.
Už starí Gréci či Rimania považovali kúpeľ nielen za symbol očisty, ale využívali jeho účinky na liečenie a krásu. Voda, ako by z nás zmývala všetko zlé a dodávala telu to, čo mu chýba. Ak sa k tomu pridruží hrejivé teplo, vôňa bylín a pohodlie, neodolá nik.
Využite bylinky
Od voňavých byliniek dopestovaných vo vlastnej záhradke, či na balkóne je už iba kúsok k uvoľňujúcemu kúpeľu. Ak nemáte vlastnú zásobu, siahnuť môžete po bylinách z obchodov a lekární. Využiť môžete nielen čerstvé, ale aj sušené rastlinky. Uprednostnite dary prírody v ich prirodzenom stave. Aby ste uvoľnili vôňu silíc, pred použitím ich utlčte v mažiari, alebo použite na jemné posekanie kuchynský robot. Nezáleží na tom, či vás láka vôňa rumančeka, bazového kvetu, sušených šípok, levandule, orientálnych korenín, ovocia či materinej dúšky. Voľba je iba na vás.
Ak však trpíte alergiami, vyskúšajte najprv účinky na mieste s najcitlivejšou pokožkou. Zabaľte sparené bylinky do obväzu, priložte ho na vnútornú stranu zápästia a sledujte, ako bude pokožka reagovať. Ak sčervená, mali by ste byť opatrní.
Bylinky neliečia iba svojim vylúhovaným extraktom, ale aj vôňou. Preto nielen upokoja pokožku a uvoľnia svaly a kĺby ale aj stimulujú krvný obeh, či dýchacie cesty.

Dobrý plán pre väčší komfort
Pre dokonalé uvoľnenie si navoďte v kúpeľni upokojujúcu atmosféru a tepelnú pohodu. Obkoleste sa sviečkami ako v romantickom filme, pustite svoju obľúbenú hudbu, alebo zájdite do ezoterického obchodíka, kde nájdete nielen tú pravú relaxačnú hudbu, ale aj vône a dekorácie, ktoré navodia v sterilnej kúpeľni tú pravú atmosféru.
Majte však na pamäti, že niekedy menej znamená viac. Nechcete predsa prebiť jemnú vôňu prírody výraznými aromatickými paličkami, ktoré v malej miestnosti zaútočia na vaše pľúca dymom. Kúpte deťom lístky do kina, pošlite manžela na futbal a o kľud máte postarané. Hoci aj za cenu, že vypnete svoj mobil.
Uvoľnite z bylín maximum

Pripravené bylinky si rozdrvte a zalejte litrom vriacej vody. Nechajte ich voľne sypané dve desiatky minút vylúhovať v čajníku, alebo čistej sklenenej, či nerezovej nádobe. Dokonca si z nich môžete vopred pripraviť vrecúška podobné čajovým. Nápomocná vám bude gáza, obväz alebo mušelín.
Ak si nebudete pripravovať vrecúška, a neznesiete okolo seba plávajúce bylinky, odvar pred vyliatím do vane preceďte. Nevyhadzujte ich. Svoj kúpeľ môžete zavŕšiť tým, že vyžmýchané bylinky použijete namiesto hubky, či špongie a vydrhnete sa nimi. Dosiahnete jemný píling a odstránite odumreté bunky pokožky.
Receptúr je neúrekom
Je čas rozhodnúť sa aké bylinky použijete, aby ste pošteklili zmysly a vyvolali príjemný pocit sviežosti a uvoľnenia. Skúsení vychutnávači kúpeľov si môžu spríjemniť zážitok pridaním morskej kúpeľovej soli, či olejčekových guličiek na zjemnenie pokožky.
Vyskúšajte:
Ukľudňujúci kúpeľ
• Vylúhujte v studenej vode štvrť pohára listov kostihoja, kvetov rumančeka a nechtíka. Pridajte niekoľko kvapiek éterického oleja.
• Pripravte si horúci odvar z pol kilogramu ihličia
• Obe zmesi zmiešajte a pridajte do kúpeľa

