SME

Prichystajte vtáčatkám hostinu

Zimné mesiace so sebou prinášajú obdobie oddychu. Vtáčatá však majú čo robiť, aby pod snehovou pokrývkou našli potravu. Keďže hmyz je v tomto období neaktívny, musia hľadať náhrady. Čo najbohatšie na tuky a bielkoviny. Ak v prírode neuspejú, prichádzajú k

(Zdroj: Stock.XCHNG)

ľuďom.

Vedia, že tam, kde sa gazduje a hospodári, nájdu sa zvyšky aj pre nich. Dokonca aj v dnešnej konzumnej dobe, keď si po všetko chodíme do supermarketov.

Kŕmidlo nie je iba záchranným kolesom pre vtáctvo. Je aj zdrojom zábavy a vzdelávania. Kde inde by ste si mohli spoza okna v tesnej blízkosti poprezerať prekrásne vyfarbené telá sýkoriek, brhlíkov či dokonca ďatľov? A ak sa rozhodnete kŕmidlo vyrobiť si sami, preveríte aj zručnosť svojich rúk. Deti vám za to budú vďačné.

SkryťZatvoriť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťZatvoriť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Pripravte im výživné menu

Aj keď vtáčatá neodvrátia svoju pozornosť od smetných košov a skládok s odpadkami z domácností, nemali by ste ich kŕmiť zvyškami z kuchyne. Môže sa stať, že im v slabej chvíľke viac ublížite, ako pomôžete. Aby boli dostatočne silné a prežili bez ujmy zimu, potrebujú sa zásobiť hlavne tukmi. Najlepším zdrojom sú olejnaté semená. Slnečnica, mak, ľan, repka olejná či nasekané orechy sú ich bohatou zásobárňou. Kúpiť ich možno v predajniach pre chovateľov, ale aj v potravinách. Hotové zmesi môžu byť zaujímavou voľbou, lepšie však spravíte ak si budete zloženie tvoriť sami. Dbajte o to, aby suroviny neboli pražené a solené.

SkryťZatvoriť reklamu

Niektoré druhy vtákov si radi pochutnajú aj na obilninách, ovsených vločkách, ovocí či nastrúhanej mrkve. Neodmietnu ani plody jarabiny, hlohu, bazy, šípok či dokonca strúhanku. Na to, že im čosi nechutí vás upozornia po svojom. V kŕmidle spravia malé upratovanie a na zem vyhádžu všetko, čo sa im nepozdáva. Skúste to s kukuricou a budete vedieť o čom je reč. Nepreháňajte to ani s orieškami, inak sa môže stať že budete musieť číhať na zlodeja. Kým zistíte že to je veverička, potrvá nejaký čas.

Ak chcete byť štedrí, určite by ste nemali zabudnúť ani na hovädzí loj, či neúdenú bravčovú slaninu. Má to však háčik. Vtáky si budú čistiť zobáky kde sa len dá a tak balkónová konštrukcia či šnúry na bielizeň budú na jar pýtať trochu pozornosti.

SkryťZatvoriť reklamu

Najlepšie kŕmidlo je to, čo spravíte sami

Na tom, z akého materiálu kŕmidlo je a aký tvar má, priveľmi nezáleží. Dôležité je iba to, aby šikmá strieška prekrývala základňu s dostatočným presahom a kŕmidlu nechýbali bočnice. Semienka musia zostať v suchu aby nepodliehali skaze a zároveň treba zabrániť vetru, aby ich rozfúkal. Čo rozhoduje je veľkosť a konštrukcia kŕmidla. Musí byť otvorené zo všetkých strán a byť dostatočne veľké, aby sa doň mohli dostať aj väčšie druhy vtáctva. Ak sa každý sústredí len na tie najmenšie, väčší jedinci to nebudú mať ľahké.

Aj keď je v predajniach bohatý výber kŕmidiel, lepšie bude, ak si na mieru spravíte svoje. Použiť môžete zvyšky reziva, alebo odrezky ktoré vznikli z plechu pri rekonštrukcii strechy. Fantázii sa medze nekladú a je iba na vás, ako dokážete skombinovať funkčnosť s dizajnom. S trochou zručnosti a základným náradím to zvládnete. Ak pre vás týmto smerom cesta nevedie, najmenej náročná je výroba zásobníka z PET fľaše. Ten zvládnu vyrobiť aj deti.

SkryťZatvoriť reklamu

Ak uvažujete aj nad lojom, natlačiť ho môžete buď do hlineného kvetináča, ktorý zavesíte dnom nahor, alebo ho môžete pozatláčať do vysušených borovicových šišiek, ktoré nájdete v lese. Pomôžu aj sieťky z cibule či zemiakov, ktoré môžete rôzne tvarovať. Vždy treba počítať s tým, že takúto energetickú bombu budete kdesi vešať.

