SME

Trávnik treba na zimu pripraviť

Aj keď to na vašom trávniku zatiaľ možno nevidno, jeseň klope na dvere. Trávnatý koberec, ktorý po celé leto bujne rástol a vyžadoval pozornosť vašej kosačky sa musí pripraviť na zazimovanie. Potrebuje zosilnieť a zhustnúť, aby bol na jar rovnako svieži,

(Zdroj: Stock.XCHNG)

ako tento rok. Ak sa budete držať našich rád, jarné prebúdzanie bude hračkou.

S príchodom jesene trávnaté porasty menia svoju stratégiu prežitia. Namiesto toho, aby investovali energiu do intenzívneho rastu stebiel, snažia sa rozširovať trsy a koncentrovať energiu v podzemných častiach. Práve tie prečkajú pod snehom obdobie vegetačného pokoja, aby na jar opäť premiestnili všetky aktivity nad zemský povrch. Na to, aby uspeli potrebujú našu pomoc.

SkryťZatvoriť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťZatvoriť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Zlikvidujte burinu

Ak ste počas sezóny nemali dostatok času na to, aby ste bojovali s burinou ktorá sa v trávniku objavila, máte poslednú príležitosť zasiahnuť predtým, ako sa viacročné rastliny zazimujú. Obdobie kvitnutia a rozmnožovania je za nami. Na malých plochách si poradíte s ručným náradím, ktorým sa dostanete až ku koreňovému systému burín. Existuje viacero zaujímavých riešení, všetky majú jedno spoločné – sú účinnejšie ako nôž.

SkryťZatvoriť reklamu

Ak je plocha veľká, bez selektívneho herbicídu sa nezaobídete. Postrek zaistí, aby sa aktívne látky vstrebali cez zelenú plochu do koreňového systému, kde začnú svoju deštrukčnú činnosť. Pri výbere si všímajte všetky údaje na etikete. Pomôžu vám vybrať ten najvhodnejší prostriedok.

Prevzdušnite ho

Bez ohľadu na to, či ste pri kosení zbierali zelenú hmotu do koša, alebo ste ju mulčovanú vracali späť do porastu, pod úhľadným zeleným kobercom sa vytvorila nepriepustná vrstva z odumretej listovej hmoty. Spomaľuje prenikanie vody do pôdy, je bariérou pri prúdení vzduchu ku koreňovému systému a blokuje vstrebávanie živín z hnojiva tam, kde ho treba najviac. Porast sa začína rozdeľovať na trsy a jeho celistvosť sa začína narúšať. Trávniku pomôžete najlepšie tým, že ho neaktívnej hmoty zbavíte a zaistíte prevzdušnenie koreňového systému.

SkryťZatvoriť reklamu

Existujú dva spôsoby, ako na to. Pri malých plochách vám pomôžu špeciálne prevzdušňovacie hrable. Narozdiel od tých na údržbu sú vybavené nožmi, ktoré jemne prerezávajú najvrchnejšie vrstvy pôdy a súčasne uvoľňujú plstnatú podsadu. Takto zozbieraný materiál je treba dôkladne vyhrabať a uložiť do kompostu. Ak sa staráte o trávnik s väčšou rozlohou, spoľahlivým pomocníkom je vertikutátor. Bubon osadený nožmi rotuje tak, aby zasiahol iba niekoľko milimetrov pod povrch pôdy. Jeho výhodou je nielen rýchlosť, ale to že materiál dokáže nazbierať do koša. Neraz aj s lístím, ktoré opadáva zo stromov. Dôkladné vyhrabanie je nevyhnutnosťou.

Vertikutáciu trávnika by ste si nemali nechávať na poslednú chvíľu. Porast potrebuje niekoľko týždňov na to, aby sa z tohto zásahu zotavil. Tráva začne prudko odnožovať a zaplní priestor, ktorý sa uvoľnil.

SkryťZatvoriť reklamu

Je vertikutácia nutnosťou?

