SME
Sobota, 25. september, 2021 | Meniny má VladislavKrížovkyKrížovky

Tanečná horúčka

Temperament, dráma aj radosť z pohybu bez ohľadu na talent. Slováci sa našli v tancoch, ktoré do nežnej revolúcie u nás málokto poznal - argentínske tango, salsa či flamenco.

Komunity tanečníkov týchto svetovo rozšírených tancov sa od roku 1989 začali rozširovať a s tanečnými šou v televízii si získali aj množstvo nových fanúšikov. Tanečná scéna je však v porovnaní so zahraničím ešte v začiatkoch a darí sa jej zatiaľ hlavne v Bratislave.

Po nežnej revolúcii sa rozbehli dovtedy nevídané tanečné komunity s tanečnými kurzami pre bežných ľudí. Bez vekových a talentových rozdielov sa začali vytvárať alternatívy k dovtedajšiemu folklóru a spoločenským tancom - prichádzali exotické tance Latinskej Ameriky, zo Španielska, z Afriky, Indie, tance, ktoré sú mixom rôznych kultúr. Objavili sa tanečné komunity, kde sa ľudia chodili učiť aj zabávať. Kurzy, párty aj posedenia sa organizovali často v podnikoch a nie v uzavretých skúšobniach. Temperamentné latinskoamerické tance sú na Slovensku čoraz populárnejšie, pričom dôraz sa kladie na precítenie tanca a príjemný pocit z neho, ako na technickú dokonalosť. O týchto tancoch sa často hovorí, že sú životným štýlom, ktorý charakterizuje svojská hudba, oblečenie, obuv, temperament či etiketa.

Salsa je vypnutie od všetkého

obr_07.jpgSalsa je párový tanec populárny na všetkých kontinentoch a spomedzi latinskoamerických tancov je asi najradostnejší a najbezstarostnejší. Či už prídete do Ameriky, Ázie, Afriky, Austrálie, či hociktorého štátu Európy, kurz salsy alebo salsa párty nájdete všade.

Na Slovensku existujú salsové kurzy vo viacerých mestách, najväčší výber je však v Bratislave. Na kurzoch stretnete ženy aj mužov každého veku a rôznych povolaní - finančníkov aj informatikov, vedcov, technikov, filozofov, ľudí všetkých výšok a postáv a rôznych pováh. Spoločné majú to, že chcú tancovať a zabaviť sa. Etiketa obliekania je veľmi voľná, ľudia chodia často tak, ako boli oblečení v práci.

„Pre mňa je to vypnutie od všetkého, nemusím na nič iné myslieť, len tancovať, je tu pohoda a super ľudia," hovorí tanečník Michal Piršel. Éra latinskoamerických tancov sa na Slovensku začala s Miguelom Mendézom, ktorý v Bratislave každý rok organizuje Fiestu Latinu, tanečnú oslavu latinskoamerickej kultúry. Jeho dieťaťom je aj devätnásťročný súbor Latino Flash, ktorý vystupuje na rôznych podujatiach na Slovensku a vo svete. U neho vyrastalo mnoho slovenských tanečníkov, ktorí dnes vyučujú na kurzoch salsy.

Prvý podnik, v ktorom učili latinskoamerické tance, otvorili v Bratislave pred desiatimi rokmi na Štefánikovej ulici. „V západnej Európe je salsa už dvadsať až dvadsaťpäť rokov, preto tam fantasticky tancujú aj päťdesiatnici. Aj my tam však už o chvíľu budeme," hovorí s úsmevom inštruktorka salsy Norika.

obraz_04.jpgKeď sa chcete prihlásiť, nemusíte mať partnera či partnerku, hoci dievčat na kurzoch býva tradične viac. Podľa Noriky sa však na kurzy hlási čoraz viac mužov samostatne, ako aj viac párov. Z vekových kategórií chodia najviac tridsiatnici, je tam aj skupina v strednom veku, aj študenti. Naučiť sa tancovať salsu môže každý, kto chce. Najťažšie je počúvať hudbu, a tú vraj Slováci veľmi dobre chytajú. „Deväťdesiat percent ľudí sa na prvej hodine naučí základný krok. Potom majú niektorí trošku problém s rytmikou a pamätať si kroky," hovorí Norika.

