Kryoterapia
Sauna naopak
Teplota: mínus 120° Celzia
Zatiaľ čo teplota vo fínskej saune dosahuje závratných 120° Celzia, kryokomora sa pýši rovnakým číslom, ibaže pod nulou. Tajomstvo liečebného účinku chladu poznali už starí Egypťania. Spočíva vo viacerých mechanizmoch, no najmä vo zvýšenom prekrvení orgánov.
„Pod vplyvom extrémneho chladu sa cievy stiahnu, no pri následnom cvičení dochádza k ich roztiahnutiu a štvornásobne vyššiemu prietoku krvi," hovorí traumatológ Dušan Matejička z Kliniky úrazovej chirurgie na bratislavských Kramároch, ktorý pôsobí zároveň ako lekár v centre Kryofit. Výsledkom je dôkladné prekrvenie tela, zlepšenie metabolizmu tkanív, rýchlejšie hojenie zranení a odstraňovanie zápalov. „Medzi ďalšie pozitívne účinky patrí uvoľnenie svalstva a väzivového aparátu, chlad pôsobí aj proti bolesti. Pri procedúre dochádza k vyplaveniu endorfínov a prísunu energie."

Pre koho je metóda vhodná
Kryoterapia sa odporúča ako doplnková liečba pri rôznych ochoreniach pohybového aparátu, pri roztrúsenej skleróze, poruchách imunity, ale aj v rámci celkovej rekonvalescencie organizmu. „Mnoho žien využíva metódu pri problémoch s menštruáciou a celulitídou. Kryoterapia pôsobí upokojujúco a je tiež vhodná ako relaxačná metóda pri hektickom spôsobe života," dodáva Dušan Matejička.
Ako na to
Najskôr absolvujeme vstupný pohovor a vyšetrenie lekárom, ktorý nám zmeria tlak a pulz. Vystrojíme sa podkolienkami, palčiakmi, čelenkou a dýchacou maskou na ústa a vstúpime do špeciálnej adaptačnej miestnosti s teplotou iba „príjemných" mínus 60°. Hlavná časť programu spočíva
v samotnej kryokomore, kde nás čaká mínus 120° Celzia. Strávime tu dve až tri minúty a po výstupe nasleduje krátka, ale veľmi dôležitá rozcvička na zahriatie organizmu.
Ozdravné pobyty v jaskyni
Kúra medzi netopiermi
Teplota: 5° až 6° Celzia
Už stredovekí lekári si všimli zaujímavý jav, keď sa baníkom z jaskyne zázračne zlepšil stav astmy a ochorení dýchacích ciest. Dnes je blahodarný vplyv jaskýň vedecky overený a speleoterapia sa využíva takmer na celom svete vrátane Slovenska, kde pomohla tisíckam pacientov. Vzduch v jaskyni je charakteristický nízkou teplotou, stopercentnou vlhkosťou, elektronegatívnym nábojom a sterilným prostredím, ktoré nemožno napodobniť ani umelo vytvoriť.
„Ovzdušie je čisté, bezprašné, bez akýchkoľvek alergénov," hovorí Helena Bosmanová, primárka oddelenia zo Sanatória Tatranská kotlina, ktoré využíva liečebné účinky Belianskej jaskyne. „Spolu s vysokým obsahom vápnika a horčíka tak vytvára mikroklímu, ktorá zvlhčuje sliznice dýchacích ciest, pomáha ich očiste a tým aj hojeniu." Liečba v jaskyni je zároveň zaujímavou formou otužovania, keďže tu panuje teplota v rozmedzí 5 až 6°Celzia.
Pre koho sú pobyty vhodné
Unikátna mikroklíma pomáha najmä ľuďom s chronickými a alergickými ochoreniami dýchacích ciest a pľúc. Načastejšími indikáciami liečby sú alergická nádcha, priedušková astma, peľová alergia, chronická bronchitída či chronické zápaly prínosových dutín. Speleoterapia je zvlášť účinná u detských pacientov. Naopak, liečba nie je vhodná pre pacientov v ťažkých astmatických stavoch, s akútnymi infekčnými ochoreniami, metabolickými ochoreniami, srdcovou nedostatočnosťou, krvácavými stavmi a inými špecifickými ochoreniami.
Ako na to
„Je dôležité, aby mali pacienti vhodnú turistickú obuv a viacvrstvové oblečenie. Aby sa predišlo chorobám z prechladnutia, klienti by nemali vchádzať do jaskyne spotení," upozorňuje primárka Bosmanová. Pobyt zahŕňa aktívne dychové cvičenia a následný odpočinok pod dohľadom skúseného zdravotníka a speleológa, mimo jaskyne ho dopĺňajú rehabilitačné cvičenia a pohybové aktivity na posilnenie organizmu. Na Slovensku prebieha speleoterapia v Bystrianskej, Belianskej a Jasovskej jaskyni, liečbu poskytujú blízke sanatóriá v rámci svojich ozdravných pobytov.
Liečba tekutým dusíkom
Ľadový ničiteľ
Teplota: mínus 195° Celzia
Dotyk mrazu dokáže zabíjať - a vedia to nielen skalní diváci ruského Mrázika. Dermatológovia využívajú nepríjemnú vlastnosť chladu na to, aby sa vedeli porátať s kožnými nedokonalosťami. „Liečba tekutým dusíkom je založená na účinku extrémneho chladu, ktorým sa dá dosiahnuť zničenie určitého tkaniva. Ideálnym médiom sa stal tekutý dusík s teplotou 195,8° Celzia pod nulou," vysvetľuje dermatologička Slavomíra Feix z centra zdravia a krásy Interklinik. Presná dávka látky sa aplikuje na príslušné miesto, kde spôsobí zmrazenie a smrť nežiaducich buniek.
Pre koho je liečba vhodná
„Táto metóda sa najčastejšie používa pri liečbe rôznych vírusových bradavíc u detí aj u dospelých, stareckých bradavíc, pri akútnych prejavoch akné, hypertrofických jazvách, rôznych pigmentových zmenách na koži a iných kožných ochoreniach vrátane povrchových rakovinových nálezov." Kryoterapia je tiež jednou z najúčinnejších metód odstránenia povrchových hemangiómov, teda nezhubných cievnych tumorov, ktoré sa vyskytujú najmä u dojčiat.
Ako na to
„Aplikácia prebieha otvorenou sprejovou metódou alebo kryosondou. Táto sa prikladá priamo na kožu, kým sa nedosiahne biely vzhľad tkaniva." Dotyk trvá dvadsať sekúnd a viac, v závislosti od veľkosti a hĺbky lézie. „V prípade správne vykonanej terapie pociťuje pacient niekoľko sekúnd miernu bolesť, u veľmi citlivých klientov a malých detí používame anestetické krémy na lokálne umŕtvenie," hovorí doktorka Feix.
Po zákroku treba rátať so začervenaním a opuchom, ktoré môžu pretrvať niekoľko dní, v závislosti od miesta a času pôsobenia tekutého dusíka. V oblasti pier a očí sa občas vyskytnú drobné pľuzgieriky, ktoré sa však rýchlo stratia. Ak sa požadovaný efekt nedostaví ihneď, aplikáciu treba zopakovať.