SME

Láska pod červenou hviezdou

Horúca vášeň prežíva aj v čase studenej vojny - najjasnejším dôkazom je povestný bozk súdruhov Brežneva a Honeckera.

5o. roky - V ústrety šťastnej budúcnosti

Obdobie prekypovalo láskou a vášňou. Láskou k Sovietskemu zväzu a vášňou pre komunistické ideály. Namiesto dobývania sŕdc sa dobýva vesmír, netúži sa po objatiach, ale po splnení plánu na 120 percent. Ovzdušie je plné eufórie z konca vojny. Mládež sa nadšene zapája do budovania spravodlivej spoločnosti a do tajov lásky preniká najmä na brigádach či na traktoristických kurzoch. Zaľúbenci trávia voľný čas rečnením na závodných výboroch, spievajú, športujú alebo len-tak hľadia v ústrety šťastnej budúcnosti. Romantická večera je v krajine, zdecimovanej vojnou, nemorálnym luxusom. Nehovoriac o tom, že celých osem rokov po vojne sa platí prídelovými lístkami, a tak je akákoľvek romantika vylúčená. „Holubička, čo by si si dala? Bravčový rezník? Hm. Tak to máme dva lístky po 50 gramov mäska, jeden lístok na múku a tri päťgramové lístky na tuky..."

Mária Kráľovičová
herečka

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Neviem, či som bola typickým človekom päťdesiatych rokov, pretože môj život je ako vystrihnutý z červenej knižnice (smiech)! Do divadla som sa dostala ani nie osemnásťroná, moja hviezda stúpala, bola som milovaná a neustále zamilovaná.O nápadníkov som nemala núdzu, no pre divadlo som randiť veľmi nestíhala, a tak som sa s chlapcami stretávala po predstaveniach, na vernisážach alebo na besedách o literatúre. Do podnikov sa veľmi nechodilo, pretože po vojne panoval nedostatok. Zaľúbené páry sa zvykli stretávať na bratislavskom Korze, v horskom parku, v Petržalke na kolotočoch, chodilo sa do kín na americké filmy.

Počas hereckého angažmánu v Martine bol mojím obľúbeným miestom na romantické stretnutia Národný cintorín. Niekedy ma tu sprevádzal aj básnik Štefan Krčméry, a tak som na cintoríne nielen randila, ale aj spoznávala literárnych velikánov. Neskôr som sa na mojom prvom plese zoznámila so svojou životnou láskou a pokým som nemala deti, sem-tam sme si išli zatancovať do Carltonu na Čaj o piatej alebo na terasu na Bratislavskom hrade. Všade bolo cítiť opojnú radosť z mieru, s nadšením sme nosili zväzácke košele, všetci mali zrazu rovnakú štartovaciu čiaru. Boli sme mladí, šťastní a život sme si užívali plnými dúškami.

Z dobovej tlače:
Predo mňa si stala mladšia žena s manželom. „Čakaj ma o pol štvrtej na obvyklom mieste," hovorí jemne mladý muž. „Ja teba? Ty si sa zbláznil, chceš, aby ma s tebou videli priateľky? Pozri sa, ako vyzeráš!" Naraz som pochopila. Mladý muž mal oblečené montérky. Zbadala som, že mám pred sebou jedného z príslušníkov pracujúcej inteligencie, ktorý pochopil, že jeho miesto pri budovaní socializmu je dnes v priemysle a na výzvu súdruha Zápotockého prihlásil sa z administratívy do výroby. Jeho manželka, úzkoprsá malomeštiačka, ktorej viac ako osud národa, leží na srdci názor priateliek, strpčuje a otravuje mu život nemiestnymi výčitkami.
(Stĺpček autorky Hnilicovej, Slovenka 34, 1951, krátené)

SkryťVypnúť reklamu

60.roky - Doba experimentov

Ilúzie časom vyfúkli, rovnako ako svaly fešných budovateľov z 50. rokov. Vykľuli sa z nich plešatí a pupkatí aparátnici s pichľavými očkami. Niet divu, že bolo potrebné nastoliť nový ideál mužskej krásy, ktorý sa až podozrivo ponášal na nepriateľa socialistického zriadenia. Bigbiťáci sa vyznačovali dlhými vlasmi, pekelne tesnými texaskami a gitarou na pleci. Vzrušujúce 60. roky robil ešte vzrušujúcejším nový vynález minisukne a antikoncepcie, a tak sa topili ľady nielen medzi Východom a Západom, ale aj medzi súdruhmi a súdružkami. Mládež sa stretáva vo vysokoškolských kluboch, bítových festivaloch, premietaní úzkoprofilových kovbojok. Experimentuje sa s láskou, drogami aj so socialistickým zriadením.

