SME
reklama

Keď zima útočí

Bez chladného počasia si zimné obdobie ani nevieme predstaviť. Nie všetci však majú z neho radosť.



Okrem chrípky či problémov s kĺbmi nás môže v zime pekne potrápiť aj alergia na chlad. Muži o nej zväčša nemajú ani potuchy, zatiaľ čo ženy sa s ňou stretávajú oveľa častejšie. „Alergia na chlad je takzvanou pseudoalergiou, ktorá je odpoveďou na fyzikálny podnet, teda nie na alergén bielkovinovej alebo glykoproteínovej povahy.

Zatiaľ však nie je presne známy jej mechanizmus," vysvetľuje imunoalergologička Adriana Kondrlíková z Nemocnice s poliklinikou Medissimo. Postihuje prevažne mladých ľudí, ale výnimkou nie sú ani deti či ľudia v strednom veku. Kedy nás najviac ohrozuje? Odborníčka upozorňuje, že vyvolávajúcimi faktormi ochorenia sú chladný vzduch, vietor, rýchly pokles teploty, ponorenie do studenej vody, a dokonca aj studené nápoje a jedlá. Alergická reakcia nastáva predovšetkým pri prudkých teplotných výkyvoch, napríklad keď vyjdeme z vyhriateho domu do mrazu.

Vysypaná z chladu

Príznaky alergie na chlad sa veľmi ponášajú na prejavy iných druhov alergií. Najčastejšie sa hlási v podobe žihľavky, ktorá sa prejavuje tvorbou svrbivých pupencov. Zriedkavé nie sú ani opuchy a červené fľaky na pokožke, ktoré sa najviac vyskytujú na miestach priamo vystavených zime, pričom výnimkou nie sú ani na iných častiach tela. „Prejavy chladovej alergie zahŕňajú aj hypereaktivitu slizníc horných a dolných dýchacích ciest a očných spojoviek s prejavmi ako slzenie, pálenie sliznice v nosohltane, upchatie nosa, vodnatý výtok, kýchanie, dráždivý kašeľ až dušnosť.

Dochádzať môže aj k abnormálnej reakcii drobných tepničiek rúk na chlad, pričom prsty zblednú až sfialovejú a prichádza k strate citlivosti spojenej s bolestivosťou," opisuje imunoalergologička. Alergia na chlad nie je výsostne zimnou záležitosťou, ako by sa mohlo na prvý pohľad zdať. Stretnúť sa s ňou môžeme v podstate po celý rok, teda aj počas letných mesiacov. „Nebezpečenstvo číha aj v chladených nápojoch. Keď ich rýchle vypijeme, môžu spôsobiť prudké ochladenie hrdla a následnú alergickú reakciu, ktorá má za následok jeho opuch a sťažené dýchanie, pričom môže nastať až smrť udusením.

Ďalším rizikom je kúpanie v studenej vode, keď náhla zmena teploty tela môže u alergika vyvolať prehnanú reakciu - anafylaktický šok, ktorý môže skončiť až úmrtím. Ľudia s týmto ochorením by mali radšej uprednostniť ohrievanú vodu na miestach, kde je v prípade ohrozenia zároveň nablízku odborná pomoc," radí Kondrlíková.

Ľadové testovanie

Ak na sebe spozorujeme niektoré z príznakov alergie na chlad, s návštevou alergologickej ambulancie by sme nemali váhať ani minútu. K tejto forme alergie sa totiž môžu pridružiť aj iné, preto sú potrebné odborné vyšetrenia. „Na stanovenie diagnózy často postačuje anamnéza a klinické prejavy. Z vyšetrení má význam expozičný test. Priložíme kocky ľadu na predlaktie pacienta na päť až pätnásť minút, a po ich odstránení počkáme ďalších pätnásť minút. V prípade pozitívnej reakcie sa v mieste pôsobenia vytvorí klasická žihľavková vyrážka a opuch, prítomné môžu byť aj iné príznaky, napríklad nádcha.

Z laboratórnych vyšetrení sa ďalej využíva vyšetrenie krvi na kryoglobulíny, teda na takzvané chladové protilátky," opisuje Adriana Kondrlíková. Je pre postihnutých pacientov vôbec možné zbaviť sa nepríjemných reakcií na chlad? „Kauzálna, teda príčinná liečba alergie na chlad neexistuje. Z liekov pomáhajú pacientom antihistaminiká a kortikosteroidy, pri dýchacích ťažkostiach spreje na uvoľnenie priedušiek, pri kožných prejavoch kortikoidové masti proti svrbeniu a zápalu," hovorí odborníčka. Keďže sa alergia na chlad prejavuje aj kožnými problémami, mali by sme zvýšiť pozornosť pri výbere telovej kozmetiky, ktorá by mala byť neparfumovaná a bez rozličných konzervantov.

Naštartovanie imunity

Ak nás už alergia na chlad „prepadla", okrem liekov by sme si mali začať pravidelne dávkovať aj otužovanie. Paradoxne práve to, čo alergikom na chlad spôsobuje problémy, teda náhle zmeny teplôt, sú výborným pomocníkom pri jej prevencii, prípadne ako podpora samotnej liečby. „Ide o postupné privykanie na náhle zmeny teploty bez ohrozenia zdravia, ktoré zvyšuje pohotovosť krvných ciev rýchlo a pružne reagovať na pôsobenie chladu.

