Je ľahko dostupná, pomerne lacná a elegantná. Aj napriek tomu nám občas robí vrásky na čele a ekzémy na pokožke.
Ktorá z nás nemá vo svojej šperkovnici nejakú bižutériu? Najmä v poslednom období zažíva opäť veľkú popularitu. Pritom to tak vždy nebolo. Po prvý raz sa bižutéria objavila na krkoch alebo zápästiach súdobých dám asi pred tristo rokmi. Už v osemnástom storočí sa začali vyrábať šperky zo skla a z lacnejších surovín, ale až o storočie neskôr sa bižutéria dostala na bežný trh a do obchodov. Asi najväčšiu popularitu zažila v polovici minulého storočia, keď sa dámy z rozširujúcej sa strednej triedy chceli tiež zdobiť krásnymi šperkami, podobne ako aristokratky. Práve vďaka svojej nízkej cene sa stala obľúbenou medzi chudobnejšími vrstvami obyvateľstva, ktoré si nemohli dovoliť investovať do drahých klenotov zo zlata, striebra, z platiny a drahých kameňov. Veľký vplyv na popularizáciu bižutérie mali hollywoodske filmy a herecké hviezdy40. a 50. rokov. Nielen v súkromí, ale aj na plátne sa objavovali s exkluzívnymi kúskami od vybraných návrhárov. Elizabeth Taylor, Vivien Leigh alebo Jane Russell vystupovali v reklamách na rôzne kolekcie, ktoré si mohli bežné ženy kúpiť napríklad aj v sieti obchodov so zmiešaným tovarom. Coco Chanel používala ako doplnok k navrhnutým kostýmom bižutériu z falošných perál. Exkluzívne kúsky rada nosila a prezentovala aj Jackie Onassis a Audrey Hepburn.
Nikel, kobalt, paládium
S nosením bižutérie sa však spája aj jedna dosť závažná nepríjemnosť. V dôsledku svojho zloženia a obsahu rôznych kovov sa stáva často pôvodcom nepríjemnej kožnej alergie. Svrbenie, sčervenanie, drobné vyrážky alebo dokonca pľuzgieriky či mokvanie a opuchy nám vedia znepríjemniť aj tú najväčšiu radosť z pekného šperku. „Približne 5 až 15 percent všetkých diagnóz v ambulancii kožného lekára predstavuje IV. typ alergickej reakcie, ktorý vzniká pri nosení bižutérie. Objavuje sa viac u dospelých, kde postihuje až 30 percent pacientov. Najčastejším alergénom v bižutérii je nikel, ale aj kobalt, paládium a zlato,“ vraví dermatologička Alexandra Novotná.
Niektorí výrobcovia sa preto snažia obmedziť obsah problematických kovov na minimum. Nepoužívajú nikel ani olovo, prípadne len vo veľmi malom množstve. Namiesto toho ich vyrábajú napríklad zo zdravotne neškodnej šperkárskej ocele pokrytej ródiom. Často sa používa aj tombak – zliatina medi a cínu, chróm, ale najčastejšie využívanou surovinou pri výrobe bižutérie je stále strieborno-biely nikel. Pri dlhodobom či pravidelnom kontakte s pokožkou môže viesť k precitlivenosti a poškodeniu ľudského organizmu. Bižutériu, v ktorej je prítomné olovo, nie je vhodné dávať malým deťom, pretože rady všetko cmúľajú a mohli by si nechtiac spôsobiť otravu ťažkými kovmi.
Len zdravotne bezpečné
Pri kontrolách bižutérie, ktoré robí Slovenská obchodná inšpekcia (SOI), sa dbá najmä na dodržanie bezpečnej hranice niklu a jeho zlúčenín podľa smerníc Európskeho parlamentu. „Vo februári tohto roku uskutočnila SOI kontrolnú akciu zameranú na zistenie neškodnosti bižutérie predávanej na Slovensku. Podľa výsledkov bolo bezpečné množstvo niklu prekročené len v jednom prípade z celkovo 23 skúmaných šperkov z Číny, Kórey a vzoriek, ktoré nemali označenú krajinu pôvodu,“ vraví tlačová hovorkyňa SOI Danuša Krkošová.
Šlo o dámsky náramok z Číny, v ktorom bol prekročený limit pre obsah niklu. Ak by sme zistili, že máme doma šperk, ktorý bol označený ako zdraviu nebezpečný, máme právo ho odovzdať naspäť predávajúcemu a požadovať vrátenie peňazí. „Výrobca alebo dovozca tovaru je povinný vziať naspäť výrobok, ktorý nie je bezpečný aj vtedy, ak už od neho spotrebiteľ nemá doklad o kúpe.“
S vplyvom bižutérie na pokožku je to však ťažšie a zložitejšie. Aj šperk, ktorý spĺňa potrebné bezpečnostné kritériá a bežne nespôsobuje zdravotné problémy, môže u niekoho vyvolať alergiu. Závisí to od dispozície každého jedinca a jeho znášanlivosti na dané látky.
Pozor na gombíky
Pri nosení bižutérie sú viac ohrození ľudia, ktorí už trpia inými druhmi alergií, a preto reagujú precitlivene na viaceré alergény, ktoré sa bežne vyskytujú v prostredí. Sú to takzvaní atopici, jedinci so zvýšenou vnímavosťou imunitného systému. Viac ohrozená je aj suchá, precitlivená pokožka, ale nie je to stopercentné pravidlo. Samotná alergická reakcia sa môže prejaviť hneď pri prvom stretnutí s problematickou látkou alebo až po niekoľkých rokoch, počas ktorých sa zdá, že nám daný šperk či jeho zloženie neprekáža, ale organizmus sa stáva na nejakú jeho zložku vnímavejší.
Na vznik alergie vplývajú aj vonkajšie faktory. „Miestne poškodenie kože, macerácia vodou, detergentami, tlak alebo príliš vysoká koncentrácia škodlivej látky zvyšujú šancu na vznik kontaktného ekzému. Po úvodnej fáze, keď vzrastá citlivosť pokožky, dochádza po opakovanom kontakte s alergénom k sekundárnej, imunologicky podmienenej reakcii a prejavu alergie,“ vraví dermatologička. Typické miesto, ktoré býva najviac citlivé, a teda aj postihované ekzémom, sú uši, ale napríklad aj pupok vďaka gombíkom z džínsov. Ako sa zbaviť takýchto alergií? V prvom rade odstrániť pôvodcu problému, nech dané náušnice či náramok máme akokoľvek rady. „Potom podľa rozsahu poškodenia kože použijeme masti s kortikoidmi, nasledujú redukčné externá ako ichtiol a premasťovanie kože. Vhodné sú takzvané epikutánne testy, ktoré odhalia presnú príčinu ochorenia,“ dodáva dermatologička.
Hviezdna bižutéria
Ako nakupovať bižutériu?
Každý predávajúci je povinný informovať kupujúceho o vlastnostiach daného výrobku. Mali by sme sa zaujímať o zloženie bižutérie, aby sme vedeli, čo presne si kupujeme. V mnohých obchodoch už dnes dostaneme s účtom aj pokyny, ako daný šperk ošetrovať, prípadne, s čím by nemal dôjsť do kontaktu. Spoločnosti, ktoré sa cielene vyhýbajú používaniu niklu, to vždy zdôrazňujú. Napríklad bižutéria Swarovski má minimálne množstvo olova, Dyrberg Kern dokonca neobsahuje olovo vôbec.