Tentoraz to dodržím

Začiatok nového roka patril odjakživa silným vyhláseniam s krátkym trvaním. Hovoríme im novoročné predsavzatia. Ako ich konečne a definitívne dodržať?Magická šanca hodiť za hlavu všetko staré a zlé a začať odznova sa vyskytne iba jedenkrát v kalendári. Už odnepamäti ju vyžíva celý svet, ktorý si na Nový rok dáva milióny sľubov.

Obyvatelia vyspelých krajín prahnú najmä po zbavení sa prebytočných kíl a zdravom životnom štýle, obľúbené sú záväzky o zmene práce a postupe v kariérnom rebríčku či splatení dlhov. Pribúdajú sľuby týkajúce sa dobročinnosti a filantropie, prípadne ekologickejšieho životného štýlu. Obyvatelia Slovenska sa od ostatných končín sveta príliš nelíšia. Minuloročné predsavzatia sa podľa prieskumu agentúry TNS týkali najmä zdravia, vyše 17 % respondentov si naplánovalo schudnúť, až 25 % respondentov chcelo obmedziť alebo úplne prestať s fajčením. Ďalšie sľuby sa týkali športovania a študijných výsledkov. Zlepšiť svoje správanie si priali len dve percentá ľudí.

Pravda je, že sľuby sa ľahšie sľubujú, ako plnia - a tak naše hrdo prednesené novoročné záväzky vyšumia skôr ako nedopité šampanské. Britský psychológ Richard Wiseman z Univerzity v Hertfordshire zrealizoval dlhodobý prieskum na vzorke 3000 ľudí. Výsledky? Len necelá polovica milovníkov záväzkov skutočne verí, že svoj sľub naozaj splní. Do úspešného konca ho dotiahne len biednych 12 percent šťastlivcov. Dávame si nesprávne sľuby?

„Správny záväzok je ten, ktorý je pre nás v danom čase najdôležitejší a ten, ktorý chceme naozaj my sami," hovorí psychologička Pavla Nôtová z nemocnice s poliklinikou Medissimo. „Samozrejme, pravdepodobnosť úspechu je daná viacerými faktormi. Mnohí majú na Nový rok veľké oči a zbytočne si kladú nereálne sľuby, ktoré sú logicky odsúdené na neúspech. Naopak, vhodné sú splniteľné, malé a nenáročné ciele. Chceme znížiť svoju hmotnosť? Úplne postačí, ak začneme jednou konkrétnou úlohou - napríklad vylúčiť z jedálneho lístka sladkosti alebo alkohol."

V znamení štíhlej línie

Množstvo skúseností s pacientmi, ktorí sa po sviatkoch nevedia zbaviť „vianočných" kilogramov, má praktická lekárka Eva Smíšková. Mnohoročná prax ju naučila, že vo väčšine prípadov je oveľa ľahšie nepribrať ako schudnúť. „Ak sme už predsa len o nejaké to kilo ťažšie, dôležité je zbaviť sa všetkých nezdravých potravín v domácnosti, pretože len to nezjeme, čo nemáme doma. Vhodné je preladenie metabolizmu, teda akési úvodné odľahčenie v podobe obr_01.jpgjedno- až dvojdňového režimu, počas ktorého budeme konzumovať iba ovocné šťavy, ovocie, zeleninu, piť veľa vody a bylinkových čajov.

Následne treba začať s pravidelným príjmom menších dávok energeticky nie veľmi bohatých jedál. Na naštartovanie metabolizmu je potrebný dostatočný pohyb, vhodné je teda zaradiť pravidelnú aktivitu aspoň trikrát do týždňa po 30 minút," dodáva Smíšková. Ak bolo doteraz vaším jediným fyzickým cvičením dvíhanie diaľkového ovládača, najťažšie bude začať. „Stačí však vydržať zopár týždňov, po ktorých si tak zvykneme na dávku endorfínov, že si bez pravidelných tréningov nebudeme vedieť predstaviť život," hovorí fitnes trénerka Magdaléna Králová.

„Oveľa lepšou motiváciou než permanentka, ktorá skončí často založená doma, je tréner. Príde za každých okolností a prinúti nás odcvičiť kvalitný tréning, aj keď sa nám vôbec, ale vôbec nechce. Niekomu stačí cvičiť pre zdravie, ďalšiemu pomôže, ak si stanoví konkrétny cieľ. Odvážte sa, zmerajte si percento tuku. Ak ste žena a vaša hodnota tuku presahuje 30 %, je načase začať na sebe pracovať. Máte nadváhu? Nezameriavajte sa iba na zhadzovanie celkových kíl. Zmerajte si obvod pásu a bokov a rozhodnite sa, že v lete budete mať na týchto miestach o 5 až 10 centimetrov menej," radí Králová.