V slizniciach sa vytvárajú obranné mechanizmy a tie vedú k lepšej ochrane pred infekciami z prechladnutia, ako aj pred alergiou na chlad," vysvetľuje Kondrlíková. Klasickou otužovacou metódou je striedanie teplej a studenej sprchy. Odporúča sa najprv začať vlažnou vodou, ktorú postupne ochladzujeme. Ideálne je sprchovať sa týmto spôsobom každé ráno, pričom by sme sa mali neustále pohybovať, aby sme nestáli na jednom mieste. Okrem toho môžeme našu obranyschopnosť posilniť aj saunovaním.

Otužovanie po domácky
Do svojho denného programu ho môžeme zaradiť aj nenápadne a v podstate bezbolestne. Stačí sa nebrániť pohybu na čerstvom vzduchu a občas sa dať poriadne vyštípať mrazom. Pri zimných športoch treba zvoliť bielizeň, ktorá odvádza z tela vlhkosť a udržuje nás v suchu a teple. Tiež by sme to nemali preháňať s príliš teplým oblečením. Veľmi zdravé nie sú ani prekúrené miestnosti, ktoré by sme mali aj v zimnom období pravidelne vetrať.
SkryťVypnúť reklamu
reklama

Najčítanejšie na SME Žena

reklama

Komerčné články

  1. Špičkové pokrytie v záhrade či v pivnici? Takto internet rozšírite do každého kúta
  2. Ale že brutálny hráčsky notebook
  3. Prečo cena Bitcoinu rastie? Kam až môže vystúpať?
  4. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe
  5. Priesady ako zo škatuľky
  6. Chceš vlastniť nový Galaxy S24, vyskúšaj ho vďaka Try Galaxy?
  7. Každý piaty zomrie
  8. Bezstarostný relax? Objavte tieto skvelé hotely pre dospelých
  1. Na zdraví záleží
  2. Prečo cena Bitcoinu rastie? Kam až môže vystúpať?
  3. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe
  4. Jar bez únavy: Aktívny životný štýl ako liek
  5. Rozbieha sa online súboj o najkrajšiu obnovenú pamiatku
  6. Súťaž Fénix – Kultúrna pamiatka roka štartuje online hlasovanie
  7. Štartuje online hlasovanie o najkrajšiu obnovenú pamiatku
  8. Slováci hlasujú online za najkrajšiu obnovenú pamiatku
  1. Bezstarostný relax? Objavte tieto skvelé hotely pre dospelých 12 098
  2. Špičkové pokrytie v záhrade či v pivnici? 10 633
  3. Budúcnosť VÚSCH je v špičkovej medicíne a spokojnosti pacientov 8 773
  4. Každý piaty zomrie 8 585
  5. Devínska Kobyla teraz 6x dobrodružnejšia: Tipy, čo neprehliadnuť 3 775
  6. Trúfame si pristáť s lietadlom, ale na toto nám odvaha chýba 3 720
  7. Značka Cupra má na Slovensku už šesť nových Cupra garáží 3 506
  8. Ako sporiť na dôchodok? Radí odborník 3 091
reklama
SkryťVypnúť reklamu
reklama
SkryťVypnúť reklamu
reklama
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
reklama
  1. Unicef Slovensko: Inšpirujúce ženy a ich úloha pri formovaní lepšieho sveta
  2. Mária Melková: U ocka upratovať nemusím! Čo s rozdielnymi pravidlami v dvoch domovoch po rozvode.
  3. Mária Melková: Moje dieťa ku mne po rozvode odmieta chodiť. Čo mám robiť?
  4. Věra Tepličková: Krehké deti alebo Keď blogerka vybočí zo zaužívaných koľají
  5. Lucia Nicholsonová: Načo sa zahadzovať s deťmi? Obzvlášť s tými chudobnými?
  6. Věra Tepličková: Život s introvertným dieťaťom, manželom alebo rodičom
  7. Martin Pollák: Generácia Alfa
  8. Mária Melková: Moje deti, Tvoje deti, naše deti - mýty o živote v zošívaných rodinách
  1. Elena Antalová: Vídala som iného Danka s ochrankou 25 150
  2. Peter Kysela: BUM. A je to tu. 22 455
  3. Ivan Čáni: Tomáško od Tarabov, aj ja som bol „bezdomovcom zasypaným exekúciami“ ako riaditeľ RTVS. 20 671
  4. INEKO: Ambulantní lekári zarábali v roku 2022 v priemere 4 836 eur – najviac pediatri, gynekológovia a všeobecní pre dospelých, najmenej kožní a internisti 16 631
  5. Marek Mačuha: Problém zvaný Tipos 13 755
  6. Martin Sukupčák: Ako SPP distribúcia okráda občanov 11 161
  7. Ján Šeďo: V roku 1982 som sa stretol s mechom udretým, on stále žije ? 11 120
  8. Ľuboš Dobrota: Spolupracujú s cudzími tajnými službami? 7 754
  1. Monika Nagyova: Synom, ktorí svoje matky nešibú
  2. Yevhen Hessen: Postup pri zdaňovaní príjmov pre odídencov z Ukrajiny
  3. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 75. - V roku 1913 objavil Boris Vilkitský posledné súostrovie na Zemi - Severnú Zem
  4. Post Bellum SK: Pri vysídľovaní na nich v Budapešti kričali: vlastizradcovia!
  5. Yevhen Hessen: Založenie kryptomenovej spoločnosti: kľúčové kroky a úvahy
  6. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 74. - Podmorská expedícia Huberta Wilkinsa na severný pól - 1931
  7. Yevhen Hessen: Zákulisie vydávania: požiadavky a postup
  8. Monika Nagyova: Muži s kyticami, kde že ste?
SkryťZatvoriť reklamu