Ak práve rozmýšľate nad tipmi na jednodňový výlet, tisícročné benediktínske opátstvo nad maďarskou obcou Pannonhalma vás dozaista nenechá chladnými.
Za rozľahlým opátstvom na Vrchu sv. Martina (Szent Márton-hegy), ktorého meno nájdeme i na zozname svetového dedičstva UNESCO, našinec naozaj nemusí merať dlhú cestu. Obzvlášť zo západného Slovenska - Pannonhalma leží totiž 20 kilometrov juhozápadne od mesta Győr, len kúštik od slovenských hraníc. Práve sem pozval knieža Gejza v roku 996 z Česka učencov, mníchov, rehoľníkov a nasledovateľov svätého Adalberta, aby pre benediktínsky rád založili prvú uhorskú cirkevnú inštitúciu.
Na nádvorí opátstva vás uvíta socha svätého Astrika a impozantná veža z 19. storočia, vysoká 43 metrov. No pre milovníkov dávnych dejín budú zrejme omnoho zaujímavejšie stredoveké pamiatky, ktoré sa ukrývajú za jeho múrmi. Jednou z nich je Porta Speciosa, postavená v 13. storočí. Jej červené stĺpy z mramoru, bohato zdobené motívmi vytesanými z vápenca, dnes slúžia už len na obdiv, no kedysi boli kostolnou bránou rehoľníkov. Neporušené zostali aj gotické stĺpy z rovnakého obdobia v suteréne kostola. Za pozornosť tiež stoja dva stredoveké náhrobné kamene tunajších opátov a maľba z roku 1479.
Prechádzka rajskou záhradou
Pre tých, čo našli zaľúbenie v knihách a starodávnych listinách, bude stelesnením raja na Zemi zaručene tunajšia knižnica. Tá je domovom až 360-tisíc historických zväzkov vrátane najcennejších písomností maďarského kráľovstva. Nájdeme v nej najstaršiu maďarskú jazykovú pamiatku, zakladajúcu listinu Tihaňského opátstva z roku 1055, historickú bibliu z 13. storočia, ako aj vedecké a umelecké zbierky nevyčísliteľnej hodnoty.
Rajská záhrada sa však v kláštore nachádza aj v skutočnosti. V stredoveku tak nazývali parčík obkolesený múrmi kláštora - Paradisum. Mnísi tu pestovali liečivé bylinky, aby chorí mohli získať späť zdravé a silné telo - presné také, aké mali v raji. Oproti vchodu do kláštora sa rozprestiera arborétum s množstvom vzácnych rastlinných druhov. Prechádzka po promenádach lesoparku môže preto byť počas ešte teplých jesenných dní tou pravou romantikou. Nezabudnite, že vychýrené sú aj miestne vinice a vínne pivnice s kvalitnými vínami!
Nenechajte si ujsť
Kaplnku a kostolné katakomby, vysvätené v roku 1001.
Gotickú svätyňu s hviezdicovou klenbou.
Bránu Porta Speciosa z červeného mramoru.
Benediktínsku knižnicu, jednu z najväčších na svete.
Promenády v arboréte a lesoparku.