Oľga Feldeková
spisovateľka

SkryťVypnúť reklamu

obr_02.jpgV 60. rokoch sa začala sexuálna revolúcia. Prišla k nám zo Západu a ako to už počas revolúcií býva, spoločnosť sa rozdeľuje. Na revolucionárov a na tých, ktorí si revolúciu neželajú. Patrila som do prvej skupiny, moja mama do druhej. Robila všetko preto, aby som ostala panna až do prípadnej svadby a podľa možnosti aj po nej. Mala som to šťastie, že som nemusela chodiť baliť opačné pohlavie, lebo opačné pohlavie zbalilo mňa, keď som mala šestnásť. Keď som odišla študovať do Bratislavy, sexuálna revolúcia vrcholila.

Vymkla som sa spod maminej kontroly a čiastočne som sa na nej zúčastnila. Čiastočne preto, lebo to bolo len s jedným mužom, s tým istým, ktorý sa so mnou trápi dodnes. Sexuálna revolúcia tých čias, okrem iných vecí, na ktorých som sa nezúčastnila, odtabuizovala nahotu. Nudapláže boli síce zakázané, ale bežne sa stávalo, že napríklad poštárovi otvorilo nahé dievča. My sme tiež s mojím, vtedy ešte priateľom (tak sa dnes hovorí milencovi), boli väčšinu dňa nahí. O ďalších fajnovostiach z tých čias viem iba z počutia. Ostala som verná (ešte niekedy aj nahá) dodnes.

Z dobovej tlače:
Milión ľudí ide večer do divadiel, kín, slušne sa pobaviť, sadnú si k televízii, pracujú. Ale existujú tiež iní, ktorým sa začína deň večerom! Zbiehajú sa záletné paničky, na pár nocí nevery, na pár nocí ľahkého príjmu. Zbiehajú sa aj dievčatá, ľahkomyseľné a chtivé veľkomestskej noci, peňazí, sladkého života v baroch. A elita celej špiny naplní parkety podnikov s cudzineckým ruchom. (Seriál Nežijeme v ráji, autor: Josef Holer, Mladý svět11, 1966, krátené)

SkryťVypnúť reklamu
reklama

70. roky - Listové priateľstvá

Po euforických šesťdesiatych prichádza prebudenie do sivej, studenej reality. Slnečnicu nahradil obschnutý červený klinček, Elvisa a Beatles vystriedali staronové idoly kombajnistov a traktoristov. Vysokoškolské kluby majú svoje slávne časy dávno za sebou a mládež sa uchyľuje do vinární a kaviarní. Listové priateľstvá a lásky medzi sovietskymi komsomolcami a československými pioniermi sú iba platonické a zväčša nanútené. Oveľa zaujímavejšie sú zemiakové brigády, spartakiádne sústredenia a družobné pionierske tábory na upevnenie priateľstva medzi mládežou zo spriaznených socialistických krajín.

Juraj Šebo
hudobník a autor kníh Zlaté 60. roky a Normálne 70. roky

obr_01.jpgV normalizačnom ovzduší nebolo veľa možností, ako sa realizovať. Televízny program nestál za veľa, takže ľudia išli do postele skôr. A tak sa plodili a rodili deti a vznikali takzvané silné ročníky. O sexe sa príliš nepísalo, neexistovali nijaké rubriky s poradňou, veľmi sa o tejto téme nehovorilo. Jediným vodidlom boli strohé príručky Dievčatká, na slovíčko a Dospievaš ako muž. Napriek tomu existovali oázy nespútaného sexu. Boli to najmä vysokoškolské internáty. Chlapi sa ženili najneskôr v dvadsaťpätke, lebo inak by platili takzvanú staromládeneckú daň.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Kto uvažoval ekonomicky, spočítal si, že mať deti sa naozaj oplatí. Pre mladé rodiny existovali bezúročné pôžičky, ženy dostávali na deti vysoké prídavky. Dobrodružnejšie typy mali aj milenky. Tento koníček bol dosť riskantný, lebo keď sa na to prišlo, vinník sa musel kajať pred závodným výborom ROH. Známy bol prípad Jozefa S., ktorý sa musel zodpovedať za to, že „súložil na zemiakovej brigáde". Týmto svojím odporným činom nevhodne vplýval nielen na pracovnú morálku ostatných brigádnikov, ale porušil aj zásady socialistického spolunažívania na pracovisku. (Vybrané z knihy Juraja Šeba: Normálne 70. roky. Vydavateľstvo Marenčin PT)

