Podľa neho sú spálne, obývačky a kuchyne zariadené oveľa kvalitnejšie ako detské izby. Tie sa často stávajú skladom nábytku, ktorý sa do iných priestorov domu alebo bytu už nehodí, ale jeho majiteľom je ho ľúto vyhodiť.
V tejto súvislosti Sobota poukázal na výsledky štúdií o vplyve prostredia na formovanie osobnosti dieťaťa. Medzi základné chyby v zariaďovaní interiérov detských izieb označil práve zahlcovanie priestoru detskej izby množstvom starého nepotrebného nábytku.

"Do detskej izby stačí pritom veľmi málo. K základnému zariadeniu tohto priestoru patrí kvalitná posteľ, písací stôl, skriňa alebo bielizník, stolička, kreslo, police, prípadne kontajnery na hračky a knihy, pričom deti potrebujú veľa miesta práve na hranie," spresnil.
Tiež upozornil, že kvalitná detská posteľ je základom zdravého spánku. Rodičia s pribúdajúcou váhou a výškou detí často podceňujú kvalitu postele dieťaťa, pričom správne spanie a sedenie podporuje zdravý vývin jeho kostro-svalového aparátu. "Deti často spia v krátkych a úzkych posteliach, nehovoriac o kvalite matracov. Vhodné je kúpiť hneď po detskej postieľke dieťaťu klasickú posteľ pre dospelého človeka," odporučil Sobota.
Medzi ďalšie chyby v zariaďovaní interiéru pre dieťa patrí podľa neho prílišná farebnosť priestoru. Súčasné trendy nechávajú priestor detskej izby svetlý, s príjemne ladeným stálofarebným nábytkom s umývateľným povrchom. Farebnosť priestoru dodávajú najmä doplnky. Spomedzi farieb sú do detskej izby vhodné zelená, modrá, žltá.

Minimálna veľkosť dosky pracovného stola v detskej izbe by mala byť podľa Sobotu 75 x 100 centimetrov, pričom vzdialenosť od obrazovky počítača by mala byť 50 až 70 centimetrov. "Stôl patrí pod okno alebo do priestoru, kde je dostatok svetla. Pravákovi má dopadať na stôl z ľavej strany, ľavákovi z pravej strany," spresnil.
K najväčším chybám v zariaďovaní detskej izby patrí zlá pracovná stolička. "Deväťdesiatpäť percent detí sedí zle. Vhodné sú pre ne anatomické 'rastúce' stoličky, ktoré sú nastaviteľné do výšky. Nastaviť sa dá sklon operadla aj so sedákom, hĺbka sedu, opierka v bedrovej časti a výškovo sú nastaviteľné opierky na ruky," konštatoval s tým, že bolesti trapézových svalov na krku nielen deťom, ale ja dospelým často spôsobujú práve zle nastavené podrúčky na stoličke.
V dobrej stoličke by sa malo dieťa pohodlne oprieť, nohy by mali byť v kolenách prirodzené ohnuté do pravého uhla a opierať sa o podložku. V pravom uhle by mali spočívať na doske pracovného stola aj lakte.

Pri navrhovaní správneho riešenia detskej izby je východiskovým parametrom najmä vek dieťaťa. V súčasnej dobe začínajú zákazníci vyhľadávať výrobu nábytku do detskej izby na mieru. Rodičia dnes zariaďujú detské izby moderne a tematicky. "Ak máme malého hokejistu, využijeme napríklad podpornú nohu stola na realizáciu hokejovej bránky s výpletom," uviedol. U chlapcov sa tematické detské izby viažu prevažne so športom alebo automobilizmom, u dievčat prevláda romantika v podobe motýlikov, srdiečok, koruniek, väčšinou s ružovým ladením, aj keď momentálnym trendom v dievčenských izbách je biela farba.
Pri zariaďovaní detských izieb treba tiež myslieť na dostatok zásuviek a odkladacích priestorov. Podľa Sobotu nemusí ísť len o klasické zásuvky a skrine, ale pri výrobe nábytku na mieru sa na odkladacie priestory dajú vtipne použiť rôzne nevyužité kúty a priestory izby. "Zásuviek v detskej izbe nikdy nie je dosť, je to najjednoduchší spôsob organizovania vecí a predmetov v izbe. Len treba, aby mali kvalitné kovanie zabezpečujúce ich ľahké ovládanie," dodal Sobota.
Na detskej izbe netreba podľa odborníka šetriť. "Je vhodné hneď na začiatku kúpiť viacúčelové zariadenie, ktoré je schopné s našimi deťmi rásť od škôlky až po promócie. Aj keď je prvotná investícia vyššia, perspektívne vlastne na nábytku len ušetríme a dieťa bude žiť v esteticky aj zdravotne plnohodnotnom priestore, ktorý si zaslúži rovnako ako rodičia," uzavrel.