Studená paradajková polievka
suroviny na 4 porcie
600 g paradajok
1 uhorka
1 cibuľa
8 vykôstkovaných olív
100 ml suchého červeného vína
1 strúčik cesnaku
2 lyžice olivového oleja
trochu krupicového cukru
sladká mletá paprika
hrubo mleté čierne korenie, soľ
1-2 lyžice posekanej petržlenovej vňate
Uhorku a paradajky umyjeme, osušíme a nakrájame na kúsky. Kúsok uhorky si schováme na ozdobu. Cibuľu a cesnak ošúpeme a nakrájame nadrobno. Nakrájanú zeleninu, víno, 4 olivy a korenie rozmixujeme. Dáme na 2 hodiny vychladiť. Medzitým nakrájame zvyšný kúsok uhorky na malé kocky a olivy na kolieska. Vychladenú polievku rozdelíme do misiek, ozdobíme ju kockami uhoriek, kolieskami olív a najemno nasekanou petržlenovou vňaťou.
Tip: Do polievky môžeme pridať kocky ľadu. Efektne vyzerajú so zaliatymi lístkami mäty.
Hustá rybacia polievka
suroviny na 4 porcie
1 väčšia mrkva
2 zelerové rapíky alebo rez zo zelerovej buľvy
2 stredne veľké paradajky
1 cibuľa
2 celé strúčiky cesnaku
1 stredne veľká makrela
1 stredne veľká treska
citrónová šťava z 1 citrónu (na pokvapkanie rýb)
2 lyžice oleja
1 lyžica krupicového cukru
150 ml suchého bieleho vína
1 bobkový list
3 zrnká nového korenia
niekoľko gulôčok korenia
soľ
vetvička šalvie (najlepšie čerstvá)
Mrkvu a zeler ošúpeme, umyjeme a nakrájame na väčšie kúsky. Ak použijeme rapíkový zeler, odstránime z neho tuhé vlákna na vonkajšej strane.
Paradajky umyjeme, osušíme a nakrájame na kúsky. Cibuľu ošúpeme a nakrájame na štvrtky. Cesnak ošúpeme a necháme v celku. Rybám odrežeme hlavy a odstrihneme chvosty a plutvy. Umyjeme ich zvonku i zvnútra, osušíme a nakrájame na kusy dlhé asi 6 cm.
Kusy rýb osolíme a pokvapkáme citrónovou šťavou. Necháme ich chvíľu odležať, aby soľ a citrón vsiakli do mäsa. Na panvici rozohrejeme olej a osmažíme cibuľu do zlatista. Pridáme kúsky mrkvy, zeleru, cesnak, korenie a za stáleho miešania všetko smažíme 10 - 15 minút. Na mrkve by sa mali začať robiť svetlohnedé škvrnky.
Potom prisypeme 1 lyžicu cukru a necháme ho rozpustiť. Pridáme paradajky a dusíme ďalších 15 minút. Prilejeme víno, pridáme kusy rýb (mali by byť potopené) a dusíme ešte 10 - 15 minút. Občas opatrne zamiešame. Ozdobíme vetvičkou šalvie.
Tip: Bobkový list pred pridaním do polievky prelomíme, jeho vôňa bude intenzívnejšia.
Šalát z uhoriek, paradajok, paprík a balkánskeho syra
suroviny na 4 porcie
1 uhorka
500 g paradajok
2 papriky
200 g balkánskeho syra
1 cibuľa
10 olív
Zálievka:
2 lyžice oleja
1 citrón
soľ
1-2 lyžice oreganových lístkov na obalenie kociek syra
Paradajky, papriky a uhorku umyjeme a osušíme. Väčšie paradajky nakrájame na štvrtky, menšie na polovičky. Uhorku nakrájame po dĺžke na tenké, dlhé plátky. Cibuľu ošúpeme a nakrájame na osmičky. Papriky rozpolíme, odstránime stopku a semienka a nakrájame na väčšie kúsky.Všetko dáme do misy.
