Teloméry sú relatívne krátke úseky špecializovanej DNA, ktoré sa nachádzajú na konci chromozómov. Teloméry sa skracujú vždy, keď sa bunka delí a tá sa následne stáva zraniteľnejšou.
Odborníci odobrali vzorky krvi dvom skupinám profesionálnych športovcov a dvom skupinám zdravých nefajčiarov, ktorí však pravidelne nešportovali. Jednou skupinou športovcov boli mladí ľudia s priemerným vekom 20 rokov, z ktorých niektorí boli členmi nemeckej reprezentácie. Druhou skupinou boli športovci stredného veku, ktorí od svojej mladosti pravidelne behávajú v priemere 80 kilometrov týždenne.
Experti zo vzoriek zistili, že u profesionálnych športovcov sa pravidelnou fyzickou aktivitou aktivoval enzým telomeráza, ktorý dokáže teloméry opravovať, čím zabraňuje ich skracovaniu. Skracovanie telomér sa spomalilo aj v bielych krvinkách, takzvaných leukocytoch, ktoré zohrávajú kľúčovú rolu vo fungovaní imunitného systému. Najvýraznejší efekt na spomalení starnutia zistili vedci u ľudí, ktorí sa pravidelnému športovaniu venujú niekoľko desaťročí.
Informácie priniesol spravodajský portál news.bbc.co.uk.