Pomerne teplá a vlhká jeseň, akú práve prežívame, má pre naše zdravie jednu nevýhodu - takéto počasie praje množeniu chrípkových vírusov a baktérií. „Na Slovensku momentálne z vírusov, ktoré vyvolávajú akútne respiračné ochorenia, prevláda pandemický vírus chrípky typu A (H1N1) 2009 a vírus sezónnej chrípky typu A a B," vysvetľuje epidemiológ Ivan Bakoss z Úradu verejného zdravotníctva Slovenskej republiky. Nebezpečné mikroorganizmy sa cítia dobre na kľučkách, zapínačoch a vypínačoch, kuchynských doskách na krájanie a špongiách, ktorými umývame riad. Vďačnými hostiteľmi bývajú aj pracovné stoly, nákupné vozíky v supermarketoch a počítačové myši v internetových kaviarňach. Po nich nasledujú držadlá v autobusoch a kľučky na dverách vo verejných toaletách. Podľa hygienického prieskumu, ktorý sa uskutočnil v Južnej Kórei, a počas ktorého sa porovnávalo 1210 predmetov s najväčším predpokladom výskytu baktérií, jednoznačne vyhrali nákupné košíky v obchodoch s priemerne 1 100 baktériami na 10 štvorcových centimetrov.
Najväčšie obavy donedávna vzbudzoval vírus A (H1N1) 2009, pôvodca takzvanej prasacej chrípky. Neskôr sa však ukázalo, že táto choroba prebieha s ešte miernejšími klinickými prejavmi ako bežná sezónna chrípka. Aj keď u niektorých pacientov, napríklad u tehotných žien či u ľudí s oslabenou imunitou, napríklad v dôsledku chronických ochorení, môže vyvolať komplikácie s dramatickými následkami. Na Slovensku zatiaľ zomrela jedna osoba nakazená týmto vírusom, príčinou smrti bolo zlyhanie srdca.
Príznaky sú rovnaké ako pri bežnej chrípke - zhoršenie zdravia prichádza náh-le, akoby zo dňa na deň. Pacient cíti zimnicu alebo má horúčku, je malátny, bolia ho kĺby, svaly a hlava. Keďže presnú diagnózu dokáže stanoviť len lekár, nie je veľmi vhodné spoliehať sa na domácu liečbu a na to, že chorobu „nejako vypotíme", keď si dáme pred spaním čaj s paralenom alebo acylpirínom. Takýto postup si môžeme dovoliť bez rizika len pri ľahkých prípadoch nachladnutia, ktoré však nie sú také nebezpečné ako chrípkové nákazy. Zvyčajne sa prejavujú len nádchou, kýchaním a pocitom celkovej slabosti.
Lepšie je neochorieť
Žiaľ, nikdy nevieme, kde nás môže zákerný vírus zasiahnuť, preto je lepšie byť čo najviac opatrný. „Prenos prasacej a bežnej sezónnej chrípky je rovnaký," tvrdí Ivan Bakoss. „Oba typy ochorenia vyvoláva chrípkový vírus, ktorý sa šíri vzdušnou cestou, ľudovo povedané kvapôčkovou infekciou. Preto je rizikové zdržiavať sa hlavne v priestoroch, kde je veľa ľudí a sú nedostatočne vetrané, ako sú napríklad kinosály, divadlá alebo vozidlá MHD."
Chrípkový vírus je odolný. Doletí do vzdialenosti dvoch metrov, po vyschnutí sa šíri spolu s prachom. Môže sa preniesť obyčajným podaním ruky alebo dotykom predmetu, na ktorom je zachytený. Na odeve alebo vreckovke prežije osem až dvanásť hodín, na hladkých povrchoch až dva dni. Preto infektológovia odporúčajú najmä v preľudnených miestnostiach upratovať navlhko, aby sa preventívne zabránilo šíreniu nákazy. Mali by sme dbať aj na čistotu nášho pracovného prostredia, pravidelne čistiť svoj kancelársky stôl, počítačovú myš a klávesnicu, kde podľa niektorých prieskumov býva dokonca viac choroboplodných zárodkov ako na verejných toaletách, ktoré sa pravidelne dezinfikujú.
Prevencia je v našich rukách
Upratovať by sme mali aj doma a pritom, samozrejme, dodržiavať prísne pravidlá osobnej hygieny. „Nedá sa presne stanoviť, koľkokrát si má človek počas dňa umyť ruky," vraví Ivan Bakoss. „Určite však po každom použití mestskej hromadnej dopravy a po návrate z obchodu. Zároveň po každom kýchnutí alebo zakašľaní. Rovnako dôležité a efektívne je dodržiavanie správnej respiračnej etiky.
To znamená, že by sme mali kašľať so zakrytými ústami a kýchať do vreckovky. Na umývanie rúk stačí aj studená voda, aj keď ideálne je umývanie v teplej vode a s mydlom. Je vhodné použí-vať dezinfekčné mydlá, ale nie nevyhnutné." Pracovníci Slovenského Červeného kríža odporúčajú utierať si ruky po umytí jednorazovou papierovou vreckovkou.
Toto opatrenie má význam najmä po návšteve verejných miest. Rovnako sa odporúča vreckovkou sa dotýkať vodovodného kohútika pri zastavovaní vody, prípadne pri otváraní dverí, lebo vodovodné kohútiky a kľučky na dverách bývajú jedným z najčastejších hostiteľov choroboplodných mikroorganizmov.
Hygienické zásady ochrany proti chrípke:
Keď sa zdržiavate v spoločnosti, dodržiavajte od ľudí odstup.
Ruky si pravidelne starostlivo umývajte a dezinfikujte.
Predmety s tvrdými povrchmi, ktorých sa dotýka viac ľudí, napríklad kľučky od dverí, často umývajte čistiacimi prostriedkami.
Pri kašľaní a kýchaní si zakrývajte tvár vreckovkou.
Používajte papierové vreckovky na jednorazové použitie.
Po kýchnutí sa nedotýkajte rukami slizníc očí, úst a nosa.
Ak na sebe badáte prvé príznaky ochorenia a musíte ísť medzi ľudí, zakryte si tvár rúškom.
Kde sa skrývajú baktérie a vírusy