Kedy zasiahnuť?
Aj najlepší súrodenecký vzťah býva okorenený občasnými hádkami. Sú súrodenci, ktorí sa takmer nehádajú a sú deti, ktoré sa s bratom či sestrou hádajú denne. Vtedy rodič nevie, či urobil chybu vo výchove a či do konfliktu zasiahnuť alebo nechať deti, nech si svoje spory vyriešia medzi sebou.
"Hádky medzi súrodencami bývajú takmer v každej rodine. V niektorých prípadoch sú „okorenené“ nielen nadávkami, ale aj fyzickým útokom. Vtedy by mal rodič rozhodne zasiahnuť. Naopak bežné, obyčajné spory, ktoré si deti vyriešia medzi sebou v priebehu niekoľkých minút je lepšie nechať tak. Súrodenci sa totiž musia naučiť riešiť rôzne nepríjemné situácie a vychádzať spolu. Ak sa do každej drobnosti zamieša rodič, deti sa na jeho pomoc spoľahnú a bez autority sa neskôr spravidla nedokážu na ničom dohodnúť," vysvetľuje psychológ Dr. Maroš Majko.
V žiadnom prípade nie je hádka medzi ratolesťami chybou rodičov. Chybou je, ak rodič nesprávne zasiahne alebo nespravodlivo trestá. Napriek tomu, že súrodenecké konflikty vyzerajú pre vonkajšieho pozorovateľa veľmi nepríjemne, vzťahu medzi deťmi neškodia. Tak, ako aj my dospelí mnoho nezhôd medzi sebou riešime hádkami, robia to i naše deti. "Navonok môžu deti spolu súperiť a hádať sa, no niekde v sebe majú svojho „protivníka“ veľmi radi. Takýto tréning im môže pomôcť v budúcnosti napríklad pri riešení partnerských či iných konfliktov," obhajuje súrodenecké hádky psychológ.
Ak má rodič pocit, že do riešenia konfliktu predsa len musí zasiahnuť, najjednoduchším riešením je malých nespratníkov od seba oddeliť, kým sa neupokoja. Ostane nestranný a spravidla deti po chvíli na nezhody zabudnú.
Trestať či nie
Nedávny autoritatívny štýl výchovy považoval hádku medzi súrodencami za neposlušnosť, za ktorú nasledoval trest. Hľadať pôvodcu hádky a primerane ho potrestať je takmer nemožné. Často sa automaticky stáva vinníkom starší súrodenec či trest sa "spravodlivo" rozdeľuje medzi všetkých účastníkov konfliktu.
"Rodič, ktorý nebol pri spore od začiatku, nemôže byť objektívny. Nájsť vinníka je príliš náročná úloha a vždy sa bude niekto cítiť sklamaný a porazený. Ak rodič potrestá obe deti, mal by byť trest skôr symbolický. Rodič by sa mal snažiť byť spravodlivý a netrestať automaticky staršie dieťa s tvrdením "ty máš mať rozum"," vysvetľuje úskalia kolektívnej viny či viny staršieho súrodenca psychológ.
Nespravodlivé tresty môžu dieťa popudiť voči rodičovi ako autorite, ktorá trest udeľuje, alebo voči súrodencovi, ktorého považuje za vinníka vzniknutej situácie. Z toho môže vyplynúť ďalší konflikt - rodičia i deti sa ocitnú v začarovanom kruhu.
Čo sa za mladi naučia...
Deti sa zväčša hádajú kvôli maličkostiam - hádky nemajú dlhé trvanie a hnev na súrodenca tiež nie. No to, že deti riešia svoje konflikty medzi sebou im ukazuje možnosti, ako spolu vychádzať, čoho sa vyvarovať a kedy treba druhému ustúpiť.
Drobné konflikty vybavia deti určitými skúsenosťami do budúcnosti. Podľa psychológa "je potrebné si uvedomiť, že ľudia žijúci v spoločnej domácnosti prekonávajú každodenné starosti aj radosti. Je nereálne, aby nikdy neprišlo k nejakému sporu. Rovnako je to aj so súrodencami. Každý človek je totiž osobnosť, ktorá má svoje potreby, pohľad na svet a povahu. Človek sa však musí postupne naučiť s druhými vychádzať. V tom mu pomôžu hlavne skúsenosti, ktoré nebývajú vždy prijemne."
Hádajú sa vaše deti medzi sebou? Ako riešite súrodenecké konflikty? Poraďte ostatným v diskusii...