SME

K vlastenectvu majú deti viesť školy. Mnohé tak už robia

Ministerstvo školstva nedávno navrhlo, aby školy doplnili svoje programy a učili o krásach a dejinách svojich regiónov. Regionálna výchova však nie je nová.

Používať veľké slová o vlastenectve deti odrádza. Oveľa dôležitejšie je poukazovať na bohatstvo, ktoré nás obklopuje. Nesmieme im to však predkladať ako na zlatom tanieri, deti to musia objavovať sami, hovoria učitelia.Používať veľké slová o vlastenectve deti odrádza. Oveľa dôležitejšie je poukazovať na bohatstvo, ktoré nás obklopuje. Nesmieme im to však predkladať ako na zlatom tanieri, deti to musia objavovať sami, hovoria učitelia. (Zdroj: ILUSTRAČNÉ FOTO – ARCHÍV ZŠ PONIKY)

Školy majú žiakov viesť k vlastenectvu. Nedávno im ministerstvo školstva navrhlo, aby doplnili svoje školské programy a učili o krásach a dejinách svojich regiónov. Mnohé to však už dávno robia. Žiaci napríklad vytvárajú slovník nárečia obce alebo regiónu.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

BRATISLAVA. Učitelia by pri výchove žiakov mali upozorniť na významných rodákov ako Milan Rastislav Štefánik či Andy Warhol, prírodné a kultúrne krásy zapísané v zozname UNESCO či dejiny vlastnej obce. Odporučilo im to ministerstvo školstva, ktoré vedie Ján Mikolaj z SNS.

SkryťVypnúť reklamu

Školy tam majú viesť mládež k vlastenectvu, budovať v nich národnú identitu a pripomínať kresťanské tradície. Hovorkyňa rezortu Dana Španková povedala, že ide o prierezovú tému, ktorá by súvisela s viacerými predmetmi.

Mnohé školy pritom regionálnu výchovu do vyučovania zahrnuli už dávnejšie, iné vlani pri zmenách štátneho vzdelávacieho programu. Hovoria, že práve ňou deťom otvárajú dedovizne. „Žiaci sa na prácu minulých generácií učia pozerať inak,“ hovorí Anton Daubner, riaditeľ Základnej školy Zázrivá.

Dejepisárka Dana Bittóová zo Slanca tvrdí, že nie je pravda, že by dnešné deti nevedeli nič o regióne, v ktorom žijú. „Aj v minulosti, aj dnes sa nájdu ľudia, ktorí v histórii usilovne pátrajú, aj takí, ktorým na nej nezáleží.“

Vo všetkých týchto školách výchovu k vlastenectvu či k tradičnej ľudovej kultúre nedeklarujú, jednoducho sa snažia u detí prebudiť zvedavosť.

SkryťVypnúť reklamu

Drevenica aj nárečové slová

V Zázrivej regionálnu výchovu a ľudovú kultúru začali učiť už pred desiatimi rokmi. Pridali sa k niekoľkým desiatkam škôl, ktoré vytvorili združenie pedagógov zo škôl s týmto vyučovaním. Garantom projektu bola vtedy Katedra histórie z Fakulty humanitných vied Univerzity Mateja Bela v Banskej Bystrici.

„Regionálne prvky sme začali využívať v takmer všetkých vyučovacích hodinách,“ povedal Daubner. „Učím prírodovedu, a keď sme mali preberať geologickú stavbu Slovenska, išiel som so žiakmi do prírody, a látku som im názorne priblížil na geologickom vývoji a stavbe Zázrivej.“

Priamo v škole sa deti môžu zoznámiť so životom svojich predkov. Jednu chodbu premenili na oddychový kútik v štýle dreveníc, na druhej chodbe je zmenšená maketa zázrivskej drevenice aj s pôvodným interié〜rom. „Smejeme sa, že po rokoch to bude možno jediná pôvodná chalupa v Zázrivej.“ Na chodbe sú pôvodné zázrivské nárečové slová so spisovnými slovami, ktoré často zaskočia aj starých rodákov.

