SME

Jeseň nemusí patriť melanchólii

Kto povedal, že sa na jeseň musíte trápiť melanchóliou, chrípkami a zníženou imunitou? Nechajte si poradiť od odborníkov, ako si užiť toto krásne ročné obdobie v pohode a v perfektnej kondícii.

(Zdroj: ISIFA)

Kto povedal, že sa na jeseň musíte trápiť melanchóliou, chrípkami a zníženou imunitou? Nechajte si poradiť od odborníkov, ktorí vás naučia, ako si užiť toto krásne ročné obdobie v pohode a v perfektnej kondícii.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Miroslava Šimková
tanečná lektorka

Ideálnym spôsobom, ako bojovať proti jesennej únave a znovu nadobudnutým tukovým vankúšikom, je tanečná aktivita. Pravidelné racionálne stravovanie, menšie porcie päťkrát denne v kombinácii s cvičením, respektíve tancovaním, doslova prebytočné kilá roztopia. Cvičenie doma alebo v posilňovni môže byť časom skôr stereotypom ako pôžitkom, tanec však vďaka vyplaveným endorfínom prináša okrem radosti a dobrej nálady aj dobrú fyzickú kondíciu, vytvarovanú postavu a mladistvý vzhľad. Ak si chcete zároveň vytvarovať svaly, vhodný je dance forming, čo sú tanečné prvky spojené s cvikmi zameranými na špeciálne svalové partie, ktoré obyčajne nie sú posilňované.

Môj tip, ako efektívne odbúravať nadbytočné tuky na Jeseň:

Proti jesennej únave a ukladaniu tukových vankúšikov je dobre spojiť príjemné s užitočným. Telu prospieva beh v lese, čím nielen spaľujete zbytočné kalórie, ale sa vám okysličuje i mozog a vy sa cítite opäť ako znovuzrodená. Starším ročníkom odporúčam bicyklovanie v prírode, pri ktorom si môžu vychutnať krásne podvečery babieho leta. S prichádzajúcim ochladzovaním netreba podľahnúť syndrómu „nabaľovania medvedice”. Určite je lepšie vyraziť do boja za udržanie ťažko nadobudnutých letných centimetrov.

SkryťVypnúť reklamu

Jana Šrámeková
dermatologička, 1. laserové a dermatokozmetické centrum, www.ldc.sk


Do bronzova opálená, krásne vypnutá pokožka sa začne po 2 – 3 týždňoch po návrate z dovolenky meniť na suchú, jemne sa olupujúcu. Má zhrubnutý a drsnejší povrch s viac viditeľnými vráskami. Slnko kožu veľmi vysúša a jej základným obranným mechanizmom proti poškodeniu UV-žiarením je nielen zmnoženie pigmentu melanínu, ale i zhrubnutie povrchovej rohovej vrstvy. Vplyvom UV-žiarenia vznikajú v koži voľné radikály, ktoré vedú k predčasnému starnutiu, vráskam, k ochabnutiu pokožky, k zhrubnutiu kožného reliéfu, k nepravidelným pigmentáciám a rozšíreným cievkam.

Môj tip na starostlivosť o pleť po lete:

V domácom prostredí pomôže jemný píling a kvalitné hydratačné krémy. Vhodné je upraviť pitný režim a jesť dostatok zeleniny a ovocia. Minimálne raz za mesiac si dopriať odbornú masáž s maskou u kozmetičky. Pod dohľadom odborníkov môžeme podstúpiť niekoľko nenáročných medicínskych zákrokov, ktoré prinesú výraznejší efekt. Na zhrubnutejšiu pleť je vhodná mechanická mikrodermabrázia pomocou mikrokryštálov, ktorá odstráni povrchovú vrstvu kože a zjemní a rozžiari pleť. Pre suchšiu pokožku je úžasný Jetpeel – prístroj, ktorým sa povrchová vrstva pokožky odstráni a pleť rehydratuje.

SkryťVypnúť reklamu

Peter Minárik
odborník v oblasti poradenstva pre obezitu, výživu a zdravý životný štýl z Centra zdravia a výživy OnLife


Nemám dôkazy, že by bezbrehé jedenie bolo sezónne a že by sme na jeseň viac priberali. Hovorí sa síce, že ľudia majú v lete menší pocit hladu, viac pijú, konzumujú väčšie množstvo ovocia, nemajú takú neprekonateľnú chuť na salámu či slaninku. Keď z tohto režimu plynule prejdú do obdobia husacích hodov, majú pocit, že sa viac prejedajú. No ak niekto má tento zlozvyk, má ho po celý rok a rovnako dobre môže pribrať aj na letnej all-inclusive dovolenke alebo počas veľkonočných sviatkov. Otázka preto skôr znie, či človek dokáže prekonať motívy k prejedaniu a nájsť správnu cestu, ako svoju životosprávu zmeniť.

