BRATISLAVA. Mnoho stredných škôl svojim študentom ani neoznámilo, že nemusia maturovať z cudzieho jazyka. Máloktorá má na webovej stránke informáciu, že náhradou za maturitnú skúšku z niektorého zo šiestich jazykov môže byť medzinárodný jazykový certifikát.
Hoci sa o zmene vedelo už vlani, študenti na možnosť, ktorú im dala od septembra novelizovaná vyhláška ministerstva školstva, reagujú dosť rozpačito.
„Očakávali sme, že o náhradnú maturitu bude medzi štvrtákmi veľký záujem, ale opak je pravdou. Šancu využijú dvaja naši žiaci a dve žiačky z cirkevného gymnázia,“ hovorí angličtinárka z Gymnázia Ivana Kraska v Rimavskej Sobote Marianna Boršová. Potešili sa tretiaci, certifikát ich chce získať tridsať.
Ani na Gymnáziu v Myjave sa podľa riaditeľky Danky Michálkovej tento rok nenašiel maturant, ktorý sa chce preukázať certifikátom. Na Strednej priemyselnej škole v Považskej Bystrici zo 156 maturantov plánuje možnosť využiť iba jeden študent, povedal riaditeľ Tibor Macháč. Na Gymnáziu v Tornali žiaci o zmene vôbec nevedeli.
Úplne inak reagovali maturanti zvolenského Gymnázia Okružná. Z 52 štvrtákov si podľa riaditeľky Anny Herrmannovej až 19 maturitu nahradí certifikátom z francúzskeho a anglického jazyka.Jazykové školy a inštitúty zatiaľ nepocítili zvýšený záujem stredoškolákov o medzinárodne uznávané certifikáty. BRATISLAVA. Ani jedna z oslovených inštitúcií, ktorá sa zaoberá výučbou cudzích jazykov, zatiaľ nepotvrdila zvýšený záujem študentov o medzinárodné certifikáty. Skúšky sa konajú dva- až trikrát ročne. Jazyková škola Albion v Banskej Bystrici podľa riaditeľky Sone Šebovej sama propaguje možnosť nahradiť si maturitu z jazyka certifikátom na školách. „Zatiaľ je to dosť rozpačité. V zimnom semestri sa nám na skúšky prihlásilo 12 maturantov, vykonajú ich ešte pred Vianocami.“ So záujmom tretiakov počítajú v jarných termínoch. Aj riaditeľ Štátnej jazykovej školy na Plzenskej ulici v prešove Martin Hudák predpokladá, že tretiaci sa preberú na jar. „Treba si uvedomiť, že jazykový certifikát je určený len pre najšikovnejších, je náročný na vedomosti. Aby ho študent získal, musí splniť 60-percentnú hranicu úspešnosti.“ Dve tretiny zapísaných v tejto škole tvoria stredoškoláci a žiaci základných škôl druhého stupňa. Do nitrianskeho EKU Inštitútu jazykovej a interkultúrnej komunikácie sa na náhradu maturity chodia pýtať, ale to je zatiaľ všetko, povedal riaditeľ Anatolij Dovičenko. „Sú k novej forme dosť nedôverčiví, dokonca aj v samotných školách.“ Skúšky sa robia na jeseň, na prelome rokov a v júni. Ceny sa pohybujú od 80 do 150 eur.
Skúšky ponúkajú aj školy
Certifikáty si dnes už môžu študenti urobiť aj priamo v niektorých školách.
Skúšku IESOL City&Guilds môžu vykonať priamo v škole študenti Gymnázia Ivana Kraska v Rimavskej Sobote. Ponúka sa im aj ďalšia možnosť. Pobočka Štátnej jazykovej školy je na gymnáziu a štátnu skúšku z angličtiny či nemčiny by mohli študenti urobiť v neďalekom Lučenci. Naj〜bližší termín je však až v máji 2010, takže napriek výnimke, ktorú tohtoročným maturantom vyhláška udelila, to už nestihnú.
