SME
Sobota, 25. september, 2021 | Meniny má VladislavKrížovkyKrížovky

Neda Markovská: Som dosť veľká optimistka

Jediná profesorka stomatológie na Slovensku a hlavný odborník pre zubné lekárstvo MZ SR Neda Markovská je zároveň energická žena, ktorá sa neúnavne snaží doviesť Slovákov k tomu, aby sa začali starať o svoje zuby a ústnu dutinu.

Stretli sme sa vo vzácnej chvíľke voľna, medzi jej ranným príletom do Bratislavy a pracovným stretnutím. Jediná profesorka stomatológie na Slovensku a hlavný odborník pre zubné lekárstvo MZ SR je zároveň energická žena, ktorá sa neúnavne snaží doviesť Slovákov k tomu, aby sa začali starať o svoje zuby a ústnu dutinu. Po rozhovore som si šla kúpiť novú kefku.

Zubných lekárov vraj na Slovensku stále ubúda, prečo?


Z viacerých dôvodov. Napríklad v Európskej únii i v susedných Čechách dostávajú dvoj- až trojnásobne vyšší plat. Postihol nás celoeurópsky trend nedostatku stomatológov, ktorý však nie je inde taký priepastný, ako u nás. Kolegov nad 60 rokov na Slovensku je okolo 320 a tento rok promovalo len päťdesiat zubných lekárov.

Problém je však aj s umiestnením absolventov. Nie každý má rodičov stomatológov, a teda ambulanciu, kam môže po škole nastúpiť. Mladý stomatológ smie samostatne pracovať až po 36 mesiacoch, keď spraví kvalifikačnú skúšku. Od roku 2009 končia čerství absolventi s titulom MDDr., ktorí už nepotrebujú prax pod odborným dohľadom, majú však rovnaké problémy zamestnať sa. Ďalšia problematická vec je financovanie štúdia. Je pomerne nákladné a my na to stále nemáme vhodný systém.Ako ste sa stali stomatologičkou?

Nechcela som byť zubnou lekárkou, lákalo ma štúdium chémie. Keď ste však za minulého režimu končili na Chemickotechnologickej fakulte, znamenalo to jediné, ísť do ťažkej chemickej výroby. Keďže som mala na strednej veľmi dobrého učiteľa chémie, odhovoril ma od toho. Splnila som preto želanie svojmu otcovi a začala som študovať medicínu. A povedala som si, že sa stanem zubnou lekárkou.

zub2.jpg Prvé dva roky na Lekárskej fakulte boli a aj dodnes sú veľmi ťažké. Neviem sa učivo namemorovať, takže pre mňa štúdium znamenalo denne sedieť desať-dvanásť hodín doma, tvrdo sa učiť a hľadať si logické súvislosti. Po dvoch rokoch to už šlo ľahko a nakoniec som si uvedomila, že som sa v medicíne našla.

Určite áno, veď ste sa stali na Slovensku jedinou profesorkou vo svojom odbore.

Ešte ako študentka som začala robiť študentskú odbornú činnosť na parodontologickom oddelení a ostala som mu dodnes verná. Vlastne nepoznám inú prácu a ani cestu do práce. Americkí psychológovia by povedali, že je to už patologické (smiech). Veľmi ma baví vedecká stránka odboru a vyučovanie. Dnes by som však aj vedela, čo si počať so svojou obľúbenou chémiou. Šla by som robiť do kozmetického vývoja a výskumu. Ale so stomatológiou by som aj tak nemenila.

Pôsobíte na rôznych odborných postoch, čo je pre vás najdôležitejšie?

Ako profesorka odborne vediem kolektív ľudí, učiteľov, lekárov, na fakultnej klinike sa staráme o pacientov. A to je základ. Tomuto pracovisku tiež šéfujem, a to už je menej príjemné. Zároveň pôsobím v komisii v rámci Európskej únie a vo funkcii hlavného odborníka MZ SR. Na ministerstve sa snažíme presadiť niektoré zmeny, ktoré fungujú v ostatných krajinách EÚ, čo je náročné. Nikdy predtým by mi nenapadlo, koľkými posudkami musí prejsť každý návrh.

Ste asi dosť vyťažená, ako oddychujete?

Som viac-menej nočný vták, takže pre mňa nie je problém vytiahnuť aj o polnoci žehličku a popri filme v televízii žehliť. Veľmi rada chodievam na dovolenky a objavujem cudzie krajiny, aj keď možnosť cestovať mohla prísť trošku skôr. Dnes už predsa nepôjdem na treking do pralesa! Chcela by som to zažiť, ale už si uvedomujem, že s vekom prichádzajú veci, ktoré človeka trochu limitujú.

