teraz.
Tento malý diabol sa skrýva vo vašom vnútri a čaká na vhodnú príležitosť, kedy zabodne svoj trojzubec do vašich krásnych pier. Keď sa tak stane, už vám nepomôže ani ten najdrahší „nezbozkávateľný“ rúž, či lesk.
Spúšťačom herpesu je hlavne stres, vyčerpanie, prechodená choroba, či nachladnutie. V zime mrazivé počasie, v lete naopak prílišné slnenie a hormonálne zmeny akými sú menštruácia a menopauza. Na počudovanie aj strach. Zaútočí vždy, keď je organizmus oslabený a väčšinou, keď to najmenej čakáme. Môže ho sprevádzať zvyšená teplota.
Dbajte na prevenciu a ochranu
Prevencia je vždy jednoduchšia ako liečba. Najlepšie, čo môžete urobiť, je pravidelne zásobovať organizmus skupinou vitamínov B-komplex. Dokonca vám pomôže aj v boji s migrénou, či polámanými nechtami. Ďalej si pomôžete ak strava, ktorú jete, bude obohatená o vitamín C a zinok. Pitím zeleného, či bylinkového čaju s výťažkom echinacei, repíka, žihľavy alebo ženšenu nič nepokazíte.
Snažte sa nezabúdať na to, že opar je vysoko nákazlivé vírusové ochorenie a veľmi ľahko sa prenáša. Preto treba dodržiavať určité zásady. Ochránite tak nielen seba, ale aj svojich blízkych a navyše si ušetríte veľa patálií s týmto nevyliečiteľným nepriateľom. Nikdy si s kamarátkami, či kolegyňami nepožičiavajte, rúže, lesky ani balzamy na pery. Určite nepite z cudzích pohárov, plechoviek či fliaš, ani keď ide o nevinné ochutnanie novej príchute lákavého nápoja, či kávy.
Objavuje sa znova a znova
Ak patríte medzi tých „vyvolených“, u ktorých sa tento vírus prebúdza často, nenechávajte veci na náhodu. Po každom dlhoočakávanom zahojení sa posledného oparu, by ste si ako prvú mali vymeniť zubnú kefku a poriadne vyumývať aj dávkovací otvor zubnej pasty. Vymeniť by ste si mali aj uterák na tvár a používať iba vlastný krém a kozmetické prípravky a pomôcky. Nikdy neviete, kde vírus zanechal svoje stopy.
Ak už vo vás vírus začal vyčíňať, ešte stále máte šancu zastaviť ho a boj prežiť. Nikdy však nevyhráte celú vojnu. Pri začínajúcom herpese máte najskôr pocit napätia a svrbenia. Už o niekoľko hodín miesto sčervenie prípadne opuchne a vytvoria sa pľuzgieriky. Naplnia sa tekutinou, po dozretí prasknú a vytvorí sa všetkým známa bolestivá chrasta.
Nielen na perách
V horších prípadoch sa prenesú aj do vnútra úst, nosa či dokonca oka. Tu už hovoríme o dosť nebezpečnom stave ochorenia, kde bez lekárskej pomoci môže ísť o veľké riziko s trvalými následkami. Ak nosíte kontaktné šošovky, postupujte veľmi opatrne, aby ste si vírus nezavliekli do oka.
Ak ste už vo fáze praskajúcej suchej chrasty, určite by ste ju mali udržiavané čistú, aby sa predišlo bakteriálnym infekciám. Hlavne sa stále rany nedotýkajte, i keď vás neznesiteľne svrbí, či bolí. Nechcete predsa, aby vám ostala nepekná jazva. Ak sa chcete ubrániť ďalším infekciám, je potrebné vyhnúť sa bozkávaniu. Či už tomu vášnivému, alebo rodičovskému na dobrú noc.
Opar väčšinou pretrváva pre niekoho „nekonečných“ 4 až 6 dní a len zriedka vedie k zdravotným komplikáciám. Pokiaľ sa vám herpes vyhodí viac ako 6 krát za rok a rana sa nezahojí do 12 či 15 dní je potrebné vyhľadať lekársku pomoc. V závislosti od veľkosti problému sa môžete obrátiť na dermatológa, či imunológa.
Ako sa ho zbaviť
Všetky infekcie herpes vírusov sa dajú liečiť antivirotikami. Sú dostupné v tabletkách alebo mastiach a obsahujú acyklovir, či gancyklovir. Sú však viazané na lekársky predpis. Niektoré maste a gély sú voľnopredajné a nezaplatíte za ne viac ako 5-10 eur. Pýtajte sa aj na zmäkčujúce, či znecitlivejúce mastičky, ktoré obsahujú gáfor či fenol.
Existuje aj náplasť na herpes. Neobsahuje síce veľa liečivých účinných látok, ale mala by chrániť ranu pred infikovaním, zmierniť pocity svrbenia a pálenia, dokonca zabrániť vzniknutie bolestivej chrasty. Z vlastných skúseností ale vieme, že nie všetko funguje ako nám reklamy sľubujú. Ak si myslíte, že na veľký, škaredý opar nalepíte náplasť, premaľujete ju rúžom a vaše pery budú opäť neodolateľné, mýlite sa. Náplaste sa pôsobením mimiky skrčia a začnú sa odliepať.
Pomoc z prírody
Je dokázané, že chlad zmierňuje zápal i opuch. Keď pocítite prvé mravenčenie začnite s ľadovými obkladmi. Kocku ľadu zabaľte do vreckovky, alebo gázy pre lepšie uchopenie. Priložte na postihnuté miesto a vydržte chladiť približne 5 minút. Opakujte každú hodinu.
Veľa ľudí siaha po alkohole, tekutom púdre, či dokonca zubnej paste. Títo pomocníci zrýchlia vysúšanie vodových pľuzgierikov a u niekoho naozaj dokážu vírus zastaviť. Neodporúčajú sa ale používať v druhej fáze liečby, pretože nadmerné vysúšanie chrasty vedie k jej praskaniu a krvácaniu.
Dobrými pomocníkmi sú aj prírodné olejčeky. Či už skúsite čajovníkový alebo konopný olej, opäť dbajte na pravidelné nanášanie približne každú hodinu.
Nezabudnite, že keď máte opar, nemali by ste navštíviť zubára a už vôbec nie podstúpiť nejaký zdravotný zákrok či závažnú operáciu. Predídete tak nielen nakazenia iných, ale hlavne riziku zanesenia vírusu do rany a následným ťažkým zdravotným komplikáciám.
Autor: mag