SkryťVypnúť reklamu

„My aj dnes regionálnu výchovu chceme učiť ako niečo, s čím žije celá škola. Máme napríklad úspešný detský folklórny súbor Zázrivček, hoci sa bránime tomu, aby sa ľudová kultúra chápala len ako folklór,“ povedal Daubner.

Vysvedčenia predkov

V Základnej škole v Slanci v okrese Košice-vidiek učia regionálnu výchovu druhý rok, v piatom ročníku. „Ak sa žiakom vytvorí priestor a čas, sú schopní vnímať a nasávať nové poznatky najmä na základe vlastných skúseností, zážitkov, čo uplatňujem najmä v dejepise,“ povedala Dana Bittóová.

Históriu Slanca začali spoznávať priamo na hradnom kopci. „Teraz zbierame historické dokumenty a predmety, ktoré sa venujú histórii školstva v Slanci a okolí. Žiaci nosia ukázať vysvedčenia svojich predkov, ktoré sami vyhľadávajú v domácnostiach.“

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Školáci v Liptovskom Jáne chodia do všetkých okolitých spádových dedín, z ktorých chodia deti do školy. „Starostovia nás majú radi, deťom sa neraz ujdú aj sladkosti,“ hovorí riaditeľka Jana Pivková. Tento týždeň sa vybrali pešo do neďalekej Závažnej Poruby, rodiska básnika Milana Rúfusa.

Vlani spracovali kaštiele v rodnej obci. „Na literatúre hľadali zdroje v knižnici a v informačnom centre, na informatike spracovali fotky na PC, na výtvarnej kaštieľ maľovali, na slohu o ňom písali,“ povedala Pivková.

Starí rodičia na vyučovaní

V Základnej škole v Ponikách sa v túto stredu na prváckych až štvrtáckych hodinách mohli zúčastniť aj starí rodičia. V škole bol deň otvorených dverí spojený s dňom jabĺk a starí rodičia vnúčencom prišli ukázať a porozprávať o prepojení regiónu s jablkami. „Veľmi sa nám to osvedčilo,“ povedala riaditeľka Mária Janovčíková.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Aj v tejto škole majú regionálnu výchovu a ľudovú kultúru už siedmy rok, jej prvky sa prelínajú viacerými predmetmi. „Naše deti sa za ten čas napríklad naučili ctiť si také remeslá, ktoré už skončili. Dali sme im možnosť priamo na vyučovaní vyrábať metly, hrable, vyšívať krivou ihlou, naučiť sa variť typické ponické kapustové a zemiakové jedlá, piecť chlieb,“ hovorí Janovčíková.

Onedlho v dedine otvoria expozíciu Národopisného múzea Ponickej dediny. Učiteľky ju na podnet obecného úradu pripravili cez prázdniny.

Žiaci sa stali reportérmi

TRSTENÁ. Na reportérov sa hrajú štvrtáci zo Základnej školy Rudolfa Dilonga v Trstenej a spoznávajú tak kraj, v ktorom žijú. Zo svojich potuliek nakrúcajú už tretie DVD. Rovnako ako dve predchádzajúce poslúži ako pomôcka pri vyučovaní.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Prvé video spred dvoch rokov, ktoré deti s pomocou svojich učiteľov nakrútili aj nastrihali, bolo o Trstenej, druhé o viacerých zaujímavostiach Oravy. Zachytili na ňom zuberecký skanzen aj Oravský hrad.

Hlavnými témami tretieho DVD sú pltníctvo na Orave, rašelina v Suchej Hore, hrad Strečno a dedinka Čičmany. Na všetky filmy prispel nadačný fond Slovak Telekom.

„Spájame vlastivedu so slovenským jazykom, čítaním a niekedy pridáme aj prírodovedu. Deti si samy vyhľadávajú všetky informácie o spracovávanej téme,“ hovorí učiteľka Eva Ragalová.