Chýbajú nám cudzinci

Salsa má rôzne štýly podľa rytmu, pôvodu a spôsobu tanca, ako sú kubánska salsa, New York salsa, salsa Puerto Rico či L.A. salsa. Na workshopoch a párty sa stretnete aj s romantickou pomalšou bachatou, rýchlym merengue či ruedou casino - kubánskou salsou v kruhu. Možno najväčšie prekvapenie pre tých, ktorí salsu nepoznajú, je striedanie partnerov počas kurzu. Slúži na to, aby sa ľudia viac snažili a viac sa naučili.
Čo na slovenskej salsovej scéne podľa Noriky chýba, sú jednoznačne Latinskoameričania a cudzinci vôbec. „Všade tú komunitu veľmi ťahajú Latinskoameričania, u nás ich napočítame na jednej ruke. Klobúk dole, že sa to tu vôbec takto rozbehlo," dodáva.

V Bratislave ešte stále nemáme čisto salsový bar tak, ako je to v zahraničí, a tak sa kurzy a párty odohrávajú v rôznych podnikoch. Salsa sa pritom dá dobre učiť len tam, kde je vhodný priestor na tanec, nemôžu tam servírovať väčšie jedlá, aby čašníci nemuseli s jedlom behať medzi tanečníkmi. Aj dlážka musí mať vhodný povrch. Na Slovensku také podmienky splní len málo barov. Na druhej strane sa v zahraničí v salsa baroch často platí vstupné sedem až desať eur.

Tango ako vnútorná dráma

obraz_01.jpgRovnako ako salsa, argentínske tango sa ľahko stáva návykovým a vášňou na celý život. Je to veľmi emotívny, precítený párový tanec, ktorý si vyžaduje fyzickú aj duševnú súhru partnerov. Na rozdiel od salsy je argentínske tango pokojnejšie a vyrovnanejšie, preto pri ňom skôr stretnete starších tanečníkov.

Tančiarne tanga, tzv. milongy, kde si pri živej alebo reprodukovanej hudbe môže zatancovať každý, dnes nájdete takmer v každom väčšom meste na svete. Tanečníci argentínskeho tanga viac než milovníci salsy obľubujú jednoduchú eleganciu v obliekaní aj etikete.

„Tango je aj o neverbálnej komunikácii, o reči tiel. Ide aj o objatie a odovzdanie sa, pretože muž je ten, čo vedie, a žena tá, čo načúva pohybu jeho tela. Je to ako sen, ako iná dimenzia," hovorí Monika Králová, ktorá sa tangu venuje už šesť rokov. Tango je podľa nej viac melancholické a introvertné ako salsa, čo jej vyhovuje.

Začiatočník Alexander Kantor považuje tango za veľmi ťažký tanec. „Vraj je tango najťažšie. Keď ho človek zvládne, ostatné by mal vedieť bez problémov," hovorí. Slovenská tango scéna sa rozbieha pomaly, chýbajú hlavne muži - tanečníci. V Prahe je dlhšia tradícia, viac medzinárodných workshopov aj tančiarní. Na Slovensku nám chýba aj tradícia letných tančiarní vonku, na nádvoriach.

Kúsok Argentíny na Slovensku

Od októbra však máme tango klub na európskej úrovni aj v Bratislave, klub Granada v centre mesta. V podzemí vyrástol za niekoľko dní elegantný priestor s argentínskymi dekoráciami, lustrom aj barom. Okrem kurzov organizujú aj tančiarne - milongy a workshopy. Milovníkmi tanga, na ktorých tu asi natrafíte, sú napríklad herečka Lucia Siposová či bývalý politik a teraz spisovateľ Jozef Heriban.

obr_03.jpgLucia Siposová tangu prepadla v Argentíne, kde bola dva mesiace. „Toto je jediný tanec, ktorému sa venujem už dva roky, a naozaj ma dojíma a mám pocit, že v ňom stále môžem objavovať nové veci. Je to tanec bez hraníc, kde sa improvizuje a tancuje sa s každým inak," hovorí.

Tango scéna je dnes u nás v plienkach, kým v zahraničí už existuje desaťročia. „Prídete do tančiarne v Buenos Aires, je tam dvesto, tristo párov a vyzerá to ako jedna veľká choreografia, a pritom každý si tancuje individuálne," hovorí Dodo Granec, profesionálny tanečník a tréner argentínskeho tanga v klube Granada.

