a len štrnásť dní, a učebnice školákom stále chýbajú.
BRATISLAVA. Druhý rok školskej reformy naďalej sprevádzajú „detské choroby“, druhákom, piatakom, ale najmä šiestakom stále chýbajú nové učebnice. „Deväťdesiat percent učebníc je na školách, to mi verte,“ presviedčal na začiatku školského roka minister školstva za SNS Ján Mikolaj. Ukázalo sa, že to nie je pravda.
Učitelia používajú staré učebnice alebo sťahujú texty z internetu a rozmnožujú ich žiakom. Mikolaj zmenil rétoriku a žiada od nich trpezlivosť. Dúfa, že pochopia logiku reformy a učebnice začnú písať sami.
Všetky nové učebnice dostali len prváci. Druhákom chýba nová čítanka, ale používať sa dá aj stará. Z matematiky a geometrie ešte neprišla druhá časť, ktorú už budú o pár dní potrebovať. „Pri týchto malých deťoch je to obrovský problém, ak chýbajú učebné texty, lebo nevládzu veľa písať, zdržuje to vyučovanie,“ hovorí Emerita Holeková z bratislavskej Základnej školy Podzáhradná.
Ktoré učebnice chýbajú školám aj v januári 2. ročník
Čítanka zo slovenského jazyka Druhá časť matematiky V niektorých školách chýba aj učebnica informatiky alebo výtvarnej výchovy.
5. ročník
Literatúra Dejepis Druhá časť matematiky Niekde chýba aj pracovné vyučovanie či informatika.
6. ročník
Slovenský jazyk a literatúra Fyiky Matematika Dejepis Biológia
Piatakom dlho chýbala učebnica slovenského jazyka, prišla neskoro a učitelia k nej museli robiť dodatočne učebné plány. Stále im chýba dejepis a literárna výchova.
Najhoršie sú na tom šiestaci Šiestaci zo siedmich reformných učebníc dostali len dve, geografiu a pred Vianocami občiansku náuku. Inak sa učia zo starých učebníc.
„Učitelia musia texty prispôsobovať novým učebným osnovám. V šiestom ročníku sú zhotovené plány podľa starých učebných osnov, s tým, že sa v nich zohľadňujú požiadavky nových osnov Štátneho vzdelávacieho programu,“ povedala Mária Bezáková, riaditeľka Základnej školy v Topoľčanoch.
Povzdychla si, že v školstve je príliš veľa zmien. „Pomaly začneme trpieť schizofréniou a dopletieme aj to, čo bolo dobré. Je to veľmi hektická doba a obsiahnuť všetky legislatívne zmeny je naozaj veľmi náročné,“ tvrdí riaditeľka. „Možnože chýbajúce učebnice sú zlomok nedostatku, ktorý nám bráni pokojne v škole pracovať.“
„So starými učebnicami sa niektoré látky nahradiť nedajú. Považujem to za veľký problém,“ hovorí Ľudmila Lacová, riaditeľka Základnej školy na Vajanského ulici v Lučenci.
Učia po starom a kopírujú Jana Pivková zo Základnej školy v Liptovskom Jáne učí šiestakov chémiu. „Polročné učivo sme zvládli aj bez učebnice, v triede budú len jednotky a dvojky, ak sa zatúla, jedna trojočka. Zatiaľ je to celkom ľahké. Môže ale nastať situácia, že keď príde kniha, zistím, že som niečo neprebrala, a teda sa budem musieť vrátiť a doplniť to,“ povedala. „Najhoršie je to s rodičmi, nevedia sa v učive zorientovať, ak žiak chýba.“
Školy bez učebníc si napríklad kopírujú alternatívne pracovné zošity.
FOTO – SME/PETERŽÁKOVIČ
Mnohí oslovení riaditelia ani nechceli, aby sme ich citovali, lebo majú dojem, že by sa to mohlo obrátiť proti nim. Tak reagovali v Žiline, v Novákoch, aj riaditeľ istej bratislavskej školy.
Najťažšie sa podľa pedagógov učí bez kníh dejepis a slovenský jazyk a literatúra, kde sa toho veľa pomenilo. V niektorých školách preto rodičovské združenia uvoľnili peniaze, aby deťom kúpili pomocnú literatúru.
„Situácia nás tlačí k neštandardným riešeniam, ako je kopírovanie rôznych alternatívnych pracovných zošitov, čo je v každom prípade porušovanie autorských práv a učiteľov tým pádom kriminalizujú,“ upozorňuje Holeková. „Čudujem sa, že to ešte nikto nezačal riešiť.“
Mikolaj viní autorov O vyjadrenie denník SME žiadal aj ministra Mikolaja. Jeho hovorkyňa poslala toto stanovisko: „Z pohľadu ministerstva je dôležité najmä to, že na jeseň sa podarilo doplniť stav tak, že na školách vo veľkej miere učebnice sú. To, čo chýba, sa v súčasnosti už expeduje na školy.
