V špecializovaných obchodoch sa dajú dnes za pár desiatok eur získať elektronické hudobné nástroje, ktoré by ešte pred desaťročím boli mnohonásobne drahšie, alebo priam sci-fi rekvizity. Použiteľné domáce štúdio sa tiež dá zariadiť za veľmi prijateľnú sumu.
Môže to byť prvá cesta k „naozajstnému“ produkovaniu hudby, ale aj keď dieťa či dospelý so zvukmi zažije len pár pekných chvíľ, budú prínosné a povznesú ducha.
Profesionáli amatérom „Náš obchod sa orientuje na profesionálov - dídžejov a hudobných producentov - ale výrobcovia hudobných nástrojov, prístrojov a zariadení čoraz viac myslia aj na vyslovene neprofesionálnych zákazníkov,“ hovorí majiteľ bratislavskej predajne Notape, dídžej Peter Fiala.
V obývačkách už vyrastá generácia budúcich virtuóznych hráčov na kaossilator.
FOTO - Autor
„Tomu sú prispôsobené aj ceny a jednoduchý, hravý spôsob práce s produktmi.“
Deväťročná Hanka jeho slová potvrdzuje. Jednou z jej najobľúbenejších hračiek je kaossilator. Keď ho dostala, išli barbiny, poníky a ostatné hračky na nejaký čas úplne bokom. Kaossilator firmy Korg je miniatúrny syntetizátor so stovkou zaujímavých zvukov. Namiesto klávesnice má dotykovú podložku ako notebook.
Etuda od Czerného sa na novom sci-fi hudobnom nástroji zahrať nedá, počítať treba aj s prvkom chaosu, ktorý má syntetizátor v názve, ale o to viac zábavy si s ním človek užije. Má v sebe aj bicie s nastaviteľným tempom a možnosť v pamäti vrstviť zvuky, takže sa dá vytvoriť takmer normálna hudba. Hanka sa to naučila rýchlo a onedlho už zazneli zaujímavé motívy.
Hudobné štúdio v obývačke Presvedčenie, že syntetizátory a domáce štúdiá sú len pre profesionálov alebo bohatých amatérov, je načase zmeniť. Bežnými domácnosťami sa môžu rozliehať aj iné zvuky ako tóny mierne rozladeného Petrofa. Stačí tiež omnoho menšia investícia.
V každom prípade bude treba zvukovú kartu, lebo tá stará v počítači nebude novú záťaž stíhať. Ceny za externé audio rozhranie (tak sa to správne volá) pripojiteľné k počítaču cez USB, sa začínajú na 80 eurách.
Z nástrojov odporúčame balík zložený z klávesnice a softvéru (zvuky, efekty, nahrávací program). Stačí nainštalovať program, pripojiť klávesnicu a štúdio je skoro vybavené.
Ak chce niekto nahrávať aj spev alebo zvuk, ktorý do počítača neprivedie kábel, bude potrebovať aj mikrofón. Pre začiatok postačí nejaký za pár eur, časom, ak nahrávanie naozaj zaujme, sa dá nahradiť kvalitnejším.
Netreba ničiť gramofón Názory na umenie dídžejov sú rôzne, ale dídžejing nie je len púšťanie hudby, ale aj jej mixovanie, čo môže byť veľmi tvorivá práca. Ak dieťa túži byť dídžejom, rodičovi stačí sto eur na takzvanú DJ konzolu.
Zariadenia majú malé rozmery, dva taniere ako simuláciu gramofónov a ako zdroj hudby sa používajú empétrojky.
