SME
reklama

Ako sme dovolenkovali v rokoch osemdesiatych?

Dnes sa pri voľbe dovolenkovej destinácie väčšinou rozhodujeme podľa výšky našej výplaty. Kedysi to fungovalo trošku inak. Človek si podal žiadosť a na dovolenku šiel tam, kam dostal povolenie.

(Zdroj: Stock.XCHNG)

Stany, prívesy, spacáky, ležadlá, plynové variče, slnečníky... Tak kedysi vyzerala klasická dovolenka obyčajného smrteľníka. Obľúbený a často najdostupnejší cieľ dovolenkárov býval Balaton, akási náhrada mora pre socialistických Čechoslovákov. Stačí si spomenúť na film Pupendo. Španielsko, Taliansko, Malta či Karibik boli zapovedanou pôdou.

Obyvatelia socialistického tábora však mali svoje obľúbené prímorské destinácie. Rozhrkané autobusy, ktoré turistov už počas cesty aklimatizovali na teplú klímu južných krajín, mierili nielen na pobrežie bývalej Juhoslávie, ale aj ďalej na Balkán. Medzi najpopulárnejšie miesta letného oddychu patrilo Slnečné pobrežie v bulharskom Burgase. A napodiv je dodnes obľúbenou destináciou. V sezóne ju navštevujú tisícky dovolenkárov z Ruska a Nemecka, jej čaro našli už aj turisti zo Západu, napríklad zo Škandinávie či z Veľkej Británie.

obr_01.jpg

Na opačnej strane Európy leží ďalšie miesto, kam sa zvykli hrnúť davy dovolenkárov zo socialistického bloku. Rujana, kedysi súčasť východného Nemecka, je najväčší ostrov v Baltskom mori. Exotika, ktorá tam na našincov čakala, mala trošku iný nádych ako v slnečnom Bulharsku. Chladnejšie podnebie, častý vietor a málo slnka nám vynahradili rozsiahle nudapláže, na ktoré boli východní Nemci právom hrdí. Po páde železnej opony obľuba Rujany dosť klesla. Dovolenkári však pomaly znova nachádzajú zašlú slávu ostrova, ktorý ponúka nádherné zákutia severskej prírody. Nemci sem v karavanoch chodievajú dodnes, pre ostatných návštevníkov sú pripravené stanové kempy alebo hotely.

Pionieri všetkých krajín

Každý, kto bol kedysi pionierom, vie, čo bol Artek. Úplne prvý pioniersky tábor vznikol v roku 1925 na Krymskom polostrove v bývalom Sovietskom zväze a lákal mladých žiakov zo všetkých krajín východného bloku. Dostať sa do Arteku bolo znakom prestíže a šlo o odmenu za dobrý prospech v škole či za aktívnosť v pionierskych organizáciách. Teraz tam už deti s červenými šatkami okolo krku pobiehať nenájdeme, ale Artek je stále obľúbeným výletným miestom.

Polostrov Krym je dnes autonómna republika, ktorá spadá pod Ukrajinu a je jej hlavnou turistickou destináciou, a to nielen pre nádherné pláže pri Čiernom mori. Mekkou miestnych letovísk je Jalta. Dlhá promenáda pripomína mestá na Azúrovom pobreží. Nájdeme tam bývalú cársku rezidenciu či hotel bývalého ministerstva obrany postavený v štýle gotického zámku. Do mesta vedie najdlhšia trolejbusová trať na svete, ktorá sa začína v Simferopole vzdialenom 86 kilometrov. Za prehliadku stojí aj Sevastopol s ponorkovou základňou, pre ktorú smeli kedysi do mesta vstúpiť len vojaci a ich rodinní príslušníci.

Už ste boli v Soči?

Exkluzívnym miestom socialistických dovolenkárov, ktoré bývalo a stále je synonymom luxusu, je nepochybne Soči v Rusku. Legendárnej riviére na subtropickom pobreží Čierneho mora v tieni Kaukazu sa zvykne hovoriť aj ruské St. Tropez. Živo je nielen na plážach, ale aj v meste, ktoré sa tiahne po pobreží dobrých 147 kilometrov, vďaka ktorým je najdlhším mestom na svete. Na turistov čakajú krásne pláže, zábavné vodné parky, kluby, kasína, divadlá, múzeá, reštaurácie.

Soči žije v každom ročnom období. Ak sem prestávajú prúdiť húfy kúpaniachtivých turistov, začnú sa valiť milovníci zimných športov. Mesto spolu s horským strediskom vyhralo v tvrdej konkurencii boj o zimné olympijské hry, ktoré bude hostiť v roku 2014. Dokonca sa plánuje vystavanie umelého exotického ostrova za päť miliárd eur, ktorý bude mať zhora tvar Ruskej federácie. Kto by to pred dvadsiatimi rokmi povedal? Dostať sa až sem bolo vtedy znakom veľkej prestíže a ozdravné pobyty či výlety loďou po Čiernom mori patrili k vrcholom socialistického dovolenkového raja.

Ako sa cestovalo?
Najčastejšou a často jedinou možnosťou boli zájazdy cez cestovné kancelárie Čedok či CKM. Ak ste dostali povolenie. Ale dalo sa cestovať aj inak než autobusom. Možnosť ísť do cudziny vlastným autom však mali len uvedomelí členovia vládnucej strany a takýto výlet mal aj tak ďaleko od slobodného pohybu v krajine.