Mŕtva trávnatá plsť je hrozbou, ktorej rozsah závisí od toho, aká bude zima. Ak nastanú priaznivé podmienky, poskytne útočisko pre huby a plesne. Práve tie spôsobujú, že po zime nachádzame v trávniku lysiny ktoré k životu prebudiť nemožno. Ak ste sa s týmto problémom stretli v minulosti, riziko je ešte vyššie. Ak týmto nepriateľom neposkytnete vhodné životné prostredie, vyhnú sa vám.

Zbavte ho defektov

Vyšliapané miesta bez porastu, nerovnosti spôsobené poklesom či odplavením pôdy a poškodenia, ktoré má na svedomí váš pes, či automobil. Všetky by ste mali odstrániť ešte predtým, ako sa porast uloží na zimný spánok. Chýbajúcu pôdu doplňte vhodným substrátom, holé miesta prekyprite a dosejte.

Áno, aj jesenné obdobie je vhodné pre výsev. Teploty poklesli a biologické hodiny vravia, že nastal vhodný čas pre rozmnožovanie. Ak ste zatúžili po rozšírení trávnatého koberca na ďalšie plochy, nemusíte čakať až do jari. Získate náskok, ušetrený čas budete môcť na jar investovať do iných projektov.

SkryťZatvoriť reklamu

Dodajte im živiny

Aj keď ste trávniku dodávali živiny po celý rok, pred príchodom zimy sa jeho potreby menia. Hnojivá s vysokým obsahom dusíka si odložte bokom a porozhliadnite sa po takých, v ktorých zložení dominuje draslík a fosfor. Aby ste dodali živiny do zásoby, najlepšie bude, ak zvolíte hnojivá s postupným uvoľňovaním. Tak zostanú v pôde dostupné pre zimujúcu trávu počas celého kľudového obdobia.

Hnojenie uskutočnite až po dôkladnom vyhrabaní podstielky. Nechcete predsa plytvať svojimi peniazmi na čosi, čo poputuje do kompostu.

K zazimovávaniu patrí aj výrazný útlm kosenia. Trávnaté trsy tak môžu venovať viac energie zosilňovaniu, ako tvorbe zelenej hmoty.

Na náradie nezabúdajte

Kosačka, ktorá spoľahlivo slúžila po celý rok si zaslúži rovnakú starostlivosť, ako trávnik. Iba tak ju na jar nájdete v garáži či pivnici pripravenú na ďalšiu sezónu. Ak si na údržbu netrúfate sami, využiť môžete hluché obdobie v servisoch, ktoré sa na ňu pozrú.

SkryťZatvoriť reklamu

Kosačku vyčistite od zvyškov tráv a hliny, prekontrolujte jej technický stav. Keďže máte dostatok času, môžete sa venovať aj tým častiam, ktoré ste počas roka zanedbávali. Nabrúste nôž a ak ste majiteľom benzínovej kosačky, nezabudnite na vyprázdnenie palivovej nádrže a posezónnu výmenu oleja.

SkryťZatvoriť reklamu

Najčítanejšie na SME

SkryťZatvoriť reklamu

Komerčné články

  1. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu
  2. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  3. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  4. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  5. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  6. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  7. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár
  8. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur
  1. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  2. E-recept, evolúcia v zdravotnej starostlivosti
  3. Leťte priamo z KOŠÍC a dovolenkujte na najkrajších plážach
  4. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  5. Výlet 2 v 1: Jednou nohou na Slovensku, druhou v Rakúsku
  6. Ahoj, TABI! Kto je záhadný digitvor?
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  8. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  1. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár 18 430
  2. Do utorka za vás uhradia polovicu exotickej dovolenky 16 549
  3. Fellner otvorene: Manželka mi vyčítala, že zo mňa nič nemá 11 249
  4. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur 11 031
  5. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu 10 778
  6. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové? 10 569
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur 8 073
  8. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe 5 193
SkryťZatvoriť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu
Skryťhttps://predplatne.sme.sk/predplatne-premium-bez-reklamy?ref=static_buttonnoads_byvanie