Osviežujúci kúpeľ
• Pripravte si horúcu vodu. Zalejte ňou po štvrť pohára z lístkov mäty, šalvie a tymiánu.
• Pridajte 2 polievkové lyžice čerstvej nastrúhanej kôry z umytého pomaranča, alebo 1 lyžicu sušenej pomarančovej kôry
• Na zvýšenie účinkov a citrusovej vône môžete pridať niekoľko kvapiek grepového éterického olejčeka
Relaxačný kúpeľ
• Vylúhujte v studenej vode po štvrť pohára listov majoránky, listov aj kvetov levandule, sušené alebo čerstvé lístky ruží a kvety rumančeka
• Pridajte pár kvapiek pomarančového éterického oleja
• Ak sa rozhodnete použiť čerstvé kvety ruží, odložte si niekoľko čerstvých lupienkov a vhoďte ich až priamo do vane
Aromaterapeutický kúpeľ
• Pripravte si odvar zo štvrť pohára z čerstvých alebo sušených okvetných lístkov ruží, levandule a pelargónie
• Pridajte levanduľovú silicu
• Na umocnenie vôní a príjemných pocitov si odvar neceďte, a nechajte si v kúpeli okolo seba plávať použité kvety

Voňajúci kúpeľ
• Pripravte odvar z 5 až 8 kúskov škoricovej kôry
• Pridajte dve kvapky pomarančového olejčeka
Povzbudzujúci kúpeľ
• Vylúhujte v teplej vode po štvrť pohára listov mäty, rozmarínu, žihľavy, 8 až 10 tenkých plátkov koreňa zázvoru
• Pridajte pár kvapiek eukalyptového éterický oleja
Veľmi blahodárne účinky má aj obyčajný rumanček (vrecko harmančekového čaju). Uľavuje od bolesti svalov a zbaví vás nervozity a stresu. Levanduľa pôsobí ako antireumatikum, tiež na upokojenie a proti únave a depresii. Jej silná vôňa pri lúhovaní sa používa na liečenie katarov priedušiek, chrípky, angíny a bronchitídy. Eukalyptus, otvára póry pokožky, čo je vhodné pred kozmetickým čistením pleti a jeho prenikavá vôňa vyčistí dýchacie cesty. Osviežujúci jarný, či očistný kúpeľ si pripravíte zo žihľavy alebo zo sedmokrásiek, na celkové povzbudenie vám poslúži šalvia, rozmarín. Jazmín a chmeľ sú vhodné na uvoľnenie.
Aká teplá má byť voda?
Bez ohľadu na to, aké bylinky či vonné oleje a soli použijete, všetko nakoniec skončí vo vani, kde má byť čo najpohodlnejšia atmosféra. Nepotrebujete špeciálne ergonomicky tvaravaný priestor, aby ste sa cítili dobe. Niekedy stačí podoprieť hlavu poskladaným uterákom, alebo malým cestovným vankúšikom, ktorý obopne vašu šiju.

Teplota vody zohráva dôležitú úlohu v účinnosti kúpeľa. Horúce kúpele sú dobré na zmiernenie bolesti svalov a kĺbov, pretože teplo uvoľňuje svaly. Naopak, až priveľmi horúce kúpele nad 45 stupňov Celzia sa neodporúčajú pre osoby s vysokým krvným tlakom, poruchami nervovej sústavy či v tehotenstve.
Horúca voda je skvelá pre produkciu potu, stimuluje vylučovanie toxických látok z tela a otvára póry pokožky. Takýto kúpeľ by ste mali zavŕšiť následným osprchovaním v studenej vode, ktorá vyčistené póry uzavrie.
Studený kúpeľ je vynikajúci prostriedok na oživenie systému. Môžete začať s kúpeľom teplým a postupne ho nechať chladnúť. Budete sa cítiť povzbudzujúco a osviežujúco. Tento druh kúpeľa je vhodnejší v lete. Nikdy to však neprežeňte a neostávajte vo vani, až kým sa nepodchladíte. Zvýšená záťaž organizmu by priniesla opäť únavu.
Bylinky v sprche

Aj v prípade, že nemáte vaňu môžete aspoň čiastočne využiť liečivú silu byliniek. Pred sprchovaním umiestnite sáčok naplnený bylinnou zmesou, či vrecko bylinkového čaju na desať minút do šálky s vriacou vodou, aby sa začali uvoľňovať vonné látky.
Zaveste alebo inak pripevnite vrecúško byliniek okolo sprchovej hlavice, tak, aby vody pri sprchovaní prechádzala cez bylinky. Vtierajte do pokožky vylúhovanú tekutine a nakoniec vrecúško čaju šúchajte po pokožke, akoby ste sa s ním umývali.
Odpočinok, či spánok po kúpeli zvyšujú jeho blahodarne výsledky. Voňavý kúpeľ je ako jemná masáž a preto netreba hneď z vane vyskočiť na rovné nohy a pustiť sa do práce. Vychutnajte si ďalšiu polhodinu pri čítaní časopisov, listovaní albumom fotografií či vyhrievania sa za zavretým, slnkom rozžiareným oknom.
Autor: mag