Kurzy tanga a milongy organizujú aj manželia Šidelskovci, ktorí boli priekopníkmi výučby argentínskeho tanga na Slovensku. Modernejšie tango nuevo sa v Bratislave učí v štúdiu Tangere. Živá hudba je dôležitou súčasťou tančiarní. Na Slovensku sa v tejto oblasti presadila mladá kapela Porque Tango, ktorá používa aj typický nástroj bandoneón, podobný akordeónu.

Dvadsaťosemročný umelecký vedúci skupiny, bandoneonista Martin Chovanec, hľadá tradičnú hudbu argentínskeho tanga na internete a dáva si ju nosiť z Argentíny. „Ešte som žiadneho bandoneonistu nevidel naživo, vychádzam z nahrávok," hovorí a dodáva, že by sa im zišiel ešte aspoň jeden bandoneonista tak, ako je to v klasickom tangu.

Flamenco tancujú celé rodiny

obraz_03.jpgFlamenco je v tanci charakteristické dôraznou rytmikou, ktorú diváci vidia hlavne ako rytmické dupanie a potlesky. Je to veľmi precítený a energický tanec jednotlivcov - žien aj mužov v choreografiách aj sólovo, s náročnou a precíznou koordináciou pohybov. Široké farebné sukne s temperamentnou hudbou a tancom počas fiesty v Španielsku, keď na uliciach tancujú mladí aj starí spoločne, sú jedným z najkrajších predstavení, aké môžete vidieť. Štýly flamenca sa delia podľa typického rytmu na rumbu, tango, fandango či bulerias.

Kaviarne či bary s flamencovou hudbou a tancom u nás síce nenájdete, existujú však už kurzy, vystúpenia, workshopy aj festivaly. Tancu sa môžete venovať aj ako začiatočníci, amatéri vo viacerých tanečných štúdiách.


obr_06.jpgRodisko mnohých tanečníkov aj lektorov flamenca na Slovensku je tanečné štúdio Viery Masarykovej s umeleckým súborom Andalucia v Bratislave. Viacero profesionálnych lektorov okolo skupiny Remedios v Bratislave poskytuje individuálne aj skupinové lekcie. V Banskej Bystrici kurzy flamenca pre verejnosť vedú tanečníci zo skupiny El Fuego. Združenie Una Musica organizuje aj medzinárodné workshopy a každoročný medzinárodný Flamenco festival v Bratislave, ktorý mal tento rok už jedenásty ročník.

Prvé flamenco pred revolúciou

Prvú školu flamenca na Slovensku založila pred dvadsaťjeden rokmi Viera Masaryková. „Začiatky boli náročné, za komunizmu sa nemohli tancovať iné tance než slovenské či ruské. Ale veľmi veľa ľudí prišlo na prvé konkurzy a odvtedy úspešne fungujeme," hovorí umelecká vedúca súboru Andalucia Viera Masaryková. Vášeň a radosť flamenca chcela priniesť na Slovensko z horkokrvného Španielska, kde tancujú celé rodiny.

obr_05.jpg„Keď je fiesta, nemá problém ani dedko, ani babka, ani kočík s dieťaťom, všetci tancujú," hovorí Lucia Masaryková, flamencová sólistka aj vedúca kurzov, ktorá strávila niekoľko mesiacov v Španielsku. „Je to veľmi uvoľňujúce, dynamické, elegantné, aj pokojné," hovorí o flamencu.

Na kurzoch podobne ako na iných tancoch prevažujú ženy, muži sú veľmi žiadaní. „Som tu, pretože flamenco tancuje veľmi málo chlapov. Prišiel som hlavne pre dievčatá, ale tuším ma ten tanec chytil viac," smeje sa Peter Lehotský, ktorý sa flamencu venuje popri štúdiu medicíny.

„V Španielsku, v Andalúzii som zostala jedno leto a strašne sa mi tam zapáčilo. Zaľúbila som sa do tej krajiny, do tých ľudí," hovorí dvadsaťšesťročná študentka Petra Kozáčiková.

