SME
reklama

Koľko liekov potrebujeme

S prichádzajúcim chrípkovým obdobím chodíme častejšie do lekárne, aby sme si kúpili niečo na potenie, proti kašľu, nádche a prípadne na posilnenie imunity. Naozaj to všetko naše telo potrebuje?

Rok čo rok prežívajú tisícky ľudí s príchodom sychravého jesenného počasia rovnaké príznaky - bolesti hlavy, kĺbov, nádchu, kašeľ, prípadne zvýšené teploty. Väčšina z nás neuteká hneď k lekárovi, ale najprv si zájde do lekárne a pokúsi sa svojpomocne zvládnuť tento stav nejakým voľnopredajným liekom. Lenže - ktorý z nich je pre nás ten pravý?

Na pultoch lekární nájdeme množstvo tabletiek, sirupov, kvapiek. Je lepšie vybrať si zvlášť prípravok na horúčku, kašeľ a na nádchu alebo uprednostniť multifunkčný prípravok? Ak chceme mať istotu, že pri výbere nesiahneme vedľa, mali by sme sa najprv poradiť s lekárnikom. „Klientov sa vždy pri konzultácii pýtame, či sa neliečia na nejaké chronické ochorenia," tvrdí vedúca bratislavskej lekárne Signum Drahomíra Repíková.

„Napríklad prípravky s obsahom fenylefrínu nie sú vhodné pre ľudí so zvýšeným krvným tlakom, ani pre pacientov, ktorí sa liečia na štítnu žľazu. Diabetici by zase nemali užívať lieky, ktoré sú osladené cukrom a acylpyrín môže v prípade alergickej reakcie na tento liek spustiť krvácanie z nosa. Obsahuje totiž dráždivý alergén - kyselinu acetylsalicylovú. Niektorí ľudia sú dokonca alergickí aj na paralen. Tí by nemali užívať ani coldrex, lebo tieto prípravky obsahujú niektoré identické zložky."

V dnešnej dobe, keď je čím ďalej tým viac ľudí alergických na rôzne chemikálie, nie sú takéto prípady žiadnou výnimkou. Bohužiaľ, to že sme alergickí na určitý liek, väčšinou zistíme až potom, keď ho užijeme. V každom prípade, ak sa po užití nejakého liečiva necítime dobre, nemali by sme viac pokúšať osud a radšej uprednostniť iný preparát. „Prijateľnou alternatívou pre ľudí s vysokým tlakom je napríklad anopyrín, ktorý má navyše tú výhodu, že nedráždi žalúdočnú stenu," odporúča Drahomíra Repíková.

Pri užívaní voľnopredajných liekov platí samozrejme rovnako ako pri tých na predpis, že treba dodržiavať dávkovanie a zbytočne nekombinovať viac preparátov s podobným účinkom. Ak si dáme, povedzme coldrex, nemá zmysel dopovať sa ešte acylpyrínom alebo paralenom. „Dávka jedného lieku by sa nemala kombinovať s dávkou druhého," upozorňuje lekárnička. „Medzi jednotlivými dávkami treba dodržať odstup štyri až šesť hodín."

Nie je kašeľ ako kašeľ

Pri výbere lieku proti kašľu záleží najviac na tom, v akom štádiu sa ochorenie práve nachádza. Suchý dráždivý kašeľ, ktorý sa väčšinou objavuje v počiatočnom štádiu, sa môže časom zmeniť na vlhký, pri ktorom pacient vykašliava hlieny. Tieto odlišné štádiá si vyžadujú aj odlišné lieky. „Ak sme práve v akomsi medzištádiu a nevieme svoje ťažkosti presne opísať, môžeme sa rozhodnúť pre prírodné liečivá, ktoré pôsobia na všetky typy kašľa, alebo pre homeopatické prípravky," odporúča Drahomíra Repíková. Či uprednostníme tabletky, sirup, alebo kvapky, to záleží len na nás. Množstvo liekov sa vyrába v rôznych formách a pacient sa môže rozhodnúť pre tú, ktorá je pre neho najprijateľnejšia. Pokiaľ ide o výber liekov proti nádche, tie by nemali užívať bez konzultácie s odborníkom pacienti s vysokým krvným tlakom. Obsahujú totiž látku pseudoefedrín, a tá môže zhoršiť zdravotný stav ľudí, ktorí trpia na srdcovo-cievne ochorenia.