Slovníček počítačovej hudby
Zvuková karta (správne audio rozhranie) – všeobecný názov pre zariadenie, ktoré umožňuje poriadnu prácu so zvukom. Softvérový syntetizátor – hudobný nástroj, neexistuje fyzicky, ale len v počítači. MIDI – spôsob prenosu dát,
ktorým nástroj alebo zariadenie komunikuje s počítačom alebo iným zariadením. MIDI kontrolér – najčastejšie klávesový nástroj, ktorý nemá vlastné zvuky. Ovládajú sa ním softvérové nástroje v počítači. Často máva aj ovládače, ktorými sa môžu meniť vlastnosti tónu ako farba, dozvuk a podobne. Existujú aj kontroléry, čo sa podobajú na mixážny pult a iné zariadenia. Niektoré modely majú v sebe audio rozhranie, takže ich stačí pripojiť a hrať. DAW (Digital Audio Workstation) – softvér na tvorbu hudby. Nástroje v ňom možno vrstviť do stôp
a tak nahrať celú kapelu. (maj)
Pesničku urobí každý
Tento mesiac otvorili v medzinárodnom dome umenia pre deti Bibiana výstavu Zvukové laboratórium, ktoré vedie deti k tomu, aby sa so zvukmi hrali. So spoluautorom výstavy, hudobným skladateľom MAREKOM PIAČKOM, sme hovorili o tom, ako technológie napomáhajú tvorivosti.
Aký vplyv majú technológie na naše hudobné myslenie?
„Pomocou technológií dokážeme vytvoriť veci, zvuky, ktoré by sme inak nemali šancu nikdy počuť. Spätne tak ovplyvňujú naše konvenčné hudobné myslenie. Pomocou technológií spoznávame nové zvuky rôznej farby a kvality alebo dokážeme organizovať hudobný materiál nečakaným spôsobom. Veľa vecí, ktoré počujeme vďaka technológiám, môžeme spätne použiť pri práci s akustickými nástrojmi či vokálnymi technikami, viď. tvorbu Xenakisa, Zorna, Mossa, Mintona a ďalších.“
Sú technológie náročné na znalosti?
„Pomocou nich dokáže jednoduché skladby vytvoriť naozaj každý. Pri troche úsilia aj skladby, ktoré majú hlavu a pätu, a používateľ v úlohe skladateľa nemusí mať ani hudobné vzdelanie. Vďaka lacným a dostupným technológiám môže dôležitý pocit z dokončenej skladby zažiť oveľa viac ľudí ako kedykoľvek predtým.“
Zdieľate názor, že softvér na tvorbu hudby je výbornou alternatívou k počítačovým hrám?
„Inštalácia týchto programov si vyžaduje dokonca oveľa menej výkonné počítače ako hocijaká moderná počítačová hra. Poskytujú však oveľa viac možností interakcie s technológiami a výsledkom môže byť dielo - skladba, pesnička.“ (maj)
Tipy na hudobné nástroje, ktoré môžu slúžiť ako vďačné hračky Korg Kaossilator
Veľký syntetizátor v malinčkom balení. Ovláda sa dotykovou podložkou (touchpad). Polohou prstu na osi X sa najčastejšie mení výška tónu (v ponuke je množstvo tónin), na osi Y nejaká jeho kvalita, napríklad farba. Má aj bicie a možnosť nahrávať do vrstiev - teda tvoriť hudbu v živom čase. Dá sa nosiť aj von, lebo funguje na batérie.
Cena 150 eur.
M-Audio Key Rig 25
Ideálny vstup do sveta domáceho nahrávania. Dvojoktávová klávesnica a softvér s najrôznejšími zvukmi klávesov, syntetizátorv, ale aj ostatných nástrojov (napríklad bicích). Plus efektové procesory a nahrávací softvér.
Cena 89 eur.
Novation Xiosynth 25
Darček pre veľmi dobré deti, ale zároveň tri v jednom. Plnohodnotný syntetizátor s 200 zvukmi, audio rohranie a zároveň MIDI kontrolér.
Cena 315 eur.
Hercules Dj Control MP3
Dj-ská konzola, ktorá môže byť vstupom do veľkého sveta dídzejingu.
Cena 105 eur.
Korg Nano Series a Akai LPK/LPD
kontroléry široké ako menší notebook, vďaka ktorým sa dá hudba robiť kdekoľvek. Kláves (NanoKey), Mixpult (NanoControl) a padový kontrolér na nahrávanie bicích (NanaPad). Akai konkuruje produktmi s profesionálneším výzorom - Akai LPK25 (klávesnica) a LPD8 (pad kontrolér)
Ceny: Key 55 eur, Control a Pad 65 eur, Akai 56 eur.