BRATISLAVA. Tak ako musia byť spôsobilí na výkon povolania vodiči či žeriavnici, budú musieť svoju duševnú spôsobilosť na výkon pedagogickej či odbornej práce od 1. novembra preukazovať aj noví učitelia. Zamestnávateľovi sú už povinní predložiť nielen potvrdenie o telesnej spôsobilosti, ale aj o duševnej.
Potvrdenie zamestnanec získa len z rezortu zdravotníctva. „My sme nešli cestou českého ministerstva školstva, ktoré prijíma potvrdenia zo svojho rezortu,“ povedal poradca ministra školstva Zdenko Krajčír.
Zamestnávateľ môže potvrdenie žiadať aj dodatočne, ak má dôvodné podozrenie, že sa zdravotná spôsobilosť zamestnanca zmenila. „Vtedy už znáša náklady zamestnávateľ,“ hovorí Krajčír.
Minister školstva Ján Mikolaj povedal, že vstupné potvrdenia od lekára sú požiadavkou praxe. „Bolo niekoľko situácií, keď sa vyskytli prípady nesprávnej práce s mládežou.“ Ak sa učitelia či odborní pracovníci tešili, že im zamestnávateľ po pätnástich rokoch súvislého výkonu pedagogickej činnosti alebo výkonu odbornej činnosti prispeje na desaťdenný rekondičný alebo liečebný pobyt, budú si musieť ešte počkať. „Tento paragraf vstúpi do platnosti až od 1. januára 2012, keď na túto starostlivosť dostanú školy peniaze,“ upresnil ministrov poradca Zdenko Krajčír. Pred krátkym časom inšpekcia riešila prípad učiteľky, ktorá kolegov obviňovala zo sexuálnych vrážd, podpaľačstva, napojenia na teroristické skupiny, fotografovania pre erotické časopisy a podobne. Psychiatrickému vyšetreniu sa podrobila až po zásahu orgánov činných v trestnom konaní. Učiteľka, ktorá učila 20 rokov, napokon zo školy odišla. Otázkou je, či sa v inom regióne opäť nezamestnala v školstve.
Inšpekcia súhlasí
Štátna školská inšpekcia potvrdzuje, že dostáva sťažnosti na nevhodné správanie pedagógov k žiakom.
„Prešetrovanie sťažností a informácie od riaditeľov škôl potvrdzujú, že za katedrami sa vyskytujú aj niektorí psychicky narušení pedagógovia. Nájdu sa takí, ktorí žiakom nadávajú, zosmiešňujú ich, terorizujú, urážajú ich rodičov, používajú fyzické tresty, psychicky ich týrajú,“ povedal školský inšpektor Ľuboš Tužinský. Upozornil však tiež, že duševné zdravie pedagógov výrazne ovplyvňuje narastajúca agresivita žiakov aj niektorých rodičov.
Inšpektor sa domnieva, že ani po novom nebude pre riaditeľa školy jednoduché vysloviť dôvodné podozrenie o zmene zdravotného stavu, zamestnanca prinútiť ísť na psychiatrické vyšetrenie a primäť odborného lekára, aby zamestnávateľa pravdivo a úplne informoval o jeho zdravotnom stave. „Otázkou je aj to, ako budú lekári posudzovať 'duševnú spôsobilosť vo vzťahu k výkonu činnosti', ktorú zákon bližšie nešpecifikuje,“ povedal Tužinský.
Školy sa nebránia
Nový zákon riaditeľom škôl prikazuje zabezpečiť pedagogickým a odborným zamestnancom v pracovnom čase najmenej raz ročne preventívne psychologické poradenstvo. Majú prejsť tréningom predchádzania a zvládania agresivity, sebapoznania a riešenia konfliktov. „Ak riaditeľ uzná a má finančné prostriedky, môže sa tak udiať aj viackrát,“ povedal Krajčír.
