SME
reklama

K vlastenectvu majú deti viesť školy. Mnohé tak už robia

Ministerstvo školstva nedávno navrhlo, aby školy doplnili svoje programy a učili o krásach a dejinách svojich regiónov. Regionálna výchova však nie je nová.

Používať veľké slová o vlastenectve deti odrádza. Oveľa dôležitejšie je poukazovať na bohatstvo, ktoré nás obklopuje. Nesmieme im to však predkladať ako na zlatom tanieri, deti to musia objavovať sami, hovoria učitelia.Používať veľké slová o vlastenectve deti odrádza. Oveľa dôležitejšie je poukazovať na bohatstvo, ktoré nás obklopuje. Nesmieme im to však predkladať ako na zlatom tanieri, deti to musia objavovať sami, hovoria učitelia. (Zdroj: ILUSTRAČNÉ FOTO – ARCHÍV ZŠ PONIKY)

Školy majú žiakov viesť k vlastenectvu. Nedávno im ministerstvo školstva navrhlo, aby doplnili svoje školské programy a učili o krásach a dejinách svojich regiónov. Mnohé to však už dávno robia. Žiaci napríklad vytvárajú slovník nárečia obce alebo regiónu.

BRATISLAVA. Učitelia by pri výchove žiakov mali upozorniť na významných rodákov ako Milan Rastislav Štefánik či Andy Warhol, prírodné a kultúrne krásy zapísané v zozname UNESCO či dejiny vlastnej obce. Odporučilo im to ministerstvo školstva, ktoré vedie Ján Mikolaj z SNS.

Školy tam majú viesť mládež k vlastenectvu, budovať v nich národnú identitu a pripomínať kresťanské tradície. Hovorkyňa rezortu Dana Španková povedala, že ide o prierezovú tému, ktorá by súvisela s viacerými predmetmi.

Mnohé školy pritom regionálnu výchovu do vyučovania zahrnuli už dávnejšie, iné vlani pri zmenách štátneho vzdelávacieho programu. Hovoria, že práve ňou deťom otvárajú dedovizne. „Žiaci sa na prácu minulých generácií učia pozerať inak,“ hovorí Anton Daubner, riaditeľ Základnej školy Zázrivá.

Dejepisárka Dana Bittóová zo Slanca tvrdí, že nie je pravda, že by dnešné deti nevedeli nič o regióne, v ktorom žijú. „Aj v minulosti, aj dnes sa nájdu ľudia, ktorí v histórii usilovne pátrajú, aj takí, ktorým na nej nezáleží.“

Vo všetkých týchto školách výchovu k vlastenectvu či k tradičnej ľudovej kultúre nedeklarujú, jednoducho sa snažia u detí prebudiť zvedavosť.

Drevenica aj nárečové slová

V Zázrivej regionálnu výchovu a ľudovú kultúru začali učiť už pred desiatimi rokmi. Pridali sa k niekoľkým desiatkam škôl, ktoré vytvorili združenie pedagógov zo škôl s týmto vyučovaním. Garantom projektu bola vtedy Katedra histórie z Fakulty humanitných vied Univerzity Mateja Bela v Banskej Bystrici.

„Regionálne prvky sme začali využívať v takmer všetkých vyučovacích hodinách,“ povedal Daubner. „Učím prírodovedu, a keď sme mali preberať geologickú stavbu Slovenska, išiel som so žiakmi do prírody, a látku som im názorne priblížil na geologickom vývoji a stavbe Zázrivej.“

Priamo v škole sa deti môžu zoznámiť so životom svojich predkov. Jednu chodbu premenili na oddychový kútik v štýle dreveníc, na druhej chodbe je zmenšená maketa zázrivskej drevenice aj s pôvodným interié〜rom. „Smejeme sa, že po rokoch to bude možno jediná pôvodná chalupa v Zázrivej.“ Na chodbe sú pôvodné zázrivské nárečové slová so spisovnými slovami, ktoré často zaskočia aj starých rodákov.

„My aj dnes regionálnu výchovu chceme učiť ako niečo, s čím žije celá škola. Máme napríklad úspešný detský folklórny súbor Zázrivček, hoci sa bránime tomu, aby sa ľudová kultúra chápala len ako folklór,“ povedal Daubner.

Vysvedčenia predkov

V Základnej škole v Slanci v okrese Košice-vidiek učia regionálnu výchovu druhý rok, v piatom ročníku. „Ak sa žiakom vytvorí priestor a čas, sú schopní vnímať a nasávať nové poznatky najmä na základe vlastných skúseností, zážitkov, čo uplatňujem najmä v dejepise,“ povedala Dana Bittóová.

