za každého počasia.
Nebojte sa zimy
Zimy sa nemusíme obávať, deťom pohyb na čerstvom vzduchu prospieva i počas zimných mesiacov. Chladný vzduch posilňuje imunitný systém dieťaťa, častý pobyt na čerstvom vzduchu za každého počasia je prirodzenou formou otužovania. Chladné slnečné dni treba využiť na doplnenie vitamínu D a na celkové dobitie energiou.
Primerané oblečenie
Deti, ktoré si neuvedomujú riziká, ktoré na ne v mrazivých dňoch striehnu, musíme naučiť správne sa obliekať práve my. Pri nízkych teplotách je dôležité dodržiavať zásadu vrstvenia – dieťa by malo mať na sebe niekoľko vrstiev – bavlnené tielko, tričko, mikinu či sveter, vestu a napokon bundu - ktoré neprefúka vietor a z ktorých je možné jednu či dve vyzliecť, ak je dieťaťu príliš teplo.
Naopak, je vhodné mať v zálohe ďalší kus oblečenia, ak má dieťa pocit chladu či ak dieťaťu časť oblečenia premokne. Náhradné oblečenie využijete i v prípade, že deti premoknú počas šantenia v predškolských či školských zariadeniach a mokré oblečenie nestihne vyschnúť - a vy sa nemusíte obávať, že dieťa prechladne.
Na vrstvenie netreba zabúdať ani pri oblečení nôh – pančuchy, podkolienky, pre chlapcov dlhé spodky a pre dievčatá opäť moderné návleky by mali tvoriť vrstvu oblečenia pod nohavicami. Samozrejmosťou by mala byť nepremokavá obuv, v prípade potreby doplnená zateplenými vložkami.
Konkrétny počet vrstiev oblečenia závisí od vonkajšej teploty. Ak nemáte istotu, či dieťaťu nie je príliš chladno, skúste, či nemá studený zátylok.
Ochrana pokožky

Pred chladom musíme dieťaťu ochrániť i miesta, ktoré sú chladu vystavené najviac. Teplá čiapka či rukavice z nepremokavého materiálu ochránia hlavu i ruky, no citlivú pokožku tváre a pier treba ochrániť krémom, odolným voči mrazu. Nie sú vhodné hydratačané krémy s obsahom vody, na trhu sú dostupné špeciálne krémy, určené na chladné dni. Silnejšia vrstva ochráni pokožku nosa, pery by si dieťa malo natierať pred každým pobytom na mraze ochranným balzamom.
Najmenším deťom aspoň časť tváre ochránime čiapkami v podobe kukly či kapucňou, zapínateľnou v prednej časti tváre napr. pomocou suchého zipsu. Kapucňu využijú i staršie ratolesti – ochránia pred prílišným vetrom či nepríjemným dažďom, kabátiky i bundy s kapucňami sú navyše moderné, tak sa nemusíte obávať nesúhlasu zo strany pubertiaka. Šál, ktorý chráni pred chladom krk a zátylok, nedávajte dieťaťu cez ústa - studený vzduch, ktorý takto dieťa dýcha je príliš vlhký a dieťa môže nachladnúť.
Večný problém so strácaním rukavičiek vyriešte rukavicami, spojenými šnúrkou. Proti chladu stačia vlnené rukavice, no ak nechcete, aby dieťa malo po chvílke hry so snehovou nádielkou na rukách vechtíky a rozmočenú pokožku na bruškách prstov, dajte im pevné rukavice z nepremokavého materiálu.
Najmenšie „cibuľky“
Aj najmenšie detičky môžete zobrať na prechádzku i za nepriaznivých podmienok.
Ak malý nezbedník nechce mať ruky ukryté vo fusaku, dajte mu na rúčky zateplené rukavice. Čiapočka by mala byť z materiálu, ktorý neprefúka vietor a strih by mal zabezpečiť, aby malo dieťa úplne zakryté uši. Čiapočka by sa mala dať zapnúť alebo zaviazať, aby si ju nespokojné dieťa nevedelo dať dolu. Aj namenším deťom treba chrániť citlivú pokožku tváre ochranným krémom.
Vyberajme to najlepšie
Materiály a strihy:
Spodné vrstvy oblečenia:
- bavlna,
- vlna,
- tzv. „funkčné“ materiály (špeciálne zmesové tkaniny, ktoré zabezpečujú optimálnu termoreguláciu organizmu)
Vrchné vrstvy oblečenia:
- nepremokavé materiály,
- materiály, odolné voči vetru.
Pri výbere zimného oblečenia dbajte na kvalitné strihy. Ak má bunda kapucňu, mala by pevne držať, aby ju vietor nesfúkol a dieťa si ju nemuselo pridržiavať rukami. Vhodné je zapínanie okolo krku.
Bundy pre deti by mali mať tzv. „snehový pás“, ktorý pri šantení zabráni snehu dostať sa pod bundu. Tunelíkové sťahovanie v páse a v spodnej časti dlhšej bundy plní podobnú funkciu.
Bunda by mala siahať aspoň pod zadok, moderné krátke bundičky nechránia zadnú bedrovú časť. Najmä mladé dievčatá si neuvedomujú zdravotné riziká tejto módy.