Internet verzus tanec naživo

Pre tých, ktorí neradi tancujú na verejnosti, je viacero možností pohľadať kurzy na internete, kde sú lekcie pre začiatočníkov aj zadarmo. Najzaujímavejšia je však na týchto tancoch práve komunita, kde stretnete veľa zaujímavých ľudí, oddýchnete si od práce, štúdia či rodinných problémov a naučíte sa nové zručnosti, ktoré potešia možno nielen vašu partnerku či partnera, ale hlavne vás samých. „Pre ľudí je zaujímavé, že sa naučia komunikovať aj telom a nepotrebujú sa potom hádať, radšej si idú zatancovať," hovorí inštruktor tanga argentino Dodo Granec.

Ako vznikla salsa
Salsa vznikla ako zmes latinskoamerických a afrokaribských tancov. Jej základy sú vo francúzskom tanci contradanza zmiešanom s viacerými druhmi africkej rumby či kubánskym sonom a mambom. Názov salsa, v preklade „omáčka", vymysleli pre tento tanec v 20. storočí v americkom New Yorku, kam prichádzali prisťahovalci z Kuby, Portorika a mnohých ďalších krajín. Salsa získavala popularitu v New Yorku už od dvadsiatych rokov 20. storočia a výrazne sa rozšírila v USA a neskôr vo svete zhruba od polovice 20. storočia.
Ako vzniklo argentínske tango
Argentínske tango vzniklo koncom 19. storočia v argentínskom prístave Buenos Aires ako zmes domácich tancov a tancov prisťahovalcov z Afriky a Európy. Na začiatku ho tancovali muži s mužmi, keďže žien v meste bolo málo, neskôr muži s prostitútkami. Bol to tanec nižších vrstiev, robotníkov a námorníkov. Tanec elegantný a dramatický pre vyššie vrstvy z neho spravili až neskôr v Európe. Po štátnom puči v roku 1955 v Argentíne bolo tango zakázané. Nový dych mu dodal fenomenálny hudobník Astor Piazolla v šesťdesiatych rokoch 20. storočia, ktorý vytvoril v hudbe štýl tango nuevo, teda nové (súčasné) tango s prvkami džezu.
Ako vzniklo flamenco
Flamenco je španielsky folklór - hudba a tanec, ktorý pochádza z južnej oblasti Andalúzie. Flamenco, ako umenie spevu, tanca a hry na gitare, vzniklo zmiešaním kultúr z Indie, Perzie, arabských krajín, rómskej kultúry, španielskeho folklóru, ale aj latinskoamerickej kultúry. Jeho pôvod je u chudobných a utláčaných, je však hrdým a sebavedomým tancom. Flamenco sa v druhej polovici 19. storočia začalo tancovať, hrať a spievať v andalúzskych kaviarňach café cantates. Hviezdy vo svojom umení sa v 20. storočí začali presadzovať aj v ďalších krajinách sveta. Jedným z najznámejších flamenco gitaristov súčasnosti je Paco de Lucia, ktorý bude mať v apríli koncert v Bratislave.
Výber klubov s kurzami na Slovensku

Banská Bystrica
El Fuego - flamenco, http://elfuego.sk/

Bratislava
Tanečný klub Granada - tango argentino, salsa, flamenco, www.tangoclub.sk
Tangere - tango nuevo, flamenco, www.tangere.eu
Umelecký súbor Andalucia - flamenco, http://old.flamenco-andalucia.sk/
Le Fleur, Bar Lounge, Sahra - salsa, www.norika.sk
Calabria Club, Bratislava - salsa, www.salsacubana.sk
Flamenco Music Club - salsa
Saint Tropez, Film Café - salsa, www.caly.sk
Individuálne lekcie - flamenco, www.flamenco.sk
Tanečná škola Jarky Šidelskej - tango, www.tanecjarka.sk

Košice
Salsa Club, www.salsaclub.sk

Martin
SunDance Academy - salsa, www.sundanceacademy.sk
Salsa Stevie (aj Považská Bystrica, Bytča), www.salsastevie.sk

Piešťany
Casa fro Latina - salsa, www.casafrolatina.sk

Zvolen
Tanečná škola Zuzana - salsa, www.zuzanadance.sk

Stránky o tanečnej scéne na Slovensku
www.flamenco.sk
www.latino.sk
www.tangoargentino.sk
Tango tancuje jedna osoba, čo má štyri nohy
obr_08.jpgDODO GRANEC, profesionálny tanečník, lektor tanga argentino

Čím je argentínske tango špecifické v porovnaní s inými tancami?