Môj tip, ako (ani) na jeseň nepribrať:

Dajme si záležať, aby sme nevynechávali raňajky ani desiate. Dôležité je, aby boli v každom jedle dňa zastúpené bielkoviny. Väčšina z nás sa pri „nepriberaní“ či chudnutí predovšetkým bojí hladu. Dostatok bielkovín je jedným z princípov redukčného stravovania. Ku kúsku mrkvy či jablka si teda na desiatu pridajme jogurt alebo tvaroh. Salámy, klobásy nahraďme chudou šunkou, mastné syry zase nízkotučným tvarohom alebo tvarohovými syrmi.

SkryťVypnúť reklamu

Ochrana pred chrípkou
Beata Miháliková, praktická lekárka pre dospelých, Železničná nemocnica a poliklinika Bratislava


Na jeseň sa čakárne praktických lekárov zaplnia pacientmi s chrípkami, angínami a nádchami. Môže za to sychravé a studené počasie, ktoré je ideálnym prostredím na množenie vírusov a baktérií. Jedným z dôvodov zvýšeného počtu ochorení je prozaický fakt, že po návratoch z prázdnin a dovoleniek narastá koncentrácia ľudí v obmedzenom priestore a vírusy sa tak ľahšie prenášajú. Na typické jesenné ochorenia sa najlepšie pripravíme primeraným oblečením, pravidelným otužovaním, pestrou stravou s dostatkom vitamínov a výživných látok.

Môj tip na ochranu organizmu v chrípkovom období

Nevetraná miestnosť je ideálnym prostredím na množenie baktérií a vírusov. Ak sme sa v nej ocitli spolu s človekom, ktorý kýcha a kašle, treba ju načas opustiť a dôkladne vyvetrať. Počas chrípkových období pomôžu aj zvýšené dávky vitamínu C, približne 700 mg denne. Netreba zabúdať ani na časté umývanie rúk. Veľmi účinné je aj očkovanie proti chrípke, ktoré je zvlášť vhodné pre starších ľudí, deti a osoby s ochoreniami kardiovaskulárneho systému a ďalšími závažnými ochoreniami. Pri prvých príznakoch chrípky alebo aj preventívne – po kontakte s chorým, je možná aj liečba antivirotikami, ako napríklad Relenza alebo Tamiflu. Účinná je, ak sa začne do 48 hodín. Ak sme sa chorobe predsa len nevyhli, pomôžu nám lieky ako Paralen Plus, Modafen, Coldrex, Theraflu alebo Stopgrip. Dôležitý je pitný režim a dostatok spánku, pretože iba oddýchnutý organizmus môže sústrediť svoje sily na zdolanie choroby. A, samozrejme, chorí by mali myslieť aj na určitú izoláciu, aby obmedzili šírenie chrípky.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Mária Sopková,
psychologička v oblasti klinickej a poradenskej psychológie, psychoterapeutka, www.narrativelife.sk


Prečo je jeseň obdobím depresií? Končí sa leto a prichádza čas zvýšenej pracovnej aktivity a záťaže. Predlžujú sa noci, krátia dni a menej slnečného svetla významne ovplyvňuje naše nálady. U ľudí, ktorí žijú v severnejších oblastiach, napríklad v Škandinávii, sa poruchy nálad dokonca vyskytujú častejšie. Zväčša sú sprevádzané zníženou aktivitou a poklesom energie. Sezónne depresie sa opakovane vracajú a prejavujú miernejšími alebo stredne ťažkými poruchami nálad. Trvajú kratšie obdobie, ale môžu byť pre človeka nepríjemné. Sprevádzajú ich pocity únavy, smútku či znížená radosť zo života. Depresia má svoje zákonitosti neurologického a biochemického charakteru, môže však závisieť aj od postojov a presvedčení človeka. Ak už vopred očakávame zmeny nálad v jesennom období, môže to ovplyvniť vnímanie a chápanie našich pocitov. Sme viac upriamení na svoje ťažkosti, pozorujeme symptómy a možno podliehame náladám skôr, než sa naozaj prejavia.

