Poradíme vám, ako upratať kuchyňu.
Kúpeľňa
Pred samotným upratovaním miestnosti ju treba vypratať od rôznych zbytočností, ktoré uvoľnia i tak stiesnený priestor. Zároveň do odpadov a na znečistené plochy, kde je usadený vodný kameň nalejeme čistiaci prostriedok s dlhšou dobou pôsobenia. Kým pretriedime kozmetiku po dobe použiteľnosti, čistiaci prostriedok môže pôsobiť tam, kde je usadená špina, vodný kameň a hrdza. Šetrí to čas aj námahu.
Pri triedení kozmetiky či vyraďovaní starých uterákov môžete do upratovania zapojiť aj najmenších členov domácnosti - deti sa radi cítia užitočné a spravidla radšej pomáhajú pri upratovaní iných miestností, ako by si mali upratať svoju izbu. Ďalšie upratovanie je už v rukách dospelých. Pri čistení obkladu a ostatných plôch je vhodné použiť ochranné rukavice. Aj keď používate ekologické čistiace prostriedky, ochránia citlivú a namáhanú pokožku rúk. Navyše zabránia tomu, aby sa vám čokoľvek pri práci vyšmyklo z rúk.
Pri upratovaní postupujeme systémom zhora nadol. Vyčistenie vane, umývadla a vodovodných batérií nasleduje až po vydrhnutí obkladov a znečistených špár. Po odstránení hrubých nečistôt nasleduje leštenie chrómových a sklených plôch. Siahnuť možno nielen po priemyselnej chémii, ale aj po domácich receptoch. Napríklad chrómované plochy bezchybne vyčistí mikrovláknová utierka či prekrojený citrón. Netreba zabudnúť ani na odstránenie vodného kameňa zo sprchovacích hlavíc, perlátorov a ďalších miest, ktoré pravidelne prichádzajú do styku s vodou.
S vybielením špár či odstránením plesní pomôže silnejšia polovička. Výsledok je dokonalý, keď po odstránení plesní špáry a kritické miesta dočistíte a vytmelíte neutrálnym sanitárnym silikónom, ktorý je bez zápachu a vďaka ktorému kúpeľňa vyzerá ako nová. Pomoc neodmietnite ani pri manipulácii s práčkou či sušičkou - odstrániť prach pod a za ťažkým spotrebičom je jednoduchšie, keď ho z jeho pôvodného miesta odsuniete. Nezabudnite ho však pred každou manipuláciou odpojiť od elektrickej siete a uzavrieť prívod vody.
Aj práčka si na predĺženie svojej životnosti vyžaduje vašu starostlivosť. Pravidelné čistenie dávkovača pracieho prášku, odstraňovanie prachu a špiny nielen z povrchu spotrebiča ale aj pravidelné čistenie filtra či celého pracieho systému od vodného kameňa nielen predĺži životnosť práčky ale i zníži spotrebu energií. Pozornosť venujte aj gumovému golieru, ktorému rastúce baktérie a huby rozhodne nesvedčia.
Na záver upratovacieho maratónu odstránime prach z osvetlenia a z ventilačnej mriežky, opláchneme zvyšky čistiacich prostriedkov, poumývame podlahy a kúpeľňu doplníme čistými textíliami - kúpeľňovou predložkou, uterákmi či sprchovacím závesom.
WC
Upratovanie miestnosti s toaletou je o to jednoduchšie, že je prakticky bez zariadenia. Zväčša je dnu iba skrinka na čistiatiace potreby a toaletný papier.
Rovnako ako v kúpeľni začnite tým, že do misy nalejete čistiaci prostriedok na odstránenie vodného kameňa, hrdze a baktérií. Kým bude pôsobiť, stihnete vyčistiť obklad, odstrániť prach, vydezinfikovať záchodovú kefu a miesto na jej ukladanie a vyčistiť podlahy.
Ak je súčasťou WC i stúpačka, odstráňte prach i tam, prípadne použite prostriedky, zabraňujúce hmyzu a drobným škodcom, aby sa dostali do obytných priestorov. Práve stúpačka je v panelových domoch najčastejšou cestou, ako sa k vám dostanú nevítaní návštevníci. Ďalšie upratovanie tejto súčasti domácnosti si zjednodušte tým, že stúpačku vybielite vápnom.
Ekologická domácnosť
Na odstránenie vodného kameňa, usadenín a baktérií existuje na našom trhu množstvo prostriedkov. Niektoré sú vyrábané z ekologicky odbúrateľných látok, no stále sa používa veľa čistidiel, ktoré majú negatívny dopad na životné prostredie.
Ak máte domácu čističku odpadových vôd, alergikov či len sa chcete správať ekologicky, skúste pri upratovaní kuchyne a WC použiť prostriedky, ktoré kedysi používali naše staré mamy:
- kuchynská soľ - v záchodovej mise odstráni vodný kameň, na silne znečistených plochách pôsobí abrazívne, môžete ju použiť namiesto čistiacich práškov
- potravinárska kyselina citrónová - uvoľňuje vodný kameň, čistí toaletnú misu, jej pomocou vyleštíte nerezové plochy a zariadenia a sklo, vrátane sprchovacieho kúta. Použiť ju môžete i na sprchovacie hlavice, perlátory a ostatné časti, ktoré prichádzajú do styku s vodou
- ocot - má rovnaké použitie ako kyselina citrónová
- chlórové vápno - na vybielenie špár
- staré víno, coca cola - odstráni vodný kameň vo WC mise
Ako si to uľahčiť?
Na jednoduchú údržbu myslite už pri zariaďovaní kúpeľne. V miestnosti je zvýšená vlhkosť, takže treba dbať na výber materiálov odolných vlhkosti. Uzatvorené kozmetické skrinky chránia svoj obsah pred prachom. Pomáha aj, ak má každý člen domácnosti svoju kozmetiku odloženú napr. v nočnom stolíku a do kúpeľne si každý prinesie iba to, čo práve potrebuje.
Samozrejmosťou je pravidelná údržba a utieranie mokrých povrchov do sucha - budete mať nielen radosť z čistej kúpeľne, pravidelnou starostlivosťou predĺžite životnosť sanity i kúpeľňového nábytku.
Pri upratovaní kúpeľne a WC počítajte s pomocou ostatných členov domácnosti. Deti zapojte do menších prác pri triedení nepotrebnej kozmetiky či v záverečnom finiši, mužská časť vášho obydlia položí ruku k dielu napr. pri premiestňovaní spotrebičov a kúpeľňového nábytku, pri prácach, spojených s odstraňovaním plesní či údržbe a čistení osvetlenia, vetracích mriežok, ktoré sa nachádzajú pod stropom. Ak na sezónne upratovanie nemáte čas, oslovte upratovaciu firmu - čisto a poriadok budete mať bez zbytočného stresu.