SME

Využite čaj v boji proti jesennej melanchólii

Čo môže byť príjemnejšie počas sychravých jesenných dní ako horúca šálka čaju? Ak si ju pripravíte z voňavých byliniek, urobíte niečo nielen pre svoju pohodu, ale aj pre zdravie.

Najlepší bylinkový čaj


Príprava bylinkových čajov je veľmi jednoduchá a podobná skoro pre každú bylinku. Na jednu šálku potrebujeme dve až tri čajové lyžičky byliniek, ktoré zalejeme horúcou vodou a necháme pod pokrievkou vylúhovať šesť až desať minút. To platí, aj keď chceme zmiešať viaceré bylinky do jedného čaju. „Určite neodporúčam lúhovať bylinky dlhšie ako štvrť hodiny,“ odporúča vedúca bratislavskej Čajovne Zelenej Tary Renata Vrabčeková.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

„Obsahujú totiž látky, ktoré účinne pôsobia na organizmus, a keby bol čaj príliš intenzívny, mohol by nám uškodiť.“ Niektoré bylinky môžu byť návykové, preto je dobré nepiť stále len odvar z jednej rastliny, lepšie je rôzne čaje striedať. A hoci bylinkové čaje sú určite pre naše telo zdravšie ako rôzne sladené a chemicky dochucované nápoje, aj pri ich konzumácii platí, že všetkého veľa škodí. Viac ako dve-tri šálky denne by sme nemali piť. Zvyšok pitného režimu je dobré doplniť čistou vodou. Aby mal bylinkový čaj čo najlepší účinok, mal by sa piť vlažný. „Žalúdok potrebuje teplo, aby mohol harmonicky pracovať,“ upozorňuje Renata Vrabčeková. „Preto by sme mali piť teplý čaj, nie horúci ani studený.“

SkryťVypnúť reklamu

Medovka lekárska
Upokojí a zlepší chuť do jedla


Táto bylinka s výrazne citrónovou vôňou má silné antivírusové a antibakteriálne účinky. Medovka je jedna z mála byliniek, ktoré sa môžu piť dlhodobo. Dokáže pôsobiť ako sedatívum, a tak priaznivo vplývať na nervovú sústavu, je vhodná pri stavoch vyčerpanosti, nespavosti, depresii, migréne a pri poruchách trávenia. V kombinácii s ľubovníkom upokojuje nervy, s mätou pôsobí proti žalúdočným problémom.

Rumanček pravý
lieči zápaly


Patrí medzi liečivé rastlinky, ktoré sa u nás využívajú už celé storočia. Jeho protizápalové účinky poznali aj naše praprababky. Rumančekový čaj pôsobí blahodarne pri bolestiach brucha, zažívacích ťažkostiach a bolestivej menštruácii. Zmierňuje kŕče v tráviacom trakte a nadúvanie. Môžu ho piť aj deti. Žiaľ, patrí medzi alergény, preto sa neodporúča piť ľuďom so sklonmi k alergickým reakciám. Obklady z rumančeka majú hojivý účinok na kožu a podráždené oči.

SkryťVypnúť reklamu

Mäta prieporná
osvieži a ochladí


Lístky mäty obsahujú vysoký podiel mentolu, vďaka čomu majú príjemný ochladzujúci účinok. Preto nám mätový čaj chutí najmä v lete. Ale aj na jeseň nám môže výborne poslúžiť, najmä ak máme chrípku, lebo dokáže znížiť horúčku. Mätový čaj celkovo ochladzuje organizmus, aj keď ho pijeme teplý. Okrem toho zlepšuje chuť do jedla, je vhodný pri ochoreniach žalúdka a pôsobí protizápalovo pri ochoreniach horných dýchacích ciest.

Lipový kvet
pomôže pri kašli


Zmierňuje typické chrípkové ochorenia a prechladnutia, podporuje potenie, uvoľňuje hlieny, mierni kašeľ a tíši kŕče. Rozpúšťa hlieny, a preto pôsobí hojivo pri zápaloch dýchacích ciest. Kvet lipy má zároveň podporný vplyv na vylučovanie žalúdočnej šťavy. Podporuje tvorbu žlče a uvoľňuje kŕče tráviaceho traktu.

SkryťVypnúť reklamu

Materina dúška
zlepší dýchanie


V tejto bylinke sa nachádza silica s obsahom tymolu a karvakrolu, ktorá má veľmi silné dezinfekčné, antibakteriálne účinky. Čaj z materinej dúšky pôsobí priaznivo pri chorobách dýchacích ciest, uľahčuje vykašliavanie a tlmí dráždenie na kašeľ. Je dobré piť ho pri chrípke a iných vírusových ochoreniach, pri ktorých je dobré sa vypotiť. Okrem toho odstraňuje nervové napätie, bolesť hlavy a depresie, pôsobí proti krvácaniu ďasien a vďaka silicovým zložkám, ktoré obsahuje, osvieži dych.

Maté
povzbudí a posilní


Na rozdiel od väčšiny byliniek, ktoré majú relaxačné účinky na organizmus, exotická rastlinka, ktorá je pôvodom z Brazílie, má vďaka vysokému obsahu teínu silné povzbudzujúce účinky. Dokonca dokáže nahradiť aj kávu. Odporúča sa piť napríklad študentom, ktorí sa potrebujú učiť počas skúškového obdobia dlho do noci alebo duševne pracujúcim ľuďom, ktorí trpia psychickou únavou. Okrem toho obsahuje množstvo zdraviu prospešných vitamínov, minerálnych látok a posilňuje imunitný systém.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Najčítanejšie na SME Žena

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Tvorivé háčkovanie aj 30 otázok pre Hanu Gregorovú
  2. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody
  3. Budúci lesníci opäť v teréne: S LESY SR vysadia les novej generá
  4. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  5. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  6. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  7. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  8. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 102 911
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 21 690
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 11 471
  4. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 7 491
  5. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 6 665
  6. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 5 319
  7. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 4 589
  8. Šaca - centrum robotickej chirurgie na východe Slovenska 4 522
SkryťVypnúť reklamu
reklama
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
reklama
SkryťZatvoriť reklamu