SME

Šarkany nevládnu len detským srdciam

Pečené gaštany, burčiak, tekvice, pavúky-pútnici, šarkan. To sú typické symboly jesene. Pritom vietor fúka celý rok a šarkany si nepúšťajú iba deti.

Pečené gaštany, burčiak, tekvice, pavúky-pútnici, šarkan. To sú typické symboly jesene. Ktovie prečo sa v našich končinách medzi nimi ocitol ten posledný. Veď vietor fúka celoročne.

Ak sa povie „šarkan", pravdepodobne si ho predstavíte kosoštvorcového, vyškereného, s papierikmi na chvoste. Teda určeného pre radosť detí. Obmedziť svet šarkanov na hračku by bolo hrubo skresľujúce. Šarkany sú totiž potomkovia dynastie starej skoro tri tisícročia a okrem zábavnej úlohy plnili aj mnohé vážne úlohy. Napríklad rituálne, vojenské, vedecké. Alebo plašili vrabce nad ryžovými poliami. Prelomový škatuľový 3D šarkan, ako ho v roku 1863 vynašiel Austrálčan Lawrence Hargrave, inšpiroval dokonca prvé lietadlá, takže drakov majú v genotype aj najväčšie Jumbo Jety. Naopak, moderných šarkanov zasa inšpirovalo rogalo či pilotovateľný padák. Je to veľký a zaujímavý svet.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Dnešné „dospelácke" šarkany sú výlučne športové. Lietanie so šarkanmi zažíva vo svete renesanciu. Je zdravé, ekologické, vekovo neobmedzené a ak je drak veľký (niektoré majú rozpätie až štyri metre), človek sa pri jeho krotení aj riadne zapotí. U nás síce športové lietanie so šarkanom nemá veľkú tradíciu, ale vďaka internetu si môžeme zadovážiť všetko potrebné. Kategóriou samou osebe sú ťažné šarkany, ktoré slúžia na kajtovanie - po zemi, na vode alebo snehu. Na doskách, lyžiach, buginách.

obr_02.jpgKrotenie vetra je adrenalín. Po Európe sa celoročne konajú takzvané drachenfesty, dragon festivaly či po slovensky šarkaniády, na ktoré radostne chodia tisíce ľudí, celé rodiny, aby spolu vytvorili veľké predstavenie na oblohe. Číňania kedysi dávno verili, že cez lietajúcich drakov sú v spojení s Bohmi. My sme cez šarkanov v spojení s prírodou a to sa vždy ráta. Vďaka šarkanom sa môžeme na chvíľu aj my povzniesť nad každodenné starosti a užiť si trochu nefalšovanej radosti. Ponáhľame sa, hnaní neľútostnými termínmi.

SkryťVypnúť reklamu

Žijeme naše virtuálne životy na chatoch a facebookoch a zabúdame na prostú radosť z lietania. A nemusia to byť naše telesné schránky, čo sa vznášajú nad zemou v jesennom povetrí. Stačí, keď vypustíme šarkana a hneď sme ľahší. Na to, aby ste sa zabavili, naozaj nemusíte mať deti v predpubertálnom veku. Púšťanie veľkého štvorlanového draka je už riadny športový výkon, pri šarkanoch s rozpätím tri-štyri metre sa už treba aj poriadne zaprieť alebo hodiť na zem, aby človeka neodnieslo. Akrobatické figúry si zasa vyžadujú poriadnu zručnosť. U nás patrí púšťanie šarkanov k jesenným rituálom, ale pravda je taká, že lietať sa môže po celý rok, podmienkou je iba dostatočne silný vietor.


Šarkany nie sú biznis

Štefan Patyi šarkany predáva, aj keď hovorí, že to je skôr hobby, lebo u nás nemá púšťanie šarkanov takú tradíciu ako v zahraničí. Keď mala jeho dcéra asi päť rokov, ocitol sa na výstave, kde vystavoval ich výrobca, zapáčilo sa mu to a rozhodol sa, že ich začne dovážať, aby ich dcére nemusel vyrábať sám. „Šarkany sú skvelá vec," hovorí. „Rodina je pokope, na čerstvom vzduchu, aj keď pre mnohých rodičov to môže byť náročné. Jednoduchšie je posadiť dieťa k počítaču alebo ísť do nákupného centra."

