vedia, že starostlivosť oň pravdepodobne napokon ostane na ich pleciach. Napriek tomu je domáci miláčik dobrou voľbou.
Niekedy dokážu zabaviť aj zvieratká, ktoré zostávajú mimo domácnosti. Vyrobiť si môžete kŕmidlo, ktoré vám umožní pozorovať rôzne druhy vtákov.
"Výberu domáceho miláčika je potrebné venovať veľkú pozornosť," myslí si psychológ Dr. Maroš Majko. "Dieťa si k živému tvorovi vybuduje vzťah, vie sa oň postarať, čím získa pocit zodpovednosti." Dôležitú úlohu vo výbere vhodného zvieratka hrajú viaceré faktory.
Vek dieťaťa
Príliš malé deti si neuvedomujú, že živé zvieratko nie je plyšová hračka, preto je rodič ten, na ktorého pleciach leží zodpovednosť za starostlivosť o domáceho miláčika. Naopak, staršie deti, ktoré už majú určitý pocit zodpovednosti, sa môžu do opatery o zvieratko zapájať či starať sa oň takmer úplne samy.
Samozrejme, dôležité je, o aké zvieratko ide. Nakŕmiť rybičky po krátkej inštruktáži dokážu i menšie deti, ale na očistenie akvária potrebujú i staršie deti pomoc dospelej osoby. Malého psíka dokáže zobrať na prechádzku staršie dieťa, no pri výbere plemena treba prizerať nielen na veľkosť psíka ale i na to, aký má vzťah k deťom. Starostlivosť o malé hlodavce zväčša deti zvládajú takmer samy.
Zodpovednosť v mladom veku
Pocit zodpovednosti za živého tvora majú deti rôzny. Každý rodič pozná svoje dieťa najlepšie - zhruba vie určiť, či sa dieťa o zvieratko postará alebo ostane len pri sľuboch, daných pri "lámaní" rodičov. No nadšenie z nového "člena" rodiny často prekvapivo rýchlo vyprchá a zvieratko častokrát končí ako záťaž pre rodiča.
Aby nadšenie dieťaťu vydržalo, treba zvoliť takého domáceho miláčika, ktorý je menej náročný na starostlivosť a pritom sa s ním dieťa dokáže zabaviť - napríklad zakrslý králik, ktorý je prítulný a veľmi čistotný. Ak voľba padne na psíka, rodič si je vedomý toho, že opatery sa musí aktívne zúčastňovať - venčenie psíka v neskorých večerných či skorých ranných hodinách ostane na jeho pleciach.
Predchádzajúce skúsenosti
Dôležité pri výbere sú i predchádzajúce skúsenosti. Ak už ste mali v rodine domáce zvieratko, viete zhruba odhadnúť, ako sa dieťa o zvieratko postará. Ak sa dieťa o zvieratko zaujímalo i po dlhšom čase, zrejme tomu bude rovnako i v ďalšom prípade a naopak, nezáujem o domáceho miláčika zrejme u dieťaťa nastane i opakovane.
V prípade, že sa dieťa dokázalo postarať o malého a menej náročného živočícha, pokojne skúste "ďalšiu úroveň" - po morčati či králičkovi môžete dieťaťu zaobstarať menšie plemeno psíka.
Ako na to
- preštudujte si dostupnú literatúru (príručku o chove, internetové diskusie so skúsenosťami ostatných chovateľov a pod.),
- zvážte vaše možnosti (časové, finančné i alternatívu, čo so zvieratkom, ak dieťa stratí o jeho chov záujm - aby vytúžený psík či mačiatko neskončili na ulici),
- zvážte možné zdravotné riziká (najmä alergie na srsť či perie),
- stanovte si pravidlá v starostlivosti o zvieratko.
Naše tipy
Pes - je náročný na voľný čas, ale získate "parťáka" na volné chvíle - v jeho spoločnosti môžete svoj voľný čas tráviť aktívne - prechádzkami v prírode. Chov psíka je finančne náročnejší, aj náklady na jeho zaobstaranie sú vyššie ako pri ostatných zvieratách.
Mačka - je menej náročná na čas, aj výdavky na chov sú nižšie ako v prípade psíka. Najmä pri voľbe zvieratka do rodiny s deťmi treba dať pozor na to, že mačka je oveľa tvrdohlavejšia ako pes - majitelia mačiek vám potvrdia, že kým pes sa s vami baví vtedy, keď chcete vy, mačka sa vám venuje len vtedy, keď chce ona.
Malé hlodavce - škrečky či morčatá sú najčastejšou voľbou pri výbere domáceho zvieratka k deťom. Sú nenáročné na starostlivosť, potrebujú vlastnú klietku s podstieľkou. Morčatá by mali mať každodenný výbeh, škrečkom postačí občas, zato im do klietky pridajte na behanie kolotoč. Najprítulnejším z hlodavcov je králik, ten však potrebuje viac pozornosti i priestoru ako morča či škrečok.
Andulka, korela či iný operenec - i operencom treba venovať aspoň nejaký čas, ideálne je, keď ich máte možnosť umiestniť do voliéry či umožniť im voľný pohyb po miestnosti. Ak máte trpezlivosť, môžete ich maučiť opakovať slová či zapískať melódiu.
Rybičky - sú nenáročné na voľný čas, ale menšie deti skoro strácajú o ich chov záujem. Naopak, u starších detí sa môže zrodiť celoživotné hobby.
Korytnačky - túži po nich takmer každé dieťa. Na chov vodnej korytnačky potrebujete akvárium, suchozemské korytnačky potrebujú primeraný výbeh. Pri správnej starostlivosti nebudete mať vy korytnačku, ale korytnačka vás.
Iné zvieratá - chameleón, had, pavúky či potkany - na ich chov treba mať okrem vhodných podmienok i odvahu
Pri dôslednom výbere domáceho miláčika budú spokojné deti i rodičia a domáce zvieratko bude vyrastať v pokojnom prostredí. Dieťa si vybuduje vzťah k živým tvorom, vybuduje si pocit zodpovednosti a naučí sa rešpektovať potreby svojho domáceho zvieratka.
Aké skúsenosti s výberom či chovom domáceho miláčika máte vy? Podeľte sa s nimi s ostatnými čitateľmi v diskusii.