Bratislava
Najviac vianočnej atmosféry na štvorcový meter si v Bratislave už tradične užijeme na Hlavnom, Františkánskom a Hviezdoslavovom námestí. Hlavnému námestiu bude kraľovať 14-metrový smrek pichľavý od darcu zo Záhorskej Bystrice. Stromček bude zdobiť námestie do 30. decembra a následne poputuje do drevárskej dielne, kde sa premení na šindle a iné užitočné veci.
Nekorunovaného vládcu bratislavských Vianoc však nájdete o pár ulíc ďalej, na Hviezdoslavovom námestí. Obrovský smrek doputoval do Bratislavy až z Klenovca a pred výrubom meral úctyhodných 26 metrov. Strom je zaujímavý nielen svojou výškou, ale aj romantickou históriou. V prvej polovici minulého storočia ho na výročie svojho sobáša zasadil pri dome Klenovčan Mikuláš.
Chcel ním potešiť svoju smutnú mladomanželku Oľgu, ktorá sa k nemu prisťahovala z rušnej Bratislavy a v gemerskej dedine sa cítila osamelo. Dnes sú už obaja manželia mŕtvi a noví majitelia domu sa stromček rozhodli darovať rodnému mestu tej, pre ktorú bol smrek pôvodne určený. Strážiť ho bude 14 remeselníckych stánkov, 12 stánkov s občerstvením a drevený Betlehem z dielne rezbára z Veľkého Lapáša.
Paríž
Mesto na Seine je krásne počas všetkých ročných období, no v zime sa návšteva Paríža oplatí dvojnásobne. Francúzi sú rodení estéti a na výzdobe, osvetlení a dekoráciách sa vedia doslova vybúriť. O vianočné stromčeky tam zakopávate na každom kroku, nie sú ich stovky, ale rovno tisíce. Dvestosedemdesiat kúskov je rozostavaných pozdĺž Champs-Elysées, 180 ihličnanov krášli námestie Bastily a ďalšie stovky lemujú brehy Seiny a ostatné ulice a námestia. Najviac vymódeného krásavca však nájdete v obchodnom dome La Fayette, ktorý sa už tradične pýši veľkolepou vianočnou výzdobou. Stromček siaha cez viacero podlaží a na jeho výzdobe si dalo záležať množstvo špičkových dizajnérov.
New York
S výberom správneho vianočného stromčeka sa v New Yorku spája hotové šialenstvo. Zamestnanci Rockefellerovho centra sú po celý rok bombardovaní fotografiami vhodných adeptov, ktoré im zasielajú obyvatelia všetkých končín Ameriky.
Do užšieho kola sa dostanú iba krásavci so správnymi proporciami, teda minimálnou výškou 20 metrov a šírkou 10 metrov, pričom nezaškodí, ak sa okrem vzhľadu dokážu popýšiť aj zaujímavým príbehom.
Stromčekoví skauti z centra následne nasadnú do vrtuľníka a vyberú sa na obhliadku finalistov, počas ktorej určia konečného víťaza. Tento rok získal titul urastený nórsky smrek s výškou 23 metrov. Mestu ho darovala istá Mária Corti z Conneticutu, ktorá ho pred rokom zakúpila spolu s pozemkom.
Lúka mala slúžiť ako výbeh pre jej koňa, ten však náhle skonal a pozemok zostal nevyužitý. Nešťastná majiteľka sa rozhodla, že na pamiatku obľúbeného vraníka daruje stromček obyvateľom New Yorku. Fotku smreka zaslala do Rockefellerovho centra a o pár mesiacov už asistovala pri jeho nakladaní na kamión. Stromček je už tradične umiestnený vedľa klziska a zdobí ho neuveriteľných 30--tisíc farebných žiaroviek na osemkilometrovom drôte.
Viedeň
Už 50 rokov sa o stromček pre Viedenčanov stará vždy iná rakúska spolková krajina. Tentoraz mal šťastie (alebo smolu?) storočný smrek z Korutánska, ktorý sa ocitol na Radničnom námestí. Pre jeho úctyhodnú výšku 27 metrov a váhu 8 ton museli pri jeho inštalovaní asistovať dva žeriavy a množstvo pilčíkov a robotníkov. Svetlá na stromčeku zažal primátor Viedne, ktorý tak otvoril jedny z najkrajších vianočných trhov v Európe. Perníkové dobroty a ďalšie pochúťky môžete ochutnať aj na Spittelbergu, námestí Márie Terézie, v Schönbrunne a na zámku Belvedere.