Mimoriadne talenty zo stredných škôl zbierajú v lete ocenenia na medzinárodných olympiádach v chémii, fyzike, matematike a iných prírodných vedách. V starostlivosti o výrazne talentovanú mládež však zaostávame.
BRATISLAVA. Už štyridsať medailí priniesli tento rok z medzinárodných predmetových olympiád a postupových súťaží študenti stredných škôl, prevažne gymnazisti. Ich počet sa zrejme ešte zvýši, lebo niektoré súťaže sa budú konať v týchto dňoch aj v septembri.
Dlhoroční skalní stúpenci olympiád medzi vysokoškolskými pedagógmi však upozorňujú, že nájsť u nás talent a najmä poskytnúť mu vhodnú podporu nie je také jednoduché, ako to podľa úspechov vyzerá.
„Veľmi veľa závisí od toho, či sa podarí prebudiť záujem o predmet a objaviť talenty na školách,“ hovorí Ivo Čáp zo Žilinskej univerzity, ktorý bol šéfom našej delegácie na medzinárodnej fyzikálnej olympiáde v Mexiku. Školy tomu podľa neho venujú stále menej pozornosti a tak sa zmenšuje základňa pre výber tých najlepších.
„Ak chceme, aby si Slovensko udržalo dobré umiestnenie, treba podporovať primárny záujem škôl o prácu s talentmi. V súčasnosti však pozorujeme skôr opačnú tendenciu,“ povedal Čáp. Podobne sa vyjadril aj Anton Sirota, ktorý sa už 45 rokov venuje chemickým talentom.Tento rok naši študenti zatiaľ získali na 11 olympiádach vo svete 40 medailí (3 zlaté, 12 strieborných a 25 bronzových. (Zoznam nie je celý) Matematická olympiádaChemická olympiádaFyzikálna olympiádaBiologická olympiádaEurópska olympiáda v prírodných vedách
Za talenty dostávajú peniaze
S pesimistickým názorom celkom nesúhlasí Jozefína Jambrichová, vedúca oddelenia podpory talentovanej mládeže Iuventa - Slovenský inštitút mládeže. „Od školského roku 2006/2007 ministerstvo školstva každoročne odmeňuje školy za mimoriadne výsledky žiakov získané na medzinárodných súťažiach. V minulom roku 376 základným a stredným školám rozdelilo viac ako 542 268 eur.“
Školy dostali peniaze za najvyššie umiestnenie, ktoré žiaci dosiahli v celoštátnych a medzinárodných predmetových olympiádach a postupových súťažiach, aj za to, ak sa zapojili do projektov a programov, ktoré vyhlasuje Európska únia. Odmeny dostanú aj tento rok.
Prírodné vedy sa odsúvajú
Problém s talentmi v prírodných vedách sa začína tým, že na našich základných a stredných školách sa matematiky, fyziky či chémie učí čoraz menej. Za úspechy jednotlivých študentov viac-menej nevďačíme kvalite vyučovacieho procesu, ako skôr osobnému prístupu niektorých nadšených učiteľov.
Vysokoškolskí učitelia Sirota aj Čáp otvorene hovoria, že na zisk medaily z medzinárodnej predmetovej olympiády ani zďaleka nestačia vedomosti zo strednej školy. „Nároky každej olympiády prekračujú úroveň bežnej stredoškolskej výučby. Mimoriadny talent potrebuje systematickú mimoškolskú prípravu. Musí byť zbehlejší v prepojovaní vedomostí, v ich nadväzovaní.“
V porovnaní s olympionikmi z iných krajín naši strácajú body najmä v experimentoch, ktoré sa na školách veľmi neučia.
Talent deťom nechýba
Účasť na medzinárodnej chemickej olympiáde je ohraničená vekom. Účastník môže mať najviac dvadsať rokov, ale nesmie byť študentom vysokej školy. Môže mať aj rok po maturite, no nesmie byť zamestnaný v chemickom odvetví alebo v laboratóriách daného odboru.
Medzi stredoškolskými olympionikmi sa tento rok objavili dva výrazné talenty. Trinásťročný Dominik Štefanko z Gymnázia A. Vrábela z Levíc najskôr organizátorov chemickej olympiády v anglickom Cambridgei zaskočil svojím vekom, mysleli si, že ide o preklep, potom vyrazil dych svojimi výsledkami. Iba pol boda ho delilo od zlatej medaily (udeľuje sa ich viac), vrátil sa so striebrom. Jeho talent sa prejavil aj v ďalších dvoch súťažiach.
Pätnásťročný Eugen Hruška z hlohoveckého Gymnázia na medzinárodnej fyzikálnej olympiáde získal zlato, ďalšie má z medzinárodnej olympiády mladých vedcov, bronz z Európskej olympiády v prírodných vedách.
Úspechy našich študentov
Zúčastnilo sa 565 súťažiacich zo 104 krajín. Michal Hagara z Gymnázia J. Hronca v Bratislave a Martin Bachratý z Gymnázia v Žiline z Brém priniesli bronzové medaily.
Zúčastnilo sa 255 súťažiacich zo 64 krajín. Dominik Štefanko z Gymnázia A. Vrábela v Leviciach získal striebro, Ladislav Hovan z košického gymnázia a Pavol Ondrisek z Gymnázia v Prievidzi bronz.
Zúčastnilo sa 316 súťažiacich zo 68 krajín. Z Mexika si Eugen Hruška z Gymnázia v Hlohovci priniesol zlato, Michal Spišiak z Gymnázia Grösslingová v Bratislave, Stanislav Hrivňák z Bardejova, Peter Vanya z Gymnázia J. Hronca a Dušan Nemec z gymnázia Veľká okružná v Žiline bronz.
Zúčastnilo sa 221 súťažiacich z 56 krajín. Dve bronzové medaily priviezli z Japonska Samuel Genzor zo žilinského Gymnázia sv. Františka z Assisi a Veronika Nógellová z bratislavského Gymnázia Grösslingová.
Zúčastnilo sa jej 21 družstiev z 22 krajín. Striebro patrí Dominikovi Štefankovi z Gymnázia v Leviciach, bronz Matejovi Veisovi a Michalovi Ondrušovi z bratislavského Gymnázia Grösslingová, Eugenovi Hruškovi z hlohoveckého Gymnázia, Marekovi Buchmanovi z Gymnázia Skalická v Bratislave a Martine Paulenovej zo Žiliny.
Autor: Jarmila Horáková / Škola, rodina