Mangostan - kráľovná ovocia

Pôvodom juhoázijský plod nazývaný aj Kráľovná ovocia bol odjakživa opradený tajomstvom. V starovekej Číne poslal vtedajší cisár dynastie Qin taoistického alchymistu s 500 chlapcami a 500 dievčatami, aby našli miesto, kde strom rastie. A britská kráľovná Viktória ponúkala odmenu každému, kto jej toto vzácne ovocie priniesol. Strom je veľmi citlivý na klímu a jeho prvé plody dozrievajú približne až po dvadsiatich rokoch. Mangostan je niekedy označovaný za superovocie vďaka veľmi dobrej chuti, vôni, vysokej nutričnej hodnote, obsahu antioxidantov a jeho pozitívnym účinkom na ľudský organizmus. V Indii mu dokonca hovoria Amrit, čo znamená nesmrteľný.
Ako dokáže pomôcť: Mangostan má silné antibiotické a antiparazitné účinky. Je účinný pri najrôznejších kožných chorobách, ako sú ekzémy, vyrážky, zápaly slizníc. V Ázii sa oceňuje aj jeho pomoc pri črevných problémoch alebo pri zápaloch močových ciest. Výťažok pôsobí proti únave, na zníženie teploty alebo pri nevoľnosti.
Cordyceps - talizman zdravia
Už vyše tisícdvesto rokov sa v Číne využíva vskutku zvláštny organizmus, z ktorého sa vyrába tradičný liek národnej fytoterapeutickej farmácie. Cordyceps je niečo medzi rastlinou a živočíchom a vyskytuje sa vo vysokých horách Číny a Tibetu. Spočiatku žije ako zámotok v zemi, vyrastá na povrch ako rastlinka a potom sa z neho stáva parazit, keď sa spóra usadí v larve hmyzu.
V nej sa dostáva znova do zeme, kde kompletne ničí pôvodné vnútro hostiteľa a pripravuje sa znova na výstup na povrch. Táto zvláštna bytosť má neobyčajnú schopnosť prežitia. Vydrží sucho, chlad, nedostatok kyslíka a zároveň je neuveriteľne bohatá na výživné látky. Starovekí liečitelia jej hovorili boží zázrak či talizman, lebo jej užívaním sa dá predchádzať vzniku mnohých i vážnych chorobných procesov v tele.
Ako dokáže pomôcť: Slúži ako prírodné antibiotikum, antioxidant, má silné imunologické vlastnosti a už aj počas akútneho ochorenia vie rýchlo zasiahnuť. Pôsobí protizápalovo, má protirakovinové účinky, zvyšuje schopnosť buniek odolávať poškodeniu, účinne detoxikuje telo. Harmonizuje jednotlivé orgány a vie zaúčinkovať na tom mieste organizmu, ktoré je najviac postihnuté.
Noni - exotické čudo
Zelenkavobiele ovocie má mnoho názvov, podľa toho, odkiaľ pochádza, u nás sa asi najčastejšie používa jednoduché havajské noni. Nájdeme ho na stromoch v juhovýchodnej Ázii, na ostrovoch v Tichom oceáne, Havaji či na Tahiti. Plody majú intenzívnu ostrú chuť. V posledných rokoch sa na trhu objavilo viacero spoločností ponúkajúcich džús z ovocia noni. Nie všetky však môžu byť originály, a teda kóšer.
Ako dokáže pomôcť: Priaznivé účinky má nielen ovocie, ale aj listy stromu či korene. V krajinách, kde rastie, ho miestni obyvatelia používajú rôznym spôsobom. Podporuje napríklad liečbu pri zapálených a hnisavých poraneniach, pomáha pri akné a psoriáze. Je prospešné pri močových a menštruačných problémoch či pri bolestiach rôzneho druhu. Zaberá pri horúčkových stavoch alebo pri nespavosti.
Reishi - dlhoveká huba
„Chuť tejto huby je trpká. Lieči chorobné prejavy v pľúcach, podporuje mentálne aktivity. Dlhodobé užívanie povzbudzuje telo a predlžuje jeho životnosť." Aspoň tak sa to píše v dvetisíc rokov starom medicínskom texte z Číny. Jej účinky už oddávna poznali nielen v krajine draka, ale aj v Japonsku.
Bola symbolom zdravia a dodnes ju môžeme vidieť na mnohých obrazoch v Zakázanom meste. Čínska bohyňa liečenia Kuan Yin býva dokonca niekedy zobrazovaná so zázračnou hubou v ruke. Existuje niekoľko druhov reishi a ich účinky sú rôzne. Najviac cenený je červený variant.
Ako dokáže pomôcť: Obsahuje vysoký obsah polysacharidov, ktoré významne podporujú imunitný systém. Huba nie je určená na liečenie špecifického zdravotného problému, ale pôsobí silne preventívne a podporujúco na zdravý chod organizmu. Zvyšuje odolnosť proti toxínom, pôsobí proti vzniku rakoviny a podporuje bunkovú regeneráciu. Veľkou výhodou je, že nemá vedľajšie účinky ani pri dlhodobom užívaní.
Mladý jačmeň - zelená bomba
Počiatky pestovania tejto obilnej trávy môžeme opäť hľadať v Ázii. Zatiaľ čo na západe sa rastlina využívala hlavne na zrno, na východe vedeli oceniť aj ďalšie jej prednosti. Mladý jačmeň je totiž zo všetkých obilných tráv považovaný za najhodnotnejší a je doslova koncentrátom živín. Obsahuje vitamíny, minerály či aminokyseliny v oveľa väčšom množstve, než sa nachádzajú v ostatných zdrojoch.
Ako dokáže pomôcť: Zo šťavy vylisovanej z listov sa získava jemný zelený prášok, ktorý sa zvykne piť nalačno. Pomáha odkysliť organizmus, pôsobí proti cukrovke, posilňuje jednotlivé orgány, takže sa postupne zlepšujú ich funkcie. Zlepšuje trávenie a podporuje celkovú vitalitu.
Goji - všetko v jednom
Malé bobuľky goji zvyknú doslova obsypať konáre kríkov. U nás sa väčšinou predávajú ako červené zrnká podobné sušeným hrozienkam. Pôvodne pochádzajú z juhovýchodnej Európy a Ázie, ale pestujú sa aj v Európe alebo v USA. Ich chuť pripomína niečo medzi brusnicami či jablkom. Ovocie sa používa aj na prípravu čaju, podobne ako šípky, čím si získalo obľubu aj v Británii.
V posledných rokoch popularita goji veľmi narástla. Vďaka množstvu zdraviu prospešných látok, ktoré obsahuje, sa mu začalo hovoriť aj superpotravina. V čínskej oblasti Ningxia, kde sú obrovské plantáže, sa dokonca začal sláviť počas zberu goji každoročný festival na oslavu maličkých červených plodov.
Ako dokáže pomôcť: Ako jediné ovocie obsahuje omega 3 mastné kyseliny, ktoré sú potrebné pre výživu mozgu. Znižuje vďaka nim cholesterol a zároveň podporuje zdravé cievy. Okrem toho goji obsahuje bielkoviny, 21 stopových minerálov, 18 aminokyselín a účinné polysacharidy. Vďaka nim majú červené hrozienka antioxidačné vlastnosti, podporujú imunitu a kardiovaskulárny systém a majú protizápalový účinok.