Vidíme ich čoraz častejšie. Zvláštne skupinky turistov s palicami, pripomínajúcimi lyžiarske. Novodobý trend sa nazýva
Nordic Walking.
Korene športu by sa dali nájsť u obyvateľov akýchkoľvek hôr na svete, ktorým napadlo uľahčiť si výstup a zostup po svahu obyčajnými drevenými palicami. V deväťdesiatych rokoch minulého storočia oprášil chôdzu po horách fínsky bežkár Matti Heikkilä, vymyslel nový tréningový program a športu dal nové meno. Netrvalo dlho a chodci s paličkami sa vyrojili v rakúskych a vo švajčiarskych Alpách, v amerických Kordillerách či na japonskej Fudži. Stačilo iba šesť rokov, ale len v Európe sa dali narátať tri milióny nadšencov. Podobne ako pri lyžiarskych paliciach, aj palica na Nordic Walking musí mať vhodnú dĺžku. Ak ju uchopíme za rúčku, naše rameno a predlaktie by mali zvierať približne 95-stupňový uhol. Dĺžka sa dá vypočítať aj matematicky, podľa našej výšky, ktorú vynásobíme číslom 0,66. Pokročilejší chodci si výšku palice určia koeficientom 0,68 a 0,70. Pre začiatočníkov sú však najvhodnejšie teleskopické palice s nastaviteľnou výškou, aby si človek mohol nájsť dĺžku, aká mu vyhovuje. Cenovo nás vyjdú od 15 eur za palice pevnej dĺžky až do 130 eur za veľmi ľahké a zároveň pevné celokarbónové kusy, ktoré sa dajú zložiť a uskladniť v ruksaku.
Šport pre každého
„Niekomu sa môžu zdať paličky ako oštara, ktorá sa len zbytočne pletie pod nohy, no práve vďaka nim sa pri chôdzi zapájajú takmer všetky svaly,“ vysvetľuje tajomstvo tohto typu chôdze Emília Fajthová, ktorá tomuto športu prepadla pred piatimi rokmi a dnes spravuje webstránku, venovanú Nordic Walkingu.
„Chôdza s paličkami je pri dodržaní správnej techniky takmer o polovicu efektívnejšia než obyčajná chôdza. Nordic Walking odľahčuje najmä nohy a namiesto nich sa namáhajú široké brušné svaly, ale aj chrbtové svaly a svalstvo v okolí krčnej chrbtice. Chôdza s paličkami navyše šetrí naše kĺby, pretože náraz nohy na zem je absorbovaný palicou a kĺbmi rúk. Aj preto sa tento druh športu odporúča starším ľuďom trpiacim osteoporózou a ďalšími ochoreniami opornej sústavy. Ďalším dôležitým argumentom hovoriacim v prospech Nordic Walkingu, je jeho priaznivý vplyv na srdcovo-cievny systém. Srdce sa namáha neporovnateľne menej ako napríklad pri behu, pritom aktivita svalov je viac-menej rovnaká a pri správnej technike spáli človek rovnaké množstvo kalórií ako pri behu.“
Najväčšou výhodou chôdze s paličkami je to, že je vhodná a dostupná takmer pre každého. „Nordic Walkingu sa dokonca venujú aj ľudia s umelými kĺbmi,“ hovorí Fajthová a dodáva, že pri závažnejších zdravotných problémoch nezaškodí poradiť sa o tomto druhu pohybu s lekárom.
Potrebná výbava
Na rozdiel od iných športov si Nordic Walking nevyžaduje nákladnú výbavu ani špeciálne upravený terén. Postačí pohodlná turistická obuv s ohybnou podošvou a špeciálne palice. „Obyčajné lyžiarske palice v žiadnom prípade nestačia,“ upozorňuje Fajthová. „Pri kúpe si treba dať tiež pozor, aby sme si ich nezmýlili s trekingovými, ktoré sú pre Nordic Walking úplne nevhodné. Okrem špeciálne tvarovanej rúčky a kovového hrotu s gumenou koncovkou je dôležité, aby mali akúsi ‚rukavičku‘, do ktorej vsunie chodec ruku a v momente, keď úplne uvoľní zápästie, zostane palica medzi jeho palcom a ukazovákom.“
Ako na to
Aj tie najmodernejšie palice s najväčším množstvom vymožeností sú nám nanič, ak ich nevieme správne používať. „Ak vykročíme pravou nohou, dopredu vysunieme ľavú ruku a naopak, aby sa zabezpečila opačná rotácia trupu k panve. Palicu dávame dopredu maximálne po úroveň chodidla opačnej nohy. Keď je ruka s paličkou vpredu, palicu pevne uchopíme do dlaní. V momente, keď sa ruka ocitne za naším trupom, dlaň s palicou uvoľníme, paličku švihom prenesieme dopredu a dlaň zavrieme,“ vysvetľuje Fajthová a zároveň dodáva, že správny postup sa dá najlepšie osvojiť podľa názornej ukážky na internete.
Výber správnej palice
Výhody Nordic Walkingu
aktivuje a posilňuje 90 % všetkých svalov,
v porovnaní s klasickou chôdzou spáli o 40 % viac kalórií,
šetrí naše kĺby,
znižuje riziko trombózy a zlepšuje elasticitu ciev,
okysličuje vnútorné orgány, hlavne pľúca a mozog,
zvyšuje aeróbnu výdrž, zlepšuje srdcovú činnosť a upravuje krvný tlak,
uvoľňuje chrbtové a krčné svalstvo, pôsobí priaznivo pri bolestiach chrbta aj hlavy,
posilňuje imunitný systém,
aktivuje metabolizmus, pôsobí priaznivo pri cukrovke typu I a II,
odbúrava stres a únavu.