Zálievka: V miske vyšľaháme olej so soľou a citrónovou šťavou na hustú emulziu. Nalejeme ju na šalát a premiešame. Syr nakrájame na malé kocky, na dosku nasypeme oreganové lístočky a kocky syra v nich opatrne obalíme, nasypeme ich na šalát a ozdobíme olivami. Podávame s chlebovými plackami pita, ľahko opečenými nasucho a natrhanými na kúsky.
Tip: Stredozemci krájajú papriku tak, že ju uchopia do jednej ruky a druhou z nej nožom odkrajujú pruhy, ktoré potom prekrajujú, zasa len v ruke, na kúsky. Ani k tomu nepotrebujú dosku.
Rizoto s morskými plodmi
Suroviny na 4 porcie
500 g zmesi morských plodov
3 lyžice oleja
1 cibuľa
1 strúčik cesnaku
250 g guľatej ryže
1 pálivá paprička bez semienok nakrájaná na kocky
50 ml suchého bieleho vína
500 ml horúceho rybacieho alebo hydinového vývaru či vody
soľ
1 lyžica masla
50 g strúhaného parmezánu
1 lyžica posekanej petržlenovej vňatky
Cibuľu nakrájame na kocky. Cesnak nasekáme na jemno. Na panvici zohrejeme olej a cibuľu osmažíme do sklovita. Potom prihodíme cesnak, smažíme ho len chvíľku, aby nezhorkol. Prisypeme ryžu, zamiešame ju a restujeme asi 4 minúty, až sa zrnká celé obalia tukom a budú priesvitné. Prilejeme víno a necháme ho sprudka vyvariť.
Pridáme morské plody, papričku, malú naberačku vývaru, privedieme do varu a potom znížime teplotu. Pomaly varíme a po častiach prilievame vývar, vždy len toľko, aby sa ryža netopila a stačila tekutinu vsiaknuť.
Varíme asi 15 - 20 minút tak, aby ryža bola al dente. Nakoniec vmiešame maslo, nastrúhaný syr a ozdobíme petržlenovou vňaťou.
Tip: Ak máme čerstvé morské plody, pridáme ich vo chvíli, keď začneme ryžu restovať.
Francúzsky koláč s cibuľou
suroviny na 4 porcie
Cesto:
200 g hladkej múky
100 g masla
50 ml studenej vody
soľ
1 lyžica masla na vytretie formy
Náplň:
5 väčších cibúľ
2 lyžice oleja
150 g smotany na šľahanie
2 vajcia
2 žĺtky
muškátový oriešok
soľ
niekoľko vetvičiek majoránky alebo oregana na ozdobu
Cesto: Preosejeme múku, pridáme soľ a maslo nakrájané na kúsky. Do stredu urobíme jamku, do nej studenú vodu a vypracujeme cesto. Zabalíme ho do potravinárskej fólie a necháme 30 minút odležať v chlade.
Náplň: Cibuľu nakrájame na tenké plátky. Na panvici rozpálime olej a cibuľu za stáleho miešania opekáme asi 30 minút. Potom ju odstavíme z ohňa a necháme chvíľu vychladnúť. Rúru rozohrejeme na 180 stupňov Celzia. Cesto rozvaľkáme na väčší kruh (silný asi 0,5 cm) a vyložíme ním formu, vymazanú maslom.
Okraje cesta, prečnievajúce cez formu, odrežeme. Dno prepichneme vidličkou a dáme na 15 minút predpiecť do rúry.
Smotanu nalejeme do misky, rozbijeme do nej celé vajcia, pridáme žĺtky a všetko rozšľaháme. Primiešame opečenú cibuľu, osolíme a okoreníme. Zmes nalejeme na predpečený koláč a pečieme ešte 30-40 minút do zlatista. Koláč podávame teplý, ozdobený vetvičkami majoránky alebo oregana.
Tip: Aby sa dno cesta nezdvíhalo, prikryme ho papierom na pečenie a nasypme naň suchú fazuľu.
Autor: Inka Šafránková, recepty pochádzajú z časopisu Chef Gurmán