SME

Netradičný štedrý deň

Sviatky pokoja a lásky sa dajú prežiť rôznymi spôsobmi. Päť žien vám vyrozpráva svoj vianočný príbeh.

Pred polnocou som porodila
Renata Gešvantnerová (36), novinárka

Dvadsiaty štvrtý december 2005 bol najštedrejším večerom nášho manželstva. Stihli sme všetko. Pripraviť pupáky, kapustnicu, tradičný šalát a už menej tradičnú rybu – lososa. Len manžel neustále frflal, prečo tomu hovoríme štedrá večera, keď má len tri chody ako bežný nedeľňajší obed. Na jeho naliehanie som ešte zamiešala hubovú omáčku s kávou, akú pozná z domu a z mrazničky vytiahla domácu knedľu. „Musíš jesť za dvoch,“ teraz už spokojne potľapkal môj navretý pupok a posledný raz ho porovnal so svojím pivným. Už pár týždňov som bola žena v domácnosti. Opustila som svoje miesto šéfredaktorky Šarmu, odišla na materskú a teraz som mala každú chvíľu rodiť. Porozbaľovali sme darčeky, zavýskali od radosti ešte aj nad ponožkami, spokojne si zapli Popolušku a čakali. Ja na fitlopte a manžel na gauči. Poruke mal knižného sprievodcu tehotenstvom a digitálky. Keď zaznel môj povel z fitlopty „teraz“, stopky namerali dĺžku prvej kontrakcie i vzdialenosť od druhej. Keď už som ich predýchavala po dvoch minútach, manžel zavelil: Ideme do nemocnice! Môj prvorodený syn Hugo sa narodil pol hodinu pred polnocou. Personál si užíval koláčiky a čajíček a asi na nás trochu zabudol. Hodinu, možno aj dve sme zostali len v trojici – ja, manžel a náš nový člen rodiny . Sami, v tichu, len s jedným rozsvieteným svetlom. Dokonalé Vianoce. „Stihli sme to,“ usmial sa hrdý otecko s kamerou v ruke a prečítal esemesku, ktorá mu nabehla na mobile. Bola stručná: „Gratulujeme k malému Ježiškovi.“

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Vianočný stromček sme ozdobili plnými plechovkami od piva
Lucia Pelikantová (26), grafická dizajnérka

Ešte počas mojich divokých študentských čias som strávila jedny vianočné sviatky na študijnom pobyte v Grécku. Väčšina študentov sa rozhodla ísť domov a nešťastníci, ktorí z nejakých dôvodov museli zostať, sa rozhodli usporiadať vianočný večierok v neprívetivých priestoroch internátu. Chátrajúce vybavenie spoločenskej miestnosti na siedmom poschodí bolo poznačené pomerne častým tancovaním na stoloch a inými večierkovými aktivitami. Univerzita nám darovala vianočný stromček, ktorý sa nám nikam nezmestil, tak sme ho museli vyslovene napchať do miestnosti. Chlapci ho ozdobili prázdnymi plechovkami od piva a dievčatá naň kde-tu zavesili aj naozajstnú vianočnú ozdobu. Medzi rekvizitami nechýbal ani nákupný vozík zo supermarketu s desaťkilovým vrecom zemiakov, ktorý sa jedného rána tajomne objavil na chodbe internátu. Celé prostredie vyzeralo ako z bizarného filmu a na samotnom večierku vládla naozaj zvláštna, tak trochu smutná atmosféra. Bolo to aj preto, že každý bol v duchu niekde inde, pri svojich rodinách a najbližších kamarátoch. V našej študentskej skupine boli zástupcovia mnohých kultúr a národností, a tak sme sa dohodli, že každý z nás pripraví pochúťku, typickú pre jeho krajinu. Ja som prispela plneným baklažánom a arménskym šalátom. Typické slovenské jedlá to veľmi nie sú, zato všetkým veľmi chutili. Hladký a spravodlivý priebeh Vianoc sme zabezpečili tak, že si každý z nás vyžreboval niekoho, koho obdaruje. Dostala som na starosť chlapca z Kostariky, ktorého som potešila módnymi kožušinovými chráničmi na uši. Dopadla som celkom uspokojivo, dostala som plyšovú raju. Večer sme sa snažili spríjemniť, ako sa len dalo, no skutočné Vianoce, aké možno zažiť len doma, to rozhodne neboli.