Menej je viac

Čím sú naše predsavzatia konkrétnejšie, tým bude pravdepodobnosť úspechu vyššia. Podľa psychológa Richarda Wisemana to platí predovšetkým pre mužov, pretože majú tendenciu klásť si nafúknuté a sebavedomé sľuby. Výskumné subjekty, ktoré si rozhodnutie „schudnem" spresnili na „za mesiac zhodím kilo", boli až o 22 % úspešnejšie. Ženám zasa pomôže, ak o svojich záväzkoch informujú čo najširšie okolie. Rodina a známi a kolegovia budú slúžiť ako verejná kontrola a zároveň psychická podpora.
Darí sa nám s plnením záväzkov? Naordinujme si drobné odmeny. Pozor, nemáme na mysli čokoládovú tyčinku po úspešnom zhodení kila nadváhy. Lepší bude prvý svetrík, ktorý sme si nemuseli kúpiť v oddelení s nadrozmerným textilom.

A čo ak sme napriek veľkej snahe zlyhali? „Vždy je tu možnosť opravného termínu," hovorí psychologička Nôtová. „Pravda, najlepšie až po tom, ako si ujasníme dôvody, prečo sme urobili chybu. V takýchto momentoch je vhodné položiť si otázky, či na danom cieli naozaj trváme, či sme si na jeho splnenie zvolili správnu cestu, prípadne, či nám záväzok nespôsobuje viac napätia ako radosti," radí psychologička a dodáva: „V prípade, že zlyháme znovu, ešte máme naporúdzi záchranný postoj v podobe vety: Predsavzatia sú na to, aby sa porušovali."

Záväzok - Prestanem fajčiť!

obr_02.jpgRadí Róbert Ochaba
odborník na kontrolu tabaku
z Úradu verejného zdravotníctva SR


Najdôležitejšie je mať dostatok dôvodov na skoncovanie s fajčením - a na druhej strane menej dôvodov, prečo fajčiarom ostať. Rozhodnutie musí urobiť každý človek sám. Ak je donútený, záväzok vydrží iba krátko alebo vôbec. Veľmi dôležitá je vôľa, ktorú znásobuje pomoc zo strany najbližšieho okolia. Na zmierňovanie príznakov z nedostatku nikotínu sa používajú prípravky, ktoré obsahujú náhradný nikotín. Ešte lepšie je mať naporúdzi osobu z radov bývalých fajčiarov, ktorá nám poradí a podporí nás v slabých chvíľach. Ak nás náhle prepadne chuť na cigaretu, pomôže aj fyzická aktivita.

Záväzok - Konečne sa naučím po anglicky!

Radí Anna Žilincová
Lektorka v jazykovej škole Berlitz

V prípade, ak už nejaké vedomosti z jazyka máme, spätný krok medzi začiatočníkov je síce pohodlný, no obr_03.jpgúplne zbytočný a v konečnom dôsledku aj demotivačný. Vhodné je preto začať na vyššej úrovni, aj za cenu, že musíme vyvinúť väčšie úsilie, aby sme udržali tempo s ostatnými.

Na úvod kurzu je potrebné, aby sme si s lektorom určili podrobný plán s rozpísanými čiastočnými cieľmi, ktoré sa budeme snažiť naozaj dodržať. Dôležité je nevyhýbať sa každodenným výzvam. Obľúbené filmy si môžeme pozrieť v angličtine, s anglickými titulkami. Chystáme sa na nákupy do Viedne? Skúsme sa s obchodníkmi rozprávať po anglicky. Každý malý úspech nás bude motivovať, aby sme boli v jazyku čoraz istejší.

Záväzok - Nebudem ľahostajná, ak niekto trpí!

Radí Sandra Tordová
občianske združenie Proti prúdu

Jednou z možností je ponúknuť pomocnú ruku niektorej z neziskových organizácií - podľa toho, čo nás baví alebo vnútorne škrie a chceli by sme to zmeniť. Spôsobov, ako pomôcť, je veľa. Môžeme vyvenčiť psíkov v útulku, darovať krmivo, vziať si opustené zvieratko. Prostredníctvom obr_04.jpgdarcovského internetového portálu Dobrá krajina prispieť aj mikroskopickou sumou na projekt, ktorý považujeme za užitočný.

Pomôcť organizáciám, ktoré sa starajú o ľudí na okraji spoločnosti. Kúpou časopisu Nota Bene finančne podporiť svojho predajcu - a zároveň s ním nadviazať ľudský vzťah. Nebyť ľahostajní, keď nájdeme na ulici ležať človeka, a zavolať záchranku. Ak nájdeme človeka bez domova, ktorý potrebuje pomoc, môžeme zavolať na linku 0907 733 388, ktorú v Bratislave prevádzkuje združenie Proti prúdu a ktorá funguje každý deň od pondelka do soboty, medzi piatou a desiatou hodinou večer. Teraz v zime tak môžeme niekomu zachrániť aj život.

Záväzok - Budem žiť ekologicky!

Radí Katarína Bartovičová
Greenpeace Slovensko

Do nového roka si môžeme dať aj predsavzatia týkajúce sa nášho životného prostredia, ktorého kvalita sa, žiaľ, neustále zhobr_05.jpgoršuje. Aj činy, ktoré sa môžu zdať ako maličkosti, dokážu veľa zmeniť. Napríklad separovanie odpadu a šetrenie energie v domácnosti, obmedzenie cestovania autom či nakupovanie výrobkov šetrných k životnému prostrediu.