Myslite ako by ste mali krídla

Aj tá najväčšia snaha bude zbytočná, ak pri umiestňovaní zvolíte nesprávne miesto. Panelákový balkón je ideálnym miestom, pri dvore za rodinným domom však treba taktizovať. Vtáčatá sú obozretné a ak sú plaché nebudú v kŕmidle vysedávať. Priletia zo svojho bezpečného miesta, uchmatnú si zrnko a vrátia sa späť. Stále dookola.

Vhodná je bezprostredná blízkosť stromov, živého plota či iných miest, na ktorých vtáčatá vidíte pravidelne vysedávať. Kŕmidlo patrí na otvorené priestranstvo do výšky 150 až 200 centimetrov. Musí byť dobre dostupné pre vtáctvo, avšak nesmie poskytnúť príležitosť predátorom – mačkám a kunám. Súčasne musí ponúkať koridor pre únik, bez ktorého sa vtáci nebudú cítiť bezpečne. Stačí málo aby ste vypozorovali, kde by ste mohli uspieť.

SkryťZatvoriť reklamu

Ak je o takéto miesto núdza, skúste na zimu vytvoriť pod holým nebom sušiak s natiahnutými šnúrami. Ak si naň vtáctvo zvykne, ste za vodou.

Užite si ich krásu

Aj keď vtáčatá nie sú v zime menej ostražité ako v iných mesiacoch, biela snehová pokrývka ich odhaľuje aj na tých miestach, kde sú v lete takmer neviditeľné. Veľmi rýchlo zistíte, že každý druh má svoj denný režim a do kŕmidla sa vracia v rovnakých hodinách. Vždy tí istí jedinci, vždy v rovnakom čase. Dokonca rozoznáte aj svojich miláčikov z minulého roka.

Ak ich chcete priblížiť neposedným deťom, môžete v blízkosti nastražiť webkameru, ktorá zachytí ich každodenné šantenie. Väčšina modelov je vybavená bezpečnostným softvérom, ktorý spustí záznam v momente, ak zaznamená pohyb. Takto môžete do niekoľkých minút akcie vtesnať celý pracovný deň.

SkryťZatvoriť reklamu

Atraktívne sú aj záznamy z fotoaparátov, ktoré sú vybavené funkciou časozberného snímania. Zo statívu snímajú po celý deň fotografie v prednastavených intervaloch, takže ak budete mať šťastie, zachytíte v priebehu niekoľkých dní na snímkach momentky o ktorých sa ostatným môže iba snívať.

Ak ste sa rozhodli že sa stanete pre operencov dobrodincom, neupúšťajte od svojho rozhodnutia po tom, čo vás prikrmovanie po niekoľkých týždňoch omrzí. Ak si vtáčatá zvyknú na to, že u vás nájdu prestretý stôl, budú sa dlho vracať do prázdneho kŕmidla kým pochopia, že je lepšie poobzerať sa po obžive inde.

SkryťZatvoriť reklamu

Najčítanejšie na SME

SkryťZatvoriť reklamu

Komerčné články

  1. Naučte deti narábať s peniazmi: Máme pre vás niekoľko tipov
  2. GUTEN TAG! Deň plný pohody, zaujímavých destinácií a informácií
  3. Miesto, kde je úspech podnikania zaručený
  4. Choďte za odborníkom. Či vás bolí zub alebo chcete investovať
  5. Firmy a školy sa môžu zbaviť elektroodpadu rýchlo a bezplatne
  6. Zmena pre ľudí s postihnutím: Prichádzajú európske preukazy
  7. 25 tipov na tašky, ktoré vás budú baviť. A takto si ich vyrobíte
  8. Revolučná inovácia: Mobil pomáha v boji proti rakovine!
  1. Deň narcisov už po piatykrát v dm
  2. Nissan Qashqai: Facelift prináša množstvo inovatívnych vylepšení
  3. Choďte za odborníkom. Či vás bolí zub alebo chcete investovať
  4. Gymnazisti z Nového Mesta nad Váhom sa h3kovali
  5. Aj jedenáste ocenenie Slovak Superbrands Award putuje do dm
  6. Autocentrá AAA AUTO už za prvý štvrťrok predali 26 000 vozidiel
  7. Firmy a školy sa môžu zbaviť elektroodpadu rýchlo a bezplatne
  8. Zmena pre ľudí s postihnutím: Prichádzajú európske preukazy
  1. Cestujte za zlomok ceny. Päť destinácii na dovolenku mimo sezóny 13 836
  2. Revolučná inovácia: Mobil pomáha v boji proti rakovine! 8 427
  3. V púpave je všetko, čo potrebujete 4 881
  4. Zmena pre ľudí s postihnutím: Prichádzajú európske preukazy 3 490
  5. Esplanade - wellnes s pridanou hodnotou 3 136
  6. Veľká zmena pre ľudí s postihnutím 2 887
  7. Náš prvý prezident sa nebál hovoriť o mravnosti v politike 2 369
  8. Nebudete veriť, že toto skrýva Albánsko. Jeho pláže vyrazia dych 1 860
SkryťZatvoriť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu
Skryťhttps://predplatne.sme.sk/predplatne-premium-bez-reklamy?ref=static_buttonnoads_byvanie