SkryťVypnúť reklamu

Nemohla som jesť ani piť
Dana Holá (24), študentka

Čaro Vianoc milujem a teším sa naň celý rok. Inak to nebolo ani pred pár rokmi, keď som bola plná radostného očakávania. Možno i z tej nedočkavosti sa môj zdravotný stav krátko pred Vianocami zhoršil. Zaskočil ma bežný začiatok angíny, ktorý som riešila len domácou liečbou. Na moje prekvapenie mi však žiadne vitamíny ani analgetiká nezaberali. Vybrala som sa k lekárke, ale tá mala dovolenku. Cítila som sa zle, a to som ešte netušila, čo ma čaká. Na Štedrý deň ma otec musel odviezť na pohotovosť. Z hodiny na hodinu som nemohla prijímať potravu ani tekutiny. Pri štedrovečernom stole jedli všetci okrem mňa. Rozbaľovanie darčekov si pre vysokú teplotu ani nepamätám. Celú noc som ubolená presedela v kuchyni. Ráno sa návšteva pohotovosti zopakovala. To už som o sebe veľmi nevedela. Nemohla som ani len otvoriť ústa. Vyhodnotený stav znel: akútny absces. Okamžite som bola prijatá do nemocnice na ušno - nosovo - krčné oddelenie, kde mi hneď zaviedli infúzie. Jedna z nich bola aj tekutá strava, takže som sa konečne i najedla. Toho roku som v decembri oslávila osemnáste narodeniny a mojím prvým „dospeláckym“ rozhodnutím bolo podpísanie súhlasu s operáciou, ktorú som absolvovala už na Druhý sviatok vianočný.
Ľahšia o dve mandle som si pár dní poležala, vytúžený odchod domov prišiel až po sviatkoch. Našťastie mi dala mamka zamraziť kapra, takže som mala kúsok Vianoc v januári, keď som už mohla normálne jesť. Pustila som si k nemu video zo Štedrého večera, aby som si aspoň trochu užila sviatočnej atmosféry, ktorú
mi choroba odoprela.

SkryťVypnúť reklamu

Zachránili ma kamaráti
Dominika Borsuková (30) tlmočníčka, prekladateľka

V horskom mestečku Crested Butte v Colorade som trávila celú letnú sezónu ako čašníčka v miestnej pizzerii. Mestečko však ožívalo hlavne príchodom vyznávačov zimných športov, a preto som v ňom chcela ostať aj v zime. Najskôr som odletela domov predĺžiť potrebné víza a navštíviť rodinu. Po návrate do USA mi mal kamarát odovzdať moju poslednú výplatu a dohodiť novú prácu. Ale výplatu sám minul a nová práca bola v nedohľadne. Za posledné peniaze som si dovolila „luxus“ nevykúrenej izby v dvadsaťstupňovom mraze. V pizzerii ma našťastie vzali naspäť a po dvoch týždňoch sa mi podarilo presťahovať do vykúreného domčeka. Štedrý deň sa blížil, ale mne na tom veľmi nezáležalo. V deň D mi môj priateľ, ktorý bol v tom po celý čas so mnou, venoval kúsok čečiny s malým panáčikom. Určite ho našiel niekde na zemi. Ja som pre neho nemala vôbec nič. Trochu som si poplakala, ale hneď som si to aj zakázala. Veď o nič nejde. Večer som sa prechádzala vysvietenými uličkami, pozerala do vyzdobených okien a aspoň takto som nasávala slávnostnú atmosféru. Nemala som ani na telefonát domov našim. Keď som prišla do domčeka, zaliezla som hneď do izby a rozmýšľala, že radšej pôjdem rovno spať. Zrazu mi na dvere zaklopali moji spolubývajúci. Na tácke s kvetom mi priniesli lososa. Nevedia vraj, ako Vianoce riešime my, „blázniví Európania“, ale oni si radi zajedia. Veľmi ma potešili. Vyhladovaná som rybu okamžite zhltla a pustila sa do srdcervúceho opisu našich úžasných zvykov, jedál a starých tradícií. Moji americkí priatelia boli dojatí a nechápali, prečo trávim Vianoce v USA mimo rodinného kruhu. Nechápala som to ani ja. Musela som odísť tisíce kilometrov, aby som si uvedomila, ako mám naše zvyky hlboko zaryté pod kožou. Odvtedy už prežívam Vianoce väčšinou doma, kupujem darčeky a teším sa na ne ako každý normálny človek.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Všetci si zaslúžime pokojné sviatky
Daša Malíková (40), terapeutka