Rôzne typy na nákup „zelenej" elektroniky či šetrenie energie nájdete na webstránke www.greenpeace.sk. Môžete tiež podporiť niektorú z organizácií venujúcich sa ochrane životného prostredia alebo sa sama aktívne zapojiť napríklad do ochrany mestskej zelene vo vašom okolí, ktorá sa v posledných rokoch rýchle stráca.

Ako to vidíte vy?
Až 62 % čitateliek si na tento rok plánovalo dať novoročné predsavzatie. Napriek tomu, že sľuby z minulého roku dopadli pomerne neslávne - úspešne ich dodržalo len 9 % čitateliek. Necelá tretina konštatovala neúspech, vyše 60 % čitateliek svoj sľub čiastočne dodržalo. K najčastejším novoročným záväzkom patrí predsavzatie schudnúť (22 %), aktívne športovať (vyše 16 %) a rozhodnutie venovať sa viac sebe a svojim koníčkom (vyše 17 %). K ďalším predsavzatiam patrí rozhodnutie šetriť na horšie časy, menej sa stresovať, stať sa lepším človekom.
Na koho sa usmialo šťastie?
Do ankety sa zapojilo 1164 čitateliek, vôňu intimately Beckham vyhráva Andrea Chorobová z Prievidze.

Najčítanejšie na SME Žena


Inzercia - Tlačové správy


 1. 3 pravidlá pre lepší dôchodok
 2. Slovenské deti dostávajú mesačne 22€
 3. VW Tiguan Allspace: prvé sedemmiestne SUV od Volkswagnu
 4. Moskva alebo Petrohrad?
 5. Jubilejná desiata KOCKA privíta zákazníkov v Starej Ľubovni
 6. Nepríjemná bolesť. Tu sú 3 rady, ako sa jej zbavíte
 7. 5 zaujímavostí, ktoré ste o koži možno nevedeli
 8. Nový Jaguar XF Sportbrake
 9. Špeciálna príloha: Pre budúcich vysokoškolákov
 10. Ako pracujú poisťováci? Dostali sme sa medzi nich
 1. Zóna Nové Nivy splnila kvalifikačné podmienky pre registráciu
 2. Dekan ocenil študentov Stavebnej fakulty STU v Bratislave
 3. Application of GDPR with respect to the size of the enterprise
 4. Modern luxury next to the Blue Church
 5. VW Tiguan Allspace: prvé sedemmiestne SUV od Volkswagnu
 6. 3 pravidlá pre lepší dôchodok
 7. Moskva alebo Petrohrad?
 8. Aké auto si vybrať - nové, zánovné alebo jazdené?
 9. Jubilejná desiata KOCKA privíta zákazníkov v Starej Ľubovni
 10. HB Reavis predstavuje projekt Stanica Nivy na veľtrhu
 1. Moskva alebo Petrohrad? 8 870
 2. Ako pracujú poisťováci? Dostali sme sa medzi nich 4 204
 3. 3 pravidlá pre lepší dôchodok 3 027
 4. Nepríjemná bolesť. Tu sú 3 rady, ako sa jej zbavíte 2 183
 5. Jubilejná desiata KOCKA privíta zákazníkov v Starej Ľubovni 1 513
 6. Nový Jaguar XF Sportbrake 1 376
 7. Diabetici môžu získať 25-tisíc eur cez nový grantový program 1 280
 8. VW Tiguan Allspace: prvé sedemmiestne SUV od Volkswagnu 1 126
 9. Špeciálna príloha: Pre budúcich vysokoškolákov 1 116
 10. 5 zaujímavostí, ktoré ste o koži možno nevedeli 1 076

Hlavné správy zo Sme.sk

SVET

Slovensko neuspelo v boji o sídlo Európskej liekovej agentúry

Bratislava nezískala sídlo EMA, bola na štvrtej nepostupovej pozícii.

KOMENTÁRE

Prečo by sa mali Slováci začať báť Čechov

Slovensko bude musieť vynaložiť viac úsilia a vynaliezavosti, aby ho Brusel v zhluku „podivných“ demokracií na východ od Nemecka rozpoznal

KOMENTÁRE

Fico útokom na Kisku škodí hlavne sebe

Všetky pokusy o priamu konfrontáciu sa doteraz vždy skončili porážkou Fica.

Neprehliadnite tiež

Prehliadka anjelov: Modelky z Victoria's Secret ohurovali v Šanghaji

Na módnej prehliadke sa zúčastnilo 55 modeliek.

Príbeh manželstva: Kráľovná Alžbeta II. a princ Filip oslavujú platinovú svadbu

Pred svadbou mal princ na konte šesť libier, no množstvo šarmu.

Americké hviezdy zabudli šokovať. Pozrite si galériu z American Music Awards 2017

Odovzdávania hudobných cien idú často ruka v ruke s módnou extravaganciou.

Vzťahová poradňa: Môj priateľ sa veľmi podobá na môjho bývalého. Bude aj on tyran?

Psychologička odpovedá, či majú fyzicky podobní ľudia aj rovnakú povahu a či je dobré chodiť s oveľa starším mužom.