Históriu Slanca začali spoznávať priamo na hradnom kopci. „Teraz zbierame historické dokumenty a predmety, ktoré sa venujú histórii školstva v Slanci a okolí. Žiaci nosia ukázať vysvedčenia svojich predkov, ktoré sami vyhľadávajú v domácnostiach.“

Školáci v Liptovskom Jáne chodia do všetkých okolitých spádových dedín, z ktorých chodia deti do školy. „Starostovia nás majú radi, deťom sa neraz ujdú aj sladkosti,“ hovorí riaditeľka Jana Pivková. Tento týždeň sa vybrali pešo do neďalekej Závažnej Poruby, rodiska básnika Milana Rúfusa.

Vlani spracovali kaštiele v rodnej obci. „Na literatúre hľadali zdroje v knižnici a v informačnom centre, na informatike spracovali fotky na PC, na výtvarnej kaštieľ maľovali, na slohu o ňom písali,“ povedala Pivková.

Starí rodičia na vyučovaní

V Základnej škole v Ponikách sa v túto stredu na prváckych až štvrtáckych hodinách mohli zúčastniť aj starí rodičia. V škole bol deň otvorených dverí spojený s dňom jabĺk a starí rodičia vnúčencom prišli ukázať a porozprávať o prepojení regiónu s jablkami. „Veľmi sa nám to osvedčilo,“ povedala riaditeľka Mária Janovčíková.

Aj v tejto škole majú regionálnu výchovu a ľudovú kultúru už siedmy rok, jej prvky sa prelínajú viacerými predmetmi. „Naše deti sa za ten čas napríklad naučili ctiť si také remeslá, ktoré už skončili. Dali sme im možnosť priamo na vyučovaní vyrábať metly, hrable, vyšívať krivou ihlou, naučiť sa variť typické ponické kapustové a zemiakové jedlá, piecť chlieb,“ hovorí Janovčíková.

Onedlho v dedine otvoria expozíciu Národopisného múzea Ponickej dediny. Učiteľky ju na podnet obecného úradu pripravili cez prázdniny.

Žiaci sa stali reportérmi

TRSTENÁ. Na reportérov sa hrajú štvrtáci zo Základnej školy Rudolfa Dilonga v Trstenej a spoznávajú tak kraj, v ktorom žijú. Zo svojich potuliek nakrúcajú už tretie DVD. Rovnako ako dve predchádzajúce poslúži ako pomôcka pri vyučovaní.

Prvé video spred dvoch rokov, ktoré deti s pomocou svojich učiteľov nakrútili aj nastrihali, bolo o Trstenej, druhé o viacerých zaujímavostiach Oravy. Zachytili na ňom zuberecký skanzen aj Oravský hrad.

Hlavnými témami tretieho DVD sú pltníctvo na Orave, rašelina v Suchej Hore, hrad Strečno a dedinka Čičmany. Na všetky filmy prispel nadačný fond Slovak Telekom.

„Spájame vlastivedu so slovenským jazykom, čítaním a niekedy pridáme aj prírodovedu. Deti si samy vyhľadávajú všetky informácie o spracovávanej téme,“ hovorí učiteľka Eva Ragalová.

Deti robia všetko, čo majú v náplni práce aj profesionáli. Nakrúcajú, robia rozhovory, pripravujú scenár, ôsmaci potom nafilmované materiály strihajú a robia z nich jeden film.
Majú na to dva mesiace, spracovať jednu tému trvá aj viac ako týždeň. „Deti si musia najskôr vyhľadať informácie, až potom môžeme vyraziť do terénu. DVD by sme mali mať dokončené do decembra,“ hovorí Ragalová.

Hotový film môžu použiť aj pedagógovia na iných školách. „Je to veľmi dobrá učebná pomôcka. Ak napríklad teraz potrebujem deťom povedať niečo o Trstenej, pustím im DVD a z neho sa všetko dozvedia,“ povedala učiteľka.
Naďa Kališová

Ako vychovať vlastencov
  • Štátny pedagogický ústav v júni pripravil návrhy, ako učiť o vlastenectve
    podľa predstáv ministerstva školstva.
  • Každá škola by napríklad mala svoj vlastný deň školy. Žiaci by pripravili program
    z národných básní, piesní a pod.
  • Významné udalosti či štátne sviatky by si mohli školáci pripomínať podobne. Škola
    by mohla pripraviť program aj ku Dňu vzniku SR alebo ku Dňu učiteľov.
(or)

