Deti majú pred mnohými rodičmi v používaní internetu veľký náskok. Kým rodičia sa horko-ťažko zoznamujú s novými vymoženosťami, ktoré moderná doba prináša, deťom osvojovanie nových technológií nerobí žiadny problém. Práve preto rodičia nesmú zabúdať na staré známe "dôveruj ale preveruj", pretože deti si neuvedomujú nástrahy, ktoré na ne striehnu vo virtuálnom svete.
Na webe neustále pribúdajú nové možnosti trávenia voľného času. Za posledné roky si stále väčšiu popularitu získavajú sociálne siete. Najznámejšou a najpoužívanejšou je Facebook, sociálna sieť, ktorá pôvodne slúžila iba študentom Harvardskej univerzity, neskôr sa rozšírila na ďalšie univerzity a napokon - od augusta roku 2006 - sa k sieti môže pripojiť ktokoľvek. Jediná podmienka je vek nad 13 rokov.
Ak si aj vaše dieťa osvojilo heslo, že kto nie je na Facebooku, ten neexistuje, ľahko sa mohlo stať, že ho nezastavila ani podmienka veku. Jednoduchým pridaním roku, dvoch či piatich sa z vašich malých ratolestí stávajú aktívni užívatelia Facebooku pod vlastným menom či vám neznámou prezývkou. Napriek tomu, že autori siete prednastavili určité obmedzenia pre užívateľov mladších ako 18 rokov, práve týmto malým podvodom s vekom sa deti stávajú v sieti ešte zraniteľnejšími.
Zákazy nič nevyriešia
Cesta zákazu je asi tá najhoršia, akú môžete zvoliť. Najjednoduchšou formou kontroly vášho dieťaťa v sociálnej sieti je i vaša účasť. Pridajte si dieťa za priateľa a budete mať kontrolu nad jeho verejnou komunikáciou. Nebojte sa nových technológií, pokojne sa spýtajte i ratolesti, ak si s niečím neviete poradiť. Spolu si prejdite nastavenia súkromia na jednotlivých sieťach, upozornite dieťa, nech neodpovedá na žiadosti od neznámych užívateľov a na žiadosti od aplikácií, ktorým nerozumie. Napriek všetkým týmto opatreniam je dôležité, aby dieťa nezverejňovalo informácie, podľa ktorých rôzni užívatelia môžu zistiť osobné údaje o vás a vašom dieťati.
Ak ste aktívni užívatelia internetu, máte to so surfujúcimi ratolesťami jednoduchšie. Spoločne môžete riešiť problémy, ktoré pri využívaní rôznych služieb môžu nastať. No ani v tomto prípade nezaškodí, ak deťom občas pripomeniete hlavné zásady bezpečnosti pri používaní internetu.
Základné pravidlá bezpečnosti na internete a v sociálnych sieťach
zaujímajte sa o všetko, čo dieťa na internete robí, vysvetlite dieťaťu nástrahy, ktoré mu hrozia pri chatovaní či mailovaní s neznámymi ľuďmi - za deti sa môžu vydávať dospelí s nečestnými úmyslami,
vysvetlite dieťaťu, ako má reagovať pri pokusoch o sexuálne návrhy. Dôležité je dieťaťu veriť vždy, keď sa vám s niečím podobným zdôverí,
vysvetlite dieťaťu pravidlá slušného správania na internete - tak, ako do bežnej reči ani do internetovej komunikácie nepatria vulgarizmy a nadávky. Dieťa nikdy nemôže tušiť, ako na vulgárne vyjadrovanie zareaguje druhá strana,
vysvetlite dieťaťu, že ochrana súkromia a osobných údajov na internete je rovnako dôležitá ako v reálnej komunikácii. Zverejňovať informácie o tom, kam a na ako dlho sa rodina chystá odcestovať môže byť lákavé re potenciálnych nevítaných návštevníkov,
účasť v rôznych kvízoch môže byť tiež nebezpečná. Vyplnením kvízu povolíte absolútny prístup k svojmu účtu jeho autorovi, ktorý je pre vás neznámou osobou, rovnako by ste nemali ani vy ani vaše deti reagovať na výzvy neznámych aplikácií,
stanovte jasné pravidlá trávenia času pri počítači a na internete a vopred stanovte určité sankcie, ktoré budú nasledovať po porušení pravidiel, prístup k internetu zaheslujte, budete mať pod kontrolou čas, ktorý dieťa strávi na webe.
Deti (a rodičia) v sieti
Opýtali sme sa rodičov, či ich deti prepadli fenoménu Facebook:
Juraj, otec dvoch dcér: Obe dcéry sú na Facebooku pár mesiacov, nie dlhšie ako pol roka. Sledujem, čo robia, ale nijako pravidelne. Zo začiatku som to sledoval viac, ale keď som videl, že sa vedia orientovať v priestore, tak som začal ich profil kontrolovať menej pravidelne. Proti zneužitiu údajov som sa snažil zabezpečiť ich profil pomocou nastavení, ktoré sú na Facebooku k dispozícii. Tiež sme si prebrali možné
nebezpečenstvá a dohodli veci, ktoré nebudú robiť. Keďže nežijeme spolu, je pre nás Facebook ďalší, doplnkový komunikačný kanál, cez ktorý sme v kontakte a vieme o tom, čo robíme a ako sa máme.
Adriana, matka dvoch detí: Moja dcéra má dvanásť rokov a základné inštrukcie pre pohybovanie sa v rámci internetu dostala v podstate už od okamihu, ako začala ovládať počítač, takže je poučená o tom, že nemá nikam zadávať svoje osobné údaje o dátume narodenia, bydlisku či rodičoch. Pravdupovediac som celkom prekvapená informáciou, že na Facebooku existuje formálne vekové obmedzenie, pretože je zaregistrovaná približne pol roka. Tvrdí, že má medzi priateľmi celú svoju triedu, v ktorej trinásť nemá nikto. Nevidím však dôvod na to, aby tam táto hranica existovala, pretože pred zneužitím nie je chránené ani staršie dieťa či dospelý, nevraviac o tom, že zadávanie dátumu je naozaj formálne a bez kontroly. Snažím sa jej teda aspoň vysvetliť, aby dodržiavala základnú úroveň súkromia. Zakazovaním by som dosiahla akurát väčší stupeň utajenia z jej strany, spolieham sa skôr na dôveru medzi mnou a ňou.
Jozef, otec dvoch detí: Syn sa na Facebooku zaregistroval nedávno - v deň svojich 13.-tich narodenín. Má medzi priateľmi mňa, manželku i ďalších príbuzných, ktorí sú tiež na Facebooku, takže máme prístup k informáciám, ktoré zverejňuje. Okrem toho má medzi priateľmi len spolužiakov a kamarátov, ktorých skutočne pozná. Registráciu sme vypĺňali spolu, nastavili sme maximálnu ochranu súkromia, vysvetlil som mu, že pravidlá, ktoré platia všeobecne pre používanie internetu platia i tu. Mladšia dcéra svoje konto na Facebooku nemá, nemá ešte dosť rokov a zatiaľ ju to ani neláka.