SME

Pocit šťastia a intuícia spolu úzko súvisia

Väčšina z nás sa v detstve naučila obetovať pocity šťastia v mene spoločenského úspechu, rodinného blaha alebo nejakej inej ušľachtilej myšlienky. Intuícia nám pripomína, že existuje aj iná úloha v živote, ako je úloha obete.

Stalo sa vám už niekedy, že ste si márne lámali hlavu nad zložitým problémom a napokon ste to znechutene vzdali? A potom prišiel zázrak - keď ste už vôbec nedúfali, že na niečo prídete, zrazu sa vám pred očami z ničoho nič objavilo riešenie.Rozvoj intuície je dlhodobý proces. Najskôr je potrebné naučiť sa vnímať svoje pocity, vedieť ich navzájom odlíšiť a vytvoriť si stály kontakt so svojím vnútrom. Následne vyhodnoťte jej úspešnosť. Ak sa ukáže, že rozhodnutie bolo správne, spomeňte si, čo ste pri ňom cítili, a zapamätajte si to. V budúcnosti si túto emóciu pripomeňte zakaždým, keď sa budete musieť rozhodovať. Čím častejšie budete tento pokus opakovať, tým väčšia bude pravdepodobnosť správneho výsledku.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Čím to je, že sa niekto opakovane zamotáva do situácií, ktoré mu komplikujú život a iný dokáže preplávať z jednej etapy do druhej bez akejkoľvek viditeľnej námahy? Narodili sa azda niektorí z nás pod nešťastnou a iní pod šťastnou hviezdou? Možno. Podstatný rozdiel medzi rodenými trpiteľmi a deťmi šťasteny je však najmä v ich hlavách.

Napodiv, tí prví často rozmýšľajú viac než tí druhí. Analyzujú problémy, ktoré ich stretávajú, dumajú nad riešeniami - a pozitívny výsledok sa stále nie a nie dostaviť. Na druhej strane tí druhí takmer nič neanalyzujú a inštinktívne sa vždy priklonia k tomu, čo je pre nich najlepšie. Skúste uhádnuť, ktorá skupina má ľahší život...

Našťastie, prerod z trpiteľa na šťastlivca nie je vôbec taký ťažký, ako sa na prvý pohľad zdá. Stačí, keď sa človek naučí viac počúvať svoj šiesty zmysel - svoju intuíciu.

SkryťVypnúť reklamu

Bohužiaľ, v súčasnosti majú túto schopnosť mnohí z nás potlačenú. „Dôvodom je západný model myslenia, založený na racionálnom úsudku," vysvetľuje psychologička Zuzana Podkonická. „Aby sme mohli fungovať v našom racionálnom svete, staviame do popredia rozum, čím blokujeme svoje vnútorné vnímanie, založené na pocitoch. Keď niečo cítime, tak to potlačíme, lebo tejto zložke vnímania nepripisujeme dôležitosť."

Na východnej časti zemegule sa deje pravý opak - pre väčšinu národov v tejto časti sveta sú každodennou súčasťou života meditačné praktiky, ktoré kladú dôraz na vnímanie toho, čo je citové a iracionálne. Možno práve preto sa podľa prieskumov verejnej mienky pokladá za šťastných viac Indov než obyvateľov Spojených štátov.

Prečo si ubližujeme?

„Ľudia s potlačeným intuitívnym vnímaním sa často vôbec neriadia tým, čo cítia," tvrdí lektorka, ktorá vedie kurzy na rozvoj intuitívneho myslenia Martina Klesniaková. „Rozhodujú sa racionálne na základe svojich skúseností - často nepríjemných a odrádzajúcich, majú tendenciu konať pod vplyvom svojich obáv." A to je základný kameň úrazu. Keď je motiváciou na určité rozhodnutie obava a úzkosť, výsledok nikdy nemôže byť pozitívny.

SkryťVypnúť reklamu

Dajme tomu, že sme sa rozhodli pre určité zamestnanie len preto, lebo sa bojíme, že ak dosť nezarobíme, bude naša rodina trpieť núdzou. Každý deň sa preto krvopotne nútime do činnosti, ktorá nás neteší, vykonávame ju len preto, lebo musíme. Jedného dňa z toho ochorieme, o prácu prídeme a v našom živote sa zhmotní to, na čo sme celý čas mysleli - náš katastrofický scenár o chudobe.

Keby sme uprednostnili prácu, ktorá nás v prvom rade teší a peniaze by boli pre nás druhoradé, pravdepodobne by sme sa časom s ľahkosťou vypracovali na špičku vo svojom odbore a určite by sme neboli chudobní. Aj v tomto prípade by sa zhmotnilo to, čo by sme mali vnútri - pozitívne emócie.

