Sedí v kúpeľni, v ruke drží tehotenský test a nedočkavo odpočítava sekundy v nádeji, že sa na prúžku objavia dve čiarky. Prekvapenie sa však nekoná. Opäť. Tá jedna osamelá čiarka, ktorá je jej nočnou morou už takmer dva roky, ju zase doženie k slzám...
Scéna z filmu? Nie. Realita. A navyše, dôverne známa každému šiestemu či siedmemu páru na Slovensku. Podľa odhadov Svetovej zdravotníckej organizácie trpí vo svete v priemere každý desiaty pár nejakou formou neplodnosti. Slovenské štatistiky sú ešte pesimistickejšie. „Každý šiesty až siedmy pár má dnes problém počať a donosiť zdravé dieťa. Mnohým trvá roky, kým vôbec vyhľadajú pomoc odborníka," konštatuje sexuológ a urológ Ivan Kubiš.
Niekoľkomesačné - či v mnohých prípadoch až niekoľkoročné - čakanie na dva prúžky nie je riešením situácie. Približne 80 až 85 percent párov, ktoré plánujú tehotenstvo, zvyčajne splodí potomka v priebehu roka. „Ak sa to nepodarí ani po roku viacerých pokusov, rozhodne odporúčam nečakať a vyhľadať odbornú pomoc. Pacientky vo veku nad 35 rokov by odborníka mali vyhľadať už po šiestich mesiacoch neúspešných pokusov, z dôvodu pravdepodobnosti zníženia plodnosti," odporúča Kubiš.
Hľadanie príčin

Teória o tom, že väčšinu prípadov neplodnosti majú na svedomí ženy, už dávno patrí minulosti. Podľa odborníka aj najnovšie výskumy potvrdzujú, že výrazne stúpa neplodnosť u mužov. „Čisto ženský faktor je príčinou približne 30 až 40 percent neplodnosti, zatiaľ čo u 60 až 70 percent párov nachádzame v nejakej forme príčinu neplodnosti u muža," objasňuje sexuológ a urológ. Hlavnými príčinami neplodnosti u žien sú mechanické problémy - poškodené vajíčkovody, ochorenia vaječníkov a endometrióza Ochorenia vaječníkov znamenajú stav, keď je ovulácia buď nepravidelná, alebo abnormálna, čo vedie k nepravidelnému dozrievaniu vajíčok, alebo k úplnej absencii dozrievania," približuje lekár možné dôvody neplodnosti.
Neplodnosť u mužov
Možných príčin mužskej neplodnosti je veľa. Aj na prvý pohľad bezvýznamný úraz semenníkov pri športe môže zohrávať väčšiu rolu, ako si vieme predstaviť. „Príčinou však môže byť aj slabo vyvinuté tkanivo semenníkov alebo semenovodných ciest, keď sa spermie buď vôbec nevytvárajú, alebo im prekážka bráni dostať sa von. Ďalším dôvodom býva nezostúpený semenník. Ak sa zavčasu nezabezpečí jeho správne uloženie v miešku, môže to ovplyvniť aj plodnosť," upozorňuje Ivan Kubiš.
Nepriaznivý vplyv na tvorbu spermií má i rozšírenie žíl semenníka (varikokéla). Čím skôr sa podľa odborníka operuje, tým lepšie sú výsledky. Muži by rozhodne nemali podceňovať ani zápaly semenníka, nadsemenníka či prostaty, ktoré treba dôsledne vyliečiť. „Pri vymenúvaní možných príčin neplodnosti nemožno zabudnúť ani na veľakrát denných spoločníkov - alkohol a fajčenie. Alkohol znižuje hladinu mužského pohlavného hormónu, objem semena a jeho hustotu, fajčenie zase znižuje počet aj pohyblivosť spermií," varuje lekár. Tvorbu spermií však poškodzujú aj protinádorové lieky, po ktorých trvá obnova plodnosti až niekoľko rokov.
Rovnaký účinok má však aj liečba žiarením. Negatívny vplyv na dozrievanie spermií má i zvýšená teplota mieška a semenníkov, muži so zníženou plodnosťou by preto nemali nosiť tesnú spodnú bielizeň, obtiahnuté nohavice, neodporúča sa ani časté saunovanie či kúpanie v horúcej vode. Pre zaujímavosť - pohyblivosť spermií výrazne znižuje aj marihuana, ktorá navyše spôsobuje ich deformácie.
Vyšetrenie a liečba

Vyšetrenie plodnosti ženy je časovo a technicky náročnejšie i bolestivejšie ako vyšetrenie u muža. „Vždy je potrebné zhodnotiť predchádzajúce výsledky vyšetrení, ak už boli urobené. Ak sa nenájde v anamnéze, teda v údajoch o tom, aké choroby a vyšetrenia žena prekonala, nič smerodajné, vyšetrenie sa začne posúdením veľkosti a tvaru pohlavných orgánov ženy, priechodnosti vajíčkovodov a zistením, či dochádza k ovulácii - dozrievaniu vajíčok," približuje postup odborník.
Ako však dodáva, na neplodnosť sa nemožno pozerať len ako na problém ženy alebo muža, ale ako na problém páru. „Aj preto je podmienkou komplexné andrologické vyšetrenie muža, ktoré zahŕňa kompletnú anamnézu a telesné vyšetrenie krvi a semena. Od toho sa potom odvíjajú ďalšie vyšetrenia a liečba. Niekedy stačí upraviť hormonálne hladiny - či už vysoké, alebo nízke," opisuje možnosti liečby Kubiš. Samozrejme, dôležité je zistiť a preliečiť zápaly močovopohlavných orgánov. V prípade medikamentóznej liečby sa využívajú lieky zlepšujúce počet a pohyblivosť spermií. Podľa odborníka v mnohých prípadoch pacientka otehotnie už po týchto jednoduchších metódach.
Príkladom komplikovanejšej techniky je napríklad intrauterinná inseminácia semenom manžela. „Laicky povedané, v prípadoch slabšej pohyblivosti a nižšieho počtu spermií partnera podáme prepraté spermie do maternice. Táto bezbolestná ambulantná metóda pomohla už množstvu párov," vysvetľuje lekár. Do kategórie komplikovanejších metód oplodnenia patrí i umelé oplodnenie v skúmavke, čiže IVF - in vitro fertilizácia. Podľa Kubiša však nie je logické siahať hneď po najkomplikovanejších a najdrahších liečebných postupoch.