Ak sa ho zbavíme, pomôžeme nielen sebe, ale aj nášmu okoliu.
Ustúpia všetci o krok vzad v momente, keď prehovoríte? Možno to nebude silou vašej výpovede, ale v dôsledku nepríjemného dychu. Príčiny môžu byť rôzne - od práve dojedenej chutnej tresky až po ochorenia žalúdočno-črevného traktu, pečene, pľúc alebo poruchy látkovej výmeny.
Jazyk podkutý baktériami
V 90 percentách prípadov sa problém skrýva priamo v našich ústach. Môžu zaň milióny premnožených baktérií, ktoré okrem iných záškodníckych činností produkujú aj nepríjemný zápach. Spoľahlivo ich zlikvidujeme len starou známou metódou, teda pravidelným používaním zubnej kefky. Nezabudnime ani na zubnú niť, a najmä kefku na čistenie medzizubných priestorov, pretože množstvo baktérií sa zdržuje aj v ťažko prístupných úkrytoch.
Malé potvorky sa nevyhýbajú ani nášmu podkutému jazyku, ktorý treba dôkladne vydrhnúť špeciálnou škrabkou, no postačí aj celkom obyčajná jemná kefka. Baktérie majú raj najmä v noci, keď sa v našom organizme tvorí menej slín a práve preto vítame nové ráno s dychom požierača zdochlín. Po pohári čistej vody a dôkladnej rannej hygiene úst by mal byť problém zažehnaný. Ak si radi vychutnávame ráno v posteli a nechce sa nám hneď bežať do kúpeľne, na chvíľu postačí ako prvá pomoc jablko, ktoré si prezieravo pripravíme na nočný stolík.
Ja žuvem, ty žuveš
Po chutnom obede v teréne nám najlepšie poslúži malý pomocník v podobe žuvačky. Výrobcovia sľubujú hory-doly, od dôkladného vyčistenia chrupu, úpravy kyslosti v ústnej dutine až po vybielenie zubov. Zubnú kefku síce rozhodne nenahradia a zuby nevybielia, no určitý význam majú najmä po jedle. Žuvanie žuvačky zvyšuje tvorbu slín, ktoré nám opláchnu zvyšky jedál zo zubov. A, samozrejme, zabezpečia svieži dych, takže aj po vyprážanom filé nám bude z úst vanúť delikátna mätová vôňa. Väčšina dnešných žuvačiek má obmedzený alebo žiadny obsah cukru, a tak sa nemusíme báť ani zubných kazov.
Samozrejme, neplatí to pri pestrofarebných sladkých čudách od podozrivých alebo neznámych výrobcov. Pri kúpe hľadajme malý symbol so sympatickým zúbkom ukrytým pod dáždnikom, ktorý označuje výrobky so zníženým alebo žiadnym obsahom cukru. Týmto logom sú označené aj rôzne osviežujúce dražé a pastilky s obsahom mentolu, gáfru alebo mäty. Ak však hľadáme dražé, ktoré zápach nielen prekryje, ale aj lieči jeho príčiny, vyberme sa do lekárne, kde si môžeme zakúpiť napríklad špeciálne pastilky s obsahom chlorofylu na užívanie počas jedla.
Tekutí bojovníci
Silným bojovníkom proti zápachu sú aj ústne vody. Tie dnešné neobsahujú iba osviežujúce zložky, ktoré nepríjemný dych na chvíľu prekryjú, ale dokážu oveľa viac. Ústne vody s terapeutickým účinkom by sme mohli rozdeliť do viacerých skupín. Každý si môže vybrať tú svoju, podľa problému, ktorý ho trápi.
Tým najčastejším je tvorba zubného povlaku. V takom prípade sú vhodné vody s antimikróbnymi látkami. Pôsobia proti baktériám, obmedzujú množstvo povlaku a kameňa, pomáhajú pri hojení zápalových ochorení ďasien a osviežujú dych. Výrobky určené na zuby so zvýšenou kazivosťou väčšinou obsahujú fluoridy. Zvyšujú odolnosť zubnej skloviny a dokonca dokážu odstrániť zubný kaz v počiatočných štádiách. Dostupné sú aj ústne vody, určené na obnažené zubné krčky a citlivé zuby, alebo vody bez obsahu alkoholu.
Prípravky pre deti majú väčšinou ovocnú príchuť a niektoré dokážu farebne zvýrazniť zvyšky jedál, vďaka čomu je čistenie zubov poučné a motivujúce. Mnohé výrobky sú založené na báze prírodných bylinných zložiek, ako sú výťažky z myrhy, kôra pagaštana konského, mäta prieporná, aloe vera alebo prírodné silice. Na podobnom princípe fungujú aj ústne spreje, ktoré rozptýlia účinné látky jedným streknutím. Sú oveľa praktickejšie, no oplatí sa prečítať zloženie výrobku, pretože mnohé z nich obsahujú iba aromatické zložky, ktoré len na chvíľu prekryjú nepríjemný dych.
Domáce triky proti zápachu z úst
dôsledný pitný režim zabezpečí dostatočnú tvorbu slín, ktoré zabránia usádzaniu baktérií
pravidelné pitie citrusovej šťavy s trochou klinčeka alebo zázvoru
čaj z mäty, zázvoru, feniklu, sladkého drievka
jablko
žuvanie anízových zrniečok proti pachu z cesnaku
žutie petržlenu
pravidelné konzumovanie bieleho jogurtu a probiotických prípravkov
ak je príčina zápachu z úst v žalúdku, pomôže čaj zo šalvie, rumančeka a prasličky