Na tomto princípe sú založené všetky motivačné bestsellery, ktoré v súčasnosti valcujú regály kníhkupectiev. Moderná psychológia už prišla na to, že pravý pocit šťastia nie je nikdy krvopotne vydretý.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Naopak. Príde väčšinou vtedy, keď „netlačíme na pílu" a správne riešenia prichádzajú akoby samy od seba. Môže sa to stať napríklad ráno po prebudení, keď ešte nie sme zaťažení racionálnymi úvahami, alebo vo chvíli, keď jednoducho „vypneme", lebo si potrebujeme oddýchnuť.

Návrat k sebe samému

Tento stav sa dá dosiahnuť len s uvoľnenou mysľou. Moderné západné metódy na rozvoj intuície väčšinou vychádzajú z východných meditačných praktík. Ich cieľom je vyslobodiť sa z prílišnej upätosti na racionálne myšlienky, ktoré nám víria v hlave, a viac sa sústrediť na to, čo cítime.

„Základom je relaxácia - preladenie mozgového vlnenia do hladiny alfa, v ktorej sa človek viac otvára vnútornému svetu," tvrdí Zuzana Podkonická. Tento stav sa dá podporiť napríklad niektorými uvoľňujúcimi činnosťami, ako je kreslenie, počúvanie hudby, prechádzka v prírode alebo opakovanou koncentráciu na určitý podnet, až kým nám z hlavy nevymiznú všetky rušivé myšlienky.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Budhisti sa napríklad dostávajú do tohto stavu vedomia opakovaním mantier a kresťania odriekaním modlitieb. Tým, že viackrát opakujeme repliku s duchovným posolstvom, postupne sa stíši náš vnútorný dialóg, prehĺbi sa dýchanie a naša bytosť sa naladí na vnútorné vedenie, ktoré vždy vie, čo je pre nás dobré. Jeho pôvod sa dodnes nedá vedecky zdôvodniť.

Nájsť v mozgu miesto, ktoré by sme mohli označiť za sídlo intuície, nedokážu ani renomovaní neurológovia. Isté je len jedno - pri zábleskoch intuície pracuje viac neracionálna pravá mozgová hemisféra, ktorá v tej chvíli preváži nad racionálnou ľavou hemisférou.

Myšlienky, ktoré k nám prichádzajú v logickej slovnej podobe, sú vždy výplodom ľavej časti mozgu. Preto k nám intuícia neprichádza vo verbálnej, ale v pocitovej podobe. „U každého z nás sa môže tento moment prejaviť inak," dodáva Zuzana Podkonická. Niekto možno pocíti príjemné teplo v oblasti brucha, pocit radosti, bezpečia alebo uvoľnenie v oblasti srdca.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

„Ten, kto sa chce riadiť intuíciou, by mal robiť to, čo mu prináša radosť, a vyhýbať sa tomu, čo mu spôsobuje úzkosť, hnev a obavy," zdôrazňuje Martina Klesniaková.

Šťastie je vnútri

Naše najvnútornejšie potreby, často zahrabané hlboko v podvedomí, určujú našu životnú dráhu viac, než si bežne dokážeme pripustiť. Niekedy na ne zabúdame pod vplyvom výchovy alebo iných spoločenských tlakov.

Väčšina z nás bola v detstve vychovávaná v duchu hesla „bez práce nie sú koláče" a naučila sa obetovať pocity šťastia v mene spoločenského úspechu, rodinného blaha alebo nejakej inej ušľachtilej myšlienky. Intuícia nám pripomína, že existuje aj iná úloha v živote, ako je úloha obete. Že môžeme byť šťastní, aj keď si nebudeme zámerne ubližovať a z nového zdroja energie, ktorý pritom získame, obšťastniť aj iných.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Skúmajte svoje pocity
Ľudmila Marková (57) zo spoločnosti Almond, Psychologička

Pri tom sa mi osvedčilo nasledovné cvičenie: Posaďte sa a v pokoji popremýšľajte nad svojimi minulými činmi. Vyberte si dve až tri rozhodnutia, ktoré ste nedávno urobili a následne sa ukázalo, že boli veľmi správne a úspešné.

Aký ste mali pritom pocit? Viete si spomenúť, v ktorej časti tela ste ho cítili? Skúste mu priradiť farbu, vôňu, tvar. Aké kvality vaše rozhodnutie sprevádzali?