Napríklad okružná jazda do Moskvy a Leningradu, dnešného St. Petersburgu, prebiehala nasledovne: na určenom hraničnom priechode sa stretli osobné autá s turistami z rôznych spriatelených krajín, ktorým bolo dovolené vycestovať. Pod dohľadom neustále prítomnej polície sa vydali po vopred vytýčenej trase k cieľu. Vybočiť z kolóny alebo nečakane zastaviť znamenalo okamžitú kontrolu miestnej štátnej bezpečnosti. Spoznávať sa mohlo len to, čo bolo povolené.
Návrat do minulosti

Ešte aj dnes existujú možnosti, ako sa vrátiť o niekoľko desaťročí naspäť a vychutnať si atmosféru červenej cestovateľskej minulosti. V Čechách organizuje cestovná kancelária Atis rekreačné pobyty v štýle ROH.

Cieľ je lákavý a známy - zotavovňa Morava v Tatranskej Lomnici, kde sa nakrúcal aj film Anděl na horách. Čaká vás zoznamovací večierok, ranná rozcvička, brigáda v okolí alebo beseda so zdravotníkom.

Ak by ste chceli zamieriť do zahraničia, vyberte sa do Berlína a vyhľadajte hotel s názvom Ostel. Nachádza sa v paneláku a čakajú na vás izby zariadené typickým dobovým nábytkom alebo v štýle pionierskeho tábora.

Zaplatiť si tiež môžete socialistickú prehliadku mesta v nefalšovanom trabante. Podobnú jazdu ponúkajú aj v poľskom Krakove. Navštívite miestne oceliarne alebo typickú socialistickú reštauráciu. Dobrú chuť!

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Najčítanejšie na SME Žena

reklama

Komerčné články

  1. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu
  2. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  3. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  4. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  5. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  6. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  7. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár
  8. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur
  1. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  2. E-recept, evolúcia v zdravotnej starostlivosti
  3. Leťte priamo z KOŠÍC a dovolenkujte na najkrajších plážach
  4. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  5. Výlet 2 v 1: Jednou nohou na Slovensku, druhou v Rakúsku
  6. Ahoj, TABI! Kto je záhadný digitvor?
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  8. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  1. Fellner otvorene: Manželka mi vyčítala, že zo mňa nič nemá 29 909
  2. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár 17 405
  3. Do utorka za vás uhradia polovicu exotickej dovolenky 16 543
  4. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur 10 906
  5. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové? 10 253
  6. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu 10 071
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur 7 831
  8. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe 5 787
reklama
SkryťVypnúť reklamu
reklama
SkryťVypnúť reklamu
reklama
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
reklama
  1. Unicef Slovensko: Inšpirujúce ženy a ich úloha pri formovaní lepšieho sveta
  2. Mária Melková: U ocka upratovať nemusím! Čo s rozdielnymi pravidlami v dvoch domovoch po rozvode.
  3. Mária Melková: Moje dieťa ku mne po rozvode odmieta chodiť. Čo mám robiť?
  4. Věra Tepličková: Krehké deti alebo Keď blogerka vybočí zo zaužívaných koľají
  5. Lucia Nicholsonová: Načo sa zahadzovať s deťmi? Obzvlášť s tými chudobnými?
  6. Věra Tepličková: Život s introvertným dieťaťom, manželom alebo rodičom
  7. Mária Melková: Moje deti, Tvoje deti, naše deti - mýty o živote v zošívaných rodinách
  8. Martin Pollák: Generácia Alfa
  1. Ivan Čáni: Korčok vybuchol – Pellegrini ho zožral zaživa. 46 075
  2. Ivan Mlynár: Fašistický sajrajt Tomáš Taraba, je už zamotanejší, ako nová telenovela. 13 646
  3. Peter Bolebruch: Každa rodina bola podvedená o 80 tisíc v priemere. Ako podviedli vidiek a ožobráčili ľudí o role a pozemky? Kto je pozemková mafia? 13 434
  4. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat 9 890
  5. Janka Bittó Cigániková: Drucker to vyhlásil 1. februára, Dolinková to stále zdržiava. Stáť nás to môže zdravie a životy 8 449
  6. Michael Achberger: Vitamínový prevrat, o ktorom lekári mlčia: Ako lipozomálne vitamíny menia pravidlá! 8 365
  7. Miroslav Galovič: Nezalepený dopis víťazovi prezidentských volieb 8 261
  8. Ján Šeďo: Malý cár : "Uvedomme si, že máme 2 atómové elektrárne". Vážne ? 6 432
  1. Pavol Koprda: Demografia a voľby - čo sa zmenilo od roku 1999
  2. Jiří Ščobák: Ivan Korčok aktuálně zvítězil ve facebookové diskusi nad Petrem Pellegrinim!
  3. Jiří Ščobák: Velikonoce jsou výborné na podporu Korčoka na sociálních sítích! Pojďme do toho! ❤
  4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 76. - Arkdída - Vilkitský a Ušakov, ktorí sa zaslúžili o posledné arktické objavy
  5. Yevhen Hessen: Teroristický útok v Moskve a mobilizácia 300 000 Rusov
  6. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat
  7. Yevhen Hessen: Postup pri zdaňovaní príjmov pre odídencov z Ukrajiny
  8. Monika Nagyova: Synom, ktorí svoje matky nešibú
SkryťZatvoriť reklamu