Gemerské spojky - železnica, ktorá nikdy neexistovala, je obľúbeným cieľom milovníkov vláčikov i cyklistických nadšencov. Zoberte deti na zaujímavú expedíciu, na ktorej budú spolu s vami objavovať tajomstvá Gemerských spojok.
Trasu Gemerských spojok môžete takmer celú vďaka solídne zachovanému telesu trate prejsť na horských bicykloch, no ak si netrúfate, môžete sa k jednotlivým stavbám presúvať i autom. Domáci vám ochotne poradia, kde nájdete torzá železničných stavieb.
Jedinou fungujúcou a dodnes funkčnou stavbou je Tisovecký tunel na trati Pohronská Polhora - Tisovec, označovaný aj ako tunel č. 2. Ozubnicový systém, použitý na tejto trati je na Slovensku a v celej strednej Európe jedinečný, tak pokojne začnite výlet jazdou vláčikom do Tisovca. Trať prekonáva sklon až 50,2 promile, tvorí ju viacero viaduktov, z ktorých najväčšie sú Čertov viadukt a Viadukt pod Dielom.
Cestou z Tisovca do obce Muráň objavte ďalšiu stavbu Gemerských spojok - tunel č. 1. Z tisoveckej strany je tunel zatopený vodou z dôvodu neskoršieho prevalenia klenby a preto, že neboli dokončené odvodňovacie práce. Naopak, z muránskej strany je stavba pekne zachovaná. Muránsky (nazývaný aj revúcky) portál je chráneným areálom - slúži ako zimovisko chránených druhov živočíchov, najmä netopierov. Portál je uzatvorený mrežou, ale v sprievode pracovníkov ochrany prírody z Muráňa sa dá vstúpiť i dovnútra. Na túto expedíciu však treba pevnú nepremokavú obuv a baterky. Vstup je i napriek sprievodu len na vlastné nebezpečie.
Ďalšie objekty trate sú viditeľné cestou vedúcou do Revúcej. Miestami sú viditeľné piliere nedokončených viaduktov, miestami podporné múry, no miestami sa stopy po telese trate celkom strácajú. Priamo v Revúcej je neexistujúca trať súbežná s funkčnou traťou z Muráňa. Z Revúcej mala železnica pokračovať systémom viaduktov a tunelov do Slavošoviec. na tomto úseku je i najkrajšia stavba celých spojok - Mníšanský (alebo Koprášsky) viadukt (na obr. vľavo).
Viadukt prekonáva údolie pri obci Magnezitovce vo výške 38 metrov. Nádherná oblúková konštrukcia je čiastočne viditeľná z cesty do Magnezitoviec - časť Kopráš. Za viaduktom sa trať mala napojiť na 400-metrový Koprášsky tunel, cez ktorý je (v protismere oproti doterajšiemu putovaniu) je najlepšie prístupný. Tunel je v súčasnosti priechodný, zo strany od obce bol v minulosti portál zamurovaný. Terén za tunelom nepripomína nič, čo by mohlo byť železničným násypom.
Poslednou stavbou trate je Slavošovský tunel pod vrchom Homôlka. Vyše dvojkilometrový tunel je priechodný po celej dĺžke. V minulosti bola časť tunela zatopená - takto sa prejavilo klesanie, v ktorom bol postavený. V súčasnosti je priechodný po celej dĺžke (v závislosti od klimatických podmienok), ale na jeho prekonanie je potrebné poriadne vybavenie - pevná nepremokavá obuv a najmä baterky.
Zaujímavosti v okolí
- vysoká pec v Sirku časť Červeňany, technická pamiatka
- budova 1. slovenského gymnázia v Revúcej, národná kultúrna pamiatka
- Ochtinská aragonitová jaskyňa, národná prírodná pamiatka