Bola to radosť, pokoj, prílev energie alebo niečo iné? Napíšte si všetky tieto kvality na papier. Následne pri každom novom rozhodnutí použite hru s pocitmi: Predstavte si podrobne každú alternatívu, o ktorej uvažujete.

Účinné je napísať si jednotlivé možnosti na papieriky, zamiešať ich a postupne ich otvárať. Preskúmajte svoje pocity ihneď po prečítaní. Porovnajte jednotlivé pocity navzájom.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Potom ich prirovnajte k pocitom, ktoré ste mali pri úspešnom rozhodnutí z minulosti. Uskutočnite alternatívu, pri ktorej máte najpozitívnejšie pocity.

Vyskúšajte cvičenie s pohármi
Gina Kaiserová (39), Veštkyňa

Intuícia je ako každá iná mentálna schopnosť. Čím viac ju trénujete, tým viac naberá na sile. Na jej posilnenie sa mi osvedčilo jednoduché cvičenie.

Potrebujete naň tri rovnaké poháre vody, soľ, cukor a pomocníka, ktorý vám bude asistovať. Naplňte poháre vodou, do jedného dajte štipku soli, do druhého cukor a v treťom nechajte čistú vodu.

Počkajte, kým sa soľ a cukor rozpustia a požiadajte pomocníka, aby pomiešal poháre tak, aby ste nevedeli, v ktorom je slaná, v ktorom sladká a v ktorom číra voda.

Sústreďte sa na prvý pohár a pokúste sa zistiť, či práve ten obsahuje soľ, alebo cukor. Takto postupujte aj pri ďalších pohároch. Nečakajte, že sa vám to podarí uhádnuť na prvý raz.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Najčítanejšie na SME Žena

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  2. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  6. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  7. Štartuje prvý ročník Fjällräven Campfire Česko a Slovensko
  8. Katarína Brychtová: Každý nový začiatok je dobrý
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 91 962
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 20 810
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 10 496
  4. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 8 457
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 5 741
  6. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 5 578
  7. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 5 251
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 4 618
SkryťVypnúť reklamu
reklama
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Kuskus je jednoduchý na prípravu.


a 1 ďalší 1
Hlivu môžete skombinovať s kyslou smotanou.

Trinásť nápadov na recepty z hlivy.


redakcia SME ženy

Nové číslo magazínu SME ženy je v predaji aj s darčekom.


redakcia SME ženy
Simona Mištíková

Riaditeľka PR agentúry a lektorka soft skills.


6
reklama
  1. Tomáš Mikloško: Ako (ne)cítiť svoje emócie
  2. Zuzana Pelaez: O plakaní, čakaní a platení alias o slovenskom, britskom a kolumbijskom zdravotníctve.
  3. Zdravotní Klauni: Posledná klauniáda pre Lenku
  4. Ján Karas: Keď moc nemá tvár: Prebudenie tých, ktorí mlčia na hrane autority a toxického riadenia
  5. Gabriela Sabolová: Ako Aničke takmer zakázali riadiť auto
  6. Liga za ľudské práva: Adriana Mesochoritisová: Dobre mienené rady môžu byť pre ženy v násilných vzťahoch nebezpečné
  7. Matúš Radusovsky: Rôzne druhy medu a ich benefity
  8. Michaela Witters: Čo za ľudí vychováva deti, ktoré dokážu niekomu takto ublížiť?
  1. Rado Surovka: Raši dostal padáka 80 803
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 79 616
  3. Martina Paulenová: Dozvedeli sme sa zlú správu 33 252
  4. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 27 324
  5. Miroslav Daniš: Pec nám spadla, pec nám spadla, ktože nám ju postaví 15 545
  6. Otilia Horrocks: Odporné, príšerné, drzé, nechutné 12 015
  7. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 11 988
  8. Juraj Kumičák: ...radšej choďte kravy pásť... 10 953
  1. Tupou Ceruzou: Trump vs. Čína
  2. Marcel Rebro: SMERácka kádrovačka
  3. Radko Mačuha: Fico vymenil Troškovú za Bombica.
  4. INESS: Ekonomika Ruska a tri vojnové roky
  5. Věra Tepličková: Býky za vlasť padajú, gule nám tu chýbajú
  6. Radko Mačuha: Slavín nieje Slovenská socha Slobody.
  7. Tupou Ceruzou: Businessman
  8. Marcel Rebro: Rusi bombardujú energetickú infraštruktúru, Slováci elektrifikujú ukrajinské zákopy
SkryťZatvoriť reklamu