SkryťVypnúť reklamu

obraz_04.jpgSvet šarkanov je veľký a umožňuje vyžitie najrôznejšieho druhu. Klasické jednolanové šarkany sú určené na zábavu. Sú pasívne, vznesú sa a ostanú vo vzduchu, môžeme ich aj priviazať o kolík. Dvojlanové už vyžadujú pilotovanie a interakciu, za to sa odmenia peknými figúrami. Tie najvyššie triedy sú zhotovené z hi-tech materiálov a možno s nimi robiť až akrobatické prvky. Šarkany majú skoro tritisícročnú tradíciu, ale stále je čo vymýšľať. Napríklad úplne aktuálnym hitom je šarkan Spy Kite s miniatúrnym digitálnym fotoaparátom. Spúšť je zabudovaná v rúčke, ovládanie je bezdrôtové. Takto si môžete robiť letecké zábery. Tento drak dostal v Austrálii ocenenie Hračka roka 2008 a v najbližšom čase má prísť aj na náš trh.

Vojna, veda

Domovom šarkanov je Ďaleký východ, kde majú dodnes bohatú tradíciu, napríklad čínske dračie slávnosti sú neodmysliteľnou súčasťou osláv čínskeho nového roka. V Japonsku boli v roku 1760 dokonca šarkany zakázané, lebo ľudia sa bavili púšťaním šarkanov a nechcelo sa im pracovať. Okrem dekoratívnej funkcie sa šarkany používali aj na vojenské účely - na pozorovanie, signalizáciu alebo v starých časoch aj na zastrašovanie nepriateľa.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

obr_01.jpgArmáde pomáhali aj pri meraní bezpečných vzdialeností a prieskume. Do vznešeného chrámu vedy sa šarkan dostal zásluhou fyzika Benjamina Franklina. Ten v rokoch 1748 - 1752 experimentoval so statickou elektrinou. Zviedol elektrický náboj z búrkových mrakov pomocou mokrej nite šarkana na kľúč, z ktorého potom priblížením k iným kovovým predmetom preskakovali iskry sprevádzané praskotom. Dúhoví krásavci podávali vedcom predĺženú ruku i pri skúmaní atmosféry

Umenie

Keď sa spomenú šarkany, spisovateľka Veronika Šikulová, dcéra spisovateľa Vincenta Šikulu, spozornie. „Môj tato mal strašne rád šarkany," spomína. „Raz jedného poskladal, bol českej výroby, kúpený v obchode, akože môjmu synovi Vincovi, a nakoniec ho púšťal on. Uletel, dva dni ho dával zo stromu v lese dolu. Aj nám ako deťom rád robil šarkana. Babral sa s ním celé dopoludnie, zháňal lepidlo a klinčeky, ale ten jeho vycerený šarkanisko nikdy poriadne neletel. Píšem o tom v poviedke Šarkan." Rudolf Sloboda napísal zasa poviedku o čiernom šarkanovi Čierna farba radosti. Vo filme Perníková věž je scénka so šarkanom, ktorý pohoršil slušných oteckov vďaka tomu, že do klasického tvaru chlapci domaľovali čiarku.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Šarkaniády

Šarkaniády, teda drachenfesty (dragon festivaly) sú na Západe veľmi rozšírené, len v Nemecku sa ich každoročne koná do dvadsať a chodia na ne tisíce ľudí. Najväčší európsky festival šarkanov je vo Fínsku na ostrove Fano. Tento rok sa konal 25. ročník. Aj u nás sa práve dnes o 14.00 začína v Devíne na hrade 4. ročník Šarkaniády. Súťažiť sa bude v siedmich kategóriách pod dohľadom poroty.

obraz_01.jpgHlavná cena bude udelená za najvyššie lietajúceho šarkana. „Na minuloročnej Šarkaniáde lietalo nad Devínom spolu stopäťdesiat prihlásených šarkanov, to je minimálne slovenský rekord," hovorí organizátor Pavol Murín. Voľný vstup na nádherný hrad Devín budú mať okrem šarkanov aj všetky rodiny so šarkanmi či inými lietajúcimi objektmi.