Z dobovej tlače:
Nedávno sme dostali nový byt na sídlisku. Zobrali sme si mladomanželskú pôžičku a usilujeme sa pekne a účelne si ho zariadiť. Chodíme do predajne s nábytkom, ale ak sa nám niečo zapáči, obyčajne je to už vypredané. Predavači nám síce ponúknu ďalší nábytok, ktorý majú dostať podľa názvov, ale mená nám nič nehovoria. Náš sen, ísť do predajne, prezrieť si viac typov a kúpiť z nich ten, čo by nám vyhovoval, je síce skromný, ale zdá sa, že celkom nedosiahnuteľný. A. K., Dolný Kubín.
(List čitateľa, rubrika Dialóg mladých, Slovenka č. 40, 1977)

SkryťVypnúť reklamu
reklama

80. roky - Žijeme svoj diskopríbeh

V kinách letí muzikál s odrhovačkami Michala Davida a svoj vlastný diskopríbeh prežíva aj mládež. Stroboskopy blikajú neónovými farbami, z reproduktorov sa valia songy Roba Grigorova. Pri tanci sa treba tváriť poriadne naštvane a prehadzovať ofinou. Na Západe je objavený vírus HIV, u nás sa bezstarostne zabávame na bytových žúroch, tínedžeri sa zaúčajú do tajov lásky v sídliskových kočikárňach. Naobľúbenejšou hrou je vyzliekacia fľaša. Povinnou výbavou sú výbuchy trvalých na dámskych hlavách, v roku 1986 ich zavŕši výbuch Černobyľa. Koncom desaťročia prichádza nežná revolúcia, milenecké páry si zaľúbene hľadia do očí pri hudbe Karla Kryla a romanticky štrngajú kľúčikmi.

Peter Sklár
herec

obr_03.jpgAko je známe, v osemdesiatych rokoch sa všetci delili na depešákov a metalistov. Patril som medzi depešákov a tomu bola podriadená aj moja garderóba, v ktorej nesmela chýbať čierna baretka, čierne rifle, čierna bunda a ofina s vlnkou. Dievčatá sme lákali na zmrzlinové poháre v cukrárni „U fašistov", sídliacej v budove, kde pôsobil Zväz protifašistických bojovníkov. V krčmách sme frajerkám kupovali obrátené, biele alebo červené vínne streky.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Občas sme si vyrazili na diskotéku do bratislavského Béčka a Elamu. Mládež počúvala Depeche Mode, Duran Duran, Michaela Jacksona, prípadne niektoré menej známe výkriky osemdesiatych rokov, medzi ktoré patrila aj skupina Visage s mimozemsky nastylovaným spevákom Stevom Strangom. Povinnou výbavou moderných dievčat boli výbuchy na hlavách, zafixované kilogramami laku. Veľmi sa mi nepáčili, ale keďže boli v móde, zmieril som sa s nimi. S čím som sa nezmieril, bola kombinácia legín, lodičiek a ponožiek s volánikmi...

Z dobovej tlače:
„Som dva roky vydatá a vlastne ani poriadne neviem, čo je to manželstvo. A nevie to ani môj manžel Peter. Spoznali sme sa na diskotéke a po ročnom chodení sme sa vzali. Sobášom sa nič nezmenilo. Bývali sme chvíľu u svokrovcov, chvíľu u našich. Nemali sme nijaké starosti. Milovali sme sa a chodili na našu obľúbenú diskotéku ako predtým. Peter sa chystal na vojnu a ja som si nevedela predstaviť, ako tie dva roky bez neho prežijem.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Vymyslela som si dieťa - a mám o zábavu postarané. Nechcem tým povedať, že je mi na obtiaž, ale niekedy mám toho naozaj dosť. Peter chodí domov dosť často, ale vždy je tu iba ako na návšteve," hovorí Jana. Vo vchodových dverách zaštrkocú kľúče. Jane zasvietia oči. Tak predsa prišiel! Dostal opušťák. Teraz spoločne okúpu Peťka, spoločne ho uložia a možno si zájdu na diskotéku, kde zo seba strasú všetky starosti.
(Z voľného cyklu príbehov Manželia v roku 002: Jana a Peter, autorka E. Ličková, Mladé rozlety 01/1987, krátené)