Môj tip, ako zvládnuť depresívnu náladu jesene:

Mali by sme pokračovať vo svojich aktivitách ako doposiaľ s vedomím prechodového obdobia. Možno nás budú tešiť menej, ale je dôležité, že ich zvládame. Doprajme si viac spánku, obohaťme stravu o esenciálne omega 3 mastné kyseliny (nájdeme ich napríklad v rybách) a robme to, čo nám prinášalo doteraz radosť. Stretávajme sa s priateľmi, športujme. Ľudia s ťažšími poruchami depresie by však mali vyhľadať odbornú pomoc lekára, aby zmiernili svoje ťažkosti a zlepšili kvalitu svojho života.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Kateřina Nová,
terapeutka – reflexologička a majiteľka Zen Asian Wellness Centra


Pri zdravotnej prevencii nedám dopustiť na masážne techniky z Ázie. Na rozdiel od našich klasických masáží sa nesústreďujú na jednotlivé svalové partie, ale na harmonizáciu organizmu ako celku. Terapeut sa sústredí na odblokovanie energetických blokov a stimuláciu vnútorných orgánov. Výborný efekt sa dá dosiahnuť reflexológiou, stláčaním jednotlivých akupresúrnych bodov na chodidle, ktoré sú prepojené s rôznymi časťami tela – žľazami s vnútornou sekréciou a dôležitými orgánmi. Skúsený masér tak dokáže cez chodidlá ovládať celé telo ako počítač. V chudobných krajinách ako Bangladéš, Srí Lanka alebo India nahrádza tento spôsob liečby klasickú medicínu. Dá sa ním napríklad liečiť hypertenzia, migréna, cukrovka, stres a povzbudiť imunita. Našincom by som v jesennom období, keď sa cítime unavení a uzimení, odporučila kombinovať túto techniku s masážou teplými bylinnými vankúšikmi. Sú naplnené voňavou aromaterapeutickou zmesou, v ktorej dominuje kurkuma, thajský zázvor, galanga, citronela a eukalyptus. Telo totiž lepšie reaguje na dotykovú stimuláciu, keď sa predtým uvoľní a prehreje. Vďaka bylinkám, ktoré dokážu nielen uvoľniť, ale aj osviežiť, človek nie je po masáži malátny, ale naopak, plný energie.

Môj tip na expresné uvoľnenie:

Osvedčila sa mi akupresúrna masáž dlaní pomocu golfovej loptičky. Stačí ju trochu postláčať tak, aby sa pritom vymasírovali brušká prstov a dlane. Tento malý trik pôsobí antistresovo, zaberá proti únave a dokáže zmierniť bolesti hlavy.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Najčítanejšie na SME Žena

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Tvorivé háčkovanie aj 30 otázok pre Hanu Gregorovú
  2. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody
  3. Budúci lesníci opäť v teréne: S LESY SR vysadia les novej generá
  4. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  5. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  6. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  7. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  8. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 103 013
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 21 710
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 11 502
  4. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 7 253
  5. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 6 685
  6. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 5 334
  7. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 4 611
  8. Šaca - centrum robotickej chirurgie na východe Slovenska 4 523
SkryťVypnúť reklamu
reklama
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Tomáš Mikloško: Ako (ne)cítiť svoje emócie
  2. Zuzana Pelaez: O plakaní, čakaní a platení alias o slovenskom, britskom a kolumbijskom zdravotníctve.
  3. Zdravotní Klauni: Posledná klauniáda pre Lenku
  4. Ján Karas: Keď moc nemá tvár: Prebudenie tých, ktorí mlčia na hrane autority a toxického riadenia
  5. Gabriela Sabolová: Ako Aničke takmer zakázali riadiť auto
  6. Liga za ľudské práva: Adriana Mesochoritisová: Dobre mienené rady môžu byť pre ženy v násilných vzťahoch nebezpečné
  7. Matúš Radusovsky: Rôzne druhy medu a ich benefity
  8. Michaela Witters: Čo za ľudí vychováva deti, ktoré dokážu niekomu takto ublížiť?
  1. Rado Surovka: Raši dostal padáka 81 099
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 65 798
  3. Martina Paulenová: Dozvedeli sme sa zlú správu 63 234
  4. Miroslav Daniš: Pec nám spadla, pec nám spadla, ktože nám ju postaví 15 599
  5. Otilia Horrocks: Odporné, príšerné, drzé, nechutné 12 138
  6. Juraj Kumičák: ...radšej choďte kravy pásť... 11 071
  7. Rastislav Šenkirik: SMER - pohlavné preukazy 10 066
  8. Peter Franek: Čo chcú Ficovi voliči. 9 446
  1. Marcel Rebro: Vojenský kaplán Askold: Machno a jeho chlapci sú mŕtvi. Pošlite drony, nech ich pomstíme
  2. Radko Mačuha: Ideme ďalej.
  3. Tupou Ceruzou: Hrádza proti progresivizmu
  4. Tupou Ceruzou: Trump vs. Čína
  5. Marcel Rebro: SMERácka kádrovačka
  6. Radko Mačuha: Fico vymenil Troškovú za Bombica.
  7. INESS: Ekonomika Ruska a tri vojnové roky
  8. Věra Tepličková: Býky za vlasť padajú, gule nám tu chýbajú
reklama
SkryťZatvoriť reklamu