Chcem kúpiť synovi prehrávač na hudbu a videá. Čo si mám všímať pri výbere?
umulátor.
Vreckové „empétrojky" už prerástli hranice hudobných archívov a stali sa z nich vreckové počítače. Okrem toho, že majú výkonný grafický procesor, ktorý si poradí s dekódovaním videí, dostali do vienka aj displeje, na ktorých v lepšej či horšej kvalite zobrazujú videá a fotografie. Na parametroch displeja záleží. Na rozdiel od slúchadiel ho vymeniť nemožno.
K modernej výbave patrí dotykové ovládanie či sada senzorových tlačidiel. Štandardom sa stáva bluetooth rozhranie, či zabudovaný WiFi modul. Cieľom je zjednodušiť kopírovanie obsahu bez použitia káblov, či spárovanie s domácou aparatúrou či slúchadlami. Nie vždy sa to zaobíde bez špeciálneho softvéru inštalovaného do počítača. Nie všetky zodpovedajú predstavám používateľov.
Stále sú v ponuke aj jednoduché prehrávače, pri ktorých sa výrobca sústredil na minimalistický dizajn, malé rozmery a kvalitný zvukový výstup. Pre tých, čo si krátia chvíle iba počúvaním hudby, je doplnková výbava nepotrebným komfortom.
Dobre navrhnutý prehrávač vydrží na jedno nabitie prehrávať hudbu viac ako 20 hodín, pri videu padá hranica pod úroveň 10 hodín. Za nízkou cenou sa zväčša skrýva slot na pamäťovú kartu namiesto veľkej kapacity zabudovanej pamäte, zlá kvalita slúchadiel, chýbajúca lokalizácia a neexistujúci servis.