Váš otec bol Bulhar, neťahalo vás to preč zo Slovenska?

zub3.jpgMňa nie, ale môj brat sa dodnes do Bulharska vracia. Otec sem prišiel študovať, zoznámil sa s mamou a už tu ostal. Slovensko si obľúbil. Kým sme boli menší, chodievali sme do Bulharska za starými rodičmi. Aj meno mám po otcovej mame, ale nelákalo ma odísť žiť tam natrvalo. Neosvojila som si miestnu patriarchálnu mentalitu. Vždy som sa cítila byť viac Slovenkou. A stále tvrdím, že som Košičanka, aj keď najkrajšiu časť detstva som strávila na strednom Slovensku pod Banskou Štiavnicou, odkiaľ pochádza mama.

Blíži sa Svetový deň ústneho zdravia. Ako je to so starostlivosťou o ústnu dutinu na Slovensku?

Ústne zdravie na Slovensku je na veľmi nízkej úrovni. Sme na predposlednom mieste medzi členskými krajinami EÚ, za nami je už len Rumunsko. Predbehla nás Litva, aj Slovinsko s neskutočne dobrými programami, s ktorými za desať-pätnásť rokov upravili svoju horšiu východiskovú situáciu, než aká bola u nás.

V čom vidíte najväčší problém?

Keďže sa u nás privatizovali zdravotnícke zariadenia, zrušila sa systematická starostlivosť o deti. Už neexistujú školskí zubní lekári. Na školách síce sú, ale starajú sa len o žiakov, ktorých rodičia podpíšu dohodu. Ostatné deti sú odkázané na to, že ich rodičia zoberú k svojmu zubnému lekárovi, čo väčšinou nerobia. Buď nemajú čas, alebo tomu nevenujú dostatočnú pozornosť.

Kedysi brávala učiteľka na prehliadku celú triedu. Dnes musí byť pri každom zákroku rodič, čo tiež trochu sťažuje situáciu, lebo si na to musí hľadať čas. Starostlivosť o zuby sa stále dosť podceňuje. Viete, keď občas idem na dovolenku, vidím slovenskú rodinu, ktorá dala za zájazd možno 40- až 60-tisíc korún a pritom, keď sa všetci usmejú, majú neošetrené zuby.

Takže chýba systematické vzdelávanie v starostlivosti o ústnu dutinu?

zub4.jpgSpolu s odborníkmi zo Slovenskej komory zubných lekárov už pripravujeme materiál, ktorý sa dostane do škôl žiakom a chceme zaškoliť aj učiteľov, aby im vedeli odovzdať základy. Deti by mali napríklad chodiť do zubnej ambulancie už od prvého roku.

Ide o to, aby sa zoznámili s prostredím, kde sa ošetrujú zuby. Vie sa, že prevencia zubného kazu je niekoľkonásobne ekonomickejšia, než jeho ošetrenie. Neliečený zubný kaz spôsobuje vznik zápalových vačkov na zuboch, baktérie sa môžu dostať do okolitej kosti, krvou až k srdcu a spôsobiť infekciu vzdialených orgánov. So starostlivosťou o ústnu dutinu skrátka súvisí ochrana celkového zdravia. Napríklad mnoho ľudí nevie, a je to jednoznačne dokázané, že keď má žena pred tehotenstvom neliečenú parodontitídu, hrozí jej riziková gravidita a predčasný pôrod. V Amerike sa tieto informácie šíria už medzi tínedžerkami.

Dá sa veriť reklamám na zubné pasty?

Poprední svetoví výrobcovia zubných pást robia rozsiahle a seriózne štúdie o ich účinkoch. Preto vieme, že sú na denné používanie naozaj vhodné. Ostatní výrobcovia sa však prieskumom toľko nevenujú, preto nemáme rovnocenné informácie o všetkých produktoch. Napríklad nedám dopustiť na pastu s aminfluoridmi. Zháňala som si ju už ako medička.

Ktoré štáty sú v starostlivosti o ústnu dutinu na špičke?

Jednoznačne Švajčiari. Začali asi pred šesťdesiatimi rokmi a pristupujú k tejto problematike širokoplošne. O ústnej hygiene sa učia už deti v škôlkach od špeciálne školených ľudí. U dieťaťa sa starostlivosť hradí zo zdravotného poistenia, ale ak ho rodič neprivedie na prehliadku, musí za ňu a následné ošetrenie zaplatiť. Podobný systém je v Škandinávii, druhí sú Švédi a Fíni. Celkovo sa u nich uplatňujú všetky známe preventívne opatrenia – výchova, výživa, pravidelné čistenie, fluoridácia.