Príroda verzus chémia

Kto nechce svoje telo zaťažovať chémiou, pre toho sú určite prijateľnejšou alternatívou lieky vyrobené z prírodných výťažkov. „V poslednom čase sa najmä ako prevencia osvedčili preparáty z echinacey, ktoré pomáhajú zvyšovať imunitu hlavne v oblasti dýchacích ciest a z hlivy ustricovitej," tvrdí lekárnička. U detí je vhodné podávať detské prípravky alebo homeopatiká, ktoré sa výborne osvedčujú aj u tehotných žien.

„Niektoré homeopatické prípravky sú vhodné aj ako prevencia," odporúča lekárnička. „Napríklad podľa štúdií, ktoré sa robili v materských školách, sa zistilo, že preventívne podávanie homeopatík dokáže znížiť chorobnosť až o tridsať percent, čo má vo veku, keď sa deti prvýkrát stretávajú s mikróbmi, zásadný vplyv na ich zdravie." V niektorých európskych krajinách, napríklad vo Francúzsku, preplácajú užívanie homeopatických liekov poisťovne, u nás sa to však zatiaľ nedeje. A keďže výber toho, čo si kúpime v lekárni, určite ovplyvňuje stav našej peňaženky, väčšina Slovákov stále uprednostňuje tradičné lieky a čoraz menej investuje do prevencie.

„Počas krízy sme zaregistrovali najmä zníženie predaja multivitamínových prípravkov," konštatuje Repíková. To by samo osebe nemuselo znamenať pre naše zdravie žiadnu tragédiu, keby sme tento deficit vyrovnali prísunom čerstvého ovocia a zeleniny. Ak však šetríme aj na na kvalite stravy a zároveň vynechávame očkovanie proti chrípke, potom sa nám môže stať, že sa jedného dňa prerátame. Vírusové a bakteriálne ochorenia, ktoré nás strašia na jeseň, nemusia mať vždy len nevinný priebeh, ktorý dokáže vyriešiť pár voľnopredajných liekov.

Iný kraj, iný mrav

Kým u nás vedú v predaji voľnopredajných liekov prípravky na prechladnutie, v Spojených štátoch amerických sú to tabletky na chudnutie. Vo všeobecnosti platí, že čím bohatšia krajina, tým viac voľnopredajných liekov si ľudia kupujú nielen na riešenie chorobných stavov, ale aj ako prevenciu alebo na riešenie menej závažných ťažkostí, ako sú napríklad problémy s pokožkou alebo s nadváhou.

Ako si pomôcť bez liekov

Keď cítime, že na nás niečo „lezie", nemusíme hneď utekať do lekárne. Niekedy stačí vyskúšať pár osvedčených domácich receptov:

  • Odpočinok v posteli - teplo a pokoj pomôžu organizmu nazbierať sily na boj s infekciou.
  • Horúce tekutiny - ideálne sú bylinkové čaje, do ktorých môžeme pridať trochu medu, prípadne kvapku alkoholu. Potom sa treba po uši zabaliť do perín a riadne sa vypotiť.
  • Slepačia polievka - okrem toho, že výborne chutí, pomáha nám zbaviť sa hlienov.
  • Kloktanie s teplou slanou vodou - pomôže proti bolesti v krku.
  • Gáfrová alebo mentolová masť - keď si ju natrieme na prsia a zabalíme sa do tepla, dokáže uvoľniť hlieny.
SkryťVypnúť reklamu
reklama