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Najčítanejšie na SME Žena

reklama

Komerčné články

  1. Naučte deti narábať s peniazmi: Máme pre vás niekoľko tipov
  2. GUTEN TAG! Deň plný pohody, zaujímavých destinácií a informácií
  3. Miesto, kde je úspech podnikania zaručený
  4. Choďte za odborníkom. Či vás bolí zub alebo chcete investovať
  5. Firmy a školy sa môžu zbaviť elektroodpadu rýchlo a bezplatne
  6. Zmena pre ľudí s postihnutím: Prichádzajú európske preukazy
  7. 25 tipov na tašky, ktoré vás budú baviť. A takto si ich vyrobíte
  8. Revolučná inovácia: Mobil pomáha v boji proti rakovine!
  1. Deň narcisov už po piatykrát v dm
  2. Nissan Qashqai: Facelift prináša množstvo inovatívnych vylepšení
  3. Choďte za odborníkom. Či vás bolí zub alebo chcete investovať
  4. Gymnazisti z Nového Mesta nad Váhom sa h3kovali
  5. Aj jedenáste ocenenie Slovak Superbrands Award putuje do dm
  6. Autocentrá AAA AUTO už za prvý štvrťrok predali 26 000 vozidiel
  7. Firmy a školy sa môžu zbaviť elektroodpadu rýchlo a bezplatne
  8. Zmena pre ľudí s postihnutím: Prichádzajú európske preukazy
  1. Cestujte za zlomok ceny. Päť destinácii na dovolenku mimo sezóny 13 845
  2. Revolučná inovácia: Mobil pomáha v boji proti rakovine! 8 664
  3. V púpave je všetko, čo potrebujete 5 199
  4. Zmena pre ľudí s postihnutím: Prichádzajú európske preukazy 4 079
  5. Esplanade - wellnes s pridanou hodnotou 3 141
  6. Veľká zmena pre ľudí s postihnutím 2 916
  7. Náš prvý prezident sa nebál hovoriť o mravnosti v politike 2 384
  8. 25 tipov na tašky, ktoré vás budú baviť. A takto si ich vyrobíte 2 226
reklama
SkryťVypnúť reklamu
reklama
SkryťVypnúť reklamu
reklama
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Ilustračná fotografia.

Dieťa prevráti život naruby.


Odborníčka radí, ako na optimálny jedálniček.


Soňa Lehocká

Ekomóda je cestou budúcnosti.


Lucia Skladanová
Reďkovková polievka

Reďkovka zvýrazní šalát a nátierku, môžete ju aj upiecť.


redakcia SME ženy
reklama
  1. Unicef Slovensko: Inšpirujúce ženy a ich úloha pri formovaní lepšieho sveta
  2. Mária Melková: U ocka upratovať nemusím! Čo s rozdielnymi pravidlami v dvoch domovoch po rozvode.
  3. Mária Melková: Moje dieťa ku mne po rozvode odmieta chodiť. Čo mám robiť?
  4. Věra Tepličková: Krehké deti alebo Keď blogerka vybočí zo zaužívaných koľají
  5. Lucia Nicholsonová: Načo sa zahadzovať s deťmi? Obzvlášť s tými chudobnými?
  6. Věra Tepličková: Život s introvertným dieťaťom, manželom alebo rodičom
  7. Martin Pollák: Generácia Alfa
  8. Mária Melková: Moje deti, Tvoje deti, naše deti - mýty o živote v zošívaných rodinách
  1. Lucia Nicholsonová: Otvorený list Kaliňákovi juniorovi 101 712
  2. Lucia Nicholsonová: List zápasníkovi Véghovi 80 453
  3. Ivan Čáni: Korčokovský magor. 41 321
  4. Martin Krsak: Slovensku nebude nikto diktovať! …ani zahraničie, ani zákony SR 34 117
  5. Marek Mačuha: Chudobní dôchodcovia? 31 733
  6. Boris Šabík: Zvláštne ticho po katastrofách 20 641
  7. Yevhen Hessen: Mobilizačný zákon: čo on znamená pre Ukrajincov v zahraničí? 18 840
  8. Lucia Nicholsonová: List ministerke s hollywoodskym úsmevom 12 771
  1. Yevhen Hessen: Mobilizačný zákon: čo on znamená pre Ukrajincov v zahraničí?
  2. Monika Nagyova: Úprimné pozdravy z Bratislavy: Sex v meste na slovenský spôsob
  3. Jiří Ščobák: Ivan Korčok dnes promluvil před Starou tržnicou v Bratislavě (video)
  4. Yevhen Hessen: Telegram ako zdroj konšpirácií, dezinformácií a propagandy?
  5. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 77. - Arktída - Ostrov Wrangel - miesto, kde sa začína ruský deň
  6. Post Bellum SK: Osobnosť, ktorú sme si nepripomenuli...
  7. Yevhen Hessen: Ukrajinských utečencov sa pýtajú "Prečo nie ste na fronte", ale utečencov z iných krajín sa na to nepýtajú?
  8. Jiří Ščobák: Ivan Korčok zvítězí, protože má něco, co Pellegrini nemá a nikdy mít nebude!
SkryťZatvoriť reklamu