Je to čerešnička na torte všetkých tancov. Robil som osem rokov súťažne spoločenský tanec, prešiel som všetkými druhmi tanca, ale v argentínskom tangu je všetko. Je to emócia, ktorú má každý v sebe.

Vízia zadymených argentínskych barov ako dejiska tango tančiarní je ešte stále pravdivá?


Práve sme sa vrátili z Argentíny. Chodíme tam k jednému učiteľovi, je to zakladateľ univerzity tanga Buenos Aires Rodolfo Dinsel. Má tak cez sedemdesiat rokov a je to úžasný človek. Má svoju malú školu argentínskeho tanga s výbornou atmosférou. Jeho tréning nie je odmeraný časom, ale počtom vyfajčených cigariet. Inak, zafajčené kaviarničky už neexistujú. Fajčenie je všade zakázané tak ako v celej Európe a Amerike, to už prišlo aj do Južnej Ameriky.

Keď hovoríte o veku toho učiteľa, vyzerá to, že veková hranica pri tangu neexistuje.


Možno pre mladých ľudí, ktorí ešte prežívajú pubertu, nie je tango zaujímavé. Je to skôr pre ľudí, ktorí už niečo zažili, alebo pre manželské páry, ktoré chcú ešte niečo zažiť, pre ľudí, ktorí vedia tanec prežívať.

Aké sú typy tanga?


Ľudia ho rozdeľujú na tango salón, tango milongero, ale pritom je to všetko len jedno argentínske tango. Má základné postavenie a držanie, ktoré by sa malo naučiť, a z toho vyplývajú rôzne figúry, ktorých je nekonečné množstvo. Je zaujímavé aj tým, že ho tancujete na melódiu a nie striktne na rytmus.

Čo majú spoločné salsa, argentínske tango a flamenco?


Všetko sú to ľudové tance. Salsa je temperamentnejšia navonok, argentínske tango je zase temperamentnejšie vnútorne. V tangu sa menia dvaja tancujúci ľudia na jednu osobu, ktorá má štyri nohy. Keď sa toto naučia páry ovládať, začnú tancovať. Komunikácia je na tom najťažšia, zosúladiť sa s partnerom. Veľa ľudí spolu žije päťdesiat rokov v manželskom zväzku a myslia si, že majú ideálny vzťah, lebo si vedia vykomunikovať a vyhádať veci. A prídu na parket a majú problém sa spolu pohnúť, komunikovať telom bez toho, aby sa rozprávali. A to je pre ľudí zaujímavé, že sa naučia komunikovať aj telom a nepotrebujú sa potom hádať, radšej si idú zatancovať.
Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Žena

Inzercia - Tlačové správy

 1. „Prezlečte“ svoj domov! V móde je šetrenie peňazí aj prírody
 2. Maurícius vás nenechá chladnými. Za akými miestami sa vybrať?
 3. Jablone prekonali očakávania. O bývanie v Bytči je veľký záujem
 4. Znalec slovenského brandy
 5. Ako môžu fajčiari pomôcť prírode? Úplne jednoducho
 6. Poznáte všetkých TOP 10 Bratislavy?
 7. Naša klimatická zmena: Návod ako pomôcť pri záchrane planéty
 8. Školy sa znova môžu zapojiť do zberu starých mobilov
 9. Sledujte naživo pokusy so slovenskými výskumníkmi
 10. Slováci ochutnali vegánske bagety. Chutili im?
 1. Hobbymarket OBI predstavil nový koncept predajne v Michalovciach
 2. Aktuálne radarové a slovenské hlásenia v autokamere?
 3. Tesco announces net-zero target of 2035 for its operations
 4. Granátové jablko prekvapí vás chuťou i aktívnymi látkami
 5. Lekárska prehliadka pre cudzincov je v Nitre, aj bez objednania
 6. Tento výťah si poradí aj s tým najužším schodiskom
 7. Rozšírená realita a ovládanie na diaľku
 8. Maurícius vás nenechá chladnými. Za akými miestami sa vybrať?
 9. Trnavské mýto: Od centrálneho trhoviska ku kongresovej sále
 10. „Prezlečte“ svoj domov! V móde je šetrenie peňazí aj prírody
 1. Sedemnásť slovenských hotelov na septembrový last minute výlet 7 107
 2. Sledujte naživo pokusy so slovenskými výskumníkmi 6 703
 3. Ako môžu fajčiari pomôcť prírode? Úplne jednoducho 5 198
 4. Prišli škrečky a Dedoles počíta tržby na desiatky miliónov 4 473
 5. Slovenský orloj – svetová atrakcia 3 566
 6. Zodpovedné investovanie praje budúcnosti a je fér 3 489
 7. Zateplenie šikmej strechy PUR penou či minerálnou vlnou? 3 218
 8. Zateplenie strechy PUR penou či minerálnou vlnou? 3 205
 9. Slováci ochutnali vegánske bagety. Chutili im? 3 138
 10. "Je to dravec!" Priznáva šéfkuchár Michal Konrád 2 603
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Predseda Smeru Robert Fico.

