Keď sa vydáte z Ľubľanskej kotliny na juhozápad smerom k prístavu Terst, otvorí sa pred vami pestrá scenéria typických krasových útvarov. Pozdĺž cesty sa čoraz hustejšie pri sebe začnú vyskytovať vápencové kamene a skalné bloky a tiež rieky, ktoré si tu našli cestu do podzemia. Smrekové lesy vystriedajú borovice a borievky a namiesto rovných polí tu nájdete typické vyhĺbeniny „vrtača". Vznikli prelomením jaskynných stropov. Nebuďte prekvapení, keď v nich objavíte malé pestovateľské oázy - na dne „vrtačí" sa zhromažďuje najkvalitnejšia pôda. Pre cestu do Slovinska autom môžete zvoliť diaľnicu - v tomto prípade rátajte s poplatkom za týždennú známku vo výške 15 € (450 Sk) - alebo romantickú starú cestu, ktorá sa zarezáva priamo do krasových skál. Ekologickejšou možnosťou je nasadnúť na vlak vo Viedni. Spiatočný lístok do Ľubľany vás vyjde približne 133 € (4000 Sk). Odtiaľ sa do Postojnej či do Terstu môžete vypraviť vlakom alebo autobusom. Užitočné linky na ubytovacie zariadenia všetkých druhov nájdete na stránke www.slovenia.info.
Jaskynný raj
Na území Slovinska sa v podzemí skrýva viac ako osemtisíc jaskýň. Región Kras preslávili najmä rozsiahle jaskynné komplexy a najväčšia, Postojnská jaskyňa pod mestom Postojna. Objavil ju v roku 1818 Luka Čeč, ktorý tu začal i ako prvý sprevádzať turistov. Ľudská noha však do jaskyne vkročila už omnoho skôr - na jej stenách sa našli nápisy z 13. storočia, no iné archeologické nálezy sa datujú až 50-tisíc rokov do minulosti.
Po príjazde do hlbín zeme špeciálnym vláčikom vás sprievodca prevedie kúzelným podzemným rajom plným kvapľov všemožných tvarov. Charakteristickým pre Postojnskú jaskyňu je útvar z takmer priehľadného vápenca, ktorý pripomína zhrnutý záves. Jednotlivé jaskynné údolia sú spojené mostami, ktoré tu vystavali zajatci počas druhej svetovej vojny. Jaskyňa vtedy slúžila ako sklad zbraní talianskych fašistov.
Jazero, ktoré mizne
Ak patríte medzi nadšených milovníkov zveri, iste vás poteší pohľad na najznámejšiu človečiu rybičku - slepého macaráta jaskynného. Toto zvláštne ružové stvorenie, o ktorom si ľudia v minulosti mysleli, že ide zaručene o dračie mláďa, sa v chladnom prostredí jaskýň dožíva i sto rokov. Celkovo tam žije 84 druhov živočíchov, ktoré by ste nenašli nikde inde na svete. Obdivovať ich môžete vo viváriu hneď pri vchode do Postojnskej jaskyne, otvorenom každý deň.
Ďalšou špecialitou regiónu Kras je trblietavé jazero Cerknica. Lepšie povedané, trblieta sa len dovtedy, kým nezmizne. Ide totiž o intermitentné, teda nestále jazero, ktoré sa napĺňa vodou z jesenných dažďov a jarného odmäku. Vtedy sa stáva najväčším jazerom Slovinska. Potom sa v máji či v júni, no niekedy aj v strede zimy, stratí bez stopy. Preto ak ho chcete vidieť ešte tento rok, teraz je tá správna chvíľa vydať sa na cestu!
Ako chutí Kras?
Cestovateľov, ktorí si Kras chcú vychutnať telom aj dušou, zrakom i chuťovými pohárikmi, isto potešia početné krčmičky a ekofarmy. Priam povinné je ochutnať typický miestny pršut. Ten sa najprv namáča v oleji a korení a následne rok a pol suší na prudkom vetre zvanom burja. Tí „polievkoví" by zasa nemali vynechať jótu - hustú a voňavú špecialitu s kyslou kapustou a fazuľou. Čo sa týka výberu z nápojového lístka, existuje jediná správna voľba: červené víno teran, ktoré sa pestuje a predáva len v Krase.
Takto posilneným vám už nič nebude brániť v tom, aby ste sa vydali smerom k Terstu do mestečka Lipica. Vo svete sa preslávila šľachtením lipicanov, elegantných bielych koní určených na prísnu drezúru. Stajne si môžete prejsť po vlastných so sprievodcom, alebo na chrbte koňa, ktorý (ne)mal to šťastie a neprešiel náročným výberom na ďalšie šľachtenie. Najlepšie lipicany totiž prežijú svoj život v nevľúdnom režime, úplne podriadenom šľachtiteľským zámerom.
Priamo v Lipici môžete prekročiť talianske hranice a cestovať, keď aj nie na kraj sveta, aspoň na kraj Krasu. Ten sa v Taliansku končí v podobe vysokých bielych skalísk, ktoré sa stretávajú s morom v Terstskom zálive. Medzi strmými kameňmi sa občas mihnú malé pláže, akou je napríklad Sistiana. Pobrežné cesty vás zavedú späť na kopce, z nich je podľa domácich za slnečného počasia dovidieť až do Benátok.
Ako sa dostať do Krasu?
4 naj jaskyne, ktoré musíte vidieť:
Postojnská jaskyňa - najväčšia v Slovinsku
Škocjanská jaskyňa - od roku 1986 zapísaná v zozname svetového dedičstva UNESCO
Planinská jaskyňa - najväčšia vodná jaskyňa krajiny
Vilenica - najstaršia turistami navštevovaná jaskyňa na svete