Je to dosť mravčia práca, naučiť ľudí starať sa o svoje zuby, nie?

zub5.jpgSom dosť veľká optimistka, inak by som sa už možno dávno stiahla. V roku 1998 sme napríklad robili štúdiu o kazivosti zubov päťročných detí na Slovensku. Bolo stanovené kritérium, že 85 percent detí by malo mať chrup bez kazu. My sme mali slabých 19 percent. Obávam sa, že výsledok prieskumu, ktorý chystáme, bude ešte horší.

Nevediete tak trošku boj s veternými mlynmi?

Asi áno, ale ja som taká povaha. Nezutekávam z boja a snažím sa dokončiť, čo sa dá. Pekný úsmev nie je výsada hollywoodskych hviezd. Všade vo svete je to niečo celkom normálne a určite aj v dnešnej Európe.

Smutné je, keď vidíte, ako nás v starostlivosti o zuby predbiehajú krajiny, ktoré na tom boli podstatne ekonomicky horšie než Slovensko. Hovorím si, že ešte kým pôjdem do dôchodku, musím zanechať niečo, čo bude u nás oblasť prevencie a ochrany ústnej dutiny ťahať dopredu.

Na čo by sme sa teda mali najviac zamerať pri čistení zubov?

Aj s lacnejšími kefkami a pastami sa dá udržiavať potrebná hygiena. Ale ak to niekto nemá zafixované ako nutnosť, ťažko sa dá pomôcť. Pritom stačí päť minút ráno, desať minút večer, raz do týždňa použiť fluoridový gél a medzizubnú kefku. A obmedziť konzumáciu cukrov. Najhoršie sú cukríky a sladené nápoje, ale horká čokoláda je napríklad neškodná. A viete, aká potravina je najväčší ničiteľ baktérií v ústnej dutine?

Priznám sa, že nie.

Syry. Francúzi nie sú hlúpi, keď jedávajú syry ako dezert na záver chodu. Obsahujú totiž taký druh baktérií, ktoré ničia baktérie spôsobujúce zubný kaz. Práve toto sú veci, ktoré ľudia mnohokrát nevedia a ktoré ich chceme naučiť.

Neda Markovská (58) sa narodila v Košiciach, kde žije dodnes. Vyštudovala LF UPJŠ v Košiciach, odbor stomatológia. V roku 2005 ju vymenovali za profesorku stomatológie. Je prednostka I. stomatologickej kliniky Lekárskej fakulty UPJŠ v Košiciach, kde pôsobí aj ako učiteľka. Od roku 2007 zastáva na univerzite funkciu prodekanky pre výchovno–vzdelávací proces. Je hlavnou odborníčkou pre zubné lekárstvo MZ SR, členka Rady Slovenskej komory zubných lekárov, ako zástupkyňa SR pôsobí v medzinárodnom projekte EÚ – Dental Education in Europe. Pracuje ako národná koordinátorka Svetovej zdravotníckej organizácie pre orálne zdravie na Slovensku. Baví ju cestovanie, exotická príroda, rada číta.
Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Žena

Inzercia - Tlačové správy

 1. Maurícius vás nenechá chladnými. Za akými miestami sa vybrať?
 2. Jablone prekonali očakávania. O bývanie v Bytči je veľký záujem
 3. Ako môžu fajčiari pomôcť prírode? Úplne jednoducho
 4. Znalec slovenského brandy
 5. Poznáte všetkých TOP 10 Bratislavy?
 6. Naša klimatická zmena: Návod ako pomôcť pri záchrane planéty
 7. Školy sa znova môžu zapojiť do zberu starých mobilov
 8. Sledujte naživo pokusy so slovenskými výskumníkmi
 9. Slováci ochutnali vegánske bagety. Chutili im?
 10. Sedemnásť slovenských hotelov na septembrový last minute výlet
 1. Samočistiace vypínače chránia pred infekciami
 2. Ako zvýšiť produktivitu vašej prevádzky?
 3. Hobbymarket OBI predstavil nový koncept predajne v Michalovciach
 4. Aktuálne radarové a slovenské hlásenia v autokamere?
 5. Tesco announces net-zero target of 2035 for its operations
 6. Granátové jablko prekvapí vás chuťou i aktívnymi látkami
 7. Lekárska prehliadka pre cudzincov je v Nitre, aj bez objednania
 8. Tento výťah si poradí aj s tým najužším schodiskom
 9. Rozšírená realita a ovládanie na diaľku
 10. Maurícius vás nenechá chladnými. Za akými miestami sa vybrať?
 1. Sledujte naživo pokusy so slovenskými výskumníkmi 6 891
 2. Ako môžu fajčiari pomôcť prírode? Úplne jednoducho 5 670
 3. Prišli škrečky a Dedoles počíta tržby na desiatky miliónov 4 576
 4. Sedemnásť slovenských hotelov na septembrový last minute výlet 4 362
 5. Zateplenie strechy PUR penou či minerálnou vlnou? 3 687
 6. Zodpovedné investovanie praje budúcnosti a je fér 3 519
 7. Maurícius vás nenechá chladnými. Za akými miestami sa vybrať? 3 449
 8. Slováci ochutnali vegánske bagety. Chutili im? 3 325
 9. Jablone prekonali očakávania. O bývanie v Bytči je veľký záujem 3 002
 10. Zateplenie šikmej strechy PUR penou či minerálnou vlnou? 2 888
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Angela Merkelová bola nemeckou kancelárkou 16 rokov.