V prvej vláde odpísané záverečné práce spolustraníkov neriešil.


8 h
Víkendový výber SME

Pravidelná dávka víkendového čítania.


6 h
Peter Kerekes, režisér a producent.

Prestížny festival sa chválil jeho príchodom.


20 h
Peter Schutz

Je nezrozumiteľné, ako sa virtuálny problém podarilo prepašovať do kampane.


12 h

Neprehliadnite tiež

Rustikálny hruškový koláč

Pripravte si jablkový pie, pité aj slivkovú galetku.


23. sep
Neochota a strach vrátiť sa po pandémii k starému (teda normálnemu) spôsobu života späť medzi ľudí sa nazýva jaskynný syndróm.

Osobné stretnutia niektorým nechýbajú.


21. sep
ILustračné foto.

Problematický je najmä Prešovský kraj.


20. sep
Sofia vo svojom štúdiu, v ktorom vznikajú nové piesne.

Predtým bol punkerom Vrabcom, dnes je Sofiou. Až teraz som to ja, hovorí


17. sep

Blogy SME

 1. Symptomedica: Divertikuly hrubého čreva má v pokročilom veku 50% populácie.
 2. Michael Achberger: Takto schudnete bicyklovaním
 3. Michael Achberger: Slovenská superpotravina: výnimočné účinky pre vaše zdravie
 4. Zuzana Cascino: Načo si ma porodila!
 5. Michael Achberger: Nadmerné potenie pri cvičení? Toto vám pomôže
 6. Martina Hilbertová: Koľko detí na Slovensku je zaočkovaných? Bude prostredie v školách bezpečné?
 7. Michael Achberger: Vyskúšajte tento cvik a uľaví sa vám bolesť chrbta zo sedenia
 8. Šťastná domácnosť: Viem, že viete umyť okná. A toto ste skúsili?
 1. Róbert Ďurec: Slovensko ako daňový raj? Takto to robia bohatí 26 489
 2. Pavol Koprda: 90% hospitalizovaných ľudí je nezaočkovaných. Čo nám to hovorí o vakcínach? Takmer nič. 13 654
 3. Martin Dorčák: DPH podľa Remišovej 6 005
 4. Dušan Koniar: Ostávajú možno dva mesiace 5 767
 5. Radovan Kulín: Kováčik má šťastie, že nevyrábal mastičky z konope 5 463
 6. Lucie Meisnerová: Svadba v polovici života 4 672
 7. Stanislav Martinčko: Zatýkanie za spevu pápežskej hymny !! 3 851
 8. Marek Mačuha: Boris Kollár preráža dno 3 808
 1. Lucia Šicková: Poučenia z herného biznisu 1: O hrách a systémoch
 2. Róbert Ďurec: Slovensko ako daňový raj? Takto to robia bohatí
 3. Pavol Koprda: 90% hospitalizovaných ľudí je nezaočkovaných. Čo nám to hovorí o vakcínach? Takmer nič.
 4. Karolína Farská: Do Ficovej éry sa vraciame aj bez neho
 5. Adam Valček: Vyšetrovateľ dal Bödörovi pokutu za to, že mlčal
 6. Karolína Farská: Dva rozdielne protesty za slobodu
 7. Adam Valček: Neexistujúca kancelária aj termín. Výpovede proti Výbohovi nesedia
 8. Pavol Koprda: Očkovacia lotéria: Čo môže priniesť a kde sú jej úskalia? Pohľad cez dáta, teóriu hier a hazardné hry
Skryť Zatvoriť reklamu