eľka psov Dáša Fridrichová.
"Ľudia často neinvestujú ani do informácií o psíkovi a ušetriť chcú aj na rodokmeni, kupujú si psíkov z neriadeného chovu a potom sa môže ich povaha zvrtnúť do dravosti," dodala.

Ako príklad uviedla Jack Russell Teriérov. "Títo nízkonohí teriéri boli vyšľachtení na zabíjanie škodnej a líšok v nore, čo sa musí niekde odraziť. Veľmi ťažko sa ovládajú," uviedla Fridrichová.
Súvisí to s ich dominantnosťou, ktorá sa týka aj iných malých psov - čivavy alebo yorkshirea. "Problém je v tom, že pes mentálne, ako živočíšny druh, dozrieva okolo tretieho roku života.
Vtedy sa už veľmi ťažko prevychováva, prerába povaha a naučené zlozvyky," vysvetlila odborníčka s tým, že mnohí si myslia, že malých psov netreba cvičiť.

"Je to omyl, ktorý sa môže majiteľovi vypomstiť, pretože ten pes má model správania, vo vlastnej hlave si vybuduje určité postavenie v rodine, väčšinou dominantné. Pokiaľ nie je cvičený, dokáže aj skutočne malý yorkshire alebo čivava terorizovať celú rodinu," upozornila.
Zároveň dodala, že všetky rasy čistokrvných psov boli vyšľachtené na určité použitie a ich genetika funguje veľmi silno. "Hlavne zlé vlastnosti sú veľmi dedičné," informovala odborníčka s tým, že s agresivitou, slabými nervami, strachom alebo štekavosťou treba pracovať od šteniatka.

Podľa Fridrichovej však nemusí ísť hneď o výcvik, psa jednoducho treba vychovať tak ako malé deti. "Keď ľudia idú na cvičisko, kde robia základnú poslušnosť so psíkom, často si myslia, že robia výcvik. To je ale iba výchova," spresnila.
Základná poslušnosť je pre psa výchova, výcvik je špecializácia na niečo. "Špecializovať sa môže napríklad ako policajný pes, poľovnícky pes na dohľadávanie zveri, čiže farbiar, psík do nory, vodiaci pes, asistenčný pes a podobne," uzavrela.