Už 10. ročník „majstrovstiev sveta v púščaní šarkanow" sa bude konať 24. októbra na letisku v Rozbehoch pri obci Cerová. Súťaží sa v troch kategóriách: Najrýchlejší štart, najbravúrnejší let a najkrajší šarkan. „Za deväť rokov sa z malej trampskej akcie stalo veľmi dobre navštevované podujatie," hovorí organizátor Mário „Mana" Kolár. „Teší ma, že každým rokom pribúda podomácky vyrobených šarkanov s výbornými letovými vlastnosťami." A kto bol minulý rok majstrom sveta? „To je jedno," hovorí Mana. „Všetci, ktorí prišli."

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Šarkany zblízka

Rozdelenie
Šarkany sa líšia podľa počtu lán. Najjednoduchšie sú jednolanové. Môžu mať tvar klasického diamantu, trojuholníka alebo delty, niektoré sú 3D s tvarom zvierat, lietadiel a podobne. Ďalším typom sú zábavné balónové objekty, ktoré sa nafúknu.
Dvojlanové sú už na rozdiel od jednolanových ovládateľné, môžeme s nimi robiť figúry. Ešte lepšie ovládateľné sú štvorlanové. Tu môžeme ovládať nielen kyvadlový pohyb do strán, ale aj otváranie a zatváranie zadnej hrany, čo zvyšuje manévrovateľnosť. Pilotovateľné šarkany majú tvar krídla alebo padáka.

Použitie
Jednolanové šarkany sú určené pre zábavu detí i dospelých, dvojlanové a štvorlanové pre aktívny pohyb. Veľké štvorlanové šarkany sa používajú ako vlečné na vode aj súši - s lyžami, skejtbordmi, snoubordmi, surfovými doskami alebo špeciálnymi trojkolesovými buginami (snow kiting na snehu, land kiting na súši, kitebording na vode).

Materiály
Na výrobu šarkanov sa používajú veľmi ľahké textílie zo špeciálnych umelých vlákien, ktoré sú veľmi ľahké - štvorcový meter váži od 28 do 42 gramov. Kostra je z laminátových alebo karbónových tyčiek. Začiatočníkom sa odporúčajú laminátové, ktoré sú ťažšie, ale pevnejšie - karbónové sú krehkejšie. Dôležité sú aj lanká - drahšie sú ľahšie, majú menší previs a drak je ovládateľnejší.

Vietor
Keď si kúpite šarkana, všimnite si odporúčanú silu vetra, buď v metroch za sekundu alebo balloch Beaufortovej stupnice. Klasické jednolanové lietajú pri 2 - 4 balloch, pilotovateľné až do 6 ballov.
(2 bally - vietor citeľný na tvári, lístie šumí, 4 bally - zdvíha prach a pohybuje slabšími konármi, 6 ballov - hýbe silnejšími konármi, používanie dáždnika je obtiažne.)

Dôležité poznámky
* Šarkana púšťajte pred prekážkou (stromy, domy) a nie za ňou - za prekážkou vznikajú turbulencie.
* So šarkanom nebežte. Ak je vietor taký slabý, že sa sám nevznesie do vzduchu, nemá to význam.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Šarkanie rekordy

  • Najmenší šarkan, ktorý skutočne lietal, mal dĺžku 5 mm.
  • Najdlhší šarkan na svete mal 1034 metrov.
  • Najväčší šarkan mal plochu 55 x 22 metrov.
  • Najrýchlejší šarkan dosiahol rýchlosť 193 km/h.
  • Najvyššie lietajúci šarkan dosiahol 3801 metrov.
  • Najvytrvalejší šarkan lietal 180 hodín.

Zdroj: www.kiteman.co.uk

Autor: Marián Jaslovský

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Najčítanejšie na SME Žena

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Tvorivé háčkovanie aj 30 otázok pre Hanu Gregorovú
  2. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody
  3. Budúci lesníci opäť v teréne: S LESY SR vysadia les novej generá
  4. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  5. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  6. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  7. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  8. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 102 911
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 21 690
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 11 471
  4. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 7 491
  5. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 6 665
  6. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 5 319
  7. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 4 589
  8. Šaca - centrum robotickej chirurgie na východe Slovenska 4 522
SkryťVypnúť reklamu
reklama
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
reklama
SkryťZatvoriť reklamu