mi kuchyňa rozvoniavala dobrotami a ja som si musela dať suchú ryžu, vždy som to vzdala. Jedna priateľka mi raz odporučila bielkovinovú diétu, s ktorou mala výborné skúsenosti. Rozhodla som sa ju vyskúšať, lebo mám dlhodobejšie zvýšený krvný tlak, cukor i cholesterol, opúchajú mi dolné končatiny a mám nábeh na kŕčové žily. Mám prísnu lekárku, ktorá mi riadne pohrozila, a preto som si vstúpila do svedomia. Moje pocity po začatí diéty boli zmiešané. Prvé dni som mala hlad, ktorý však asi po dvoch-troch dňoch postupne ustal. Zo začiatku som bola aj nervózna. Začala som jesť pravidelne menšie porcie, veľa piť a hlavne konzumovať zeleninu, ktorá pre mňa bola dovtedy tabu. Dnes som po mesiaci redukcie ľahšia o desať kíl a moje telo začína mať konečne ženskejšie krivky. Dúfam, že to tentoraz nevzdám. A čo je podľa mňa základom úspešného chudnutia? Disciplína, pevná vôľa a chuť zdravo žiť. V mojom prípade je to aj vzor zodpovedného rodiča. Do rodinného jedálneho lístka už dopĺňam aj zdravú stravu.
SkryťVypnúť reklamu
reklama

Najčítanejšie na SME Žena

reklama

Komerčné články

  1. Naučte deti narábať s peniazmi: Máme pre vás niekoľko tipov
  2. GUTEN TAG! Deň plný pohody, zaujímavých destinácií a informácií
  3. Ak chcete byť bohatší, musíte nad peniazmi rozmýšľať
  4. Daň z cukru zasiahne sociálne slabších a ohrozí výrobu sirupov
  5. Vyhnúť sa plateniu daní? Drzý gróf v Apúlii to vyriešil svojsky
  6. Exportujete do zahraničia? Poistite si svoje pohľadávky
  7. Práca snov? Prihlás sa na prácu sprievodcu v BUBO
  8. Choďte za odborníkom. Či vás bolí zub alebo chcete investovať
  1. Ak chcete byť bohatší, musíte nad peniazmi rozmýšľať
  2. Exportujete do zahraničia? Poistite si svoje pohľadávky
  3. Vyhnúť sa plateniu daní? Drzý gróf v Apúlii to vyriešil svojsky
  4. Práca snov? Prihlás sa na prácu sprievodcu v BUBO
  5. Daň z cukru zasiahne sociálne slabších a ohrozí výrobu sirupov
  6. Deň narcisov už po piatykrát v dm
  7. Nissan Qashqai: Facelift prináša množstvo inovatívnych vylepšení
  8. Choďte za odborníkom. Či vás bolí zub alebo chcete investovať
  1. Cestujte za zlomok ceny. Päť destinácii na dovolenku mimo sezóny 13 743
  2. Revolučná inovácia: Mobil pomáha v boji proti rakovine! 8 669
  3. V púpave je všetko, čo potrebujete 5 210
  4. Zmena pre ľudí s postihnutím: Prichádzajú európske preukazy 4 101
  5. Esplanade - wellnes s pridanou hodnotou 3 118
  6. Veľká zmena pre ľudí s postihnutím 2 916
  7. Náš prvý prezident sa nebál hovoriť o mravnosti v politike 2 387
  8. 25 tipov na tašky, ktoré vás budú baviť. A takto si ich vyrobíte 2 258
reklama
SkryťVypnúť reklamu
reklama
SkryťVypnúť reklamu
reklama
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Ilustračná fotografia.

Dieťa prevráti život naruby.


Odborníčka radí, ako na optimálny jedálniček.


Soňa Lehocká

Ekomóda je cestou budúcnosti.


Lucia Skladanová
Reďkovková polievka

Reďkovka zvýrazní šalát a nátierku, môžete ju aj upiecť.


redakcia SME ženy
reklama
  1. Unicef Slovensko: Inšpirujúce ženy a ich úloha pri formovaní lepšieho sveta
  2. Mária Melková: U ocka upratovať nemusím! Čo s rozdielnymi pravidlami v dvoch domovoch po rozvode.
  3. Mária Melková: Moje dieťa ku mne po rozvode odmieta chodiť. Čo mám robiť?
  4. Věra Tepličková: Krehké deti alebo Keď blogerka vybočí zo zaužívaných koľají
  5. Lucia Nicholsonová: Načo sa zahadzovať s deťmi? Obzvlášť s tými chudobnými?
  6. Věra Tepličková: Život s introvertným dieťaťom, manželom alebo rodičom
  7. Martin Pollák: Generácia Alfa
  8. Mária Melková: Moje deti, Tvoje deti, naše deti - mýty o živote v zošívaných rodinách
  1. Lucia Nicholsonová: Otvorený list Kaliňákovi juniorovi 100 099
  2. Lucia Nicholsonová: List zápasníkovi Véghovi 80 507
  3. Ivan Čáni: Korčokovský magor. 41 319
  4. Martin Krsak: Slovensku nebude nikto diktovať! …ani zahraničie, ani zákony SR 34 007
  5. Marek Mačuha: Chudobní dôchodcovia? 31 408
  6. Boris Šabík: Zvláštne ticho po katastrofách 20 643
  7. Yevhen Hessen: Mobilizačný zákon: čo on znamená pre Ukrajincov v zahraničí? 18 893
  8. Lucia Nicholsonová: List ministerke s hollywoodskym úsmevom 12 850
  1. Yevhen Hessen: Mobilizačný zákon: čo on znamená pre Ukrajincov v zahraničí?
  2. Monika Nagyova: Úprimné pozdravy z Bratislavy: Sex v meste na slovenský spôsob
  3. Jiří Ščobák: Ivan Korčok dnes promluvil před Starou tržnicou v Bratislavě (video)
  4. Yevhen Hessen: Telegram ako zdroj konšpirácií, dezinformácií a propagandy?
  5. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 77. - Arktída - Ostrov Wrangel - miesto, kde sa začína ruský deň
  6. Post Bellum SK: Osobnosť, ktorú sme si nepripomenuli...
  7. Yevhen Hessen: Ukrajinských utečencov sa pýtajú "Prečo nie ste na fronte", ale utečencov z iných krajín sa na to nepýtajú?
  8. Jiří Ščobák: Ivan Korčok zvítězí, protože má něco, co Pellegrini nemá a nikdy mít nebude!
SkryťZatvoriť reklamu