Deti robia všetko, čo majú v náplni práce aj profesionáli. Nakrúcajú, robia rozhovory, pripravujú scenár, ôsmaci potom nafilmované materiály strihajú a robia z nich jeden film.
Majú na to dva mesiace, spracovať jednu tému trvá aj viac ako týždeň. „Deti si musia najskôr vyhľadať informácie, až potom môžeme vyraziť do terénu. DVD by sme mali mať dokončené do decembra,“ hovorí Ragalová.

SkryťVypnúť reklamu
reklama
Hotový film môžu použiť aj pedagógovia na iných školách. „Je to veľmi dobrá učebná pomôcka. Ak napríklad teraz potrebujem deťom povedať niečo o Trstenej, pustím im DVD a z neho sa všetko dozvedia,“ povedala učiteľka.

Naďa Kališová


Ako vychovať vlastencov

  • Štátny pedagogický ústav v júni pripravil návrhy, ako učiť o vlastenectve
    podľa predstáv ministerstva školstva.
  • Každá škola by napríklad mala svoj vlastný deň školy. Žiaci by pripravili program
    z národných básní, piesní a pod.
  • Významné udalosti či štátne sviatky by si mohli školáci pripomínať podobne. Škola
    by mohla pripraviť program aj ku Dňu vzniku SR alebo ku Dňu učiteľov.

(or)

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Najčítanejšie na SME Žena

Komerčné články

  1. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  1. Kalamita v Markovej spracovaná v súlade so zákonom
  2. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  3. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  4. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  5. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni
  6. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  7. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  8. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 16 875
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 793
  3. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 5 860
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 5 400
  5. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 4 232
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 2 722
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 275
  8. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 1 897
SkryťVypnúť reklamu
reklama
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Simona Mištíková

Riaditeľka PR agentúry a lektorka soft skills.


Veľkonočné tradície majú mnoho podôb.


Pavol Juračka
Katarína Del Rio a Bianka Urbanovská zo ZA SEBA, o.z.

Agresora najviac prekvapí, keď obeť neostane ticho.


29
Nepečený cheesecake s ovocím.

Rýchly cheesecake bez pečenia je lahodný a osviežujúci. V tomto článku nájdete recepty aj tipy na cheesecake bez zapínania rúry.


redakcia SME ženy
reklama
  1. Tomáš Mikloško: Ako (ne)cítiť svoje emócie
  2. Zuzana Pelaez: O plakaní, čakaní a platení alias o slovenskom, britskom a kolumbijskom zdravotníctve.
  3. Zdravotní Klauni: Posledná klauniáda pre Lenku
  4. Ján Karas: Keď moc nemá tvár: Prebudenie tých, ktorí mlčia na hrane autority a toxického riadenia
  5. Gabriela Sabolová: Ako Aničke takmer zakázali riadiť auto
  6. Liga za ľudské práva: Adriana Mesochoritisová: Dobre mienené rady môžu byť pre ženy v násilných vzťahoch nebezpečné
  7. Matúš Radusovsky: Rôzne druhy medu a ich benefity
  8. Michaela Witters: Čo za ľudí vychováva deti, ktoré dokážu niekomu takto ublížiť?
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 104 978
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 71 384
  3. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 46 327
  4. Rado Surovka: Raši dostal padáka 32 506
  5. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 22 024
  6. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 21 726
  7. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 20 067
  8. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente. 9 571
  1. Věra Tepličková: Spevy sobotné alebo Vybrala sa Martina na púť priamo do Ríma
  2. Tupou Ceruzou: Transakčná daň
  3. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  4. Marcel Rebro: Slovenské drony na ukrajinskom nebi
  5. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  6. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  7. Tupou Ceruzou: Medvede
  8. Tupou Ceruzou: Mr. Business
SkryťZatvoriť reklamu