Merkelová udržala jednotnú Európu.


9 h
Hlasovanie poštou sa už začalo.

Otázky a odpovede o voľbách v Nemecku.


24. sep
Ocenený A. Akram. Rodený Londýnčan sa srdcom cíti ako východniar.

Cudzinec nie je našinec, aj po 20 rokoch na Slovensku akoby stál medzi dverami.


24. sep

Neprehliadnite tiež

Múzeum Albertina vo Viedni

Vo Viedni vystavujú desiatky jeho diel.


Maroš Puček 10 h
Rustikálny hruškový koláč

Pripravte si jablkový pie, pité aj slivkovú galetku.


23. sep
Neochota a strach vrátiť sa po pandémii k starému (teda normálnemu) spôsobu života späť medzi ľudí sa nazýva jaskynný syndróm.

Osobné stretnutia niektorým nechýbajú.


21. sep
ILustračné foto.

Problematický je najmä Prešovský kraj.


20. sep

Blogy SME

 1. Symptomedica: Divertikuly hrubého čreva má v pokročilom veku 50% populácie.
 2. Michael Achberger: Takto schudnete bicyklovaním
 3. Michael Achberger: Slovenská superpotravina: výnimočné účinky pre vaše zdravie
 4. Zuzana Cascino: Načo si ma porodila!
 5. Martina Hilbertová: Koľko detí na Slovensku je zaočkovaných? Bude prostredie v školách bezpečné?
 6. Michael Achberger: Nadmerné potenie pri cvičení? Toto vám pomôže
 7. Michael Achberger: Vyskúšajte tento cvik a uľaví sa vám bolesť chrbta zo sedenia
 8. Šťastná domácnosť: Viem, že viete umyť okná. A toto ste skúsili?
 1. Róbert Ďurec: Slovensko ako daňový raj? Takto to robia bohatí 26 682
 2. Pavol Koprda: 90% hospitalizovaných ľudí je nezaočkovaných. Čo nám to hovorí o vakcínach? Takmer nič. 12 209
 3. Martin Dorčák: DPH podľa Remišovej 6 151
 4. Radovan Kulín: Kováčik má šťastie, že nevyrábal mastičky z konope 5 514
 5. Lucie Meisnerová: Svadba v polovici života 5 331
 6. Peter Chudý: Aký je motív sledovania špeciálneho prokurátora Daniela Lipšica? Kompromitácia alebo príprava na spáchanie násilného trestného činu? 3 873
 7. Stanislav Martinčko: R.Fico sa stal kajúcnikom č.1 !!! 3 832
 8. Pavel Dvořák: Ako ma zmenilo desať rokov v Číne 3 730
 1. Lucia Šicková: Poučenia z herného biznisu 1: O hrách a systémoch
 2. Róbert Ďurec: Slovensko ako daňový raj? Takto to robia bohatí
 3. Pavol Koprda: 90% hospitalizovaných ľudí je nezaočkovaných. Čo nám to hovorí o vakcínach? Takmer nič.
 4. Karolína Farská: Do Ficovej éry sa vraciame aj bez neho
 5. Adam Valček: Vyšetrovateľ dal Bödörovi pokutu za to, že mlčal
 6. Karolína Farská: Dva rozdielne protesty za slobodu
 7. Adam Valček: Neexistujúca kancelária aj termín. Výpovede proti Výbohovi nesedia
 8. Pavol Koprda: Očkovacia lotéria: Čo môže priniesť a kde sú jej úskalia? Pohľad cez dáta, teóriu hier a hazardné hry
Skryť Zatvoriť reklamu