Najčítanejšie na SME Žena

reklama

Komerčné články

  1. Špičkové pokrytie v záhrade či v pivnici? Takto internet rozšírite do každého kúta
  2. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  3. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  4. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  5. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  6. Do ZWIRN OFFICE sa sťahuje špičková zubná klinika 3SDent
  7. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur
  8. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár
  1. Leťte priamo z KOŠÍC a dovolenkujte na najkrajších plážach
  2. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  3. Výlet 2 v 1: Jednou nohou na Slovensku, druhou v Rakúsku
  4. Ahoj, TABI! Kto je záhadný digitvor?
  5. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  6. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  7. Dobrovoľníci z MetLife vysadili nové stromy a kríky
  8. MISSia splnená. Projekt Kesselbauer ožíva spokojnými majiteľmi
  1. Fellner otvorene: Manželka mi vyčítala, že zo mňa nič nemá 30 706
  2. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár 16 598
  3. Do utorka za vás uhradia polovicu exotickej dovolenky 16 532
  4. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur 10 808
  5. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu 10 010
  6. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové? 9 960
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur 7 634
  8. McDonald's reštaurácia Košice Jazero ukončuje svoju prevádzku 6 605
reklama
SkryťVypnúť reklamu
reklama
SkryťVypnúť reklamu
reklama
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
reklama
  1. Unicef Slovensko: Inšpirujúce ženy a ich úloha pri formovaní lepšieho sveta
  2. Mária Melková: U ocka upratovať nemusím! Čo s rozdielnymi pravidlami v dvoch domovoch po rozvode.
  3. Mária Melková: Moje dieťa ku mne po rozvode odmieta chodiť. Čo mám robiť?
  4. Věra Tepličková: Krehké deti alebo Keď blogerka vybočí zo zaužívaných koľají
  5. Lucia Nicholsonová: Načo sa zahadzovať s deťmi? Obzvlášť s tými chudobnými?
  6. Věra Tepličková: Život s introvertným dieťaťom, manželom alebo rodičom
  7. Martin Pollák: Generácia Alfa
  8. Mária Melková: Moje deti, Tvoje deti, naše deti - mýty o živote v zošívaných rodinách
  1. Ivan Čáni: Korčok vybuchol – Pellegrini ho zožral zaživa. 45 761
  2. Ivan Mlynár: Fašistický sajrajt Tomáš Taraba, je už zamotanejší, ako nová telenovela. 13 520
  3. Peter Bolebruch: Každa rodina bola podvedená o 80 tisíc v priemere. Ako podviedli vidiek a ožobráčili ľudí o role a pozemky? Kto je pozemková mafia? 13 384
  4. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat 11 256
  5. Janka Bittó Cigániková: Drucker to vyhlásil 1. februára, Dolinková to stále zdržiava. Stáť nás to môže zdravie a životy 8 373
  6. Michael Achberger: Vitamínový prevrat, o ktorom lekári mlčia: Ako lipozomálne vitamíny menia pravidlá! 8 348
  7. Miroslav Galovič: Nezalepený dopis víťazovi prezidentských volieb 8 128
  8. Ján Šeďo: Malý cár : "Uvedomme si, že máme 2 atómové elektrárne". Vážne ? 6 424
  1. Pavol Koprda: Demografia a voľby - čo sa zmenilo od roku 1999
  2. Jiří Ščobák: Ivan Korčok aktuálně zvítězil ve facebookové diskusi nad Petrem Pellegrinim!
  3. Jiří Ščobák: Velikonoce jsou výborné na podporu Korčoka na sociálních sítích! Pojďme do toho! ❤
  4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 76. - Arkdída - Vilkitský a Ušakov, ktorí sa zaslúžili o posledné arktické objavy
  5. Yevhen Hessen: Teroristický útok v Moskve a mobilizácia 300 000 Rusov
  6. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat
  7. Monika Nagyova: Synom, ktorí svoje matky nešibú
  8. Yevhen Hessen: Postup pri zdaňovaní príjmov pre odídencov z Ukrajiny
SkryťZatvoriť reklamu