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Najčítanejšie na SME Žena

Komerčné články

  1. Čo bude toto leto in?
  2. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  3. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  4. Kam smerujú peniaze bohatých?
  5. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  6. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je
  7. Prémiové bankovníctvo je dnes o osobnom prístupe a inováciách
  8. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad
  1. Dovolenka v Egypte: Kde sú pláže pre deti a kde podmorský život?
  2. Čo bude toto leto in?
  3. Najkrajšie letné túry, cyklotrasy, jazerá a pamiatky v Rakúsku
  4. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  5. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  6. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum
  7. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  8. Kam smerujú peniaze bohatých?
  1. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie 9 069
  2. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je 8 678
  3. Kam smerujú peniaze bohatých? 4 978
  4. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú 3 755
  5. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum 3 293
  6. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad 2 692
  7. Dovolenka v Egypte: Kde sú pláže pre deti a kde podmorský život? 2 206
  8. Crème de la Crème štartuje už čoskoro 2 187
SkryťVypnúť reklamu
reklama
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Wall Street - ilustračná fotografia.

Na podvody telekomunikačného giganta WorldCom upozornila whistleblowerka.


2
Veľvyslanec v Británii a bývalý vrchný veliteľ ukrajinskej armády Valerij Zalužnyj.

K zmene svetového poriadku už prišlo.


Eliška Novotná a 1 ďalší 64
Americká ministerka vnútornej bezpečnosti Kristi Noemová na ikonickej fotke.

Noemovú prezývajú Barbie z migračného.


Tomáš Nídr a 1 ďalší 16

Sledujte s nami online prenos zo zápasu.


6
  1. Tomáš Mikloško: 11 vecí, ktoré ničia naše vzťahy – a ako to zmeniť
  2. Tomáš Mikloško: Ako (ne)cítiť svoje emócie
  3. Zuzana Pelaez: O plakaní, čakaní a platení alias o slovenskom, britskom a kolumbijskom zdravotníctve.
  4. Zdravotní Klauni: Posledná klauniáda pre Lenku
  5. Ján Karas: Keď moc nemá tvár: Prebudenie tých, ktorí mlčia na hrane autority a toxického riadenia
  6. Gabriela Sabolová: Ako Aničke takmer zakázali riadiť auto
  7. Liga za ľudské práva: Adriana Mesochoritisová: Dobre mienené rady môžu byť pre ženy v násilných vzťahoch nebezpečné
  8. Matúš Radusovsky: Rôzne druhy medu a ich benefity
  1. Viktor Pamula: Slovenský zväz ľadovej hanby 17 238
  2. Anna Brawne: Pridrahý Robo, nebolo tých klamstiev už dosť? 8 319
  3. Natália Milanová: Nové záchody na ministerstve kultúry smrdia. Poriadne smrdia. 7 919
  4. Ivan Čáni: Pobavený Fico ako nevinné batoľa. 7 912
  5. Miroslav Ferkl: Stupnica Ficovej nenávisti 7 680
  6. Matej Galo: Tibor Gašpar, ste hluchý, nemý, slepý alebo čo? 7 597
  7. Branko Štefanatný: Hráči z KHL nie, Šatan nie! 7 041
  8. Ján Valchár: O Istanbule a vybrakovaných skladoch tankov 5 626
  1. Marian Nanias: X (Röntgenové) lúče, alebo Gama žiarenie? Aký je rozdiel...
  2. Marcel Rebro: Nebezpečný terorista s valaškou a mierumilovný rasista so samopalom
  3. Anna Brawne: Pán minister, to naše zdravotníctvo som už zachránila ja, preto je najvyšší čas, aby ste zo seba prestali robiť šaša!
  4. Roman Kebísek: Štefánikova priateľka Weissová o ňom: Je to dobyvateľ
  5. Radko Mačuha: Fico je kráľ politickej džungle.
  6. INESS: Energetická pomoc – adresnosť v nedohľadne
  7. Věra Tepličková: "I napriek tomu, že ste žena, buďte slušná."
  8. Radko Mačuha: Šmejdi" sa menia. Predražené hrnce nahradili politikou.
reklama
SkryťZatvoriť reklamu