Oplatí sa kúpiť do domácnosti robotický vysávač?
Z malých batérií nemožno vyčariť veľký sací výkon a tak sú robotické vysávače novodobými mechanickými metlami. Majú rotujúcu kefu so štetinami, gumový valček so stierkami a štrbinu, cez ktorú nasávajú rozvírený prach. Pomocou malej rotujúcej kefky na jednej zo strán dosiahnu do rohu miestnosti a a k nábytku, s veľkou špinou si však neporadia. A ak sa vám to zdá byť málo, výrobca pribalí aj malé ultrafialové svetielko, ktoré má zabíjať roztoče.
Najlacnejším modelom na trhu inteligencia chýba. Po tom, čo ich odpojíte z pomalej nabíjačky a spustíte, motajú sa po miestnosti kým nevyprší časový limit a keď skončia, upozornia na seba hudobnou znelkou. Upratať a vyčistiť ich musíte sami. Tie šikovnejšie dokážu zaparkovať do nabíjačky a vycúvať z nej do izby podľa plánu, ktorý vopred vložíte do digitálneho časovača. Síce nevedia aká je miestnosť veľká a či prešli každé miesto, dokážu však vyštartovať do terénu, aby bolo „povysávané“, kým sa vrátite z práce. Trvá im to približne hodinu.
Inteligentnejšie modely si dokážu spraviť aj hrubú mapu miestnosti a majú dosť energie a inteligencie na to, aby dokázali prebehnúť celý byt. Znamená to, že keď v teréne minú energiu z batérií, po nabití pokračujú ďalej. Tie najdokonalejšie netreba dokonca ani čistiť. Keď zaparkujú do nabíjačky, vysávač v nej zabudovaný vytiahne z ich útrob všetky nečistoty.
Hlúpy robot však namotáva strapce z koberca, uviazne pri prejazde voľnými koncami káblov a kde tu prekotí izbové kvety. Treba im vyložiť stoličky a pripraviť ihrisko, ako malým deťom.