Je to dôsledkom niektorých neúspešných prípadov, keď autori učebníc nedodržali zmluvné podmienky a termíny dodania rukopisov.“ Potrebu nových učebníc minister školstva podcenil, domnieva sa analytička Konzervatívneho inštitútu M. R. Štefánika Zuzana Humajová-Zimenová.
„Reformu školstva spustil nepripravenú. Na školách narastá nervozita a on namiesto toho, aby priznal chybu a snažil sa napraviť škody, ktoré sám spôsobil, hádže vinu raz na autorov, raz na vydavateľov, raz na manažment škôl,“ povedala.
Mikolajovi sa podarilo presadiť nové zákony, manažovať reformné zmeny však podľa Humajovej-Zimenovej nevie. Trh s učebnicami sa neotvoril, ponuka je úzka a školám ministerstvo prepláca len niektoré.
Proces tvorby nových učebníc je navyše ťažkopádny a zdĺhavý. „Predstava, že sa do tohto systému úspešne zapoja stovky učiteľov s autorskými návrhmi, a že ich učebnice sa naozaj dostanú do rúk žiakom, je absurdná,“ povedala.
Výroky ministra Mikolaja o učebniciach pre reformné ročníky
27. máj 2009
Nepôjde o nové diela, ale o prerobené verzie používaných kníh. 27. jún
Distribúciu nových učebníc v súvislosti so školskou reformou stihneme do začiatku nového školského roka. Robíme všetko preto, učebnice budú na 90 percent. 24. august
Školy budú musieť prvý mesiac vydržať. Zatiaľ môžu používať staré. 27. august
Niektoré učebnice budú meškať aj viac ako dva týždne, najmä pre druhákov, šiestakov a študentov 2. ročníkov gymnázií a stredných škôl. Ministerstvo robí kroky, aby sa mohol nový školský začať bez problémov. 28. august
Deväťdesiat percent učebníc je na školách, to mi verte. Napísané sú všetky. To, čo trošku mešká, je aj z dôvodu kapacity tlačiarní. Z pôvodných učebníc sa pokojne dá učiť, nové učebnice budeme postupne pripravovať tak, ako pôjdu poznatky. Nemôže nikto chcieť, aby boli všetky učebnice nové zrazu. Aj reforma nabieha a štyri roky. 31. august
Učebnice by mali mať školy v skladoch v priebehu 6 až 8 týždňov. 18. september
Učitelia reformných ročníkov by mali byť trpezliví a kým nebudú mať k dispozícii nové alebo upravené učebnice, mali by učiť tak ako doteraz, s tým, že postupne budú zavádzať inovatívne prvky školskej reformy. 6. november
Za meškanie učebníc je zodpovedná bývalá vláda Mikuláša Dzurindu. Knihy meškajú preto, že v histórii sa ich ešte toľko netlačilo ako teraz. Ide zhruba o dva milióny kusov. 8. november
Keby som ich písal sám, tak to viem garantovať, ale máme niekoľko stovák autorov, tak ten subjektívny faktor tam je. Reforma učebníc trvá štyri roky a treba predpokladať, že aj nábeh učebníc bude počas štyroch rokov. 9. november
Neprekáža, ak školy dostanú učebnice až v druhom polroku. 30. december
Nech používajú tie knižky, ktoré používajú doteraz. Ako to robili v minulom období, keď sa napísalo šesť nových knižiek za štyri roky? Vtedy nemíňali na papier? Nech sa pozrú, ako to bolo doteraz.
Ako vláda plní sľub realizovať obsahovú reformu školstva
Čo sľúbili: Vláda vytvorí legislatívny rámec na obsahovú prestavbu výchovy a vzdelávania na základných a stredných školách.
Zdroj: Programové vyhlásenie vlády, august 2006
Čo si o tom myslia odborníci? Prípadné splnenie sľubu hodnotia pozitívne. Obsah ani spôsob výučby sa za posledné desaťročia veľmi nezmenil. Učebné osnovy treba prispôsobiť novým podmienkam, najmä dôraznejším požiadavkám na žiakov a študentov, aby boli schopní aplikovať teoretické poznatky v praxi. Vláda by však mala špecifikovať, čo podľa nej obsahová reforma školstva znamená.
Aká je realita? Sľub bol prevažne splnený. Od školského roka 2008/2009 platí školský zákon upravujúci obsahovú reformu školstva. Jej zhodnotenie bude možné až po roku či dvoch praxe. Podľa prieskumu INEKO, do ktorého sa v marci 2009 zapojilo 1600 učiteľov základných škôl, učitelia vítajú viac voľnosti a možnosti prispôsobiť učivo reálnemu životu. Súčasne však kritizujú nedostatok učebníc a pomôcok pre výučbu.
Zdroj: INEKO
Viac informácií o plnení tohto sľubu a o plnení ostatných sľubov vlády 2006 - 2010.