Pre mňa sú výnimočné Vianoce tie tohtoročné, ktoré prvýkrát prežívam ako spolupracovníčka Aliancie žien Slovenska. Klientky, s ktorými sa stretávame, alebo ktoré nám volajú na našu nonstop krízovú linku pre obete domáceho násilia, už niekoľko týždňov pred Vianocami prežívajú úzkosť z blížiacich sa sviatkov. Počas vianočných sviatkov trávia ľudia spolu viac času ako inokedy, čo môže prinášať nielen viac radosti, ale aj viac konfliktov. Navyše sa pridáva väčšia spotreba alkoholu. Tento rok podobných prípadov na Slovensku zrejme pribudne, pretože rastie nezamestnanosť a s ňou aj finančné problémy v rodinách. Výskumy preukázali, že s rastúcou nezamestnanosťou stúpa aj domáce násilie. To všetko sú však len spúšťače násilia, nie jeho príčina. Mnohé týrané ženy, ktoré sa na nás obracajú, lebo prežívajú vianočné sviatky ako obdobie zvýšeného stresu. Už dopredu sa boja, že budú niekoľko dní pod intenzívnou kontrolou agresora, nikdy nevedia, čo ho môže podráždiť. Nechcú však deťom kaziť sviatočnú atmosféru, a tak sa radšej snažia v deštruktívnom prostredí vytvoriť ilúziu pokoja a nejako pretrpieť útoky partnera. Po Vianociach sú nesmierne vyčerpané, pretože všetku energiu vložili do snahy zabrániť eskalácii násilia. Taký bol aj príbeh jednej klientky, ktorá mi dala súhlas na jeho zverejnenie. Bývalý manžel tyranizoval nielen ju, ale aj ich dcéry. Všetky dovolenky a sviatky boli pre ne utrpením. Po každých pokazených Vianociach si hovorila, že tieto sú už posledné. Keď ju raz manžel fyzicky napadol pred večerou na Štedrý deň a ona skončila na pohotovosti a následne na polícii, bola to pre ňu posledná kvapka, ktorá u nej viedla k rozhodnutiu opustiť násilníka.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Najčítanejšie na SME Žena

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Motoristi späť za volantom. Riziko nehôd opäť rastie.
  2. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody
  3. Tvorivé háčkovanie aj 30 otázok pre Hanu Gregorovú
  4. Budúci lesníci opäť v teréne: S LESY SR vysadia les novej generá
  5. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  6. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  7. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  8. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 103 338
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 21 778
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 11 591
  4. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 6 748
  5. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 6 694
  6. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 5 404
  7. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 4 705
  8. Šaca - centrum robotickej chirurgie na východe Slovenska 4 527
SkryťVypnúť reklamu
reklama
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Tomáš Mikloško: Ako (ne)cítiť svoje emócie
  2. Zuzana Pelaez: O plakaní, čakaní a platení alias o slovenskom, britskom a kolumbijskom zdravotníctve.
  3. Zdravotní Klauni: Posledná klauniáda pre Lenku
  4. Ján Karas: Keď moc nemá tvár: Prebudenie tých, ktorí mlčia na hrane autority a toxického riadenia
  5. Gabriela Sabolová: Ako Aničke takmer zakázali riadiť auto
  6. Liga za ľudské práva: Adriana Mesochoritisová: Dobre mienené rady môžu byť pre ženy v násilných vzťahoch nebezpečné
  7. Matúš Radusovsky: Rôzne druhy medu a ich benefity
  8. Michaela Witters: Čo za ľudí vychováva deti, ktoré dokážu niekomu takto ublížiť?
  1. Rado Surovka: Raši dostal padáka 81 139
  2. Martina Paulenová: Dozvedeli sme sa zlú správu 63 505
  3. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 58 941
  4. Miroslav Daniš: Pec nám spadla, pec nám spadla, ktože nám ju postaví 15 606
  5. Otilia Horrocks: Odporné, príšerné, drzé, nechutné 12 147
  6. Juraj Kumičák: ...radšej choďte kravy pásť... 11 085
  7. Rastislav Šenkirik: SMER - pohlavné preukazy 10 142
  8. Peter Franek: Čo chcú Ficovi voliči. 9 450
  1. Věra Tepličková: Opäť bližšie ku snu stať sa policajtom
  2. Marcel Rebro: Armádny kaplán: všetci chlapci sú mŕtvi. Pošlite drony, nech ich pomstíme
  3. Radko Mačuha: Ideme ďalej.
  4. Tupou Ceruzou: Hrádza proti progresivizmu
  5. Tupou Ceruzou: Trump vs. Čína
  6. Marcel Rebro: SMERácka kádrovačka
  7. Radko Mačuha: Fico vymenil Troškovú za Bombica.
  8. INESS: Ekonomika Ruska a tri vojnové roky
reklama
SkryťZatvoriť reklamu