Chýbajú pokyny
„Potrebovali by sme mať jednoznačné stanovisko ministerstva, aby sme mohli informovať rodičov a žiakov. Tiež nevieme, aký postoj k uznaniu náhrady maturitnej skúšky z cudzieho jazyka budú mať vysoké školy v prijímacom konaní,“ povedala Marta Rácová, riaditeľka nitrianskeho Gymnázia Golianova a podpredsedníčka Asociácie riaditeľov štátnych gymnázií .
„Chýba metodický pokyn, ako sa budú certifikáty prepisovať do maturitného vysvedčenia a či sa uvedú ich výsledky, ako sa to robilo s nemeckým certifikátom Sprachdiplom.“
Hovorkyňa ministerstva školstva Dana Španková povedala, že certifikáty budú samostatnou prílohou maturitného vysvedčenia. Ich úroveň sa nebude do vysvedčení rozpisovať. Škola iba potvrdí, že certifikát je náhradou maturitnej skúšky.
Nejasnosti podľa viacerých riaditeľov ovplyvnili aj postoj a záujem žiakov. Niektorí rodičia deťom radia, aby zostali pri klasickej maturitnej skúške a vysvedčení, ktoré má uznávanú hodnotu a tradíciu.
Certifikátom nedôverujú
Na nitrianskom gymnáziu využilo možnosť nahradiť si maturitnú skúšku do septembrového termínu osem študentov. Rácová uznala sedem certifikátov, šesť z nich sú vysvedčenia o štátnej jazykovej skúške. „Jeden nemecký jazykový certifikát vydaný Viedenskou univerzitou som neuznala, lebo nie je v zozname vybraných inštitúcií podľa prílohy k vyhláške.“
Riaditeľka hovorí, že už predtým v škole uznávali nemecký jazykový certifikát KMK II. stupňa. „Máme aj študentov, ktorí vysvedčenie o štátnej jazykovej skúške nechcú využiť ako náhradu za maturitu. Berú to ako bonus, chcú klasické maturitné vysvedčenie, sú presvedčení, že má trvalú hodnotu. Mne sa ich postoj páči.“
Mnoho rodičov sa certifikátov bojí aj preto, lebo úroveň jazykových škôl je rôzna. Medzinárodné skúšky však majú prísne pravidlá.
„Skúška IESOL City&Guilds sa objednáva z Londýna, podobne ako testy externej časti maturitnej skúšky z Národného ústavu certifikovaných meraní asi štyri týždne dopredu,“ vysvetľuje Boršová. „Garantom je City&Guilds of London, kde ich kvalifikovaní hodnotitelia aj opravujú.“
Ako si uľahčiť maturitu
Študent, ktorý si chce nahradiť maturitnú skúšku z cudzieho jazyka jazykovým certifikátom, musí o to písomne požiadať riaditeľa školy.
Žiaci, ktorí už certifikát majú, tak mali urobiť do 15. septembra, ale môžu aj neskôr.
Certifikát riaditeľ školy uzná, iba ak ho vydala niektorá z inštitúcií oprávnených ministerstvom školstva.
Certifikát musí byť najmenej na úrovni náročnosti B2, respektívne B1 a vyššej, podľa Spoločného európskeho referenčného rámca.
Žiaci, ktorí si certifikát robia v jesenných alebo zimných termínoch jazykových škôl či iných inštitúcií, musia
riaditeľa požiadať, aby ho uznal do 31. januára 2010.
Certifikát treba predložiť do 1. marca 2010.
Ak uchádzač pri skúške neuspeje, môže riaditeľa školy do 31. januára 2010 požiadať o vykonanie maturitnej skúšky z jazyka.
Žiak musí spolu so žiadosťou predložiť overený preklad certifikátu do slovenčiny.
Riaditeľ školy je povinný žiaka vyrozumieť do 7 dní.
Certifikát nesmie byť starší ako dva roky pred termínom maturitnej skúšky.
Záujemcov čakajú na jar