"Veď počkaj, v škole ťa naučia," strašili nás kedysi rodičia, keď sme sa koncom prázdnin nezmestili do kože. Nedávno som od staršej generácie počula podobnú hrozbu.
Ak nemáte dieťa, ktoré nedočkavo počíta dni ku koncu prázdnin, chystá si písanky a nové perá už od júla a nové učebnice už má všetky preštudované, strašenie školou sa vám v priebehu pár mesiacov vráti.
Najmä menšie deti si odpor k pravidelnej školskej dochádzke vybudujú veľmi ľahko. Stačí prísnejší pravidelný režim, na ktorý nebolo zvyknuté, autoritatívny pedagóg či problémoví spolužiaci. Tu musí rodič použiť všetok svoj diplomatický talent, aby dieťa presvedčil, že chodenie do školy nie je trestom. A v duchu už ľutuje ľahkovážne uprostred leta vypustené slová "Veď počkaj, v škole..."
Časť problémov možno predvídať
V prípade riešenia problémov pri odpore dieťaťa navštevovať školu, musí byť rodič predvídavý. Ak dieťa pred začatím školskej dochádzky nebolo zvyknuté na kolektív rovesníkov, je vhodné, aby aspoň jeden ročník navštevovalo predškolskú prípravu v materskej škole. Ak z rôznych dôvodov dieťa predškolskú výchovu neabsolvovalo, každý náznak nechuti chodiť do školy treba čo najskôr riešiť. Obráťte sa so žiadosťou o pomoc na triedneho učiteľa či školského psychológa. Rovnako ako pri ďalších problémoch so školou je však najdôležitejšia dôvera medzi rodičom a dieťaťom.
Preto je dôležitý záujem zo strany rodiča - porozprávať sa s dieťaťom, čo bolo v škole, ako sa mu páči a čo ho trápi. Prípadné problémy ľahko odhalíte a môžete ich riešiť hneď v zárodku. Každé dieťa už malo nejaké povinnosti v predškolskom veku, upratať si hračky, svoje veci, obliecť a umyť sa, či drobnú pomoc rodičom v domácnosti. Nástupom do školy prirodzene pribudnú ďalšie povinnosti. Pri každodennom záujme rodičov o prácu dieťaťa v škole a pomoci s domácimi úlohami rodič dieťa postupne privedie k návyku plniť svoje nové povinnosti súvisiace so školou.
Na problémy nie ste sami
Riešenie problémov s príliš prísnym pedagógom alebo problémovými spolužiakmi zväčša už rodič nezvládne sám - tu je dôležitá úzka spolupráca s učiteľmi, školským či detským psychológom. Najmä v prípade šikanovania je riešenie problému na rodičovských pleciach. Vyťaženému učiteľovi nezostáva čas na výchovnú činnosť a často drobné prejavy šikanovania v detskom kolektíve ignoruje. Ostych nie je na mieste, ak si rodič nevie poradiť s riešením problému sám, určite by sa mal obrátiť na odborníkov.
Ako zvládnuť prechod do školských lavíc
Prispôsobenie sa kolektívu spolužiakov môže dlhšie trvať deťom, ktoré nenavštevovali materskú školu. V tomto prípade by sa mali rodičia obrátiť na skúseného pedagóga, ktorý vie dieťa upokojiť a pomôže mu začleniť sa medzi ostatných. Dôležité je, aby boli deti aj v rodine vedené k pozitívnemu vnímaniu školy a novým a zaujímavým zážitkom v škole. Podľa skúseností odborníkov z poradensko-psychologického centra v prípade, že dieťa má výraznejšie ťažkosti (plačlivosť, odmietanie návštevy školy, vyžadovanie prítomnosti rodiča, hnev), tieto zväčša po mesiaci ustúpia. Ak nie, treba vyhľadať odbornú pomoc detského psychológa, možno postačí aj telefonická konzultácia.
Zdroj: Centrum pedagogicko-psychologického poradenstva a prevencie, Hubeného ulica, Bratislava
Kam sa v prípade problémov obrátiť
triedny učiteľ,
školský psychológ,
centrá pedagogicko-psychlogického poradenstva a prevencie,
detská linka dôvery 0800 11 78 78