Školy neprotestujú, ale nevedia si predstaviť, ako poradenstvo zabezpečia. Riaditeľ Emil Šimonovič zo Základnej školy Ľudovíta Štúra v Modre povedal, že čakajú na vykonávacie predpisy. V Základnej škole Jánošovka v Čiernom Balogu podľa riaditeľky využijú psychologické centrum v Brezne. Riaditeľka Marta Bäuerová zo Základnej školy v Brestovanoch si asi pomôže školskou psychologičkou.
Krajčír hovorí, že záleží vyslovene na manažérskych schopnostiach každého riaditeľa. Ak má škola vlastného psychológa, môže poradenstvo zabezpečovať priebežne a dokonca individuálne pre každého pedagogického a odborného zamestnanca. Škola môže využívať aj služby centra pedagogicko-psychologických služieb, objednať si klinického psychológa a podobne.
Psychológovia: Konečne
Učitelia potrebujú psychologickú starostlivosť, zhodujú sa psychológovia. „V školách sedí plno problémových detí, s ktorými je ťažké pracovať. O duševné zdravie učiteľov sa väčšinou nikto nestará,“ povedala Ivana Juráčková, ktorá pôsobí ako školská psychologička v Modre.
Mária Balážová z Výskumného ústavu detskej psychológie a patopsychológie považuje psychohygienu učiteľov v školách za neuveriteľne podceňovanú. „Rozhodne som za to, aby učitelia na dobrovoľnej báze mali prístup k vzdelávacím programom v oblasti vlastného duševného zdravia,“ povedala. „Nie som však za plošné príkazy, pretože to by sa skôr mohlo obrátiť proti myšlienke.“
Kúpele pre učiteľov budú až od roku 2012
Ako sa niektorí v triedach správajú
Štátna školská inšpekcia vyšetrovala už nejednu sťažnosť na nevhodné správanie pedagógov voči žiakom. Niektorí
sa dokážu správať hrubo.
Častujú žiakov nadávkami: obsahujú najmä názvy zvierat (koza, krava, somár) a stupne mentálnej retardácie (debil, imbecil, idiot), prípadne i ďalšie, mimoriadne vulgárne (špinavec, buzerant).
Zosmiešňujú: „Tá farba na vlasy ti rozum vyžrala.“
Urážajú rodičov: ukážka zo sťažnosti: „Sťažujem sa na nevhodné správanie pani učiteľky XY, ktorá vyučuje môjho syna. Na moju otázku, ako sa môj syn správa v škole, mi odpovedala: Furt pi...e. Keďže som nemohol takejto odpovedi uveriť, spýtal som sa jej ešte raz a ona mi to znovu zopakovala.“
Majú na hodinách nevhodné vyjadrenia voči rodičom:
„Narobili si deti a potom sa o ne nestarajú.“
„Keď nechávajú deti doma, ostanú tupé ako ich rodičia.“
Používajú fyzické tresty: ukážka zo sťažnosti: „Na hodine nemčiny učiteľka fyzicky napadla môjho syna, pričom ho štyrikrát udrela do tváre, chytila ho za vlasy, ťahala ho za ne a pritom mu mykala celou hlavou.“
Týrajú psychicky: ukážka zo sťažnosti: „Moje peklo sa začalo hneď v prvom ročníku. Chémiu ma učila profesorka P........á. Je to asi najnepríjemnejšia žena, akú som v živote stretla. Dodnes si neviem vysvetliť, prečo si vybrala práve mňa, ale keď sme sa prvýkrát stretli, jej prvé slová boli: „Ty túto školu neskončíš!“ Skúšala som sa s tým vyrovnať a vydržala som to skoro dva roky. Ale jej psychické týranie bolo také veľké, že som to nevydržala, v druhom ročníku som sa nervovo zrútila a bola som odkázaná na lieky. Ja som to našťastie prežila, ale podarilo sa mi to len vďaka rodičom, ktorí o mojom probléme vedeli a pomohli mi doštudovať na inej škole. Tam som skončila s vyznamenaním a s jednotkou z chémie, hoci pre profesorku P........ú som bola neschopná študentka, ktorá nemá právo navštevovať ich školu.
Zdroj: Štátna školská inšpekcia
Duševne týrať môže aj učiteľ učiteľa