Stalo sa to v Menlo Parku, riedko obývanom území v New Jersey, kde Edison vybudoval svoje povestné výskumné laboratórium. Vzniklo v ňom nemálo vynálezov, podľa niektorých údajov až 600, pričom na viac ako polovicu získal Edison patenty. Edison nebol autorom všetkých svojich patentov, mnohé boli produktom jeho zamestnancov a Edison bol často kritizovaný za to, že sa stával ich spolutvorcom.
"Čarodejník z Menlo Parku" osvetlil verejné priestory, ulice a budovy svojho sídla. Na rozsvietenie žiaroviek s výkonom 40 hodín použil zariadenie na výrobu elektrickej energie, ktoré ešte dnes možno vidieť v múzeu v zbierke Edison Historical Collection v Thomas Edison National Historical Park.
V Bratislave sa premiéra prvého elektrického osvetlenia uskutočnila v Ludwigovom mlyne na dnešnej Krížnej ulici pred 125 rokmi podvečer 2. februára 1884. Udalosť sa dostala aj do dobového denníka Pressburger Zeitung z pondelka 4. februára 1884.
Prvé verejné elektrické osvetlenie v Bratislave sa však viaže na rok 1889. Vtedy bola osvetlená križovatka Továrenskej ulice a železničnej vlečky (dnešný Dostojevského rad) lampou umiestnenou na oceľovom stožiari. Elektrinu poskytla Klingerova továreň. V roku 1901 pribudlo osvetlenie korza s Hlavným námestím, ktoré už v tom čase zabezpečila firma Siemens.
V marci 2009 Európska komisia definitívne odsúhlasila zákaz tradičných žiaroviek. V rámci legislatívy ecodesign by sa mali začať sťahovať z trhu tento rok a k ich úplnému nahradeniu úspornejšími by malo dôjsť do konca roku 2012.
zdroj: www.menloparkmuseum.org, www.knowledgerush.com